Sağlık

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir? Doğal Yöntemler ve Maskeler

Cilt lekelerine ne iyi gelir? Cilt lekelerinin birden fazla nedeni bulunur. Cilt yapısı gereği; dış koşullara karşı koyamaz ve lekelenmeye başlar. Lekeler ile birlikte; ciltte esneme ve sarkma görülür. Cilt lekeleri nedenleri bilindiğinde tedavisi ve korunulması mümkün bir rahatsızlıktır.  Cilt lekeleri nedenleri ve korunmaya yollarını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.  

Aşağıda yer alan cilt lekeleri dışında cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak krem ve doğal tariflere Cilt Lekeleri İçin Maske Ve Kremler konularının yer aldığı kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

 • Çil Lekeleri

Cilt lekelerinin en başında yer alan grup; çil lekeleridir. Çiller kalıtsal olduğu kadar sonradan ortaya çıkmış da olabilir. Tıbbi olarak çok müdahale edilmemesi önerilir. Genç yaşlarda daha fazla görülür. Oluşmasının en büyük nedeni güneştir. Güneş ışınları yaz aylarında çillerin artmasına neden olur. Çoğunlukla yüzde görüldüğü için; güneşten korunmak çok önemlidir.

 • Yaşlılık Lekeleri

Cilt lekelerinin bir diğer bölümünü oluşturan başka bir kısımda; yaşlılık lekeleridir. Yaşlanma ile birlikte yüzde ve ellerde kahverengi lekeler görülür. Deri pigmentleri düzenli olarak görevini yerine getiremez. Bu sebepten ellerde ve cilt üzerinde bu tür lekelere rastlanabilir. Yaşlılık lekelerinden korunmak için; güneşe maruz kalmamak gerekir.

 • Gebelik lekeleri

Gebelik lekeleri adından da anlaşılacağı gibi hamilelik sırasında oluşur. Oluşma nedeni hormonlardır. Hormonlar değiştiği için cilt üzerinde deri rengi değişir. Genelde kahverengi olarak ortaya çıkar. Bu lekeler güneşle birlikte daha da artabilir. Gebelikte oluşacak lekelere önlem almak güçtür. Vücut kendi ürettiği için; güneşten korunarak azda olsa önlem almış olursunuz. Gebelik lekeleri doğumdan sonra kaybolmaya başlar. Kaybolmayan lekeler için; güzellik salonlarında bakım yaptırılarak, geçirilmesi sağlanır.

 • Güneş Lekeleri

Cilt lekelerinin en önemlilerinden biri; güneşin yarattığı, güneş lekeleridir. Güneş lekeleri cilt üzerinde meydana gelmişse, geçmesi çok uzun sürer. Güneşten korunmanız bir yana, kendi kendine artış gösterebilir. Yaz mevsiminin çok sıcak seyrettiği günlerde; dışarı çıkma saatlerinizi ona göre ayarlamalısınız. Saat 4den sonra dışarı çıkmak sizin için daha uygun olacaktır. Evde kaldığınız zamanlarda bile güneş kremi sürmelisiniz. Güneş lekeleri, durduğu yerde de artarak, sorun yaratabilir.

 • Sivilce Lekeleri

Lekeler büyüdükçe ve koyulaştıkça, kişiler kendilerini huzursuz hissederler. Bu lekelerin önüne geçebilmek için; cilt her zaman temizlenmelidir. Temizlik sadece yüzü yıkamak değildir. Uzman doktorunuzdan aldığınız önerileri uygulayarak, sivilcelerinizi geçirebilirsiniz. Sivilcelerin olmadığı bir alanda, leke görülmesi de imkansızdır. Sivilce izlerinin çok hafife alınmaması gerekir. İlerledikçe yüzde çöküntü tarzında lekeler bırakır. Yüzde çöküntü tarzında lekeler oluşmuşsa; kimyasal peeling işlemlerinden faydalanabilirsiniz.

Cilt Lekelerinden Nasıl Korunulur?

