• TARİH: 16.08.2019
Ayak Mantarına Ne iyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne iyi Gelir?

Ayak mantarı sıklıkla görülen cilt problemlerinden biridir. Özellikle ayak parmaklarının aralarında görülen, kepekli ve kaşıntılı bir cilt hastalığı olan ayak mantarı, tedavi edilmediği takdirde, yanma ve çatlaklara yol açabilmektedir.

Gereken önlem alınmadığı durumlarda ayak kokusuna da sebep olan bu rahatsızlık, önemsenmediği takdirde mantar olmayan ayağa bile geçebilmektedir.

Her gün sağlık konusunda güncel ve yararlı bilgiler paylaşan bir site olarak bugün de ayak mantarına ne iyi gelir, ayak mantarı nasıl geçer gibi merak edilen soruları cevaplayacağız.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Mantarlar nem ve sıcağı seven ve bu koşullarda hızla üreyen mikroorganizmalardır. Ayak mantarı daha çok ortak kullanım alanlarının hijyen kurallarına uygun şekilde temizlenmemesi ile kişiden kişiye bulaşmaktadır. Örneğin ayağında mantar olan bir kişinin terliğini, çorabını, ayakkabısını giyerek mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Aynı zamanda banyo zeminlerinden, havuzlardan, spor salonlarında, hamamlarda mantar mikroorganizmasına rastlamak mümkündür.

Ayak mantarı, birçok ayak hastalığına da yol açabilmektedir. Ayakta kaşıntı, yaralar, pişikler, kötü kokular, iltihaplanmalar ayak mantarının yol açtığı sağlık problemlerinin başında gelmektedir.

Makalemizin başında ayak mantarının parmak aralarında görüldüğünü belirtmiştik. Ayak mantarı sadece parmak aralarında oluşmaz, ayak tabanında ve ayağın yanlarında da mantar oluşabilir.

Ayak mantarı mutlaka tedavisi yapılması gereken bir sağlık problemidir. Çünkü, tedavisi yapılmayan mantar ayak tırnaklarına da bulaşabilir. Böyle durumlarda tedavinin daha zorlaşacağını söyleyebiliriz. Tırnak mantarı tedavisi uzun süren bir rahatsızlıktır. Ayaklarınızdaki mantarı tırnağınıza bulaştığı zaman tırnağım sarardı neden, tırnağım kalınlaşıyor, tırnağım kendiliğinden kırılıyor gibi birçok şikayette bulunabilirsiniz. Tırnak mantarı tedavi edilmediği takdirde tırnağınızı kaybetmenize bile yol açabilmektedir.

Ayakta görülen mantarların birçok çeşidi vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • Ayağın taban kısmında görülen, kepeklenme, aşırı kuruluk ve kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan mantar,
 • Ayağınızda sürekli kaşıntı, kızarma ve parmak aralarınızda su toplaması şeklinde görülen mantar türü,
 • Ayağınızın en küçük parmağı ile yanındaki parmak arasında çatlama, yarılma, soyulma veya beyaz bir görüntü şeklinde ortaya çıkan mantar,
 • Ayak tırnaklarınızın kalınlaşması, keserken kırılması ve pul pul dökülmesi, ayak tırnağının sararması şeklinde görülen tırnak mantarını sayabiliriz.

Yazımızın bu bölümünde ise ayak mantarı nasıl tedavi edilir ve ayak mantarına ne iyi gelir sorularının cevaplarını sizlere sunacağız.

Ayak Mantarına Ne iyi Gelir?

İlk olarak ayak mantarını önlemeniz için uymanız gereken hijyen kurallarından bahsedelim.

 • Kendinize ait olmayan, ayakkabı, terlik ve çorapları giyinmeyin.
 • Ayakkabının içinde ayakların terlememesi için % 100 pamuklu çorap kullanın.
 • Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Bir gün bir ayakkabı diğer gün başka bir ayakkabı giyinin. Bu sayede mantarın yol açtığı kötü kokuları da önlemiş olursunuz.
 • Yazın ayaklarınızın içinde hava alabileceği ayakkabılar giymeye özen gösterin. Örneğin fileli ayakkabılar ya da sandaletler olabilir. Yine yazın ayakkabılarınızın içerisine antifungal pudralar serpebilirsiniz.
 • Bayanlar da kuaförlerde ayak bakımı yaptırırken kullanılan araç gereçlerin temizliğine dikkat etmelidir.
 • Şeker hastalığı sorunu olanlar ayak mantarına daha çok dikkat etmelidir. Şeker hastalarının, dolaşım problemi olanların ve bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerin ayak mantarına yakalanma riski daha yüksektir. Bu yüzden daha dikkatli olmalısınız.
 • Ayak tırnaklarınızı çok dipten kesmeyin. Ayak tırnaklarınızı çok dipten kestiğiniz durumlarda tırnak batması gibi önemli bir sorunla karşılaşabilirsiniz.
 • Ayak mantarı için genellikle mantar kremleri ve antifungal haplar önerilir. Özellikle antifungal hapların uzun süre kullanımlarından sonra, karaciğer değerlerinize baktırmak üzere test yaptırabilirsiniz.

