• TARİH: 18.08.2019
Bebeklerde ve Yetişkinlerde Ateşli İshal

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Ateşli İshal

Genellikle pek önemsenmese de ishal Türkiye’de çocuk ölümlerinin en çok sebebi olan hastalıklardan biri. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilen, sonu ölümle sonuçlanabilen ishal hastalığı temelde vücudun susuz kalması sonucu bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte aşırı şekilde hissedilen yorgunluk ve mide bulantısı ile birlikte ortaya çıkıyor. Biraz daha ilerlediğinde ise ateşli ishale dönüyor.

 Ateşli ishal Belirtileri nelerdir?

Vücutta aşırı susuzluk meydana gelmesi sonucu bağırsaktaki hareketlenmenin bozulması ile birlikte günde üç defa ve daha fazla sulu şekilde dışkılama dünya çapında ishal hastalığı olarak kabul ediliyor. İshal mide bulantısı, halsizlik ve yüksek ateşi de tetikliyor. Sağlıksız koşullarda yaşama, kişisel hijyenin tam olarak sağlanamaması, yaşanılan bölgede su kaynaklarının pis olmalı, kalabalık ortamda yaşama ve tüketilen zararlı yiyecekler ishalin nedenleri olabiliyor. Çoğunlukla dış faktörler ishali tetikliyor. Güçlü bir bünyeniz varsa belirtileri hiç göstermeyebileceğiniz gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda belirtiler daha şiddetli şekilde ortaya çıkıyor.

İshal tedavisi için evde neler yapılabilir?

Zannedilenin aksine ishal gibi durumlarda vücudun kaybettiği suyu tekrar telafi edebilmesi için bol bol sıvı alınması çok önemlidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ve küçük çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilen ishal hastalığında bol bol temiz su tüketilmelidir. Dışkılamadan sonra 1 litre suya karıştırılacak 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı tuz karışımından birer su bardağı içilmesi de vücudun kendini en kısa sürede toparlamasına yardımcı olacaktır.

 Ateşli ishale ne iyi gelir ?

Bağırsak hareketlerini düzenleyici yiyecekler ishali kesmekte büyük rol oynar. Posalı yemekler, lifli sebzeler, pirinç lapası, yoğurt, kabuğu soyulmuş elma ve ayva bilinen en tanıdık ishal kesici besinlerdir. Evimizde bulunmaları sebebiyle de ayrıca kolaylık sağlarlar. İshal durumunda kişide iştahsızlık gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Yine de vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar kazanması ve iyileşebilmesi adına sağlıklı beslenme çok büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra hazır gıdalar, yüksek şeker ve yağ oranına sahip bisküviler, kurabiyeler tüketilmemelidir

Kişinin yiyeceği yemeklerin az yağlı olarak hazırlanmasına dikkat edilmeli, tüm önerilere rağmen birkaç gün içerisinde geçmeyen ishal durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek İshal Olduğunda Ne Yapmak Gerekir

Bebeğimiz günde en az 6-7 defadan fazla kaka yapıyorsa ishal olmuş demektir. Bu değerlendirme yeni doğan dönemi kesinlikle kapsamamaktadır. Yetişkinlerde ishal durumunda en önemli olan şey sıvı kaybıdır bu bebekler içinde geçerlidir. Sıvı takviyesi yetişkinler için olduğu gibi olmasa da bu takviyeyi normalden çok daha fazla sıklıkla emzirerek yapabiliriz. Ve mutlaka bebeğinizi doktoruna götürün.

Doktorunuza götürmeden her hangi bir ilaç takviyesi yapmayın. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz verebileceğiniz en uygun gıdalar bu süreçte patates, pirinç lapası ve muz bebeğimizin ishal durumunu dengelemeye çalışmış oluruz. Bebeğinizin kakasında ki değişkenlikleri mutlaka takip ediniz. Eğer bebeğiniz kusuyorsa, kakasında sümüksü bir sıvı var ise, ateşi çıkmış ise ve kakasında kan mevcut ise hiçbir şekilde zaman kaybetmeden doktorunuza götürünüz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Temizlik bebek için en önemli etkendir. Bebeğinizin biberon, emzik gibi direk ağız yoluyla temas edecek malzemeleri kaynatmadan kesinlik vermemeye çalışınız. Bebeğinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız ve çevrenizdeki insanların da bebeğinizi kucağına almadan önce ellerini yıkamasını isteyiniz. Bebeğinizin altını açmadan ve açtıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız. Bebelerde ishale ne iyi gelir diye düşünmek yerine öncelikli olarak mutlaka temizliğimize dikkat etmemiz gerekir. Ve önemli etkenlerden biride sıvı kaybıdır. Buna çok dikkat etmemiz gerekir.

