• TARİH: 21.08.2019
Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur Tedavisi?

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur Tedavisi?

Göz çapaklanması durumu herkeste olabilir. Göz çapaklanması bebeklerde, yetişkinlerde, çocuklarda meydana gelir. Göz çapaklanması ve göz sulanması için etkili olan makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Bebeklerde göz çapaklanması işlemi için evde birkaç pratik yöntemden bahsedeceğiz.

Bebeklerde göz çapaklanması çok normaldir. İlk 5, 6 veya 9 ay içinde olan bu durumdan lütfen korkmayınız. Şimdiki yazı dizimizde bebeklerde göz çapaklanması neden olur sorusu içinde yanıt vereceğiz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması sorunu genelde genetik nedenlerden kaynaklı meydana gelir. Eğer bebeklerde gözde çapaklanma sorunu oluyorsa bu sorun daha öncesinde anne ve babada da var demektir. Genetik sorundan kaynaklı meydana gelen problemdir.

Bu süreçlerde bebekler gözlerini açamaz gibi hisseder. Bir çapaklanma durumu meydana gelir. Gözlerin açılmasını zorlayan durumdur. Genelde uyku sonrasında meydana gelir. Çapaklanma olan bebeklerde aynı zamanda göz içinde sulanma da meydana gelir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Tedavisi

Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi için tabi ki bir uzman doktor hekimden yardım almak gerekir. Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi için doktora gitmeden de evde birkaç yöntemlerle bu sorunu yok ediyoruz. Bebeklerde göz çapaklanması tedavisinde genelde doktorlar bebeklere damla veriyor.

Bebekler için çok uygun olan birkaç damla ile bu sorun kısa sürede yok olur. Eğer damla kullanmak istemiyorsanız da demlenen ve ılık olan çay suyunu temiz bir pamuk yardımı ile batırıp yani çay suyunu pamuğa ileyim çok hafif şekilde bebeklerin gözlerine lütfen sürünüz…

Çay ile uygulanan tedavi bebeklere zarar vermez. Bebeklerin gözleri kapalı iken uygulanması gerekli olan tedavi şeklidir. Bilindiği üzere gözde çapak sorunu olduğu zaman genelde yetişkinlerde doğal yöntemleri kullanır veya her zaman aldıkları damlaları alırlar. Genelde çay bu sorunu çözecektir. Fakat çay kesinlikle sıcak olmamalıdır.

Bebeklerde çapaklanma sorununu yok etmek için onları olabildiğince ışıksız ortamda tutmaya çalışınız. Gün ışığından faydalanan bebeklerde çapaklanma olmaz.  Fakat gece boyunca uyumayan ve özellikle televizyon ışıklarına maruz kalan bebeklerde sabah kalktığı zaman da uzun süreli çapaklanma meydana gelir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Hemen herkeste göz sulanması ve çöz çapaklanması meydana geliyor ki bu bebeklerde nasıl olmasın. Bebeklerde de yetişkinlerde olan sorunlar olabilir. Göz sorunları da bu sorunlardan sadece biridir. Özellikle bebeklerde göz sulanması ve çapaklanması genelde göz içindeki sıvının az olmasından kaynaklıdır.

Bebeklerde göz çapaklanmasını yok etmek için göz sıvını çoğaltacak olan damla kullanımları uygun olmaktadır. Göz içinde olan ve yaş olması gerekli olan sıvının az olması demek özellikle gece uykusundan uyanan bebeklerde çapak sorununa nedendir. Bebeklerde meydana gelen ve çapaklanmayı tanımlayan ve nedenlerini size anlatan aynı zamanda tedavisi içinde sizlere yardımcı olan yazı dizimizi umarız beğenmişsinizdir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Bebeklerde gözlerde çapak oluyorsa bilin ki ortam çok havasız kalmış demektir. Yeni doğan bebeklerin çok fazla sıcak ortamda durması aslında doğru değildir. En fazla 23 derece olan sıcaklıklarda kalması ise çok normaldir. Bebeklerde göz çapaklanması nedenleri aşağıdaki gibidir.

Aşağıdaki nedenler sadece birkaç nedendir. En büyük neden ise bebeğin çok fazla radyasyon saçan ortama maruz kalmasından kaynaklıdır. Bebeklerde meydana gelen bu sorun kalıtsal değildir. Geçici süreliğine olan durumdur.

  • Bebeklerde göz çapaklanması düzensiz uyku sonucu meydana gelir.
  • Ortamın havasız kalması ve çok aşırı sıcak olması
  • Bebeğin kaldığı odanın havasız ve oksijensiz kalması
  • Sürekli üstü kapalı olması ve sürekli ışıklı ortamda kalması gibi nedenlerdir.
  • Genetik faktörlerden dolayı meydana gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?