• TARİH: 22.08.2019
Bir Türlü Geçmek Bilmeyen İshal

Bir Türlü Geçmek Bilmeyen İshal

İshal halk arasında diyare tanımını kısaca açıklarsak lavaboya çıkıldığında aşırı cıvık dışkılama, sürekli dışkılama için lavaboya çıkma isteği, karın ağrısı, gaz sancısı ateş yükselmesi, bulantı ve kusma gibi sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle bu dışarıda iş yerinizde başınıza geliyorsa vay halinize. Bu yüzden ishal sorununa acil el atmalısınız.

Geçmeyen ishal neyin belirtisidir

Hayatın akışını kişide bir süreliğine durduran ishal güçlü bünyelerde daha az sıkıntılı geçerken, zayıf bünyelerde yani 7 yaş altı çocuklarda daha şiddetli yaşanabilir. İshalin sebebini bir sıkıntıya bağlayamayız. Genelde çevresel faktörlerden dolayı oluşan ishalin birçok sebebi olabilir. Bunlar titiz olmamak, sağlıksız evlerde yaşamak, gıda yetersizliği, sağlıksız gıdalar, kalabalık ev ortamları gibi durumlarda daha çok yaşanır.

Geçmeyen İshale Evde Çözüm

Eğer ishal olmuşsanız hafif geçiriyorsanız ishali geçirerek formüller bulunur. İshalin gelmesiyle birlikte vücutta aşırı su kayıpları meydana gelir. Bu yüzden ishalle birlikte azalan su kaybını gidermelisiniz. Bunun yanı sıra çocuklarda da etkin bir formül bulunmaktadır. Bir litre kaynamış ılık suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı toz şeker ilave ediniz. Her dışkılamadan sonra bir bardak içiniz. Faydasını göreceksiniz. İshal hafife alınacak bir hastalık değildir. Birçok çocuğun ishale yenik düşerek hayatını kaybettiğini unutmayınız. Birde doğanın verdiği mucizevi besinleri de es geçmemek lazım.

Uzun süren ishali geçirmek

Özellikle büyüklerde ishale ne iyi gelir sorusuna cevap ishale iyi gelen doğal sebze ve meyvelerdir. Bu sebzeler ve meyveler, havuç, haşlanmış patates, şeftali, soyulmuş elma, pirinç lapası, yoğurt, ayran bunlara ishale çok iyi gelen besin türleridir ve hemen hemen herkesin evinde olabilecek yiyeceklerdir. Posalı ve lifli besin grubuna dahil oldukları için ishal hastalığında oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

İshale ilaçsız kesin çözüm

Yoğurt bağırsakta bulunan bakterilerin türemesine ve yaşamasına engel olur. Halk arasında da ishale iyi gelen tabirler bulunur. Bunlar Türk kahvesini bir tatlı kaşığı çiğ tüketmek, maden suyu, içmek, limon yemek gibidir. Bunlarında ishale iyi geldiği bilimsel olarak açıklanmıştır. İshal hastalığı eğer aşırı ateş, kusma, bulantı, halsizlik belirtilerinde bulunursa mutlaka bir doktora başvurup tedavi olunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?