Bebeğimizin İshaline İyi Gelen Yiyecekler

İshal olan bebeklerde mutlaka yediklerine dikkat edilmeli. İshali tetikleyici ya da katkısı bulunan yiyeceklerden bebeklerimizi uzak tutmalıyız. Bu dönemde yemesi gereken yiyecekler muz, şeftali, elma, pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt ve yoğurtlu çorbalar, çay, ayva, fındık, limon gibi yiyeceklerin verilmesi gerekir. Özellikle ishal olan çocuğa süt verilmemeli.

Bebeğimiz İçin Evde Yapılabilecekler

İshal olan bebeğimiz bir yaşından küçük ise mama kullanan bebekler için laktoz içermeyen sindirimi kolay mamaların kullanılması tavsiye ediyoruz. Su yerine eczanelerde satılan dengeli elektrolit solüsyon doktorunuzun tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa yine tabi ki doktorunuzun tavsiyesiyle günde 10ml geçmeyecek şekilde solüsyon verilebilir. Ve sık sık bebeğinizi emzirin. Emzirmek bebeğinizin kaybettiği sıvı alımını yeteri derecede karşılayacaktır.

İshal Ağrısına Ne İyi Gelir

Dışkının normal zamanda olduğundan daha cıvık olması olarak tanımlıyoruz. Sürekli tuvalete gitme isteği, bununla birlikte gelen mide bulantısı bizi özellikle eğer dışarıdaysak çoğu zaman zor bir durum içerisinde bırakabilir. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetmemizden kaynaklı olarak vücudumuzun su kaybına yol açar bu da bizi mide ağrısının yanında hızlı bir şekilde halsizliğe mahkûm edebilir.

Çoğu zaman hafife aldığımız, kasıklarımızda sıkışma ile kendini göstererek soğuk algınlığı olduğunu düşündüğümüz ishal aslında ciddiye alınması en azından takibinin yapılması gereken bir rahatsızlık, hele de uzun süreli şekilde geçmezse. Yapılan bilimsel araştırmalar ise ishalin bazı durumlarda başka rahatsızlıkların habercisi olduğunu kanıtlar nitelikte.

İshalken Nasıl beslenmeli

Peki, bizi kimi zamandan yataktan çıkamayacak kadar halsizleştiren ve kasık ağrılarını, mide bulantılarını ve günün ciddi bir kısmını tuvalette geçirmemize sebep olan ishal ağrısına ne iyi gelir ?İshal olunca iştahsız oluyor ve aslında yemek yemek istemiyoruz ama midenin toparlanması ve kaybettiği suyu kazanabilmesi için doğru şekilde ve doğru gıdalarla beslenilmesi büyük bir önem taşıyor. Lifli ve posalı yani havuç, elma, haşlanmış lapa pirinç, haşlanmış patates gibi gıdalar ishalin kesilmesine yardımcı olur.

Mide dostu olan yoğurtta ishal sırasında tüketilerek içerisindeki bakteriler sayesinde midenin temizlenmesine ve böylece ishalden kaynaklanan olumsuz durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aman iştahım yok diyerek mideyi aç bırakmayın. Az az ancak sık sık yemek yemeye özen gösterin.

İshalken Dikkat edilmesi gerekenler

İshal ağrısına bir kere yakalanıldı mı yenilmesi gereken gıdalar gibi tabi ki yenilmemesi gereken gıdalara da dikkat edilmeli. Diyet ekmek, peynir, kraker ve bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durun. Çiğ sebze, lahana, enginar, çikolata da yememeniz gereken gıdalar arasında. Ayrıca her şeyin yağlısından, acılısından, fazla baharatlısından bir süre uzak durun. Bırakın mideniz biraz kendini toplasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?