• TARİH: 17.07.2019
Bitkisel Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkisel Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkisel saç bakımı nasıl yapılır; Özellikle bayanlar için saçlar ve saç bakımı çok önemlidir. Saç bakımını yapmak için çeşitli yollar olmak ile birlikte genelde saç bakımı bitkisel yollar ile yapılmalı. Kimyasal ağırlıklı saç bakımlarında saçlar zamanla yıpranmaya başlar. Pek çok kişinin de saç bakımı için evden çıkmaya vakti olmuyor veya evde kendileri saç bakımı yapmak istiyor. 

Evde Saç Bakımı Bitkisel

Evde saç bakımı bitkisel yollarla yapıldığı taktirde daha sağlıklı saçlar elde edilir. Bunun için çeşitli kürler, maskeler bulunmaktadır. Evinizde yapacağınız ve uygulayabileceğiniz bu maske ve kürler maddi yönden de zorlayıcı olmayan, ekonomik yöntemlerdir.

Bitkisel Saç Bakım Maskeleri

  • Lavantalı Saç Maskesi: Saç dökülmesi sorunu için ve saçlarda daha güzel bir görünüm elde etmek için uygulanabilecek bu maske için gerekli olan şeyler su ve lavantadır. 4 bardak su ve 50 gram lavanta bu kür için kullanılacak malzemelerin miktarıdır. Suyu kaynattıktan sonra içine 50 gram lavantayı ekleyip demlenmesini bekleyin. Demleme işlemi bittikten sonra lavantalı suyu ılımaya bırakın sonra lavantalı suyu süzün ve elde edilen bu su ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızı bu su ile yıkadıktan sonra 30 dakika ile 1 saat bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada bir sefer yapmanız durumunda faydasını gösterecektir.
  • Ballı Saç Maskesi: Cilt üzerinde ki bir çok rahatsızlık için kullanılan bal cilde pürüzsüzlük vermesi ile de bilinir. Saçlar içinde gayet yararlı olan bal sayesinde saçlarınız daha parlak olabilir. Bu işlem için yarım tatlı kaşığı bal ve 4 bardak su gereklidir. Suyu bir tencere veya cezvenin içinde kaynattıktan sonra balı ilave edin ve bal iyice eriyene kadar karıştırın. Elde edilen ballı su ile saçlarınızı yıkayın. Diplere çok temas ettirmemeye çalışın. Sonrasında ekstra durulama ve yıkmaya gerek kalmadan saçlarınızı kurutun. Bir süre sonra saçlarınızdaki parlaklığı göreceksiniz.
  • Yumurtalı Saç Maskesi: İçerdiği zengin protein sayesinde saç gelişimi ve bakımı için gayet yararlı olan yumurta ile yapabileceğiniz bu maske ile daha güçlü saçlarınız olur. Bu maske için saç uzunluğuna göre bir veya iki yumurta ve bir yemek kaşığı bal yeterli olacaktır. Yumurtaların sarısını ayırarak bir kabın içinde çırpın. Daha sonra bal ekleyerek iyice karıştırın. Elde edilen karışımı bir fırça veya parmak uçlarınız ile saçınıza dipten uca bir şekilde iyice yedirin. Yarım saat saçınızda beklettikten sonra ılık bir su ile durulayın. Sonrasında doğal içerikli bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Uygulanabilecek bu maskelerin dışında, bitkisel yağlarla saç bakımı yapmakta mümkündür.

Saç Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Saç bakım yağları sayesinde saçlarınız son derece sağlıklı görünecektir. Pek çok natürel saç bakım yağları bulunmaktadır. Her birinin değişik ektisi olsa da totalde mamullerin tamamı saçların daha süratli uzaması, saç dökülmesini önlemesi, saçların parlaklığını sağlaması ve saçların kırılmasını önlemek hedefiyle tüketilir. Hangi saç bakım yağı ne amacıyla tüketilir, hangileri beraber tüketilir bu verileri bilerek gerçekleştireceğiniz bakım gerektiğince etkili olacaktır. Bu yüzden saç bakım yağları nelerdir, hangi yağlar beraber hangi yağlar tek başına tüketilir biraz bunlardan konuşmak istiyoruz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı hem yemeklerle beraber tüketildiğinde hem de masaj yapılarak saç derisine sürüldüğünde muhakkak saç derisini beslemektedir. Zeytinyağı Omega 3 yönünden varlıklı bulunduğu amacıyla hem saçın derisini besler, canlandırır hem de saç tellerinin güçlenmesi, canlı ve parlak olmasını sağlar. Saç bakımı amacıyla kullanılabilen yağlarla ya da yumurta ile karıştırıldığında saç bakım maskesi olarak uygulanabilen zeytinyağı, saçın gereksinim duyduğu gıdaları içermektedir.

Örneğin; 2 adet yumurta ve 5 yemek kaşığı saf zeytinyağı çırpılıp saç derisine masaj yapılarak yedirilir. Saça bir bone geçirilip aşağı yukarı bir saat bekletildikten sonra yıkanabilir. Bu bakım maskesini haftada bir kez uygulayarak sıhhatli, gür ve uzun saçlara sahip olmak mümkün.

