• TARİH: 21.08.2019
Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları

Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları

Çocukluk döneminde anne ve babaları en fazla zorlayan rahatsızlıkların başında yüksek ateş geliyor. Farklı nedenler ile ortaya çıkan bu sağlık sorunu, beraberinde başka belirtiler de getirebilir. Yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtiler, ateşin neden yükseldiği hakkında da bilgi sahibi olunması için yardımcı olur. Yükselen ateşin düşürülmesi için çocuklarda ateş düşürme yolları bitkisel ve diğer yöntemleri konumuzun devamında sizler için derledik.

Çocuklarda ateş yükselmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Yükselen ve bir türlü düşürülmeyen ateş, çocuklarda havale geçirilmesine neden olabilir. Havale de beraberinde daha ciddi sağlık problemlerini getirebilir. Bu tür ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için aşağıdaki çocuklarda ateş düşürme yolları ve yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır?

Çocuklarda ateş derecesi son derece önemlidir. Normal vücut ısısı 37 derecedir. Yapılan ateş ölçümü sonrasında çıkan sonuç bu rakamın üzerinde ise yüksek ateşin varlığından söz edilebilir. Tabi ki bu durum ateş ölçümünün vücudun hangi bölgesinden yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Eğer ateş makattan ölçülmüş ise 38 derecenin üzerinde, kulaktan ölçülmüş ise 37,8 derece ve koltuk altından ölçülmüş ise 37,2 derece yüksek ateş olarak kabul edilir. Çocuklarda ateş 38,9 derecenin altında ise ve çocuk iyi görünüyorsa ilaç kullanmaya gerek yoktur.

Bu tür durumlarda ılık bir duş aldırmak yada elma sirkesi ve su karışımına batırılan bir havlu ile vücudu ovalamak ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. 38,9 dereceden yüksek ateşte ise çocuklar için olan ateş düşürücü ilaç ve şuruplardan verilebilir. 12 yaşından küçük çocuklarda bazı sorunlara yol açabileceği için aspirin kullanılmaması gerekmektedir.

Çocuklarda normal ateş kaç derece olmalıdır?

Sorusunun cevabından sonra hangi durumlarda doktora başvurmak gerektiğini de bilmek önemlidir. 3 yaşından daha küçük bebeklerde makattan yapılan ateş ölçümü sonucu 38 derece üzerinde, 3 ila 6 ay arasındaki bebeklerde 38,3 üzeri ve 6 aydan büyük bebeklerde de ateş 40 dereceden yüksek çıkıyorsa vakit geçirmeden doktora gidilmesi gerekir. Ateşi yükselen çocukta sebepsiz yere sürekli ağlama, huzursuzluk, uyuklama, bilinç bulanıklığı ve sayıklama gibi olağan dışı durumlar varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

 • Çocuğunuzun ateşi yükselmeye başladığında ilk olarak giysilerini çıkartın. Sıkan kıyafetler yerine rahat ve ferah bir pijama, yatak kıyafeti tercih edin.
 • Ellerinizi ara ara ıslatıp nemli iken çocuğunuzun vücudunda gezdirin. Bu şekilde ateşini alabilirsiniz.
 • Ateşi yükselen çocuğun su kaybetmemesi için bol bol su içmesini sağlayın.
 • Çocuğun bulunduğu ortamı sık sık havalandırın.
 • Çocuğun ateşini düşürmek için oda sıcaklığını düşürün.
 • Temiz bir bezi hafif olarak ıslatın. Çocuğunuzun koltuk altı, alın bölgesi, kasık bölgesi, el ve ayak bölgelerini bu bez ile silin.
 • Hava soğuk olsa bile çocuk uyurken kalın yorgan ya da battaniyeler ile üzerini örtmekten kaçının. Bunun yerine pamuklu ya da ince nevresimler ile çocuğun üzerini örtebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun ateşi varken sıcak yiyecek ya da içecek yerine ılık içecek ve yiyecekler verilmelidir.
 • Ateşi olan çocuğunuzun üzerinde kıyafet olarak dar ve kalın kıyafetler olmamasına özen gösterin. Hava çok soğuk olsa bile o sırada çocuğunuzun ateşi olduğunu unutmayın.
 • Islak bez ya da havlu ile silindiği halde çocuğun ateşi düşmediyse, ılık su ile duş aldırılabilir. Bu duş sırasında çocuğun geniş ve büyük bir leğen ya da küvet içinde oturması gerekir. Yatarak yıkanmamalıdır.
 • Ilık duş sırasında çocuğun başından aşağı su dökmemeye dikkat edin.
 • Ateş düşürmek için çocuğunuza aldıracağınız duşun süresi 15 dakikadan az ya da daha fazla olmamalıdır.
 • Yüksek ateşi olan çocuğunuzun belirli aralıklar ile ateşini kontrol edin. Müdahalelere rağmen ateşi düşmezse en kısa sürede bir doktora götürün.
 • Çocuğunuzun bakımını temiz, ferah ve gürültüsüz sakin bir yerde yapın. Evde kardeşleri varsa ateşi yükselen çocuktan uzak tutmaya özen gösterin.
 • Çocuğun ateş ölçümü sırasında 39 derece ateşi varsa mutlaka doktora götürün.

Çocuklarda Ateş Düşürme Bitkisel

Yukarıdaki yöntemler ile çocuklarda ateş düşürmek mümkündür. Bu yöntemlerin dışında çocuklarda ateş düşürme bitkisel yolları da mevcuttur. Farklı bitki karışımları ile hazırlanan ateş düşürücüler ile kısa sürede ateş düşürülebilir. Çocuklarda bu karışımların kullanılması sırasında yaşlarına uygun olmalarına dikkat edilmelidir. Bitkisel kaynaklı tedavi yöntemlerinde yaşa uygunluk son derece önemlidir.

Sirkeli su

Çocuklarda bitkisel yollarla ateş düşürmek için sirkeli su da kullanabilirsiniz. Bunun için eşit miktarlarda su ve elma sirkesini bir kase içinde karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı çocuğun koltuk altı, mide, alın, el ve ayak bölgesine temiz bir havlu ile sürün.

Kuru üzüm

Sirkeli suyun dışında bitkisel olarak çocuklarda ateş düşürmek için kuru üzüm tüketilebilir. Kuru üzüm, viral ve bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan ateş yükselmeleri için idealdir. Ayrıca vücudun direncini yükseltir ve hastalığın ilerlemesini durdurur. Düzenli tüketim ile kısa sürede çocukların ateşinde düşme meydana getirebilir.

Doğal ve bitkisel yöntemler ile düşmeyen ateş için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve çocuğun tedavi edilmesi gerekir.

Ateş düşürücü ilaçlar>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?