Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Sıradan , normal, sağlıklı bir cilt, doğal lipitlerin ya da yağlı olmuş olan maddelerin ince bir tabakası ile kaplanır. Bu ince tabakalar nemi tutar , cildi güzel , yumuşak ve esnek bir durum da kalıp bakımlı bir şekilde kalabilmesi için korurlar. Cilt kuruluğu tıbbi olarak da bilindiği üzere bir rahatsızlıktır. Cilt kuruluğu ve cilt kuruması […]

Sıradan , normal, sağlıklı bir cilt, doğal lipitlerin ya da yağlı olmuş olan maddelerin ince bir tabakası ile kaplanır. Bu ince tabakalar nemi tutar , cildi güzel , yumuşak ve esnek bir durum da kalıp bakımlı bir şekilde kalabilmesi için korurlar.

Cilt kuruluğu tıbbi olarak da bilindiği üzere bir rahatsızlıktır. Cilt kuruluğu ve cilt kuruması da denen bu duruma tıbbi olarak kserozis adı verilmektedir. Genellikle , çevre de bulunan birkaç şey ya da cildinize uygulayıp yaptığınız herhangi bir şey bu cilt de ki yağlı yağları sıyırıp sizin cildinizi korumasız ve savunmasız bir şekilde bırakır. Daha az sıklık ile neden bir iç durumdur ; bir sağlık durumu , menopoz gibi ya da kalıtsal ve genetik yatkınlık gibi durumlar olabilir.

Cilt kuru ve belli sıkıntılar da olabilir , kaşıntılı cilt lekeleri ve her yerde görülebilirken, kollar , eller, bacaklar ve karın bölgesinin bazı kısımları en yaygın olan bölgeler olarak bilinmektedir. Kuru bir cilt sık sık göründüğünden çok daha fazla hissedilir, fakat bu durum yine de fark edilebilir ve utanç verici bir sorun ya da durum olabilir. Bir çok buğday tenli ya da esmer insan için kuru cilt özel bir endişe kaynağı olarak görülmektedir , çünkü bu ten rengi ciltlerde cildin pulları zamanla griye doğru dönebilir ve kişi bu durumdan rahatsız olabilir.

Kuru cilt eğer tedavi edilmezse ve ilaç yardımı, krem uygulaması , kuru cilt için yapılmazsa cilt daha da fazla kuruyup pul pul olabilir. Bu kuru cilt problemi için alınabilecek destekler başında cilt doktorlarının tavsiye ettiği nemlendirici kremler de kullanılabilir. Kuru olmuş olan bir cilt de iltihaplanma , kızarma, pullanma , şişme ve enfeksiyon gibi problemlere ve dermatite yol açıp sebep olabilir.

Fakat İyi haber olarak şunu söyleyebiliriz. , cilt harici olmuş olması ve çoğu uygulanmış olan tedaviye karşı kuru cildin hızlı bir şekilde cevap vermesidir. Dikkatli bir kuru cilt bakımı ile karşılaşmış olunan ciddi sorunları genellikle kısa bir sürede çözmek mümkündür. 

Cilt Kuruluğu Neden Olur? 

Kuru cilt bir diğer değiş ile kserozis , genellikle çevresel bir sebebe sahiptir. yaşamış olduğunuz bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar cildinizin durumunu da önemli bir ölçüde etkiler. Kuru cildinizin potansiyel sebepleri şunları içerir :

 • Hava : Cilt , sıcaklık ve nem seviyeleri düştüğünde kışın en kurak olma eğilimindedir. Fakat çöl bölgelerinde yaşarsanız mevsim o kadar önemli olmayabilir.
 • Sıcaklık : Merkezi ısıtma , odun sobaları, alan ısıtıcıları ve şömineler nemi azaltır ve cildinizi kurutur.
 • Sıcak banyolar ve duşlar : Uzun, sıcak duş veya banyolar cildinizi kurutabilir. Özellikle ağır klorlu havuzlarda yüzme sıklığı cildi oldukça kurutmaktadır.
 • Sert sabunlar ve deterjanlar : Birçok popüler sabun , deterjan ve şampuan, yağın çıkarılması için formüle edildiğinden cildinizden nemi çıkarır.
 • Diğer cilt koşulları : Atopik dermatit ( egzama ) ya da sedef hastalığı gibi cilt koşullarına sahip insanlar kuru ciltlere eğilimlidir.

Risk faktörleri ;

 • Herkeste kuru cilt geliştirebilir. Ancak şu koşullarda durumunuzun gelişme olasılığı daha yüksek olabilir :
 • Yaşla beraber cilt kuruluğu da artmaktadır. Eğer 60 ve üzeri bir yaştaysanız cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz.
 • Kuru , soğuk veya düşük nemli iklimlerde yaşayanlar için cilt kuruluğu ihtimali fazladır.
 • Hemşirelik ve saç bakımı gibi cildinizi suya batırmanız gereken bir işe sahipseniz yine cilt kuruluğu yaşama riskiniz daha fazladır.
 • Sıklıkla klorlu havuzlarda yüzüyorsanız , cilt kuruluğu görülebilir. 

