• TARİH: 18.07.2019
Cyclo Progynova

Cyclo Progynova

Cyclo Progynova nedir? Sorusuna karşın, regl düzensizliği ve tane görme problemleri yaşayan kişiler için hanım doktorların çok tavsiye etmiş olduğu ilaçlar arasındadır. Cyclo-Progynova Draje, menopoz döneminde azalan östrojen hormonunu dengeler. Bu şekilde östrojen eksikliğinden oluşacak problemleri giderir. Yan etkilerini ne olursa olsun okumanız gerekseme duyulan hormon ve tane düzenleyici bir ilaçtır.

Ek olarak güçlü kemik erimesini önleyen ilaçları yan tesirleri ya da dayanıksızlığı olan kişiler için alternatif olarak Cyclo Progynova kullanabilirler. Kemikleri kuvvetsiz olan hanımefendilerin menopoz donrası kemik erimesini önleyen bir ilaçtır.

Tüp bebek tedavisinde, yumurta oluşumunu sağlaması için bazı doktorlar tarafınca tavsiye edilen, kullanan kadınlardan duyduğum regl döneminizi düzenleyen etkili bir ilaçtır. Karaciğer hastalığı olan hanımefendilerin hekim tavsiyesi olamadan kullanmaması gereksinim duyulan, Cyclo Progynova meme kanserine yol açtığı da malum yan etkilerdendir. Meme kanseri hakkında ilacın kullanım yönergende daha geniş data bulabilirsiniz. 

Progynova kullananlar meme kanseri yapma ihtimali olan ilacı doktoru önermeden kullanmamalıdır. İlacın etkili maddesi Norgestrel, Estradiol valerat’ dir. Cyclo-Progynova Draje, hanımlarda menopoz ile beraber görülen östrojen üretiminin azalmasına karşı bu hormonu yerine koyar. Böylece östrojen eksikliğinin niçin olduğu emareleri önler. Bu da kadınların kendilerini çok daha iyi hissetmelerine önemli derecede olanak tanır.

Eğer geçmişinizde ya da şu anda mevcut karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserit seviyeleri, damarlarda pıhtı ya da tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık,  kötü huylu tümör,  meme kanseri şüphesi ya da meme kanseri varlığı,   şiddetli vajinal kanama şeklinde bir rahatsızlığınız var ise; ne olursa olsun kullanmayınız.

Bu gibi ilaçları kullanmadan önce, kişilerin muhakkak uzmana bilgi vermesi gerekmektedir. özellikle de ailesinde meme kanseri, şeker hastası ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahip olan kişilerin kesinlikle bu ilacı doktor kontrolünün dışında kullanmaması gerekmektedir. aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, her ilaçta olduğu gibi kişilerin bu ilacı içerken de muhakkak doktora danışması gerekmektedir. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde ne olursa olsun kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilacı iyi mi reçete ettiyse öyle kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Eğer tane görüyorsanız ilacın kullanımına reglin 5. Günü başlayınız.  Eğer tane görmüyorsanız ya da kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan kati olmak kaydıyla- ilacın kullanımına derhal başlayabilirsiniz.

İlk 11 günlük süreçte beyaz, geri kalan 10 günde ise kahverengi olan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Tabletlerin tamamı bittikten ondan sonrasında 7 gün ara verilir. 7 gün ara daha sonra yeni bir kutuya başlanır. Kanama çoğunlukla 7 gün tabletiz ehemmiyet esnasında, son tablet alındıktan birkaç gün daha sonrasında adım atar. Bu ilacın yan etkilerinden olan, nefes almada yaşanan güçlük ya da karın ağrısı gibi ciddi şikayetlerde ilaç kullanımı bırakılması ve derhal bir doktora gidilmelidir.

Baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı,  kilo artışı ya da kiloda azalma, vajinal kanama, kaşıntı ve döküntü yaygın görülen yan etkilerdendir. Cyclo Progynova beyaz ve kahverengi 21 tane tablet şeklinde satışa sunulmuştur. Beyaz renkli draje 11 tane olup her birinde 2 mg Estradiol valerat etkili maddesi bulunur. 10 tane kahverengi drajenin içinde 2 mg Estradiol valerat ve 0,5 mg norgestrel etken maddesi bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?