• TARİH: 19.07.2019
Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva Çekirdeği Maskesi

Diğer pek çok meyve gibi cilt sağlığını koruyan A, B, C vitaminler ve besin lifi bakımından zengin olan ayvanın sağlığa faydaları arasında iltihabı önleyici olması, antioksidan bakımından zengin olması ilk sırada gösteriliyor.

Tabii ayvanın, daha doğrusu “ayva yemenin” faydaları bunlarla sınırlı değil. Mide ülserinden, yüksek tansiyona, yüksek kolesterolden, mide bulantısına kadar pek çok sağlık sorunu için önerilen meyveler listesinde ayvayı görebilirsiniz.Kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılan ayva çekirdeği özellikle cildi derinlemesine nemlendirme, tahrişi, sivilceleri önleme ve mevcut sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlama özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Kuru Cilt İçin Ayva Çekirdeği, Gül Suyu ve Badem Yağı Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için 2 yemek kaşığı kadar ayva çekirdeği, 250 ml gül suyu ve 2 çay kaşığı kadar badem yağına ihtiyacınız olacak.

 • Çekirdeklerin faydalı kısmının gül suyuna geçmesi için bir gece gül suyunda bekletin.
 • Çekirdekleri süzdükten sonra 2 yemek kaşığı kadar gül suyunu badem yağıyla karıştırın ve masaj yaparak yüzünüze sürün.
 • 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.
 • Kalan gül suyunu 1 hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • İçinde sadece gül esansı bulunan ve “gül suyu” olarak satılanlardan değil gerçek gül suyu kullanın.
 • Bu maskeyi özellikle kuru cilt şikayeti olanlara öneriyorum. 1 ay boyunca haftada 2 kez yapın cildinizin nemlendiğini göreceksiniz.

Yağlı Cilt İçin Ayva Çekirdeği ve Yumurta Akı Maskesi

Cildinizin solgun, kuru, geniş gözenekli ve aşırı yağlı olmasından şikayetçiyseniz bu maske ayvanın güçlü antioksidan etkisiyle cildinizi canlandırırken yumurta akında bulunan proteinle cildi besleyecek ve yağı dengeleyip cildinize doğal bir parlaklık verecek.

Bu maske için 1 yemek kaşığı kadar toz ayva çekirdeği ve 1 yumurta akına ihtiyacınız var. Ayva çekirdeğini toz olarak bulamadıysanız kaşığın tersiyle ezerek veya havanda döverek toz haline getirebilirsiniz. İyice ezin çünkü büyük parçalar kalırsa maskeyi cilde uygularken küçük çiziklere neden olabilir.

 • Toz ayva çekirdeğiyle yumurta akını bir kaseye alın ve çırpıcıyla köpürünceye kadar çırpın.
 • Karışımı yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak sürün ve yumurta akı kuruyuncaya kadar (30 dakika kadar) bekleyip bol ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
 • Fazla yağı dengelemek ve gözenekleri temizlemek için ayva çekirdeğini yoğurt ve limon suyuyla da kullanabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeğini 1 tepeleme yemek kaşığı yağsız yoğurt ve 5-6 damla limon suyuyla karıştırıp yüzünüze sürün.
 • 20 dakika bekleyip ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Sivilceler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeğinin yatıştırıcı etkisiyle sivilce oluşumunu önleyebilir (en azından daha az sivilce çıkmasını sağlayabilir) ve sivilcelerin kısa sürede, arkalarında iz bırakma riski olmadan geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sivilceler için ayva çekirdeğini 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz.

İlki 2 yemek kaşığı ayva çekirdeğini kaynatıp süzdükten sonra bu suyu sabah ve akşam yüz yıkama suyu olarak kullanmak.

İkincisi ise haftada 1-2 kez 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeğini papatya çayı veya sarı kantaron çayıyla karıştırarak yüzünüze uygulamak. Papatya çayını veya sarı kantaron çayını demledikten sonra soğumasını bekleyin ve 2 yemek kaşığı kadar alıp toz ayva çekirdekleriyle karıştırın. Bu maskeyi 15 dakika bekletmeniz yeterli.

Cilde Parlaklık Veren Yumurta Sarısı ve Ayva Çekirdeği Maskesi

Cildi besleyen, doğal parlaklık veren yumurta sarısıyla, antioksidan ve iltihap önleyen ayva çekirdeği bir araya geldiğinde ciltteki olumlu etkisini 1-2 uygulama sonra görebileceğiniz güçlü bir maske oluyor. Ayrıca bu maske sivilceye yatkın hassas ciltler içinde önerilir.

Maskeyi hazırlamak oldukça basit. 1 yumurtanın sarısını 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeğiyle iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. 10-15 dakika sonra yumurta sarısı kurumaya başlar. İyice kuruduktan sonra bol ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Aslında ayva çekirdeği ile yapabileceğiz maskeler yukarıdaki örneklerle sınırlı değil.

Örneğin güneş, deniz nedeniyle cildin aşırı kuruduğu ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasız kaldığı yaz aylarında her gün 2 çay kaşığı ayva çekirdeğini 2 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırın yüzünüze sürebilirsiniz.

Veya cildiniz çok kuruysa uzun uzun maske hazırlamak yerine 1-2 çay kaşığı badem yağını 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeğiyle karıştırıp kullanabilirsiniz.

Benim tavsiyem özel olarak ayva çekirdeği maskesi yapmasanız bile evde hazırladığınız diğer maskelere her zaman 2-3 çay kaşığı ayva çekirdeği tozu ekleyin.

Son bir öneri daha; ayva çekirdeklerini çok ince öğütmeden zeytinyağıyla karıştırıp parmak uçlarıyla çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle yüzünüze sürün. Bu son derece etkili bir peeling uygulaması.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?