• TARİH: 16.08.2019
Çoğul Gebelik Nedir, Tehlikeli mi?

Çoğul Gebelik Nedir, Tehlikeli mi?

Çoğul Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Çoğul gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerinden çok farklı değildir, ancak çok daha erken hissettirilir. Gebelik evresi için, ikiz gebelik belirtileri normal gebelik haftası ve evresinden önce daha yoğun belirtilerle net hissedilir.

Her kadının benzersiz olduğu ve gebeliği son derece bireysel olduğu gibi çoğul gebeliğe atfedilen bazı “klasik” veya standart semptomların da olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunların çoğu, gebelik hormonu olan hCG hormonunun yükselmiş ve konsantre olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hormonun görevi, embriyoyu sürdürmek ve hayatta kalma şansını en üst düzeye çıkarmaktır.

Çoğul gebelikler daha çok şu kişilerde görülebilir:

  • 30 yaşın üzerindeki kadınlarda,
  • Perimenopozal (menopozun birkaç yıl içinde gerçekleşeceği) kadınlarda çoğul gebelik daha sık görülür.
  • Boyu normal kadınlara göre daha uzun olan kadınlarda, çoğul gebelik olasılığı daha kısa olanlardan daha yüksektir.
  • BMI (Beden Kitle İndeksi)> 25’in üzerinde olan aşırı kilolu kadınlarda,
  • Annenin, ya da babanın ikiz kardeşinin bulunduğu durumlarda,
  • Daha önce hamile kalmış kadınlarda çoğul gebelik şansı diğer kadınlara göre daha yüksektir.

Çoğul Gebelikler Tehlikeli mi?

Birden fazla bebeğe hamile olmak heyecan vericidir ve çoğu çift için mutlu bir olaydır. Bununla birlikte, çoğul gebeliklerin oluşturduğu bir takım tehlikeli durumlar mevcuttur.

Çoğul gebeliklerin tehlikeleri şunlardır:

Erken Doğum

Şimdiye kadar ki doğumlarda, İkizlerin% 60’ından fazlası prematüre (37 hafta önce doğmuş) doğmuştur.

Gebelikte fetus sayısı ne kadar yüksek olursa, erken doğum riski o kadar yüksek olur. Prematüre bebekler bedenleri ve organ sistemleri tamamen gelişmeden önce doğarlar. Bu bebekler genellikle düşük doğum ağırlıklarıyla dünyaya gelir. (2,500 gram veya 5,5 liradan az)

28 haftadan önce doğan çok erken doğmuş bebekler özellikle savunmasızdır. Organlarının çoğu anne rahmin dışında yaşam için hazır olmayabilir ve iyi çalışamayacak kadar olgunlaşmamış olabilir. Pek çok doğum bebeğinin, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakıma ihtiyacı olacaktır.

Gebelik Hipertansiyonu

Birden fazla fetusa sahip kadınlarda, gebelik yüksek tansiyonu gelişme riski tekil gebeliklere göre iki kat daha fazladır.

Bu durum genellikle daha erken gelişir ve tekli hamileliklere göre çok daha şiddetli hissedilir. Aynı zamanda plesentanın erken ayrılması da gerçekleşebilir.

Anemi

Anemi, çoklu gebeliklerde yine sık görülen bir rahatsızlıktır. Tekil hamileliklere göre gerçekleşme riski iki kat daha fazladır.

Doğum Kusurları

Çoğul gebelikler bebeğinin nevral tüp kusurları (spina bifida gibi), gastrointestinal ve kalp anormallikleri dahil olmak üzere doğuştan gelen anormalliklere sahip bir şekilde doğmasına yol açabilir. Tabi ki bu durum her çoğul gebelikte olacak diye bir durum da söz konusu değildir.

Az Görülen Çoğul Gebelik Kusurları

Kaybolan İkiz Sendromu

Birden fazla fetüs tanısı konan, ancak ilk üç ayda kaybolan (veya düşük olan) kaybolan ikiz sendromu olarak adlandırılan bir durum, çoğul gebeliklerde daha olasıdır. Bu rahatsızlığa kanama eşlik edebilir ya da olmayabilir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (TTTS), plasentanın aynı plesentayı paylaşan ikizleri arasında gelişen bir durumudur. Kan damarları plasenta içine bağlanır ve bir fetustan diğerine kan dolaştırır. Plasentanın ortak olduğu ikizlerin yaklaşık% 15’inde ikizden ikize transfüzyon sendromu görülebilmektedir.

TTTS’de kan, paylaşılan bir plasentada kan damarı bağlantıları vasıtasıyla 1 fetüsten diğerine götürülür.  Zamanla, alıcı cenin çok fazla kan alır. Bu, kardiyovasküler sisteme aşırı yükleyenebilir ve fazla miktarda amniotik sıvının gelişmesine neden olabilir. Daha küçük verici fetus yeterli miktarda kan almaz ve düşük miktarlarda amniyon sıvısı vardır. TTTS hamilelik sırasında ekstra sıvının bir kısmını bir iğne ile çekerek veya plasentada ameliyatla tedavi edilebilir. Bazen, ikizlerin erken doğumla alınması gerekebilir.

Amniyon Sıvısındaki Anormallikler

Amniotik sıvı anormallikleri, özellikle plasentayı paylaşan ikizler için çoğul gebeliklerde daha sıktır.

Kordon dolanması

Amniyotik kese paylaşan ikizler için kordon dolanması riski çoğul gebeliklerde daha yüksektir. Bu vakalarda, çoğunlukla 3. Trimester testinin yapılması gerekebilir.

Sezaryen Doğum

Anormal fetal pozisyonlar sezaryen ile doğumun yapılmasına neden olabilmektedir.

Doğum Sonrası Aşırı Kanamalar

Büyük plasental bölge ve aşırı şişmiş uterus çoğul gebeliklerde doğum sonrası gelişebilen olumsuz durumlardandır. Ayrıca çoğul gebelik sonrası yapılan doğumlarda şiddetli kanamalar da görülebilmektedir.

Yukarıda saydığımız komplikasyonlar çoğul gebelikler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durumların hiç biri gebelik dönemi boyunca sizi rahatsız etmeyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?