• TARİH: 21.08.2019
Dermovate Merhem

Dermovate Merhem

Dermovate merhem doktorların egzama ve sedef hastalığı başta olmak üzere cilt sorunlarında sıklıkla reçete ettiği bir kremdir.  Dermovate merhem içeriğinde bulunan etken madde % 0.05 klobetazol 17-propiyonat ile cilt sorunlarının kısa sürede iyileşmesini sağlayan eki gösterir. Kortizonlu kremler sınıfında bulunan dermovate ciddi yan etkileri olan bir merhem olduğundan mutlaka doktorunuzun size bildirdiği dozda ve sürede kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda dermovate krem nedir, dermovate krem ne işe yarar, dermovate merhem yan etkileri ve kullanım şekli hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Dermovate Krem Nedir

Dermovate krem ile dermovate merhem aynı içeriğe sahip olmasına karşın dermovate krem cilt yüzeyinde bulunan sorunların tedavisinde kullanılmasına karşın dermovate merhem ise daha yağlı bir yapıda ve cilt tarafından emildiği için cildin alt tabakasındaki sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.

Dermovate merhem 50 gramlık kutularda reçete ile satılmaktadır. Doktorların mutlaka reçete etmesinden sonra kullanılması gereken bu krem asla 12 yaşından küçüklerin kullanımına uygun değildir.

Dermovate Merhem Ne İçin Kullanılır

Dermovate merhem vücutta yada yüzde oluşan sedef, egzama, deri hastalıkları, kaşıntıya neden olan mantar, alerjik reaksiyonların tedavisinde ilk önerilen kremlerden biridir. Ezama sorununda etkisi kanıtlanmış dermovate krem bu sorunu yaşayanlara önerilen ilk kremlerden biridir.

Dermovate Merhem Nasıl Kullanılır

Dermovate merhem kortizonlu kremlerde sınıfında bulunan bir krem olduğundan mutlaka doktorunuzun size bildirdiği süre boyunca kullanmaya özen göstermelisiniz. Dermovate krem kullan şekli günde 1 yada 2 defa sorunlu bölgeye ince tabaka halinde sürülmeli ve deri tarafından emilmesi için iyice ovalanması gerekmektedir. Asla kullanım süresi 4 haftayı geçmemelidir. Eğer dermovate krem ellerde kullanılmayacaksa kesinlikle kullandıktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Asla sorunlu bölge harici geniş yüzeylerde uygulamayınız.

Akşam yatmadan önce sürülmesi etkisinin daha iyi görülmesini sağladığı bilinmektedir. Kullanmaya başladığınız sürede ilk 2 hafta olumlu etki görülmemesi durumunda kesinlikle doktorunuza bilgi vermelisiniz. Dermovate krem tam etki göstermesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Dermovate sürüldükten sonra deri tarafından emilmesi bekleyip nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Egzama ve sedef hastalığında kullanılırken aniden kesilmesi sorunun dahada büyümesine neden olur. Gerekirse kremi kullandıktan sonra kapalı pansuman uygulayabilirsiniz.

Dermovate Emziren Annelerin Kullanımı

Emziren anllerin bu kremi kullanması tavsiye edilmez eğer kullanılması zorunlu ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Dermovate Hamilelik Döneminde Kullanımı

Ciddi yan etkileri olduğu ve içeriğinde bulunan etken maddeler çocuğa zarar verebileceği için asla hamilelik döneminde kullanılmaz. Dermovate gebelik kategorisi C dir.

Dermovate Krem Yan Etkileri

Mutlaka doktor gözetimde kullanılması gereken dermovate merhem ciddi yan etkileri olduğundan kullanırken yan etkiler görüldüğünde krem kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız. Dermovate yan etkileri ise;

  • Fırsatçı enfeksiyonlar
  • Hipotalamik-hipofizer adrenal (HPA) eksen süpresyonu
  • Kaşıntı, deride yanma hissi
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı
  • Deride incelme, kaşıntı ve kuruluk
  • Aydede yüzü
  • Çocuklarda ani kilo değişimi
  • Uygulama bölgesinde hassasiyet ve ağrı

