• TARİH: 21.08.2019
Bademcik İltihabı Hastalığı Nedir?

Bademcik İltihabı Hastalığı Nedir?

Bademcik iltihabı rahatsızlığı kişiler de, kişilerde bademciklerin üzerinde oluşmuş olan bir enfeksiyon durumudur. Vücut üzerinde bulunmuş olan bademcikler,kişiler de boğazın her iki yanında birer adet olmuş olmak üzere ağzın arka kısmın da bulunmuş olan bir çift yumuşak doku kitleleridir. Vücut da bulunan bu bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturan bezlerdir ve bu şekilde ağız ve burun yolu ile vücuda girmiş olan potansiyel bakteri ya daviral organizmaların enfeksiyonunu önleme işlevi görür. Bunun ile birlikte bazen bademcikler kendilerini enfekte edebilir, bu da burada bulunan dokuların şişmesi ve iltihaplanması durumu ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı rahatsızlığı, virüs ya da bakteri kaynaklı olmuş olabilir, fakat çoğu olgu viral kökenlidir ve bu sebep ile antibiyotik tedavisine gerek kalmış olmadan kendi kendine iyileşebilir. Akut tonsillit rahatsızlığı genellikle 7-10 gün içerisin de düzelir. Bunun ile birlikte, kronik bademcik iltihabı rahatsızlığına sahip olmuş olan bazı kişiler, tekrar tekrar ya da sürekli bademcik iltihabı rahatsızlığının semptomlarına maruz kalabilir.Bademcik iltihabı rahatsızlığı genellikle çocuklarda ve gençlerde daha sık görülmüş bir durum iken, kişiler hangi yaşta olursa olsun herkesin bademcik iltihabı rahatsızlığına yakalanma riski oldukça fazladır.

Bademcik İltihabının Belirtileri

Bademcik iltihabı rahatsızlığının bilinen en yaygın ve en belirgin belirtisi kişiler de oluşan boğaz ağrısıdır. Boğaz üzerinde bulunan bademcikler şişmekte ve kızarmaktadır. Oluşmuş olan boğaz ağrısı sorunu kişiler de yutkunmayı zorlaştırmakta, yemek yerken ağrı ya da sızı şeklince durumu can sıkıcı bir hale getirmektedir. Bazı durumlarda ise bademcikler irin ile dolmakta ve bu sebep ile üstleri beyaz lekelerle kaplanmaktadır.

Bademcik İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Bademcik iltihabının bir diğer yaygın belirtileri şunları içerir :

 • 38 derece üzerindeki yüksek sıcaklık (ateş)
 • Öksürme
 • Baş ağrısı
 • Kulak ağrısı
 • Hasta hissetmek
 • Yorgun hissetmek
 • Boyun bölgesindeki şişmiş ve ağrılı olan lenf bezleri
 • Ses kaybı ya da sesteki değişiklikler

Bademcik iltihabı rahatsızlığı belirtileri kişilerde genellikle üç ile dört gün içerisinde kendi kendine düzelmektedir. Bilinen soğuk algınlığı rahatsızlığı  ya da grip sorunu gibi viral bir enfeksiyon sonucu oluşmuş olan bademcikleriniz varsa göstermiş olduğunuz belirtiler daha hafif olabilir. İltihap, streptokoksik enfeksiyon gibi bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyor ise, belirtiler genellikle normalden çok daha şiddetli olur ve ayrıca bu durum kişiler de kötü ağız kokusu da yaratabilir. Sadece kişinin boğazına bakarak, virüs ya da bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklı bademcik iltihabı olmuş olup olmadığını anlamak oldukça zordur. Bu durumu doğrulamak için gerekli testlere ihtiyaç vardır.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Bademcik İltihabı Neden Olur?

Bademcik iltihabı vakalarının çoğuna viral enfeksiyon neden olmaktadır.

