Böbrek Ağrısı Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir?

Böbreklerde enfeksiyon, taş, kum yada böbrekleri etkileyen bir takım hastalıklar ağrıya neden olmaktadır. Genellikle bel ağrısı ile karıştırılsa da böbrek ağrısı şiddeti açısından çok daha belirgindir.  Böbrek ağrısı nasıl olur? Böbrek ağrısı tam bel boşluğunda değil tek tarafta kaburganın hemen altında hissedilir. Beraberinde ateş, halsizlik, idrar yaparken zorlanma ve idrar renginde değişiklikle kendini gösterebilir. Makalemizde böbrek […]

Böbreklerde enfeksiyon, taş, kum yada böbrekleri etkileyen bir takım hastalıklar ağrıya neden olmaktadır. Genellikle bel ağrısı ile karıştırılsa da böbrek ağrısı şiddeti açısından çok daha belirgindir.  Böbrek ağrısı nasıl olur? Böbrek ağrısı tam bel boşluğunda değil tek tarafta kaburganın hemen altında hissedilir. Beraberinde ateş, halsizlik, idrar yaparken zorlanma ve idrar renginde değişiklikle kendini gösterebilir.

Makalemizde böbrek ağrıları ile baş etmenin yollarından bahsedeceğiz. Böbrek ağrısı nasıl geçer ve nasıl anlaşılır sorularının yanıtlarını vereceğiz. Öncelikle Böbrek ağrısı nasıl olur? sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Böylelikle nedenine göre tedavisini uygulamak daha sağlıklı olacaktır.

Ve unutulmamalıdır ki öncelikle doktora gitmek ve doktorun önereceği tedaviyi uygulamak temel kuraldır. Vereceğimiz Böbrek ağrısı nasıl geçer konusunda vereceğimiz bitkisel tarif ve öneriler doktor tedavisine destek olarak uygulanmalıdır.

Böbrek Ağrısı Ne İyi Gelir?

Öncelikle böbrek ağrısı çeken herkes bol su içmelidir. Böbreklerin en önemli gereksinimi sudur. Böbrek ağrısının sebeplerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Söz konusu olan böbrek taşı ise taze limondan hazırlanmış limonata faydalı olabileceği gibi üşütme kaynaklı böbrek ağrılarında sıcak su torbası uygulaması iyi gelmektedir.

Öncelikle Böbrek ağrısı nasıl geçer, bitkisel ilaçlar nelerdir onlara bakalım.

Sinir Otu

Sinir otu böbrek ağrısında kullanılan bir bitkidir. Çay gibi demlenip içildiğinde böbrek ağrısını dindirmekte ve rahatlatmaktadır. Bunun için bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı sinir otu katılır ve 5 dakika demlendirilip süzülür. Ilık olarak günde 3 defa tüketilmelidir.

Soğan

Soğan da böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Hem ağrı kesici hem de iltihap giderici etkisi vardır. Soğan kürünün hazırlanışı için yarım litre ılık suya 2 adet iri soğan dörde bölünerek atılır ve 8 saat bekletilir. Günde 3 kez aç karnına yemeklerden önce bir çay bardağı içilir. İltihaplı böbrek ve böbrek yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.

Lahana

Lahana enfeksiyon hastalıklarında oldukça etkili ve faydalıdır. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ağrılı durumlarda geniş bir lahananın dış iri yaprakları kaynar su buharında yumuşatılır ve ağrıyan böbreğin üzerine sarılır. Lahanayı bir kevgire koyarak kaynayan su dolu tencerenin üzerine oturtabilir yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Karabaş Otu

Böbrek ağrısı nasıl geçer konusunda etkili tariflerden bir başkası da 1 litre suya bir çorba kaşığı karabaş otu ile bir su bardağı arpa katılarak kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Böbrek ağrısı nasıl geçer, sorusu için pelin otu, ısırgan otu, koyun otu çaylarını öneriyoruz. Böbrek taşı ağrısı ve enfeksiyon durumlarında bu bitkiler çok etkilidir. Ayrıca nar ve üzüm suyu, limonata, tatlı badem, kereviz ve fındıkta böbrek taşı ağrısı için önerilen besinlerdir.

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşı ağrısı için oldukça etkili bir kür tarifi verelim. 

  • 4 adet kereviz
  • 4 adet lahana yaprağı
  • Bir tutam maydanoz sapı 
  • 1 su bardağı su karıştırılarak kaynatılır.
  • Gece yatmadan bir saat önce ılık olarak içilir.
  • Bu kürü 3 hafta boyunca uygularsanız hem Böbrek taşı ağrısı hem de enfeksiyon kaynaklı böbrek ve idrar yolu ağrılarınız ortadan kalkacaktır.

Pirinç

Böbrek taşı ağrısına iyi gelen besinlerin başında pirinç gelir. Az yağlı pilav ya da haşlanmış pirinç böbrek taşı şikayeti olanlar için oldukça yararlıdır. İkinci olarak soya proteini tüketmek Böbrek taşı ağrısını hafifletmektedir. Soya proteini yapısında ki fosfor Böbrek taşı ağrısında ve taşın düşürülmesinde etkilidir.

