• TARİH: 19.07.2019
Cyclo Progynova Kullananlar

Cyclo Progynova Kullananlar

Cyclo- Progynova ilacının içinde 11 tane beyaz renkte 2 mg Estradiol valerat içeren hap ve bununla birlikte 10 tane kahverengi renkli 2 mg estradiolvalerat ve 0,5 mg norgestrel içeren hap bulunmaktadır. Çoğu süre doğum denetim ilacı olarak kullanılan bu ilacın doktor eşliğinde uygun görüldüğü takdirde kullanımı daha uygundur.

Bu ilacın aynı şekilde kullanım gayelerinden birisi de tane düzensizliklerini dengelemek ve menopoz ondan hemen sonra ve esnasında yaşanmış olan ağrıların dindirilmesidir. Bu ilaç bununla birlikte tane görememe durumunda da doktorlar tarafından önerilmektedir. İlacı kullanmak için kullanma talimatlarına dikkat etmenizin yanı sıra ilacı kullanmamanız ihtiyaç duyulan durumlarda ne olursa olsun doktorunuza danışmadan ilaca başlamamalısınız.

Özellikle vajinal rahatsızlıkları olan kişilerin lüzumlu kontroller yapılmadığı süre ilacın kullanımı riskli durumların meydana çıkmasını sağlayabilmektedir.

Cyclo Progynova Kullananlar Hamile Kalabilir Mi?

Sorusuna yönelik olarak, gebelik döneminde ne olursa olsun ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Çeşitli hastalıklarınız var ise doğum denetim hapının kullanımı uygun olmamaktadır. Özellikle meme kanseri olmuş ya da kanser hastalığı riski taşıyan kişilerde, karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerde, gebelik ihtimali olan kişilerde ve tümör tanısı konan ya da ihtimali olan kişilerde doğum denetim hapının kullanımı sağlık açısından riskli gruplar içinde yer verilmiştir.

Doğum denetim hapının ne şekilde kullanılması gerektiği ve bununla beraber doğum denetim hapının uygun olup olmadığı hakkında daha sağlıklı bilgiye erişmek için doktorunuz ile bildirime geçmelisiniz.

Cyclo Progynova doğum denetim hapı ne olursa olsun tabip tavsiyesi ile alınması gerekir. Bilgili kullanımda istenmeyen gebelikleri önleyen hapı gerektiği şeklinde kullanmadığında kişilerde hiçbir tesiri olmaz. İlacın kullanımından önce müessir maddesine karşı alerjiniz olup olmadığını ne olursa olsun denetim edin. Arkasından kullanıma başlayabilirsiniz, bir tek kimi vakit kullanım sırasında da bazı yan tesirleri ortaya çıkabilir.

Bu yan etkisinde bırakır mevzusunda kesinlikle dikkatli olmanızı öneririz. Doğum denetimi haricinde tane düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan hanımlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesi için bu ilaç kullanılabilir.

Cyclo Progynova kullanımı >>

Cyclo Progynova Hamilelik

Hamilelik ya da emzirme döneminde ne olursa olsun kullanılmaması gerekir. Ek olarak karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, kötü huylu tümör, meme kanseri şüphesi ya da meme kanseri varlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserit seviyeleri, damarlarda pıhtı ya da tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, şiddetli vajinal kanama şeklinde bir rahatsızlığınız var ise gene bu ilacı kullanmamanız gerekir.

Doktorunuzun belirttiği şekilde bu hapı kullanmanızı öneririz. Genel olarak reglin 5. Gününde kullanılmaya başlanır. 21 tabletten oluşan hapın kullanımında ilk 11 gün beyaz tabletler kullanılır. Sonraki 10 gün ise kahverengi hapların kullanılması gerekir. Daha sonraki 7 gün herhangi bir hap alınmaz. Muhtemelen tane kanaması bu 7 gün içinde adım atar. Boş geçen günlerin sonucunda tane kanamasına bakmadan yine beyaz tabletler ile ilaç kullanımına devam edilir. Tane kanamanız bu boş geçen günlerde bitmemiş olsa bile ilacı kullanmaya devam edin.

Cyclo Progynova Aç Mı Tok Mu?

Cyclo Progynova draje kullananlar için aç ya da tok şeklinde bir konum söz mevzusu değildir. Bir tek her gün aynı saatlerde alınması önerilir. Bu hem ilacın unutulmaması için bununla beraber daha etkili olması için önemlidir. İlacı her gün tertipli kullanmadığında tesiri daha az olacak hatta kim bilir hiç etkili olmayacaktır.

İlacın kullanımı ile ilgili önemli bir öteki data ise meme kanseri riskini arttırdığı yönündedir. Eğer bu tür bir şüpheniz var ise ya da ilacı tertipli kullanıyorsanız, rutin kontrollerden daha sık meme kanseri taraması yapmış oldurmanız gerekebilir. Bu mevzuda doktorunuz sizi ne olursa olsun bilgilendirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?