• TARİH: 18.08.2019
Dalak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Dalak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Dalak ağrısı karın içi ağırlık olmasından dolayı meydana gelir. Hamile olan kadında gelişen dalak ağrısı kısa sürelidir. Dalak ağrısı annenin aniden cereyanda kalarak tutulması  ile de gerçekleşebilir. Dalak büyürse, dalak ağrısı meydana gelir. Karaciğere yakın olan dalak, için yani dalak sorunları için iç hastalık uzmanına görünmek gerekir.  Dalak büyürse ve dalak ağrısı meydana  hastane içinde her bölümden kontrol alamazsınız. Sürekli aynı pozisyonda kalan kişi ani harekette kendini dalak ağrısı ile karşı karşıya bulabilir. Dalak sol kısımda kalıyor.

Dalak  ameliyatlarında genelde kanamayı çekecek olan hortum takılıyor. Şimdi sizlere, herkesin merak ettiği konu olan dalak konusunu aktarmaya çalışacağız. Hastaneye gitmeden de evde birkaç yöntemle dalak ağrısı yok olabilir.

Bunun için en ideal olan yöntem, sıcak su torbası kullanımıdır.

Dalak ağrısı çok zordur. Dalak iç kanama yapabilir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen organdır. Dalak ağrısı olursa hasta iç kanama geçiriyor olabilir. Dikkatli olmak ve dalağı delmemek gerekir. Genelde trafik kaza sonrası dalak ağrı meydana gelir. Ani hareketlerden dolayı dalak büyür. Dalak büyümesi siz inançlı olursanız yok olabilir. Kanama olursa müdahale etmek gerekir.

Ayrıca ani kaykılmalardan ve ani tutulma sonrasında ağrı sürekli meydana gelecek ve bu ağrı asla geçmeyecektir.  Ağrı olmaması için çok fazla masa başında kalmayın ve dalak bölgesine ağırlık bindirmeyiniz. Aşağıdaki maddeler dalak ağrısı nedenleri ve dalak ağrısı gidermek için etkili olan maddelerdir. Gebelik dönemlerinde olan annede de ara sıra bu tarz sorunlar olabilir. Fakat korkulacak durum yoktur.

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer ve Nedenleri

 • Radyoaktif Filmler: Dalak ağrısı için ve dalak yaralanması için muhakkak bir hastanede kemik yapısını ve ağrının nedenini bulacak radyoaktif film MR manyetik rezonans filmi çektirin.
 • Trafik kazası sonrası ağrı: Kanın akışını düzenleyen dalak ani kaykılma sonucu zarar görür ve karın içi sürüklenirlerse kanama olur.
 • Dalak İlaçları: Dalak da olan kemik ve kas güçlendirici bitkisel hapları da kullanarak da ağrıları yok ederiz.
 • Karadut Suyu: Karadut suyu dalak ağrısı için çok iyi gelir. Aynı pozisyonu sürekli yapan kişide dalak ağrısı yaşar. Dikkali olmak lazımdır.
 • Kuşburnu Pekmezi: Kuşburnu pekmezi dalak ağrısı için çok iyi gelen pekmezdir..
 • İrsi Hastalıklar: Aileden gelen irsi bir hastalık var ise dalak ağrısı da yaşayabilirsiniz. Dalak hastalıkları için genelde splenektomi denilen ameliyat yapılıyor. Dalak yaralı olan bölgeden çıkartılır. Yanlış egzersizleri yapmak ve yanlış spor aleti kullanmak ağrının iyileşmesi yerine artmasına neden olur
 • Ani kas hareketi: Soğuk havada aniden yapılan kas hareketinden dalak ağrısı olur. Dalak ağrısı çok hayati risk durumu yaşatmaz. Uzmanların önerdiği işlem ani ağrılarda dalak büyümesi engellemesidir.
 • Ani ve Ağır Sporlar: Genelde spor yapan erkeklerde dalaklarını önceden ağrı yapmaması için aldırırlar. Dalağa sert cisim gelirse ve çok ağır kaldırırsanız dalak ağrısı yaşarsınız.
 • Yanlış Egzersiz Yapımı: Dalak ağrısı için egzersizleri yaparken sizin için uygun olmayan dengesiz hareketleri yapmak ağrıyı çok daha fazla arttırır. İlerleyen dalak ağrı ve dalak fıtığı problemi var ise kesinlikle bir uzmana görüşünüz.
 • Dalak aşıları: Menenjit ve meingkok gibi aşıları düzenli kullanmak gerekir. Dalak aşıları hasta için çok önemlidir. Dalak aşılar için mutlaka enjeksiyon hastalıkları ve uzmanına başvurunuz. Bu hastalık için 5 yılda bir yapılan Pnepokok aşısı uygun görülür. İnflanza ve grip aşıları da düzenli yapılır.
 • Haraketsiz Yaşam: Hep aynı konumda durmaktan veya ağır fitness yaparken de dalak ağrısı yaşarsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?