Bebeklerde Egzama Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde Egzama Neden Olur Nasıl Geçer?

Egzama geçmişi olan bir durumda bebek yeniden yakalanabilir. Bunun yanı sıra kimyasal maddeler, çoğu deterjan, tüketilen birtakım yiyecekler, pudra, yünlü giysiler de bebeklerde alerjiye sebep olan etkenler arasındadır. Makalede Neler Var Bebeklerde Egzama Neden Olur?Bebeklerde Egzamanın BulgularıEgzaması Olan Bebekler İçin Acil Durumlar Nelerdir?Bebeklerde Egzama TedavisiEgzama Tedavisinde Alınması Gereken Önlemler Bebeklerde Egzama Neden Olur? Gıda alerjileri […]

Egzama geçmişi olan bir durumda bebek yeniden yakalanabilir. Bunun yanı sıra kimyasal maddeler, çoğu deterjan, tüketilen birtakım yiyecekler, pudra, yünlü giysiler de bebeklerde alerjiye sebep olan etkenler arasındadır.

Bebeklerde Egzama Neden Olur?

Gıda alerjileri arasında en yaygınlardan biri inek sütüne karşı olandır. İnek sütüne geride bıraktığımız bebeklerde, bu besin karşı bir alerjik tepki neticesi egzama görülebilir. Bu sebeple olası mertebe bebeğin uzunca bir vakit yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğince mühimdir.

Sıvı besinlerden sonra katı besin başlandığı ilk anda çocuklarda aniden bire meydana çıkması da sık sık görülen bir vakadır. Bu şekilde meydana çıkan çoğu vakada çocuklardaki egzamanın 5 yaşına gelmeden geçtiği gözlemlenmiştir. Ancak birtakım hallerde yine nüksettiği de bildirilmiştir.

Bebeklerde Egzamanın Bulguları

  • Ciltte hiçbir sebep olmaksızın meydana çıkan kızarıklıklar.
  • Ciltte meydana gelen kızarıklıkların kabuklanmaya ve dökülmeye başlaması. (Bu kabuklanmaların rengi kahverengidir)
  • Egzamanın meydana çıktığı yerde kuvvetli bir kaşınma hissi ve yanma da olur.

Egzaması Olan Bebekler İçin Acil Durumlar Nelerdir?

Bebeklerde egzama meydana çıktığı vakit kesinlikle hekime başvurulmalıdır. Ancak bilhassa birtakım mühim açıklanan yaşanmaya başladığında hiç vakit kaybedilmeden hekime müracaat dilmesini daha da çok ehemmiyet arz etmektedir.

Acil araya girmek gerektiren haller alttaki gibidir.

Egzamanın çok yayılmış ve kabuklanmanın bir hayli artmış olması hali

Bebeklerde Egzama Tedavisi

Bebeklerde egzama vakalarının yalnızca ufak bir seviyesi kendi kendine geçebilmektedir. Çoğu vakit tıbbi tedavi yöntemlerine müracaat dilmesini gerekmektedir.

Teşhis

Egzama teşhisi kesinlikle hekim doğrulusunda koyulması gerekmektedir. Anne babalar her ne kadar bu hallerde egzamadan şüphelenseler bile egzamanın tedavisine yönelik olarak hekim denetimi ve tavsiyesi olmaksızın bebeğe diyet uygulaması uygulamamalı ve katiyen ilaç tüketimine gitmemelidir. Yalnızca şayet bebeğin besin alerjisinden kaynaklanan bir hali var ise hangi besininin bebekte alerjiye sebep bulunduğuna dair ilgili olunmalıdır.

Antibiyotikler

Herhangi bir enfeksiyon olması halinde ise antibiyotik verilebilir.

Egzamayı Artıran Yiyeceklere Dikkat

Bunun yanı sıra bebekte alerjik tepkiye yol açan besinlere karşı bir diyet uygulaması da uygulanması olasıdır.

Egzama Tedavisinde Alınması Gereken Önlemler

Banyoda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzama görülen bölgeler yıkanırken sabun kullanılmamalıdır. Hem de bu mekanların suyla da çok miktarda ilişki ettirilmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra sık sık banyo yaptırmak da zararlı olabilmektedir. Bunun sebebi ise sık sık su ve sabunla ilişkin ciltte kurumalara yol açmasıdır. Bu halin bilhassa egzamalı mekanları daha da olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Bebeği banyo yaptırırken de su altında çok çok tutmamalı ve kısa vakitte prosedür sonlandırılmalıdır. Aynı vakitte egzamadan şikayetçi olan bebeğin saçlarını yıkarken de şampuan kullanmak yerine yumuşak bir sabun kullanılması daha ideal olacaktır.

Kuru Hava Olmamasına Dikkat Edin

Fazla sıcak ya da soğuk hava hallerinde bebek dışarı çıkarılmamalıdır. Çünkü bu tür havalar egzamayı daha da şiddetlendirebilir. Sadece dışarıdaki hal değil evdeki bölge da aynı şekilde düzenlenmelidir. Bu sebeple evdeki bölgen kurumaması amacıyla ev bölgeni nemli tutmak gerekmektedir. Evdeki havanın nemli tutulabilmesini sağlamak hedefiyle bu işe özel üretilmiş nemlendirici cihazlar kullanılabilir.8

Tırnak Bakımı

Bebeğin egzama olan kısımları kaşıyarak tahrişe ve enfeksiyona sebep olmaması amacıyla tırnakları kısa tutulmalıdır. Bunun yanı sıra gece uyur iken ellerine torba eldiven ya da ellerini örtecek diğer şeyler giydirilebilir.

Terlemeye Karşı Önlem Alın

Bebeğin terlemesinin önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Çünkü terleme de egzamayı olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple bebek bilhassa evde bulunduğu vakit çok çok giydirilmemeli ve pamuklu giysiler kullanılmasına ilgi edilmelidir. Bebekte olası bulunduğu ölçüde kaşıntıya sebep olmayacak ve bebeğin cildini tahriş etmeyecek kıyafetler kullanılmalıdır. Bebeğin kıyafetleri bol ve rahat olmalıdır.

Bulaşıcı Hastalıklara Dikkat

Egzama dışında da rastgele diğer bir hastalık bulaştıracak hasta kişileri çocuktan uzak tutmak gerekmektedir. Genellikle suçiçeği çıkaranlar ve uçuk çıkaranlara bebekten gerektiğince uzak tutulmaya özen gösterilmelidir.

Doktorun Talimatlarına Harfiyen Uyun

Doktor bebek amacıyla bir diyet uygulaması verdiyse buna uymak konusu ile ilgili hassas davranılması mühimdir. Bebeğin egzamasını şiddetlendirecek besinlerden kaçınılmalıdır. Normalde yararlı bulunduğunu düşüneceğiniz süt ürünleri ve yumurta gibi besinler bebeğin egzamasını şiddetlendirebilir.

Alerjiyi Tetikleyecek Faktörlere Dikkat

Bebeği evcil hayvanlardan (tüylerinden ötürü) ve deterjan gibi kimyasal maddelerden de olası bulunduğu kadar uzak tutmak gerekmektedir. Bu tarz etkenler de alerjik tepkiye yol açabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?