• TARİH: 19.07.2019
Bebeklerde İnek Sütüne Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde İnek Sütüne Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde anne sütünün önemi oldukça fazladır. Anne sütü ilk altı aylık üre içinde muhakkak alınmalıdır. Anne sütü bebek sağlığı gelişimi için gerçekten çok önemlidir. Anne 8 ay sonrasında ise yavaş yavaş anne sütünü kesmeye başlamalıdır. Şimdiki makalemizde sizlere, bebeklerde inek sütü, konusunu açıklamaya çalışacağız.

Bebeklerde inek sütü, konusu hakkında bilgi verecek olan makalemizden verim alacaksınız. Orijinal yani katkısı olmayan inek sütü de aslısında anne sütü kadar bebek gelişiminde çok önemli yere sahiptir.

8 Aylık Bebeğe İnek Sütü Verilir Mi?

Bebeklerde inek sütü, 8 ayını dolduran veya 12 ayının tamamen bitiren bebekler için verilir. Artık Anne sütünden vitamin alan bebek katkısız köylerde yetişen ineklerin gücünden ve inek sütü vitamininde de faydalanmalıdır. Yazımızda olan içinde bulunduğumuz paragrafta bebeklerde inek sütüne başlama zamanı, net olarak bildirilmiştir.

Umarız bebeklerde inek sütüne başlama zamanı merak edenler için etkili bir cevap vermişizdir. Ayrıca bu durumda şunu da belirtmek isteriz ki anne ütünden ayrılan bebeklerin inek süne geçmesi için herhangi bir mevsim söz konusu bile olmaz. Yaz ya da kış bu durum fark etmez yeter ki aylık bir dönemi bitirelim.

Bebeklerde Anne Sütüne Ne Zaman Başlanır?

İnek sütü hazır gıda market ürünleri satılan pastörize süt olmadığı sürece herhangi bir sıkıntı olmaz. İnek sütü bebek boy ve gelişim süreçlerinde kemik gelişimi içinde etki eder. Şu durumda, bebeklerde inek sütüne ne zaman başlanır sorusuna da yanıt vermiş durumda oluyoruz.

İnek sütüne başlayan bebeklerin bir süre süte alışma evresi olacaktır. Bu durumda herhangi bir korkulacak durum söz konusu bile olamaz. Bu durumda lütfen rahat olunuz.

Anne sütüne başlama ile alakalı olarak çok net olan tarihler verdik. Eğer annede süt kesilmesi gibi neden olursa ki inşallah olmaz. Annenin sütü kesildiğinde psikolojik nedenler ya da farklı nedenlerden dolayı anneye memesinden hiç süt gelmiyorsa acil olarak lütfen inek sütüne başlansın. Bunun için kesinlikle 12 ay veya 8 ay beklemeye gerek yoktur. 12 ay beklemek asla doğru değildir.

İlk ay inek sütüne başlayan bebeklerde alerjik reaksiyonlar olması çok normaldir. Yazımızın ilerleyen paragraflarında ise alerjisi olan bebekten bahsedeceğiz. İlk ay inek sütüne başlayan bebeklerde B12 vitamini de etki gösterir. İnek sütünü içecek olan bebeğin şeker ilavesiz süt içmesi gerekir. İnek sütünü bebeğe verirken de lütfen adım adıma iş yapınız. Biberonu tutarken lütfen acele etmeyiniz. İlk olarak inek sütünü sevmesini sağlayınız.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde inek sütü alerjisi belirtileri, konusu hakkında bilgi vereceğiz.  Anne sütünden ilk defa kesilen bebek ilk ayında bir dönem size rahatsızlık verir. Bir dönem sürekli, ağlar fakat sonrasında bebek inek sütüne alışınca bebekten iyisi olmaz.

İnek sütündeki E,C, A, K, D, B ve diğer etkili olan vitaminler sayesinde bebekler hızlıca büyüler. Akabinde inek sütüne karşı alerjisi olmayan bebek rahat dönem geçirir.

Eğer bebeklerde alerjik durum söz konusu ise, bu durumda bebeklerde dışa vuran belirtiler meydana gelir. İnek sütünden dolayı bebeklerde alerji oluşur. Bebeklerde inek sütü alerjisi ise, lütfen anneyi tedirgin etmesin ilk dönem bunların olması çok normal eğer uzun süreli bu durum ile karşılaşırsanız hemen inek sütünü pişirmeniz gerekir.

  • Bebeklerin kollarında kısa süreli kızarma meydan gelir.
  • Bebeklerin ağız içinde kaşıntı ve kızarıklık olur.
  • İnek sütünü içmek istemez.
  • İnek sütünden gelen koku bebeği çok rahatsız eder

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?