Omega 3

Böbrek hastalıklarının tümünde Omega 3 oldukça faydalıdır. Böbrek taşı ağrısı, düşürülmesi, yeni taş oluşumunun önlenmesi ve böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde Omega 3 içeren besinler tüketmek çok faydalı olacaktır.Örneğin somon balığı tüketilmesi gereken faydalı bir besindir.

Somon

Somon; somon balığı Omega 3 içeriği açısından zengindir. Omega 3 böbrek hastaları, böbrek taşları ve böbrek enfeksiyonlarını tedavi edici ve toparlayıcı bir etkiye sahiptir. Yeni taş oluşumunu engellemek adına ve böbreklerdeki sıkıntılardan kurtulmak adına tüketilmesi gerekir.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrıları genellikle sırta vurmaktadır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde sık idrara çıkma isteği olur. İdrar yaparken yanma, ağrı olabileceği gibi idrarın renginde de değişiklik ve koyuluk olmaktadır.  Kanlı ya da bulanık idrar böbrek hastalıklarını işaret eder.

Böbrek ağrısı genellikle tek taraflı olmaktadır. Hangi böbrek de problem varsa ağrı o bölgede olmakta ve ağrıya eşlik eden;

Böbrek Ağrısı Nedenleri ( Sol Böbrek Ağrısı – Sağ Böbrek Ağrısı)

Böbrek ağrısı, böbreklerde enfeksiyon, kum, taş ya da böbrekleri etkileyen başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Böbrek ağrısına yol açan rahatsızlıkların başında idrar yolu enfeksiyonları gelmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu, mesane ya da idrar yollarında olabileceği gibi böbreklere de sıçrayarak şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Her iki böbrekte de enfeksiyon olabileceği gibi sadece sağ veya sol böbrekte de olabilir. Sağ böbrekte enfeksiyon olduğunda ağrı sağda, sol böbrekte enfeksiyon varsa sol böbrek ağrısı yaşanmaktadır.

Tedavi edilmezse kalıcı hasarlara ve böbrek kaybına bile neden olmaktadır. Bu yüzden böbrek enfeksiyonları ve ağrıları ciddiye alınmalı mutlaka doktora gidilmelidir.Böbrek enfeksiyonu olan kişilerde  sırtta, yan tarafta ağrıyla birlikte, ateş yükselmesi, ürperme olur.

Böbrek taşı ağrısı da en sık rastlanan böbrek rahatsızlarından biridir. Ağrı çok şiddetlidir. Genellikle doğum sancısına benzetilir. Böbrek idrar yollarına doğru hareket ettikçe dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır. Sürekli değil, aralıklı bir ağrıdır. Kusma ve bulantı eşlik edebilir.

Böbrek damarlarında sertleşme de böbrek ağrılarına neden olmaktadır. Böbreklere yeterli kan akışı sağlanmazsa ağrıyla birlikte tansiyon yükselmesi yaşanır.

Polikistik Böbrek Hastalığı ise yine böbrek ağrılarına neden olmaktadır. Kalıtsaldır ve böbreklerde kist kümeleri bulunmaktadır. Yüksek tansiyon, ağrı ile kendini gösterir ve böbrek yetmezliğine kadar varabilir. Ağrı sürekli ve orta şiddettedir. Böbrek taşı ağrısıgibi aralıklı değildir.

Böbrek ağrısı nasıl olur sorusuna son olarak at nalı böbrek hastalığı ile devam edelim. Bazı kişilerde iki böbrek birbirine at nalına benzer şekilde yapışıktır. Yıllarca hiçbir belirti vermeyeceği gibi böbrek tıkanıklığına neden olarak şiddetli ağrıya yol açabilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Hamilelikte suyun önemi iki katına çıkmaktadır. Fazla su tüketmemek hem bebek açısından hem de anne açısından iyi değildir. Bebeğin susuz kalması söz konusu olabileceği gibi annenin tükettiği su amniyon sıvısına atılarak annenin susuz kalmasına neden olur.

Bu durumda böbreklerde kuruma ile birlikte böbrek ağrısı, idrar yollarında yanma meydana gelir. Hamilelikte böbrekler susuz kalırsa kum oluşur. Kum dökmeye başlayan hamile kadında şiddetli böbrek ağrıları görülür. Ayrıca idrar yollarından böbreklere idrar kaçması da enfeksiyona neden olarak ağrılara neden olur.

Hamilelikte ilaç kullanımı bebek açısından olumsuz olacağı için böbrek ağrısı istenmeyen bir durumdur. Bebeğe zarar vermeyecek bitkisel kürler ve tedaviler tercih edilmelidir. Öncelikle doktorun tedavisi doğru uygulanmalıdır. Hamilelikte bol su içilmeli ve böbrekler susuz bırakılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?