• TARİH: 15.08.2019
Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Baş ağrısına ne iyi gelir, diye arama yapmanıza artık gerek yok. Bakın size baş ağrısına iyi gelen şeyler hakkında neler söyleyeceğiz.

Baş Ağrısı Neden Olur?

İlk önce baş ağrısının kaynağından emin olunmalıdır. Bazı durumlarda baş ağrısı ciddi bir sorunun göstergesi olabilir, bu gibi durumlarda mutlaka soruna müdahale edilmesi gerekir ve ağrının ortadan kaldırılması doğru olmayıp, bilakis sorunun durumu ile ilgili veri olduğu için gereklidir. Örneğin, yüksek tansiyon göstergesi olarak baş ağrısı hayli ciddi bir durumdur.

Beyin anevrizmalarının oluşmasından hemen önce belirti olarak ortaya çıkabilirler. Bu nedenle, yüksek tansiyon öykünüz varsa ağrıyı dindirmek yerine tansiyonunuzu kontrol etmeli, yüksek tansiyonla birlikte seyreden bir baş ağrınız varsa vakit kaybetmeden acil servise başvurmalısınız.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Baş ağrısına ne iyi gelir başlıca bitkileri aşağıda sıraladık.

 • Kedi otu
 • Keten tohumu
 • Sarı kantaron
 • Zencefil
 • Nane
 • Kekik
 • Okaliptüs
 • Sinameki bitkileri kullanılabilmektedir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrılarının %80’i ciddi sorunlara karşılık gelmez. Pek çok baş ağrısı, boyun ve eklemlerle ilgili sorunlar, sinüzit, diş be diş eti hastalıkları, migren ve diğer nedeni bilinmeyen sorunlar nedeniyle ortaya çıkar Bu durumların sonucunda hayati bir risk olmasa da, yaşam konforuna olumsuz etki ettiği için ağrının bir an önce ortadan kaldırılması doğru yöntemdir.

Baş Ağrısı İçin İlaç

Pek çoğumuz baş ağrısı ortaya çıktığında bir ağrı kesici ilaç içmeyi tercih ederiz. Hatta birisi yetmeyince 2, daha da olmazsa 3,4 tane içmeye kalkışırız. Halbuki, ağrı kesiciler birer tedavi edici değil, uyuşturucudur. Beynin ağrı merkeziyle, ağrıya sebep olan unsur arasında iletişimin kesilmesine yol açar, o noktayı uyuşturup, sustururlar.

Bu kimyasal bir etkinliktir ve sinirler ağrı kesicilere bir süre sonra direnç göstermeye başlayıp, devamlı tekrarlayan ağrı kesici kullanımları, bu ağrı kesicilerin etkilerini bir süre sonra yitirmesine sebep olur. Kaldı ki, ağrı kesiciler sağlıklı içeriklerinden söz edilebilecek ürünler de değildir. Vücuda giren her kimyasal elbette bir problemdir ve devamlı kimyasal girişi vücuda başka noktalardan zararlar verebilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

O halde, ağrılara karşı başka yöntemler geliştirmeli ve mümkünse kendi doğal kürlerimizi uygulamalıyız. Peki baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler

Baş ağrısı için doğal yöntemler bulunmaktadır. Psikosomatik ağrılar, migren ve sinüzit için bazı doğal terapiler uygulanabilir. Baş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir aşağıda sıraladık. Baş ağrısı nasıl geçer doğal yöntemler arayanlara en çok kullanılan teknikleri veriyoruz.

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

 • Kahve için
  Evet doğru duydunuz, filtre kahve veya Türk kahvesi, pek çok ağrı tipi üzerinde ciddi olumlu etkilere sahiptir. Özellikle Migren ve Psikosomatik ağrılar üzerinde hayli etkilidir.
 • Şakaklara masaj yapın
  Baş ağrılarına neden olan sinirlerin bazıları, şakaklardaki çöküntülerin içinde ve çevresindedir. Bu noktalara uygulanacak kompres masaj, ağrının bir nebze azalmasına neden olur.
 • Dinlenin
  Migrenin en bilinen tetikleyiciler, ışık ve sestir. Mümkünse, tamamen sessiz ve karanlık bir ortamda en az yarım saat dinlenmeniz, ağrıların tamamen değilse de, büyük ölçüde etkinliğinin azaltılmasını sağlar.
 • Bitki çayları tüketin
  Bitki çayları. Ada çayı, Kekik çayı, Kantaron otu çayı ve sinameki çayı ağrılar üzerinde olumlu etkileri bilinen çaylardır.
 • Nane yağı ve çin yağı kullanın
  Şakaklara uygulayacağınız nane yağı veya çin yağı, ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Lavanta yağı kullanın
  Lavanta yağını günde bir defa kaynar suyun içine damlatıp solumanız, başta sinüzit olmak üzere pek çok ağrıya iyi gelecektir.
 • Okaliptüs yağı kullanın
  Jel biçimindeki okaliptüs kremlerinden veya okaliptüs yağı sıcak suya damlatarak solumanız, solunum sistemini rahatlatır ve sinüsleri açarak ağrıyı azaltır.

Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelen şeyler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel ve doğal yöntemler nelerdir paylaştık. Baş ağrısı için ilaç kullanmadan önce mutlaka doğal yöntemleri denemelisiniz. Ayrıca baş ağrısına kesin çözüm ilaç olmayabilir. Sürekli baş ağrısı neden olur önce bir hekime baş vurmalısınız. Sorunun kaynağını bulup ilaç tedavisini doktorunuzun önerdiği şekilde yapmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?