Jojoba yağı

Jojoba yağının doymamış yağ seviyesi %98’dir, bundan dolayı saç derisine ve saça çok süratli nüfus eder. Saç derisine Jojoba yağıyla masaj yapıldığında derideki kan dolaşımı hızlanır, bakterilerden kaynaklı problemler giderilir. Bu bakımdan Jojoba yağıyla masaj yapıldığında saç derisinde sedef, egzama gibi cilt problemleri ya da bit gibi oluşumlar gözlenmez. Jojoba yağı varlıklı bir protein kaynağı bulunduğu amacıyla deriyi besler ve yeni saç oluşumunu, hücre yenilenmesini de destekler.

Bunlarla beraber Jojoba yağı A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri yönünden çok varlıklı bulunduğu amacıyla her tür saç probleminde iyileştirici rol oynar. Jojoba yağıyla saç bakımı gerçekleştirme amacıyla parmaklarımızı Jojoba yağına batırıp baş derimizin tamamına masaj yapıyoruz. Daha sonra geri kalan yağı bütün saç tellerine yedirip bu biçimde aşağı yukarı yarım saat bekliyoruz.

Argan yağı

Saç bakımında çok uzun yıllardan beri sarf edilen Argan yağı, saçın hem beslenmesi hem de daha basit biçim alması amacıyla mühimdir. Argan yağı; saç tellerini besleyip ve güçlendirdiği amacıyla derli toplu olarak Argan yağı ile bakım yapıldığında saçların kırılıp yıpranması önlenir.

Saçları güneşin, denizin, kimyasalların zararlı etkilerinden güvenliğini sağlamak, saçın sahip bulunduğu natürel nemi kaybetmesini önlemek isteyenlere Argan yağı ile bakım yapılması önerilir. Bilhassa saçın kabarmasından, elektriklenmesinden şikayet edenler, saçlarını biçimlendirmeden evvelce bir oran Argan yağı püskürtmeli ya da sürmelidir.

Daha fazlası için: Argan yağının saça faydaları

Bitkisel yağlar ile saç bakımı gerçekleştirme saç bakımı amacıyla çok lüzumlu ve natürel bir yöntemdir. Yüzlerce kimyasal maddenin karıştığı hiçbir ürün saçınıza bitkisel mamuller kadar yararlı olmayacaktır. Bitkisel yağlar ile saç bakımı yapılırken ilgi edilmesi gereken en mühim konu bitkisel yağların saçlara masaj yaparak uygulanmasıdır.

Bitkisel Yağlar İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel yağlarla saç bakımı gerçekleştirme, saçlarınıza gerçekleştireceğiniz en yararlı şey olacaktır. Aynı vakitte yukarıda da bildirdiğimiz gibi bitkisel yağlarla saç bakımı yapar iken kesinlikle ama kesinlikle saçlarınıza masaj yaparak ve tam yedirerek programınız çok mühimdir.

Bitkisel Yağların Saça Faydaları

Sizlere saç bakımı esnasında kullanılabilecek bitkisel yağları ve bu bitkisel yağların saçlarınıza dokunacağı yararlardan konuşmak istiyoruz.

Lavanta yağı: Genellikle saç dökülmesi gibi problemler yaşayanlara önerebileceğiniz lavanta yağı aynı vakitte saç derisini besler ve saçları canlandırıcı bir bitkisel yağdır.

Ceviz yağı: Ceviz ortamında bulundurduğu yağ ile hem saç kırılmalarını azaltırken aynı vakitte saça lüzumlu olan nem ve yağ seviyesini dengeler. Bu biçimde saçların süratli uzamasını sağlar. Ceviz yağı saçlara en yararlı bitkisel yağlardan bir tanesidir.

  • Günlük olarak besleyici bakım yapılması

Saçlarını yoğun biçimde beslemek amacıyla ve gün içerisinde saçlarının cansız göründüğünü düşündüğünde birkaç damla bakım yağını saçlarına uygulayabilirsin.

  • Yoğun nem sağlamak amacıyla

Saç tellerini yumuşatmak ve tekrardan yapılandırmak amacıyla, saçlarını şampuanlamadan 10 dakika evvelce birkaç damla bakım yağını uygulayabilirsin.

  • Boya evvel saçları güvenliğini sağlamak amacıyla

Boya işleminden 1 gün evvelce, birkaç damla bakım yağı uygulayarak saçlarını hazırlayabilirsin. Boyanın saçlarını kurutmasından korkmadan, güvenle boyayabilirsin.

  • Saçları tekrardan yapılandıran gece bakımı

Cömert oranda bakım yağını saçlarına uyguladıktan sonra gece boyu saçlarında bekletebilirsin. Etkiyi çoğaltmak amacıyla duş bonelerinden yararlanabilirsin.

  • Isıdan saçlarını korur

Saçlarını kurutmadan ya da biçimlendirmeden evvelce, ısı hasarından korunmak amacıyla bir oran bakım yağını uygulaman yeterli olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?