Bademcik iltihabına neden olduğu bilinen diğer virüsler ise şunları içerir :

 • Rinovirüsler – soğuk soğukluğa da neden olur
 • Grip virüsü
 • Parainfluenza virüsü – krup (bir solunum yolu hastalığı) ve larenjite de neden olur
 • Enterovirüsler – el, ayak ve ağız hastalığına neden olur
 • Adenovirüs – ishale neden olur
 • Kızamıkçık virüsü – kızamığa neden olur

Nadiren de olsa, bademcik iltihabı, glandüler ateşe sebep olmuş olan Epstein-Barr virüsü tarafından da tetiklenebilir. Bu durumda,muhtemelen çok hasta hissedersiniz. Lenf bezleri şişer ve boğaz ağrısı olur.Ayrıca yüksek ateşiniz de olabilir.

Bademcik İltihabının Tedavisi

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik iltihabı rahatsızlığı tedavisi sebebine bağlı olmuş olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumun sebebini belirlemek için,doktorunuz sizden gerekli testler yapmanızı isteyebilir. Tapılacak olan laboratuvar testleri, eğer vücut da herhangi bir bakteriyel enfeksiyon var ise bunu saptayabilir. İltihap bir virüs enfeksiyonu sebebi ile oluştuysa test üzerinde görünmez, fakat bakteri testi negatif ise bu durum viral olmuş olarak kabul edilebilir. Bazı vakalarda, fiziksel bulgular muhtemel bakteriyel enfeksiyonu teşhis edecek kadar inandırıcı olabilir. Bu tür vakalarda antibiyotikler doktorlar tarafından hızlı bir strep testi yapılmadan da reçete edilebilir.

Eğer testlerde bakteri ortaya çıkar ise, tedavi buradaki enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik ilaçlardan oluşur. Antibiyotikler tekbir atış halinde verilebilir ya da ağız yolu ile 10 gün kadar bir süreyle alınabilir.Her ne kadar kişilerde ki belirtiler antibiyotiğe başladıktan sonra iki ya da üç gün içinde düzelse de, bakterilerin vücuttan gitmiş olduğundan tam anlamıyla emin olmak için doktorunuzun verdiği tüm ilaçları düzenli bir şekilde almak oldukça önemlidir. Bazı kişilerde oluşan enfeksiyonu iyileştirmek amacı için ikinci bir antibiyotik ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Bademcik iltihabı ameliyatı : Kişiler de tekrarlanan enfeksiyonları olmuş olan bazı insanlar bademcikleri aldırmak için ameliyat olabilmektedirler. Bu ameliyata Tonsillektomi adı verilmektedir.

 • Bu durum gelecekteki enfeksiyonu önlemek amacı için kişilerin bademciklerini cerrahi bir yardım ile çıkarma işlemidir. Kişilerde bulunan bademcikler genel bir durum olmuş olarak nitelikli sağlık uzmanları tarafından büyük bir olumsuz etkisi olmadan vücuttan alınmaktadır.

Bademcik İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bademcik iltihabını teşhis ve tedavi etmesi için gidilebilecek sağlık profesyonelleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır :

 • Çocuk doktoru
 • Aile hekimi
 • Kulak, burun, boğaz uzmanı (KBB)
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Kişiler bademciklerini çıkarmak için cerrahi müdahale yapılırsa (Tonsillektomi), doktorunuz sizi bir KBB uzmanına sevk edebilir.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal : Zerdeçal güçlü anti inflamatuar ve antiseptiknitelikleri sayesinde enfeksiyonları defetmek ve tonsillitin rahatsız edici semptomlarını kontrol altına almak için benzersizdir.

Tarçın : Tarçın bademcik iltihabını tedavi etmek için birantimikrobiyal olarak çalışmaktadır. Tarçın bademciklerdeki bakterilerin ve mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek şişkinlik, ağrı ve iltihabı azaltmaktadır.

Bal : Bal şaşırtıcı derecede antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için büyük bir etkiye sahiptir.

Zencefil çayı : Çoğu insan iltihaplı bademcik şişmelerini tedavi etmek için zencefil çayı tüketmektedir. Zencefil güçlü bir antiinflamatuar ve antimikrobiktir.