Dermovate Krem Prospektüs

Dermovate merhem prospektüs bilgileri merhem size reçete edildiğinde kesinlikle okumayı ihmal etmeyiniz. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdını okuyarak ulaşabilirsiniz. Asla tavsiye üzerine bu kremi kullanmayın. Dermovate merhem prospektüs bilgileri sizlere en doğru ve güncel bilgiyi yazmaktadır. Krem üzerinde halen bilimsel çalışmalar yapıldığından kesinlikle kremi kullanmaya başladığınızda reçete kağıdından dermovate krem endiksiyonları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dermovate Merhem Kullananlar

Dermovate merhem kullanalar genelde kremin egzama ve sedef üzerindeki etkisinin tartışılmaz olduğunu söylemelerine karşın dermovate krem kullananlar yan etkilerinin çok sık görüldüğünü ve egzama tedavisinde kullanıldığında düzensiz kullanılmasının sorunun tekrardan ortaya çıktığını söylemişlerdir. Dermovate krem kortizonlu olduğundan asla dikkatli kullanılması gerektiğini söyleyenler asla uzun süre kullanılmaması gerektiğini söylemişlerdir.

Dermovate Merhem Hakkında Bütün Sorular

Sizler dermovate krem hakkında yanlış bilinen yada tam bilinen sorular cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Dermovate merhem kortizonlu

Dermovate krem ve dermovate merhem kortizonlu kremler sınıfında bulunmaktadırlar.

Dermovate merhem yüze sürülür mü

Dermovate krem yada merhem yüze sürülmesinde bir sakınca yoktur. Eğer sorunlu bölge yüzünüzde ise bu kremi yüzüne sürebilirsiniz. Unutulmaması gereken husus ise sadece yüze sürülürken sorunlu bölgeye sürülmelidir. Asla bütün yüzünüze sürmeyin ve öz ve ağız içine kaçırmamaya dikkat edin.

Dermovate merhem basura iyi gelir mi

Dermovate merhem basur tedavisi için doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanılmaması gerekmektedir. Yarar ve zarar durumuna doktorunuz karar vermelidir.

Dermovate krem endikasyonları

DERMOVATE çok etkin bir kortikosteroid olup, psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), inatçı dermatozlar, liken planus, diskoid lupus eritematozus ve daha az aktif steroidlere yeterli cevap vermeyen diğer durumların tedavisinde kullanılır.

Dermovate pomad nedir

Dermovate pomad aslında dermovate merheme verilen isimdir. Dermovate merhem egzama ve sedef tedavisinde kullanılır.

Dermovate krem vajinada kullanımı

Dermovata krem vajinal kaşıntı ve mantar sorunlarının tedavisinde vajinada kullanılır. İnce tabaka halinde vajina bölgesine sürülmesi yeterlidir.

Dermovate krem mantara iyi gelirmi

Dermovate krem mantar ve mantara bağlı oluşan cilt sorunlarına iyi gelir ve bu gibi sorunlarda sıklıkla kullanılır.

Dermovate krem sivilcelere iyi gelirmi

Dermovate krem sivilce yada sivilce izleri tedavisinde kullanılmaz.

Dermovate krem cilt lekeleri

Bazı sosyal medya hesaplarında, forumda ve sözlük hesaplarında cilt lekelerinin iyi geldiği söylenmesine karşın kesinlik bu amaç için kullanılmaz ve bu yönde etkisi kanıtlanmamıştır.

Dermovate krem fissür sorununa iyi gelir mi

Dermovate krem fissür sorunu yaşayanlar genelde kortizonlu bir krem olduğundan önerilmekte ve olumlu sonuç verdiği bilinmektedir. Fissür sorunu yaşayanlar doktor tavsiyesi ile bu merhemi kullanabilir.

Dermovate Merhem Fiyatı

DERMOVATE % 0.05 50 gr Fiyatı
Etken Madde Klobetazol Propiyonat 13.68 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 13.68 TL

Sizlere bu yazımızda dermovate krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Dermovate nedir, dermovate ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları hakkında sizlere aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?