Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir? Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir? Belirtileri ve Tedavisi

Cilt kuruluğu rahatsızlığı, cilt yüzeyinin sağlıklı olması için ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan nemi tutamaması sonucu oluşan, oldukça yaygın bir cilt problemi ve sorunudur. Makalede Neler Var Cilt Kuruluğu Nedir?Cilt Kuruluğu BelirtileriCilt Kuruluğu NedenleriCilt kuruluğu neden olur? Cilt Kuruluğu TedavisiCilt kuruluğu nasıl geçer? Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?Cilt […]

Cilt kuruluğu rahatsızlığı, cilt yüzeyinin sağlıklı olması için ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan nemi tutamaması sonucu oluşan, oldukça yaygın bir cilt problemi ve sorunudur.

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğu kadın, erkek ve her yaştan insanda görülebilir, etkileyebilmektedir, fakat bu durum yaşlı bireylerde, cilt üzerinde ki yağ oranı genç yaş gruplarına göre daha az olduğu için yaş ilerledikçe cilt kuruluğu daha da fazla karşımıza çıkmakta ve yaşanmaktadır. Fakat bu durumu cinsiyet etkilememektedir. Yani kadın da erkek de aynı ölçüde cilt kuruluğu yaşayabilmekte ve mağdur olabilmektedir.

Cilt kuruluğu, cilt de birkaç gün ya da birkaç hafta kadar sürüp, geçici ve hafif bir sağlık problemi olabilirken , bazı zamanlar da ve durumlarda cilt kuruluğu çok daha ciddi ve çok daha uzun süreli bir cilt rahatsızlığı haline gelebilmektedir. Bu durum da, cilt kuruluğunun yanında birkaç rahatsızlık da görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar genelde pullanma, kızarıklık, kaşıntı gibi problemler olmaktadır.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğunu hava gibi ya da mevsim geçişleri gibi durumlar etkileyebilmektedir. Bu dış faktörler , mevsimsel geçişler cildin sağlıklı yapısına ve nem oranına etki ederek, cilt kuruluğu rahatsızlığı gibi istenmeyen bazı sonuçları şiddetlendirebilmektedir. Örnek verilecek olursak , soğuk ya da kuru hava, cildin nemini değiştirmekte ve cildin kurumasına olumsuz yönde etki edebilmektedir.

Diğer bir yandan, bazı işleri yapan ve bazı mesleklere sahip olan insanların da cildi çalıştıkları ortam nedeni ile cilt kuruluğu rahatsızlığını yaşamaya yatkındır ve diğer mesleklere göre riski çok daha fazladır. Cilt kuruluğu rahatsızlığı için verilen ilaçların bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Cilt Kuruluğu Belirtileri

Cilt kuruluğu rahatsızlığının belirtileri açık bir şekilde hem hissedilebilir hem de gözle görülebilir bir durumdur. Diğer bir yandan, cilt kuruluğu rahatsızlığı başlangıcın da bu belirtiler hafif şiddet ile geçerken, zamanla bu durum daha da çok ciddileşebilir. Cilt kuruluğu rahatsızlığı belirtileri aşağıda verilenleri içerebilmektedir :

 • Kaba , kabuklanan ya da pul pul dökülen bir cilt
 • Kaşıntı
 • Koyu tenlilerde gri bir cilt rengi
 • Zaman zaman cilt üzerinde meydana gelen çatlaklar (bazen kanamalara da neden olabilir)
 • Çatlamış veya hassas dudaklar.


Cilt kuruluğu rahatsızlığı cilt üzerinde çatlaklara neden olmuş olduğunda, mikroplar ve kötü huylu bakteriler bu çatlak olan bölgelerden cilt içerisine girebilmektedir. İçeri giren kötü huylu bakteriler ve mikroplar sonrasın da ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Cilt üzerinde ki kızarıklık ve yanma hissi , oluşan lekeler enfeksiyonun bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Cilt kuruluğu neden olur?

Cilt kuruluğunun nedenleri aşağıda yazılanlar gibi de sıralanabilmektedir :

 • Düşük nemli bir hava ( kış aylarında ve bazı iklimlerde )
 • Isıtıcılar , yangınlar ve klimalar ( bunlar odadaki nemi azaltır )
 • Sıcak suda uzun süre kalma veya sık banyo yapma
 • Yıkarken kullanılan bazı sabun ve deterjanlar (özellikle parfümlü veya antibakteriyel olanlar)
 • Elektrikli battaniye ile uyuma
 • Cildi güneşe maruz bırakma
 • Alkol gibi kimyasalları cilde uygulama
 • Cildin yapısal bileşenleri ile ilgili kalıtsal sorunlar (cilt hücrelerindeki anormallikler )

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Cilt kuruluğu nasıl geçer?

Cilt kuruluğu rahatsızlığı için yapılabilecek ve uygulanabilecek bilinen en iyi ve en etkili tedavi yöntemi , kuruyan cildin nemini kaybetmesini önleyen yumuşatıcılar ya da nemlendirici kremler kullanmaktır. Bu duruma bir nevi cildi yağ takviyesi yapmak da denebilmektedir.

Cilt kuruluğu rahatsızlığı genellikle çevresel faktörler sebebi ile ve iklim şartları nedeniyle ortaya çıkan bir problem olduğu için bu rahatsızlığı kremler ve losyonlar gibi nemlendiricilerle de cildi nemlendirmek dışarıdan tedavi etmek mümkündür.
Daha da ciddi bir cilt kuruluğu için doktora gidebilir ya da eczanelerde satılan bazı nemlendiricilere de başvurabilirsiniz. Bu nemlendiriciler , cilt neminin geri kazandırılmasına etki etmekte, yardımcı olabilmektedir.

