• TARİH: 19.07.2019
Cyclo Progynova Nedir?

Cyclo Progynova Nedir?

Cyclo Progynova nedir? Sorusu, oldukça fazla sayıda kadın tarafından yöneltilmektedir. bu ilaç, hanımlarda regl düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan hanımlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ek olarak menopoza girmemiş genç bayanlarda reglin başlatılması yahut düzenlenmesi için kullanılır.

İlacın etkili maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez. Hanımlarda tane düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan hanımlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ek olarak menopoza girmemiş genç bayanlarda reglin başlatılması ya da düzenlenmesi için kullanılır.

İlacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa niçin olur ya da beyin damarları ile ilgili problemler oluşabilir. Durumunuzu doktorunuzun tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle denetim ettirmelisiniz.

Kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, tedaviniz esnasında tertipli olarak meme denetimi yapmış oldurmalısınız ve memelerinizin görünüş veya renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.

Cyclo-Progynova, hamilelikten korunmak için kullanılan bir ilaç olmayıp doğum denetim hapı değildir. Öyleyse Cyclo Progynova draje nedir? Ve nasıl kullanılır derhal izah edelim. Etkili maddesi Estradiol ve norgestrel olan bu ilaç dişi cinsiyet hormon kombinasyonu olup, hormon eksikliği tedavisinde şu demek oluyor ki hormon yerine koyma amacı ile kullanılır.

Östrojen doğrusu hanım cinsiyet hormonu üretimi menopoz devri ile beraber azalır. Cyclo Progynova bu hormonu yerine koyar ve östrojen hormon eksikliğinin sebep olduğu emareleri önler, şikâyetleri azaltır ya da giderir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına karşı bu hormonu yerine geçirmek ve östrojen eksikliğinin sebep olduğu bozuklukları önlemek için kullanılır. Menopoza girmemiş genç hanımlarda reglin başlaması için kullanılır. Tane düzensizliklerinde reçete edilebilir.

Rahimi olan hanımlarda çeşitli nedenlerle görülen östrojen eksikliği belirtilerinin önlenmesi ve giderilmesinde kullanılır. Bunlar haricinde da farklı tedaviler için de hekim tarafınca kullandırılabilir. Bu ilaç bir doğum denetim yöntemi değildir. Bundan dolayı ilaç kullanılırken hamile kalınması mümkün olabilir.

Karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı yükse kan trigliserit seviyesi, kötü huylu tümör durumu, damarlarda tıkanık, damarlarda pıhtı riski, sebebi belirlenememiş vajinal kanama şeklinde durumların varlığında ilaç kullanılmamalıdır.

Safra taşı ve safra kesesi rahatsızlığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, migren, astım, sara (epilepsi) rahatsızlığı, rahimde miyom şeklinde rahatsızlıklar söz mevzusu ise ne olursa olsun doktor bilgilendirilmelidir. Aşırı kilo ve şeker hastalığı, Yakın akrabada meme kanseri, damarlarda tıkanıklık ve pıhtı oluşması ile ilgili hastalık durumlarından biri söz mevzusu ise ne olursa olsun doktora bildirilmelidir.

Cyclo Progynova kullananlar öncelikle doktor tarafınca reçete edilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Her gün aynı saatte ve belirtilen dozda istenilen süre kullanılması çok önemlidir. Doz aşımı ya da tavsiye edilen süreden daha uzun asla kullanılmamalıdır. Eğer tane görülüyor ise ilaca reglin 5.Günü başlanır. Tane kanaması görülmüyor ya da kanamalar düzensiz ise, hamilelik olmadığından kararlı olunduktan sonrasında Cyclo Progynova alımına başlanabilir.

İlk 11 gün beyaz tabletten günde 1 kere, sonraki 10 gün kahverengi tabletten günde bir kere içilir. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. Daha derhal ondan sonrasında gene yeni kutuya başlanır. Eğer ilaç zamanında alınmaz veya unutulur ise, 12-24 saat içinde hatırlanması halinde hatırlatılan an bu doz içilir ve düzgüsel düzene devam edilir. Tedavi aksarsa kanama söz mevzusu olabilir. Bu durumda ne olursa olsun tabip ile görüşülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?