 • Yazın sıcak günlerinde 11-15 saatleri arası gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı, Dışarı çıkılacak ise güneşe çıkmadan yaklaşık 1 saat önce ten rengine göre güneş koruyucu uygulanmalı (açık tenliler ve hassas cilde sahip olanlar yüksek faktör güneş koruyucular, buğday ve esmer tenliler ise düşük faktör bir güneş koruyu kullanabilir.)
 • Kış aylarında cilt bakımı ihmal edilmemeli, aile büyüklerinde lekelenme var ise 25 yaşlarından itibaren cilt korunmaya alınmalı, ailenizde lekeler var fakat sizin cildinizde leke yoksa dahi aşağıdaki “cilt lekelerine kesin çözüm” tarifini her 6 ayda bir 1 hafta süresinde uygulayın.

Cilt lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri için acele etmemelisiniz. Herkesin cildi farklı yapıdadır. 1 ayda sonuç alacağınızı sandığınız bir peeling; 2 ay gibi bir sürede etkili olabilir. Tedaviyi yarım bırakmak; sizi başa döndürür. Bu yüzden tedavi sonuna kadar devam ettirilmelidir.

 • Doğal Leke Tedavisi
 1. 1 Adet yumurtanın akı
 2. Yoğurt (1 tatlı kaşığı)
 3. Limon(2-3 damla)

Hazırlanışı: Malzemeleri cam bir kasede tahta bir kaşıkla karıştırın, hazırladığınız karışımı parmaklarınızın yardımıyla yüzünüze iyice sürün ve üzerini peçete ile kapatın. Maske kuruyana kadar bekleyin (5-10 dakika içerisinde kuruması gerekir), peçeteyi yırtmadan yavaşça çıkarın. Her hafta uygulanabilen maske; cilt lekelerini zamanla azaltacak ve ilk uygulamadan itibaren siyah noktaları da temizleyecek.

 • Cilt Lekeleri Doğru Beslenmeyle Azalır

Cilt lekeleri için evde uygulanan doğal maskeler gibi doğru beslenmede oldukça önemlidir. Doğru, dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra, sigara ve alkolden uzak duran insanlarda lekeler daha kısa sürede geçer. Aşırı baharat ve yağ tüketimi lekelere sebep olurken bunların azaltılması, günde en az 2 litre su içilmesi lekelerin giderilmesi için ilk kuraldır.

 • Sigarayı Bırakın Lekeleriniz Geçsin

Sigara kandaki ve ciltteki hücrelerin ölmesine neden olur, sigaranın bırakılması ile vücuttaki hücreler kendini daha hızlı yenileyerek cildin daha canlı görünmesini sağlarlar. Alkolde sigara kadar olmasa da lekelerin oluşmasına neden olan bir içkidir. Renk pigmentlerinin daha sağlıklı işlemesi için ilk olarak sigara daha sonra alkol bırakılmalıdır.

 • Cilt Lekelerinin Azalması için Gece Uykusu Şart

Cilt hücrelerinin kendini en iyi yenilediği zaman dilimi gece 23 ile 04 saatleri arasıdır özellikle bu saat aralığında vücudun uykuda olması hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur. Bu saat aralığında uyanık kalan kişilerde cilt yenileme işlemi ağır işler. Uyurken karanlık ortam önemlidir mümkünse gece lambası kullanmayın veya ışığının minimum olmasına özen gösterin; ışığın cilt üzerindeki etkisi cildin kendini yenilemesini yavaşlatır.

En azından 23 ile 04 saatleri arasında ışık olmayan ortamlarda uyumanız cildin kendini yenilemesini hızlandırır bunun aksi durumlarda cildin kendini yenilemesine engel olursanız bu seferde istenmeyen lekelerin artmasına neden olabilirsiniz.

 • Peeling Yüzeysel Cilt Lekelerini Giderir

Güneş ışınları gibi yüzeysel lekeler peeling işlemleri ile rahatlıkla giderilebilir.

