• TARİH: 20.06.2019
Balyaj Nedir, Nasıl Yapılır, Balyaj Modelleri Ve Renkleri Nelerdir?

Balyaj Nedir, Nasıl Yapılır, Balyaj Modelleri Ve Renkleri Nelerdir?

Balyaj nedir, son dönemlerde oldukça popüler hale gelen balyaj uygulaması hem saçlara ışıltılı bir görünüm kazandırıyor hem de doğal bir görüntü arz ediyor. Saçlara hareket kazandıran balyaj saç modelleri uygulaması aynı zamanda yüze aydınlık ve ışıltılı bir efekt de sağlıyor.

Öyle ki saçlara adeta güneş parlaklığı kazandıran balyaj uygulaması, yüzü daha da canlı ve enerjik gösteriyor. Dilerseniz balyaja daha derin bir bakış atalım.

Balyaj Nasıl Yapılır?

Balyaj, saçların kalın tutamlar şeklinde ve normal saçın birkaç ton daha açık rengine boyanması işlemidir. Balyaj ilk olarak 1970 yıllarında Fransa’da yapılmaya başlanmıştır ve her geçen gün şöhretine şöhret ekleyerek dünyaya yayılmıştır.

Balyaj saçın uzunluğuna ve modeline göre ayarlanabilen bir uygulamadır. Balyaj uygulaması saçın dip bölgelerinden başlayabildiği gibi, orta kısmından da başlayabilmektedir. Bu da saç uçlarına daha fazla ışıltı verilmesi demektir.

Balyajın diğer boyalara göre avantajı da şudur; balyaj uygulamasını dip boya gibi her ay yenilemeniz gerekmez. Saçlar uzadıkça aşağıya doğru kayan balyaj böylelikle daha da doğal bir görüntü arz eder. Ama saçlarına balyaj uygulaması olan hanımların saç rengini koruyucu şampuan ve saç kremi kullanmaları da gerekecektir.

Balyaj Evde Nasıl Yapılır?

Saçlarınızda ışıltı ve hareket istiyorsanız pekala balyaj uygulaması yaptırabilirsiniz. Balyaj her saç rengine ve boyuna göre ayarlanabilecek ve her saça uyarlanabilecek bir uygulamadır. Balyaj yaz aylarında yaptırılacaksa normal saç renginden iki üç ton daha açık bir renk seçimi yapılmalıdır ki güneş altında pırıl pırıl parlasın.

Balyaj yapmanın kendine has incelikleri ve püf noktaları vardır. Tutamlara ayrılan saçlar, balyaj sürülecek kısımlara oriel sürülmesiyle başlar ve oriel sürülen her tutam folyolara özenle sarılır.

Tüm tutamlara aynı işlem yapılır. Her folyo 5 dakikada bir açılarak kontrol edilir ve istenilen ton yakalanana kadar oriel saçlarda bekletilir. Folyoda en fazla 20 dakika bekletilen tutamlar yıkanır ve işlem tamamlanmış olur. Saçlar yıkandıktan sonra dip kısımlar koyu, uçlara doğru ise kalın şeritler halinde ışıltılar görülecektir.

Balyaj uygulamasını evde kendi kendinize de yapabilirsiniz ama acemiyseniz profesyonel bir kuaförden yardım almanız daha mantıklı olacaktır.

Balyaj Modelleri

Balyaj modelleri saçın uzunluğuna, yapısına, kişinin ten rengine göre değişiklik gösterir. Belirgin yahut beli belirsiz, keskin geçişli yahut yumuşak geçişli olabilen balyaj şekilleri sadece form olarak değil renk tonu olarak da değişkenlik göstermektedir.

Sarı, kızıl, kahve, bakır ve karamel gibi birbirinden değişik tonlarda balyaj uygulaması mümkündür. Balyaj çok uzun saçlara uygulanabildiği gibi kısa saça balyajda sevilerek kulanılmakta ve tercih edikmektedir. Bob tarzı kısa küt saçlara da başarıyla uygulanabilmektedir. Kısa ve uzun bob kesimlerde de son derece modern ve dinamik bir görünüm oluşturan balyaj modelleri, her yaştan kadında güzel durmaktadır.

Size düşen şey dalında uzman ve profesyonel bir kuaföre giderek yüzünüz ve tarzınıza en çok gidecek balyaj formunu bulmanız ve karar vermenizdir. Her yıkamada daha da oturan ve güzelleşen balyaj tonlarınızla tarzınız ışıltı ve modernizm eklemiş olacaksınız.

Balyaj çeşitleri arasında en sık telaffuz edilenlerden birisi de krepe balyajdır. Diğer popüler balyaj uygulaması da ombre balyajdır. Diplerin saçın doğal tonunda bırakılması ya da koyu bir tonda boyanması, uç kısımların ise daha açık tonlarda boyanmasıyla elde edilen ombre balyaj da her yaştan kadın tarafından tercih edilen kullanışlı bir tasarımdır.

Balyaj Renkleri

Balyaj renkleri denildiğinde akla gelen ilk renk sarı olsa da, son zamanlarda akla gelebilecek her renk tonunda balyaj yapılabiliyor. Son derece doğal bir görünüm sağlayan kahve ve karamel tonlarıyla bakır ve kızıl tonları da balyaj modelleri içinde rahatlıkla sayılabilir.

Sarı balyaj ve kızıl balyaj hem klasik hem de çarpıcı görünümüyle pek çok kadın tarafından sevilerek kullanılıyor. Balyaj yaptırmak için kendi doğal saç renginizi kullanabileceğiniz gibi, uygun bir zemin renk kullanıp üzerine istediğinizi tonlarda balyaj uygulaması yaptırabilirsiniz.

Siyah saça balyaj da çok tercih edilen balyaj çeşitlerinden biri olarak gösterilebilir. Siyah zeminin üzerine kızıl yahut karamel tonlarda uygulanacak balyaj son derece belirgin ve dominant bir ifade oluşturuyor. Bu seçimlerde herkesin kendi tercih ve zevkleri büyük rol oynuyor. Önemli olan ne istediğinizi iyi bilmeniz ve deneyimli bir kuaförle çalışmanız.

Balyaj Fiyatları

Balyaj fiyatları saçlarınızı uzunluğuna, istediğiniz renge, saçta yapılacak işlemlerin çeşidine, kuaförünüzün bulunduğu şehir ve muhite göre değişkenlik gösterecektir. İyi bir kuaförde balyaj uygulaması yaptıracaksanız en basit balyaj işleminin dahi ortalama 150 TL’den başlayacağını bilmeniz gerekir. Bu bedel balyajın çeşidi ve kuaförün konumuna göre daha da fiyatlanacaktır.

Balyaj gibi bir işlem için ucuza kaçmamanız gerektiği ve işinde uzman bir kuaför tercih etmenizin önemli olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?