Ayak Mantarına iyi Gelen Bitkiler

Avakado

10 poşet kadar avokado çayını demleyin. Çayınız demlendikten sonra çayı süzün. Soğutun. Çay soğuduktan sonra çayı bir leğene aktarıp, ayaklarınızı 10-15 dakika kadar leğenin içinde bekletin.

Elma Sirkesi

2 bardak elma sirkesini 8 bardak suyla karıştırın. Ayaklarınızın içine sığacağı bir kaba dökün. Daha sonra ayaklarınız bu karışımın içinde 15-20 dakika kadar kalsın. 20 dakika sonunda ayaklarını iyice durulayın ve kurutun. Bu işlemi haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

Toz Tarçın

1 litre kadar kaynayan suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın ilave edin. Daha sonra ocağı kapatın. Karışımın soğumasını bekleyin. Karışım soğuduktan sonra ayaklarınızı 15 dakika kadar bu suyun içinde bekletebilirsiniz.

Ayak Mantarına iyi Gelen Sarımsak, Tuz Alkol Karışımı

 • 7 diş sarımsağı bir miktar tuz ile karıştırıp lapa kıvamına gelene kadar dövün.
 • Lapa kıvamına getirdiğiniz tuzlu sarımsağı bir kavanoza boşaltın.
 • Daha sonra kavanozun içerisine bir miktar alkol ilave edin. Alkol çok fazla olmamalıdır. 1 su bardağı kadar olabilir.
 • Alkol ile sarımsağı karıştırdıktan sonra 3-4 saat boyunca dinlenmesini bekleyin. Bu 3-4 saatlik süreç içerisinde ara sıra kavanozu çalkalayın ki, iyi bir karışım ortaya çıksın.
 • 3-4 saatlik karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra karışımı süzüp, başka bir kavanoza aktarın.

Şimdi mantar tentürdiyotumuz hazır.

Peki, sarımsak, tuz ve alkolden oluşan karışımı nasıl uygulayacağız?

Gece uyumadan önce bu karışımı uygulamanız gerekiyor. İlk olarak ayağınızı ılık su ve sabun ile iyice yıkayın. Hemen ardından ayağınızda mantar olan bölgelerdeki ölü derileri temizleyin. Ayağınızda mantar olan bölgeleri ölü derilerden temizledikten sonra sıra geldi karışımı uygulamaya.

 • Hazırladığımız karışımı pamuğa iyice yedirin. Daha sonra sarımsak ve alkolden oluşan tentürdiyotlu pamuğu parmak aralarına yerleştirin.
 • 1-2 saat pamuğu mantarlı bölgeden kaldırmayın. 2 saat sonunda pamuğu çıkartın. Pamuğu çıkardıktan 1 saat sonra da ayaklarınızı temizce tekrar yıkayabilirsiniz.
 • Alkol, sarımsak ve tuzdan oluşan karışımı haftada 2 -3 kez uygulayıp 15 gün devam edebilirsiniz.
 • Ayağınıza yerleştirdiğiniz pamuğun çok uzun süre ayakta kalmamasına özen gösterin. (2-3 saatten fazla pamuk mantarlı bölgede durmamalıdır)
 • 15 gün sonunda başarılı sonuç alamadığınız durumlarda 2 – 3 ay kadar bekleyin. Tekrar uygulayın.
 • Sonuç olarak ayak mantarı, nemi ve sıcağı seven bir rahatsızlıktır. Bu yüzden ayağınızın terlememesine dikkat edin.
 • Vücutta fazla terleyen bölgeler her zaman temiz tutulmalıdır. Aynı zamanda bu bölgelerin terlememesi için pudra uygulaması da yapılabilir.

Ayak mantarının en etkili çözümü ise doktora gidip, doktorun yazdığı ilaçları kullanmaktır. Unutmayalım, modern tıp her zaman alternatif tıptan üstün olup hastalıkların tedavisinde kesin sonuçlar vermektedir.

Doktorunuzun yazacağı antifungal krem ve haplar ayak mantarının kesin tedavisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?