 1. Peeling eski ölü derileri ciltten attığı ve hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunduğu için yüzeysel lekeleri temizler ve yenilen cilt sayesinde leke oluşumuna engel olur.
 2. Lekeleri gidermek için peeling işlemi yapılacaksa en erken 10 günde bir yapılmalıdır.
 3. Lekelerden kurtulmak için haftada 2-3 kez peeling işlemine maruz kalması cildin yapısını bozar, cildin doğal yağ dengesini koruması gerekir, aşırı yağlı cilde sahip kişilerin yağlı görüntüden kurtulmak adına cildi kurutucu işlemleri çok sık tekrarlamaması gerekir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yaz, deniz ve güneş insanlarımızın en çok arzuladığı 3lü olsa da cildimiz güneşi bu kadar arzulamıyor olabilir. Cilt için güneş ışınlarının bir çok yararı vardır, hatta doğru güneş alımı ile cilt daha sağlıklı olabilir fakat güneşin birde kimyasal yönü vardır ve özellikle yüz bölgesi güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalırsa lekeler oluşabilir. Kişilerde en fazla görülen leke türü güneş lekesidir bunun için özellikle aşırı güneşli havalarda, 11 ile 15 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.

Önlemler: Denize girmeden önce cilde güneş koruyucu sürmek, sahilde şemsiye ile korunmak, dolaşmaya çıkmadan önce ise yine uygun faktörlü bir güneş koruyucu sürmek, şapka ve gözlük takmak güneş lekelerini engel olacaktır.

Kuru Ciltlerde Leke Olur Mu?

Kuru cilt yapısına sahip kişilerin başına bela olan lekeler; Güneş lekesi, kılcal damarların neden olduğu lekeler, hastalık sonucu oluşan lekeler, yaşlılık lekesi, kalıtımsal lekeler ve yanık lekesi gibi sayılabilir. Leke denilince kişilerin aklına gelen genellikle sivilce lekeleri olur fakat unutmamak gerekirse sivilce lekelerinden çok daha çeşitli cilt lekeleri vardır ve bu lekeler tüm cilt tiplerinde aynı oranda görünme riski taşır.

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil lekesi genellikle çocuklardan birinde olursa diğerinde de olma riski yüksek bir leke türüdür. Çil lekesi 6-7 yaşlarında artar ve 12-13 yaşlarına kadar en yoğun şekilde görülür. Ergenlik dönemi ve sonrasında azalmaya başlayan çil lekesi sarışın kişilerde yaşlılıkla birlikte tekrar görülmeye başlayabilir.

Çil lekesi ergenlik sonrasında geçecek diye bir kural yoktur. Bazı kişilerde ergenlik sonrası da başlayan bu lekelere karşı çil maskesi uygulayabilirsiniz. Maskeler ve doğal tarifler sonucu geçmeyen çil lekesi için dermatologa görünmeniz gerekir.

Cilt Lekelerine Hangi Krem İyi Gelir?

Cilt lekeleri kendi başına iyileşebilen lekeler değildir. Çeşitli kremlerle desteklenerek iyileşme süresi kısaltılabilir. Cilt kremleri bitkisel ya da uzman doktorların önerdiği kremlerden oluşmaktadır. Cilt leke tedavisi için kullanılan ve kendini bu konuda ıspatlamış leke kremi markaları ve  hangi krem ciltteki hangi lekeye iyi geliyor Birlikte inceleyelim.

 • Sinoz Leke Kremi

Lekeler için Sinoz kremi kullanan pek çok bayan aynı oranda etkileyici sonuçlar almışlardır. Sinoz leke kremi sadece akne lekelerine değil güneş lekelerine de iyi gelir. İçerisinde bitki özleri vitaminler bulunur. Bu şekilde vitaminler ciltteki lekeleri iyileştirir.