Soğan suyu : Soğuk suyunu sadece gerek yoktur, aynı zamanda gargara olarak da kullanılabilmektedir. Bazen tadı rahatsız edici gelebilse de güçlü bir antimikrobiyaldir ve bademcik iltihabı için sihirli bir güce sahiptir.

Süt : Bir bardak sıcak süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin.İyice karıştırdıktan sonra günde 2 kez bu sütü tüketin. Bademcik iltihabı nedeniyle oluşan ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Papatya çayı : Papatya çayı bademcik iltihabı için mükemmel bir bitkisel ilaçtır.

Adaçayı : Adaçayı büzücü ve analjezik özellikleri nedeniyle tonsillit ile ilişkili tahrişi yatıştırır. Bu nedenle, bademcik iltihabı tedavisi için adaçayı içebilirsiniz.

Nane : Nane kullanmak bademcik iltihabını tedavi etmek için bilinen en doğal yollardan biridir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için tahriş olmuş mukus zarlarını yatıştırmaya yardımcı olmakta aynı zamanda bakteri ve virüsleri öldürmektedir.

Limon : Limon antiviral, antibakteriyel ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, iltihabı gidermeye yardımcı olur.

Fesleğen : Fesleğen hem antiviral hem de anti inflamatuar olması nedeniyle bademcik iltihabı için bilinen etkili ev çözümlerinden bir başkasıdır.

Bademcik İltihabı Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su ile gargara : Bademcik iltihabı için en iyi ve en yaygın evde çare, sıcak tuzlu suyla gargara yapmaktır. Sıcak su yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve tuz ise virüsü veya bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca tuz, iltihaplanmayı azaltarak anında rahatlamayı sağlar. Birçay kaşığı masa tuzunu bir fincan ılık suyla karıştırın. Bu suyla gargara yapın ama suyu yutmayın. Çalkaladıktan sonra suyu tükürün. Hızlı toparlanma için mümkün olduğunca sık tekrarlayın.

Buz : Çoğunuz, sorunun buzla nasıl tedavi edilebileceğini merak ediyor olmalısınız. Fakat, buz tedavisi cidden sorununuzu etkili biçimde iyileştirir. Birkaç buz küpü alıp bir bezle sarın. 10-15 dakika boyunca soğuk kompres olarak bademcik iltihabının üzerine hafifçe uygulayın. Etkili sonuçlar için gün içerisin de en az 4 kez yapın.

Şap : Eski zamanlarda, su arıtma tesisleri kullanılmadan önce, şap, içme sularını dezenfekte etmek için kullanılmaktaydı. Ayrıca bademcik iltihabı tedavisi için evde ilaç olarak da kullanılabilir. Şapı ince bir toz haline getirin. Bademciklerinize uygulayın. Şapı suya katıp gargara olarak da kullanabilirsiniz. Bu, şişmeyi rahatlatacak ve enfeksiyonun daha da kötüleşmesini önleyecektir.

Epsom tuzu : Sıcak su ile bir banyo suyu hazırlayın ve içine biraz epsom tuzu ekleyin. Rahatlamak için bu suyun içine girin. Küvette olduğunuzda boğazınızın da suda olduğundan emin olun. Bu yöntem boğazınızı yatıştıracak ve burun geçişlerinizi rahatlatacaktır.

Evde yapılabilecek bazı diğer basit tedaviler ise şöyle sıralanmıştır :

Dinlenme : Dinlenme sırasında, vücudunuz enfeksiyonla mücadele edebilmek için enerji toplamaktadır.

Sıvılar : Vücut bir enfeksiyonla mücadele ettiği zaman daha fazla hidrasyona ihtiyaç duymaktadır.

Havalandırma : Havayı tazelemek için odayı sıklıkla havalandırmak ya da buhar banyoları yapmak rahatlatıcı olabilmektedir.

Tahrişten uzak durma : Sigara içmemek ve dumanlı alanlardan uzak durmak daha doğrudur.

İlaçlar : Ağrı kesici ya da ateşi azaltıcı ilaçlar tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?