Cilt kuruluğu rahatsızlığının altında yatmış olan neden tespit edildiğin de, tedavilerin esas amacı cilt üzerindeki kaşıntı ve cildin su kaybını önlemek, diğer bir yandan da, cildin nem oranını dengeleyip cildi nemli tutmaktır.

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt kuruluğu rahatsızlığı için bir cilt hastalıkları uzmanına diğer bir deyiş ile cildiyeye (dermatolog) başvurabilir, yardım alabilirsiniz.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğu Bitkisel Tedavisi 

Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok antioksidan ve cildiniz için faydalı olan sağlıklı yağ asitleri içermektedir. Vücudunuzun her yerinde kuru cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir. Normal nemlendiricinizi sürmeden önce cildinize sızma zeytinyağı sürebilirsiniz.

Jojoba yağı

Jojoba yağı vücudun doğal olan sebum yapısı için oldukça faydalıdır. Bu jojoba yağını her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici kılar. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri cildinizi de cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Avokado

Avokado, cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren doğal yağ açısından zengin olduğu için cilt kuruluğunu tedavi etmede mükemmeldir. Olgunlaşmış avokadolarla hazırlayacağınız maskeler cilt kuruluğunu iyileştirmek için oldukça etkili olabilmektedir.

Bal

Yüzünüze ve vücudun diğer kuru olan bölgelerine bir miktar balı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında bir duş alın. Gün boyunca ışıl ışıl kalacak yumuşak ve parlak bir cilt için size yardımcı olacaktır.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışmaktadır. Bu nedenle, kuru, kabarmış cildin yumuşak ve pürüzsüz hale getirilmesinde oldukça etkilidir. Cildin nem kaybını telafi edebilecek miktarda yağ asidi içerir. Özellikle geceleri uygulandığında cilt tarafından kolayca emilmektedir.

Hint yağı 

Hintyağı, cilt kuruluğuna karşı cildi koruyan recinoleic asit ve E vitamininin doğal terapötik güçlerini içermektedir. Bu , cildinizdeki tüm yabancı maddeleri uzaklaştırmak için doğal bir büzücü gibi davranmaktadır. Cilt tarafından kolayca emilmekte ve cildin tamamen beslenmesini sağlamaktadır.

Aloe vera

Aloe vera, cilt problemleri için mükemmel bir bitkidir. Cilt kuruluğu için aloe vera kremlerini, maskelerini ve özlerini kullanabilirsiniz.

Muz

Muz, cilt kuruluğunu önlemek için kayıp nemi geri yükleyen A vitaminini temin edebilmektedir. Özellikle, yoğurtla beraber hazırlanan muz maskeleri cildin nemlendirilmesi için oldukça faydalı olabilmektedir.

Cilt Kuruluğu Evde Tedavi Yöntemleri 

Şeker ve limon suyu

Limon suyu ve şekerle cildi ovmak cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini cilt tonunu eşitler, ciltteki lekeleri giderir ve kuru cildi önlemek için cilt hücresi büyümesini teşvik eder. Peeling yaparken, şekerin pullu özellikleri cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve kuru ciltten kurtulmak için nemi kilitler.

Süt kreması

Süt kremasında bulunan laktik asit, kuru cildin pul pul dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Diğer yandan, yatıştırıcı özelliği nedeniyle cildin hassas pH seviyelerini korumada oldukça etkili olabilmektedir. Süt kremi mükemmel bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Süt 

Süt, kuru ve kaşıntılı ciltten kurtulmanıza yardımcı olan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, barındırdığı laktik asit , ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nemi muhafaza etme yeteneğini arttırır.

Yumurta

Bir yumurta ile bir çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu yumurta ve yağ karışımını yüzünüze sürün ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Yumurta, yüzünüzü her zamankinden daha yumuşak ve esnek kılacak kremsi bir madde olma özelliği taşımaktadır.

Yoğurt maskesi

Cilt kuruluğunu iyileştirmenin en iyi yolu, cildi tahrip etmeden ölü hücreleri uzaklaştıran nazik ve nemlendirici bir peeling kullanmaktır. Bal ve şeker eklenen yoğurt, cildinizdeki kuruluğu tedavi eden laktik asidi temin edebilmektedir. Şeker herhangi bir lekelenmeyi ortadan kaldırırken , bal da cildinizi nemlendirir.

Karbonat

30-60 dakika boyunca karbonatlı suyla yapılan banyo, cilt kuruluğuna yardımcı olabilmektedir. Bir fincan karbonatı ılık su dolu küvete ekleyin. Banyodan sonra, havluyla (ya da hava kurumalı) cildinizi nazikçe kurutmanız önemlidir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yüz bölgesinden yaşanan cilt kuruluğu için en etkili evde tedavi yöntemlerinden biri olabilmektedir. Ayrıca, cilt kuruluğuna neden olan sağlık koşullarına etki edebilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Yulaf ezmesi eklediğiniz banyo suyuyla yıkanmanız cilt kuruluğunu tedavi etmenize yardım edebilmektedir.

Elma sirkesi

Kuru, kaşıntılı küçük bir cildiniz varsa , bir parça pamuğu sirkeye batırın ve cilde uygulayın. Kaşınma ve kurulukta aşırı hassasiyet yaşıyorsanız, banyo suyunuza iki veya üç fincan sirke ekleyin ve 15 ile 30 dakika boyunca vücudunuzu bu suyla ıslatın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?