 • Naturaline Leke Kremi

Naturaline leke kremi içeriği bitkisel maddelerden oluşmuştur. Kayısı çekirdeği yağı, ısırgan otu yağı, aynı sefa yağı, çuha çiçeği yağı, kantaron yağı, kuşburnu yağı, üzüm çekirdeği yağı, keten tohumu yağı, limon yağı ve portakal yağı bulunur. Asit içeren bazı yağlar diğer yağların etkisi ile bir araya gelerek ciltteki lekeleri iyileştirir. Dikkat etmeniz gereken nokta sürdükten sonra dışarı çıkmamalısınız.

 • Dermaderm Bitkisel Leke Giderici Krem

Bitkisel özlü olan Dermaderm krem cildinize nem vererek lekelerin giderilmesini kolaylaştırır. Bitki özleri ile cildinizdeki lekeler azalmaya başlar. Akne lekeleri, güneş lekeleri, hamilelik lekeleri, diz, dirsek lekelerine iyi gelir. Kullanıma başladıktan 6 ay sonra sürdüğünüz bölgede düzelmeler görülür.

 • Neostrata Brightening Krem

Hamilelik, güneş lekeleri, yaşla birlikte oluşan lekeler ve akne lekelerine karşı etkili bir kremdir. İçeriğinde glukonolakton, laktobionik asit, mandelik ve sitrik asit bulunur. Asit türevi maddeler cildin daha hızlı yenilenmesi için çok etkilidir. Spf15 koruması ile cildinizi güneşe karşı korumayı vaat eder. 6 ay sonunda cildinizdeki lekelerin açılır.

 • Drula Leke Kremi

Drula krem içinde penthanol ve A vitamini bulunur. Drula krem lekelere iyi geldiği gibi ince kırışıklıkları da giderir. Cildin nemlenmesini sağlar ve renk düzensizliğinin önüne geçer. Lekelere, kırmızılıklara, ince kırışıklıklara karşı düzenleyici bir kremdir.

 • Physicians Formula Leke Düzeltici Krem

Güneş lekesi, yaşlılık lekeleri, ve koyu lekeleri giderir. Ciltteki renk farklılıklarını giderir ve tek ton olmasını sağlar. İçeriğinde bulunan yosun algleri cildin yenilenmesini sağlar. Spf15 özelliği taşır.

 • Noviderm Melanex Trio Kahverengi Cilt Lekelerine Karşı Bakım Kremi

Noviderm krem cildin yeniden inşa edilmesini sağlar. İçinde %10 ester, E vitamini, sikloseramidler, C vitamini vardır. Cildin karanlık görüntüsünü gidererek aydınlık bir görüntü yaratır. Anti oksidan etkisi ile cildin lekelenmesini engeller. Hamilelik lekeleri, yaşlanma ve güneş lekeleri üzerinde etkilidir. 4 ay kullanıldığında lekelerinizin yarısından kurtulmuş olursunuz. Cilde uygulandıktan sonra güneş kremi sürmeniz önerilir.

 • Tretin Leke Kremi

Cilt lekeleri için krem Tretin  Tüm eczanelerde satılan ve lekeleri yok etmeye yönelik  kendini ıspatlamış bir kremdir. Cildinizi soyarak lekelerin rengini açar ve uzun süre kullanıldığında ciltteki lekeler tamamen kaybolur. Tretin cildi soyan bir krem türü olduğu için, sürüldükten sonra güneşe çıkılmamalıdır.

 • Clınıque Even Beter Leke Giderici Krem

Spf20 koruma özelliği ile cildinizi güneşten korur ve rahatlatır. Cilt lekelerinin 4. haftadan itibaren açılmasını sağlar. Cilt renginin koyulaşmaması için bariyer oluşturur. Cilde nem kazandırarak yenilenmesini kolaylaştırır.

