• TARİH: 24.08.2019
Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde yeşil kaka dışkısı olağan bir durumdur. Bebeklerimiz bizlerin her şeyidir. Bebeklerimizin sağlıkları her şeyden önemlidir Şimdiki makalemizde, sizlere yeşil kaka sorunundan ve yeşil kakayı nasıl geçer bu tarz sorunlardan bahsediyor olacağız. Bağırsak iltihabı olan ve bağırsaklarını üşüten bir bebekte meydana gelen yeşil kaka sabah ve akşam saatlerinde çok yoğunlaşır.

Bebeklerde yeşil kaka çok fazla karşımıza çıkan sorundur. Bebeklerin dışkısının bu şekilde olması kesinlikle hazımsızlık sorunun ve anne sütünden gelen problemlerden dolayı olmaktadır. Özellikle bebeklerde ishal yeşil kaka dışkısı sizi hemen üzmesin. Bazen bebeklerde ishal yeşil kaka durumu kısa süreli olabilir. Bebeklerde yeşil sümüksü kaka problemlerinin çoğu gözlemlendiğinde dışkı sonrası etrafa kötü koku yayıldığını görüyoruz.

Bebeklerde ishal yeşil kaka sonrası dışkı oldukça fazla kokar. Fakat bu durum da çok normaldir. İshal olan bir bebeğin dışkısı zaten kokar. Normal dışkı gibi kokmaz. İshalle birlikte gelen koku normalde kokulu olan dışkıdır. Bebeklerde yeşil kaka nedeni mide üşütmesinden kaynaklı meydana gelebilir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Sorunu

Bebeklerin kakasının rengi zaman zaman kontrol edilmelidir. Bebeklerin dışkısının renkleri çok önemlidir. Bebeklerin dışkısı bazı dönemler değişebilir. Genelde kış aylarında çok fazla değişen dışkı için bizler birkaç yöntem bulabilir.

Yeşil kaka çıkartan bir bebeğin bağırsak kontrolü yaptırmasında fayda olduğunu görüyoruz. Bağırsak iltihabı olan ve bağırsaklarını üşüten bir bebekte bu sorun olması çok normal ayrıca lütfen bebeklere hazır olan sütü yani marketten alınan pastörize sütü asla vermeyiniz. Yeşil kakayı meydana çıkaran süt yani hazır süttür. Yazımız, bebeklerde yeşil kaka neden olur sorusuna cevap verecektir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nedenleri

Yeşil kaka doktorlara gelen en fazla problemlerdir. Bebeklerde oluşan bu durum ailede ki herkesi gerçekten çok üzüyor. 9 ay sonrasında gerçekleşmesi rahatsız edici olan bu durum aslına bebeklerde ilk 9 aya kadar olan sürede çok fazla normal olan durumdur.

Yeşil kaka doktorlara gelen en fazla problem olduğunu belirtmiştik. Bu dönemde bebekler içinde çok öel öneriler sunan doktorlarımız da lütfen yardım alalım. Doktorlar bu dönemde bebeklerin bağırsaklarını temizleyecek olan birkaç yöntemde de bahsediyor. Bebeklerde olan yeşil kaka nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır. İlginize sunulur.

  • Hazır pastörize süt içilmesi: Hazır pastörize süt içilmesi yeşil kakalı ishale neden olan en büyük faktördür.
  • Annenin ishal olması: Eğer anne ishal ise bebekte bu durumdan etkilenir.
  • Hasımsızlık Sorunu: Bağırsak iltihap kaynaklı bebekler kısa süreli ishal olurlar.
  • Bebeğin midesini üşütmesi: Bebeğin midesini üşütmesi yeşil kakalı ishale neden olan en büyük faktördür.
  • Annesinden emdiği sütte çok fazla gaz olması: Anneden gelen sütte aşırı gaz olması ve annenin gaz yapan yiyecekleri tüketmesidir.
  • Bağırsaklarda iltihap olması: Bebeklerin bağırsaklarında iltihap varsa gaz olabilir. Bu çok normaldir. Bağırsak iltihapları aynı zamanda ishal ve yeşile dönük renkli kaka olmasına nedendir. Bebeklerin bağırsak iltihapları için lütfen uzman hekimden yardım alınız.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

Önemli Bir Not : Değerli okuyucularımıza özel bir öneri sunmak istiyoruz. Bu durum ile karşılan anneler için naçizane olan önerimizi lütfen değerlendiriniz. Eğer sizlerde ishal şeklinde olan çok koyu yeşile yakın yani füme renkli ishal durumlarında lütfen bebeklerinize olabildiğince az süt içiriniz. Bu dönemde bebeklerin anne sütünden uzak durması gerekir. Bu dönemde bebeklerde süt zehirlenmesi olarak tabir edilen hastalık da olabilir. Bu dönemde bebeklerin çok su içmeleri gerekir. Süt ishali ve dışkı içinde gelen zehiri kısa sürede yok eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?