• TARİH: 22.08.2019
B12 Vitamini Eksikliği Nedir, Nasıl Anlaşılır?

B12 Vitamini Eksikliği Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Bu makalede B12 vitamini eksikliği anemisi nedir, nasıl anlaşılır ve B12 vitamini eksikliği için ne yapmam gerekir gibi önemli konulardan bahsedeceğiz.

Özellikle kırmızı kan hücreleri yapmak ve sinirlerinizi sağlıklı tutmak ve birçok önemli vücut fonksiyonu için B12 vitaminine ihtiyacınız vardır. B12 vitamini eksikliğinde, vücudunuz çok fazla kırmızı kan hücresi üretmez. Yeterli alyuvarınız yoksa dokularınız ve organlarınız yeterince oksijen alamayabilir. Bu durumda B12 vitamini eksikliği aneminin belirtilerine yol açabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisinin Belirtileri

Vitamin B12 eksikliği anemisinin belirtileri şunları içerir:

  • Çok yorgun hissediyorsanız,
  • Hafif bir egzersiz sonrasında bile nefes darlığı çekiyorsanız,
  • Kalp çarpıntısı
  • Baş ağrısı
  • Iştahsızlık
  • Ağız ve dilde ağrı hissediyorsanız B12 vitamini eksikliği olabilir.
  • B12 vitamini eksikliği anemisi varsa, solgun ve renginiz sarı görünebilir. (gözlerinizin beyazları da sarımsı bir renk alır).
  • Anemi semptomlarının yanı sıra, B12 vitamini eksikliği sinirlerinizle ilgili semptomlara neden olabilir. Buna B12 vitamini eksikliği nöropati denir. B12 vitamini eksikliği nöropatisi özellikle bacaklarınızda, hissizlik veya kramp ve iğnelenmelere neden olabilir. Dokunma, titreşim veya ağrı duyarlılığını düşürebilir. Ayrıca zihin karışıklığına, depresyona, dikkat eksikliğine ve unutkanlığa neden olabilir.
  • Bu semptomların bir kısmı b12 vitamini eksikliği anemisine bağlı değildir, doktorlarınız ek testler de isteyebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

B12 vitamini eksikliği anemisi tedavi edilmezse, bazı riskler gelilşebilir. Örneğin, hareketiniz ve koordinasyonunuz etkilenebilir. Ayrıca sizi kalp rahatsızlığı riskine sokabilir. Bu konuda doktorunuz daha çok bilgilenmenizi sağlayacaktır.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Karaciğer anemisi, B12 vitamini eksikliği anemisinin en yaygın nedenidir. Vücudunuz normalde olduğu gibi gıdalardan B12 vitamini ememezse karaciğer anemisi gelişebilir.

Pernisiyöz anemi, bağışıklık sisteminizdeki antikorların kendi vücut dokularınıza saldırıp, yabancı olduklarını düşündüğü bir otoimmün hastalıktır. Bu midenizin iltihaplanmasına neden olur.

Normalde midenizde yapılan iç faktör olarak bilinen bir protein, yediğiniz gıdalardan salınan B12 vitaminine bağlanır ve daha sonra vitamini bağırsak duvarınıza kan dolaşımına sokar.  Mideniz hasar gördüğü durumlarda B12 vitamini artık emilemez ve bir eksiklik gelişir ve bu da anemiye neden olur.

Geçici aneminin kesin sebepleri şu anda tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik olduğu düşünülmektedir ve 60 yaş üstü kişilerde en yaygın şekilde görülmektedir. Kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Addison hastalığı gibi başka bir otoimmün hastalığınız varsa, pernisiyöz anemi gelişme olasılığınız daha yüksek olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisinin Diğer Sebepleri

Vitamin B12 eksikliği anemisinin diğer, daha seyrek görülen nedenleri ise şunlardır:

Yanlış Yapılan Diyet

Diyetinizde yeterli B12 vitamini almadığınızda B12 vitamin eksikliği anemisine neden olabilirsiniz.  Sıkı vejetaryenler tehlikeye girebilir, çünkü diyetleri bu vitamini sağlayan gıdalar olan et ve hayvansal ürünleri kapsamamaktadır. Et yemiyorsanız ancak süt ürünleri tüketseniz bile , B12 vitamini almalısınız. Eğer vejetaryenseniz, B12 vitamini ile güçlendirilmiş gıdaları içerdiğinden emin olun ve düzenli bir şekilde dışarıdan tablet şeklinden alabilirsiniz.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Crohn hastalığı gibi ince bağırsakları etkileyen koşullar, B12 vitamini emilimini etkileyebilir.

Ameliyat Sonrası B12 Vitamini Eksikliği

Midenizin bir kısmını veya tamamını ortadan kaldıran her türlü ameliyat midede iç faktör üretildiği için B12 vitamini eksikliği anemisine neden olabilir.

Karaciğer Bozuklukları

Bunlar vücudunuzun vitamin B12’yi kullanma veya depolama kabiliyetini azaltabilir.

Parazitler  

Bağırsakta parazit enfestasyon veya çok fazla bakteri, B12 vitamini emilimini etkileyebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi Nasıl Anlaşılır?

Doktorunuz belirtilerinizi soracak, sizi muayene edecek ve tıbbi geçmişiniz hakkında da bilgi isteyecektir.

B12 vitamini eksikliğine tanı koymak için bir kan testi yaptırmanız istenecektir. Bu, hemoglobin düzeyleriniz (oksijen taşıyan pigment pigmenti) hakkında bilgi verecek tam kan sayımı (FBC) ve farklı kan hücrelerinin her biri hakkında detaylı bilgileri içerir. FBC testi ayrıca, kırmızı hücrelerin büyüklüğü ve her birinin içerdiği hemoglobin miktarı hakkında da bilgi verecektir.

Düşük B12 vitamini seviyeniz varsa, kötü niyetli anemiye neden olan antikorlar için bir test yaptırmanız gerekebilir.

Doktorunuz size daha ileri testler yaptırması için bir hematolog (kan hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora) başvurabilir. Hematolog doktor biyopsi (kemik iliğinizi incelemek için küçük miktarda dokunun cerrahi olarak çıkarılması) isteyebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz öncelikle B12 vitamini eksikliğinizi tanımlamaya çalışacaktır. Böylece B12 vitamini eksikliğine yol açan sebepleri tespit edip ona göre bir tedavi yöntemi belirleyecektir.

B12 vitamini eksikliği durumlarında çoğu zaman b12 içeren enjeksiyonlarla kısa süre içerisinde rahatsızlık tedavi edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?