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

 • Cilt Lekelerine Limon Suyu İle Çözüm
 1. Yarım çay bardağı limon suyu
 2. Gazlı bez
 3. Yarım çay bardağı maydanoz suyu
 4. 1 tatlı kaşığı bal

Limon suyu, bal ve maydanoz suyu karıştırılır. Gazlı beze batırılan karışımla cilde tampon hareketlerle işlem yapılır. 10 dakika sonra başka bir gazlı bez alarak işlem tekrarlanır. Bu uygulamaya haftada iki kere devam edebilirsiniz bu uygulama sayesinde cilt lekeleri zaman içerisinde azalacaktır.

 • Cilt Lekelerine Bal Kabağı Tarifi
 1. Yarım tatlı kaşığı bal kabağı çekirdeği çiğ olarak kullanılması gerekmektedir
 2. 1 tatlı kaşığı süt
 3. Yarım tatlı kaşığı bal

Bal kabağı çekirdeklerini ezin, Süt ve bal ile karıştırın, 2 saat süreyle buzdolabında bekletip uygulayın. Cilt lekelerinin renginde değişiklik olana kadar haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

 • Cilt Lekelerine Yoğurtlu Çözüm
 1. 2 tatlı kaşığı yoğurt
 2. 4 damla limon suyu
 3. Yarım tatlı kaşığı karbonat
 4. Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı

Bütün malzemeleri karıştırarak temizlenmiş cildinize sürün 20 dakika beklettikten sonra ovarak çıkarın. Ilık su ile durulayın ve su bazlı nemlendiricinizi uygulayın. Cilt lekeleri için doğal çözüm olan bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

 • Ananas Suyu Ve Hindistan Cevizi Sütü ile Lekelere Çözüm
 1. Yarım çay bardağı hindistan cevizi sütü
 2. Yarım çay bardağı ananas suyu

Bir kase içine aldığınız hindistan cevizi sütü ve ananas suyunu karıştırın, hazırladığınız karışımı cilt lekelerine sürerek 15 dakika beklettin ve sonra durulayın. Haftada bir defa uygulayabileceğiniz maske lekelerinizin rengini açacaktır.

 • Kestane ile Cilt Lekelerine Çözüm
 1. 2 tatlı kaşığı kestane (rendelenmiş)
 2. Yarım tatlı kaşığı süt tozu
 3. 1 adet yumurta sarısı
 4. 1 adet limon

Kestane, süt tozu, yumurta sarısı ve limon suyu karıştırılarak cilde sürülür ve yarım saat bekletilir. Kestane lekelerin rengini açmaya yarayan etkili maddeler içerir, Limonun lekeler üzerinde soyucu etkisi vardır Yumurta ve süt tozu ise tahrişi azaltmak için uygulanır. Hassas cilt yapısına sahipseniz 15 günde 1 diğer cilt tipleri haftada 1 kez bu Karışımı uygulayabilir.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler 

 • Cilt Lekeleri için Anason Tohumu

Anason tohumunun cilt üzerindeki etkileri cildin ölü tabakasını gidererek cildi yenilemektir. Anason kürlerinde kaynatılarak veya demletilerek uygulama yapılır. Anason suyu ciltteki lekeleri giderme bakımından önemli bir bitki türüdür.

 • Cilt Lekeleri için Arpa Unu

Arpa unu ciltteki lekeleri yok ederken cilde daha beyaz bir görünüm katar. Arpa unu su ile karıştırılarak krem kıvamına getirilip kullanılır ve lekelerin rengini açmaya yardımcıdır.

 • Cilt Lekeleri için Kayınağacı

Kayınağacının ciltteki lekeler için iyi gelen kısmı kabuklarıdır. Kabukları kaynatılıp demlendiğinde arta kalan su ciltteki lekelerin giderilmesini sağlar.

 • Cilt Lekeleri için Sarı Kantaron

Ciltteki lekeleri hücreleri aynı oranda yenileyerek geçirir. Sarı kantaron bitkisi veya yağı ciltteki lekeler için önerilen gün ve miktar kadar kullanılabilir.

 • Cilt Lekeleri için Lavanta

Lekelerin kaybolmasına yardım eden lavanta bitkisi ciltteki aknelerle de etkili bir şekilde savaşır. Lavanta kaynatılarak elde edilen su lekeler üzerinde kullanıldığında etkili sonuçlar verir.