Cilt Kuruluğu Belirtileri

Kuru cildin belirtileri şöyle sıralanabilir :

 • Kaba, pullanmış veya kabuklanmış cilt
 • Kaşıntı
 • Koyu ciltli insanlardaki gri, küflü cilt
 • Derideki çatlaklar şiddetli kanamalara neden olabilir
 • Çatlamış veya kırık dudaklar

Kuru cilt çatlak olduğunda , mikroplar ciltten içeri girebilir. İçeriye girdikten sonra mikroplar bir enfeksiyona yol açabilir. Derideki kırmızı, yanmış lekeler enfeksiyonun erken bir belirtisi olabilir.

Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı Tedavisi

Doktorunuzun , hekiminizin size önerdiği tedavi planı , kuru cildinizin sebebine yapısına ve nedenine bağlı olarak verilmiş olacaktır. Bazı durumlar da , sizi deri uzmanına ya da dermatoloğa yönlendirirler. Yaşam tarzı şekli , değişiklikleriyle beraber , bazı belirtilerinizi tedavi etmek için de reçetesiz ya da reçeteli bir şekilde kremler , merhemler, doktorun sizin için yazmış olduğu kremler ya da vücut losyonları önerilebilir ve kullanabilirsiniz. Bunların dışında cilt kuruluğu için bitkisel yöntemler uygulanabilir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt tipine sahip kişilerin kuru cilt bakımı nasıl olmalıkuru cilt bakımı nasıl yapılır bunları bilmekte fayda var.. Kuru cilt bakımı evde kolaylıkla yapabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kuru cilt için bitkisel önerileri deneyerek hem daha sağlıklı olacak hemde cildiniz kozmetiklerin zararlı bileşenlerinden etkilenmeyecektir.

Cilt kuruluğun evde çözüm arayanlara etki nemlendirici maskeler vererek cilt kuruluğunu yok etmeniz mümkün. Cilt kuruluğuna iyi gelen bitkiler gibi cilt kuruluğuna iyi gelen maskelermutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde?

Basit yaşam tarzı değişiklikleri, kuru cildin oluşumunu önler ve cildi rahatlatır. Aşağıda verilen önerileri yapmayı deneyebilirsiniz :

 • Yıkanmak veya duş yapmak için sıcak su kullanmaktan kaçının
 • Her gün yerine bir gün arayla duş alın
 • Duş sürenizi 10 dakikadan az tutun
 • Banyo yaparken veya duşta nemlendirici bir sabun kullanın
 • Hamamdan veya duştan hemen sonra nemlendirici uygulayın
 • Ovmak yerine , ıslak cildi yumuşak bir havluyla kurutun
 • Kuru cilt lekelerini kaşımayı veya ovuşturmayı önleyin
 • Evinizde nemlendirici kullanın
 • Bolca su için 

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Aloe vera  : Aloe vera , cilt problemleri için mükemmel doğal bir çaredir. Kuru cildi tedavi etmek için iyi sonuçlar veren ve piyasada bulunan bazı aloe kremleri, maskeleri ve özleri kullanabilirsiniz. Her gün bir bardak aloe suyu içmek, vücudunuzun nem muhafaza etmesine yardım ederek durumun iyileşmesine de yardımcı olacaktır.
 • Süt kreması : Süt kremasındaki laktik asit kuru cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Süt kremasının yatıştırıcı özelliği de cildin hassas pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Süt kremi de mükemmel bir nemlendiricidir.
 • Süt : Süt, kuru ve kaşıntılı deriden kurtulmanıza yardımcı olan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, sütteki laktik asit ölü cilt hücrelerini eksfoliye alır ve cildin nemi muhafaza etme kabiliyetini arttırır. Ayrıca , cildinizi de hafifletir.
 • Avokado : Avokado, cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren doğal yağ açısından zengin olduğu için kuru cildi tedavi etmede mükemmeldir. Olgunlaşmış bir avokado alın ve bundan püre yapın. Sonra , ½ çay kaşığı balla birlikte 2 çay kaşığı lor ile karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze veya vücudunuzun kuru bölümüne sürün. 10 dakika sonra suyla yıkayın.
 • Bal : Yüzünüze ve vücudun diğer kuru olan bölgelerine bir miktar balı sürün ve ( on ) 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında bir duş alın. Gün boyunca ışıl ışıl kalacak yumuşak ve parlak bir cilt için size yardımcı olacaktır.
 • Yumurta : Bir yumurta ile bir çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve ayrıca küçük güller ekleyin. Bu yumurta ve yağ karışımını yüzünüze sürün ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Yumurta , yüzünüzü her zamankinden daha yumuşak ve esnek kılacak kremsi bir maddedir.
 • Yulaf ezmesi : Yulaf ezmesi yüzdeki kuru ciltler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Ayrıca kuru cildin neden olduğu belirtileri ele almanıza yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere de sahiptir.
 • Karbonat : 30-60 dakika boyunca kabartma tozu banyosu fark yaratabilir. Bir fincan kabartma tozunu ılık su küvetine ekleyin. Hamamdan sonra, havluyla (ya da hava kurumalı ) cildinizi nazikçe kuru tutmanız önemlidir. Daha fazla sınırlandırılmış kaşıntıyı engellemek için bir partikül suya üç parçalı kabartma tozu ekleyebilirsiniz.
 • Elma sirkesi : Kuru, kaşıntılı küçük bir cildiniz varsa, bir parça pamuğu sirkeye batırın. Kaşınma ve kurulukta aşırı hassasiyet yaşıyorsanız , banyo suyunuza iki veya üç fincan sirke ekleyin ve 15 ila 30 dakika kadar vücudunuzu bu suyla ıslatın.
 • Şekerli limon suyu : Limon suyu ve şekerle cildi ovmak cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini cilt tonunu hafifletir, derideki lekeleri giderir ve kuru cildi önlemek için cilt hücresi büyümesini teşvik eder. Fırçalarken şekerin pullu özellikleri cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve kuru ciltten kurtulmak için nemi kilitler.

Cilt Kuruluğuna Maske

Kuru ciltler için maskeler kullanılarak yüzünüze nemlendirerek ölü derilerden arındırabilirsiniz.

 • Muz maskesi : Muz kuru cildi önlemek için kayıp nemi geri yükleyen A vitaminini barındırır. Yoğurt cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ölü hücreleri de temizler. Olgunlaşmış bir muzu yumuşatın ve biraz yoğurt ekleyin. Bu macunu kuru lekelere uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve düzenli olarak bu işlemi yapmaya devam edin.
 • Yoğurt maskesi : Kuru cilt son derece hassastır. Cildiniz ne kadar pürüzlü olursa olsun, zımpara fırçaları cildinizi daha da kötüleştirebilir. Yatıştırmanın en iyi yolu , cildi tahrip etmeden ölü hücreleri uzaklaştıran nazik ve nemlendirici bir fırçayı kullanmaktır. Bal ve şeker eklenen yoğurt, cildinizdeki kuruluğu tedavi eden laktik asit içerir. Şeker herhangi bir lekelenmeyi ortadan kaldırırken, bal da cildinizi nemlendirir.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar

 • Zeytinyağı : Zeytinyağı birçok antioksidan ve cildiniz için iyi olan sağlıklı yağ asitleri içerir. Vücudunuzun her yerinde kuru cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir. Normal nemlendiricinizin altına ince bir kat sızma zeytinyağı geçin.
 • Jojoba yağı : Jojoba yağı vücudunuzun doğal olan sebumun yapısını aynısını yansıtır. Bu jojoba yağını her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici kılar. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri cildinizi de cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Hintyağı : Hintyağı yağına cilt kuruluğuna karşı cildi koruyan recinoleic asit ve E vitamininin doğal terapötik güçleri eşlik eder. Bu , cildinizdeki tüm yabancı maddeleri uzaklaştırmak için doğal bir büzücü gibi davranır. Cilde kolayca sızar ve besler. Yüzünüzün üzerindeki aşırı kuru bölgelere gözlerden kaçınarak uygulayın ve cildi nemlendirin.
 • Hindistancevizi yağı : Hindistancevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışır ve kuru, kabarmış cildin yumuşak ve pürüzsüz hale getirilmesinde yardımcı olur. Bu yağ kolaylıkla temin edilebilir bir ilaç sayılır. Cildin nem kaybını telafi edebilecek miktarda yağ asidi içerir. Gece boyunca cilt tarafından emildiğinde tam sihrini yapar.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Kremler

En Çok kullanılan ve en iyi cilt kuruluğu için kremler şöyle sıralanabilir.

 • Nuxe Aroma Vaillance Nemlendirici Krem
 • Bepanthol Cilt Bakım Kremi
 • Sebamed Visio Nemlendirici Krem
 • La Roche Posay Hydraphase Nemlendirici Krem
 • Neutrogena Nemlendirici Krem
 • Garnier Kuru Ciltler İçin Krem
 • Hyaluronik Asit Nemlendirici Krem
 • Nivea BB Cream Hepsi Bir Arada Nemlendirici Krem

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Kuru ciltler için maske İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan ve etkisi kanıtlanmıştır. Doğal yöntemler ile cilt kuruluğu tedavisi için kür tarifi;

Bu son derece nazik maske kuru cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırır. Düzenli uygulamalarda etkisi çok çabuk görülür ve etkisi uzun sürer.

Malzemeler

 • 1/2 bardak yulaf (30 g)
 • 1 çay kaşığı bal (7.5 g)
 • 2 çorba kaşığı süt (20 g)
 • 3 damla ıtır yağı
 • 2 damla papatya yağı

Hazırlanışı

 • Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra bu maskeyi parmaklarınızla dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün.
 • 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?