• TARİH: 19.07.2019
Bebeklerde Konak Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde Konak Neden Olur Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durum olan konak, her bebekte farklı seviyelerde görülür. Genel olarak orta seviyede ve kalınlıkta görülen kafa derisindeki kepekler, ilerleyip kalınlaşmaya başladığında beraberinde isilik sorununu da getirebilir. Bu durumda konağın ilerlemesinin durdurulması ve tedavisi mutlaka gereklidir. Bebeğinde konak sorunu olan annelerin merak ettiği bütün soruları yazımızı devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerin genelinde ortaya çıkan konaklar, kafa derisindeki sarımsı renkli tabakalara verilen addır. Bu tabakalar bebeklere zarar vermez. Ancak kalınlaşmaya başladığında ya da yayıldığında isilik ya da başka deri problemlerine neden olabilirler. Bebeklerde konak tedavisi ve bu tedavi sırasında izlenecek yollara geçmeden önce konağın nedenlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Bebeklerde konağın farklı nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak hijyen eksiliğinden, alerjiden ya da her hangi bir hastalıktan kaynaklanmadığı bilinmektedir. Bebeklerdeki konağın nedenleri konusunda en fazla kabul edilen ve akla yatkın olan düşünce anneden gelen bazı hormonların bebeğe geçmesi, bebekte fazla yağ hücresi oluşturması ve bu oluşan yağ hücrelerinin kafa derisinde ortaya çıkıp kurumasıdır.

Kuruyan ve tabaka halini alan bu yağ hücreleri zaman içinde kalınlaşıp daha sertleşerek konak halini almaktadır. Zaman içinde bebeğin vücuduna giren maddelere karşı vücudunun direncinin artması ile konak tabakalarında incelme ve yok olma meydana gelmektedir.

Her bebekteki konak tabakası farklı şekilde kendini gösterir. Annelerin bebeklerinde konak olup olmadığını anlaması için bazı noktalara dikkat etmesi yeterlidir. Bebekte konak belirtileri şu şekildedir…

  • Bebekte kalın yağlı ve pulumsu saç derisi görüntüsü
  • Saç derisi üzerinde sarı ya da beyaz pullanmalar
  • Bebeklerde görülen saç dökülmesi
  • İlerleyen dönemlerinde kızarıklık ve kırmızı saç derisi görüntüsü
  • Nadiren de olsa saç derisinde kaşınmaya neden olabilir.

Bebeklerinde konak olduğunu belirtilerinden anlayan anneler bunun için basit bir kaç yöntem deneyebilir. Her bebekte farklı yöntemler ile yarayacağı için belli bir süre denediğiniz yöntem işe yaramazsa diğer yöntemlerden birisini denemeye başlayabilirsiniz. Ancak aynı anda birden fazla konak giderici uygulama yapmamaya özen gösterin.

Bebeklerde Konak Nasıl Geçer?

Bebeklerde konak tedavisi için en fazla uygulanan ve en çok olumlu etki alınan yöntemler şu şekildedir.

  • Bebek Yağı

Bebeklerdeki konak sorunu için saçlarını yıkadan bir saat önce bebek yağı ile konak bölgesini masajla ovun. Konaklı saç derisi tamamen yağlanınca bölgenin sıcak tutulması için bir havlu ya da bez ile bebeğinizin başını sarın. 1 saat bekletin ve sonrasında saçlarını derisine masaj yaparak yıkayın.

  • Vazelin

Bebeklerin saç derisindeki konakları yumuşatmak için vazelin kullanılabilir. Bunun için vazelini parmak uçlarınız ile bebeğin konaklı saç derisine uygulayın. Geceden uyguladığınız vazelini sabaha kadar bekletin. Daha sonra pullu saç derisinin dökülmesi için hafifçe deriyi sürtün. En son vazelin kalıntılarından ve saç derisi pullarından bebeğinizin saçlarını arındırmak için şampuanı ile yıkayın.

  • Yumuşak Fırça

Bebeğinizin saçlarına vazelin ya da bebek yağı uygulayıp yıkadıktan sonra konakların dökülmesi için yumuşak bir fırça ile saçlarını tarayın. Bu fırça saç derisine yapışan konakların çıkmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin saçlarını her gün yıkamanız da konağın azalmasında etkili olacaktır.

Bebeklerde konak neden olur, belirtileri ve bebeklerde konak nasıl temizlenir sorularının cevaplarını kısaca sizlerle paylaştık. Yeni anne olan ya da bebeklerinde ilk defa konak sorunu yaşayan anne adayları bu bilgilerden yardım alarak bebeklerinin sorununu çözebilir. Ancak çok uzun süre devam eden, kalın tabakalı ve beraberinde başka cilt sorunlarına da neden olan konaklar için bebeğinizi doktora götürmeniz gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?