 • Cilt Lekeleri için Salatalık

Cilt maskelerinin birçoğunda kullanılan salatalık cilde güzellik verdiği gibi lekelerin açılmasını da kolaylaştırır. Bunun yanında lekelerinizi azaltırken ince kırışıklıklarınıza da elveda diyebilirsiniz.

 • Cilt Lekeleri için Biberiye

Biberiye cilt yapısını yeniden değiştirirken hücrelerin hızlı bir şekilde bölünmesine yardım eder. Cildin kendini daha çabuk yenilemesini sağladığı için lekelerin rengi açılır ve cilt sıkılaşır.

 • Cilt Lekeleri için Buğday

Buğday krem halinde kullanıldığında ciltteki lekeleri kısa süre içinde giderir. Saf buğday özlerinden oluşan krem kullandığınızda sonuçlar gözle görülür derecede sevindirici olacaktır. Kullandığınız kremin paraben içermemesi ve tamamen doğal buğday özlerinden oluşması gerekmektedir.

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Yüz lekelerini geçirmek için öncelikli olarak lekenin nedenini bilmeniz gerekiyor. Sizin yüzünüz de güneş lekesi mi, sivilce lekesi mi, kahve rengi lekeler mi, epilasyon lekesi mi, hamilelik lekesi mi yoksa kalıtsal lekeler mi var? Bunu öğrendikten sonra aşağıdaki önlemlerden size uygun olanları uygulamalısınız.

 • Güneş yüzünden oluşan yüz lekelerin daha fazla yayılmasını engellemeli ve bunun için güneş koruyucu kremler kullanmalısınız. Yaz kış fark etmeden kullanılan kremler en az 30 faktör güneş koruması içermelidir.
 • Yüz lekeleri için kullandığınız kremleri mutlaka düzenli şekilde kullanmalısınız. Birkaç hafta ara vererek uyguladığınız kremlerin hiçbir yararı olmaz.
 • Elma sirkesini su ile seyreltilerek yüzdeki lekelerin üzerine uygulanabilir. Bu işlemden sonra güneşe çıkmadan yüzünüzü korumanız gerekmektedir.
 • Yüz lekeleri artış göstermeye başlamışsa cilt doktoruna başvurarak daha etkili öneriler almanız mümkündür.

Yüz Lekeleri Geçiren Maske Tarifleri

 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı su
 • Yarım tatlı kaşığı üzüm sirkesi

Malzemeleri karıştırın karışımı bir pamuk yardımıyla yüzüne yedirin. Karışımı yüzünüzde yarım saat beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla iyice durulayın ve bu leke maskesini lekeler gidene kadar her hafta tekrarlayın.

Yüz Lekeleri için Basit Tarif

 • 1 adet sararmış salatalık

Buzdolabına koyacağınız bir adet salatalığın sararmasını bekleyin ve salatalığı rendeleyip süzerek suyunu ayırın. Elde ettiğiniz salatalık suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın, haftada 2 defa uygulayacağınız salatalık kürü cilt lekelerinin rengini açacaktır.

Kaynaklar

 • Hangi yağ cilt lekelerine iyi gelir?
 • Cilt lekelerine hangi krem iyi gelir?
 • Güneş lekeleri için ne iyi gelir?
 • Cilt lekeleri neden oluşur?
 • Cilt lekelerine ne iyi gelir Kadınlar Kulübü
 • Yüzdeki kahverengi lekeler nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu
 • Yüzdeki lekeler nasıl gider doğal
 • CİLT BEYAZLATICI ve leke GİDERİCİ maske Tarifleri
 • Papatya yağı cilt lekeleri
 • CİLT BEYAZLATICI ve leke giderici maske Tarifleri
 • Yüzdeki kahverengi lekelere kesin çözüm
 • Cilt lekelerine kesin çözüm bulan varmı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı