Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dikkat eksikliği belirtileri, DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk çağında başlayan bir rahatsızlıktır ve DEHB problemi yaşayan çocukların dikkat süreleri diğer yaşıtlarına göre daha kısadır. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği  olan çocuklar evde ve okulda dikkatlerini belli bir konuya yoğunlaştırmakta ve dikkatlerini sabit tutmakta büyük zorluk çekerler. Bu çocuklar bulundukları ortamlarda hem ortam sesini […]

Dikkat eksikliği belirtileri, DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk çağında başlayan bir rahatsızlıktır ve DEHB problemi yaşayan çocukların dikkat süreleri diğer yaşıtlarına göre daha kısadır. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği  olan çocuklar evde ve okulda dikkatlerini belli bir konuya yoğunlaştırmakta ve dikkatlerini sabit tutmakta büyük zorluk çekerler. Bu çocuklar bulundukları ortamlarda hem ortam sesini hem de ortam dışındaki uyaranları algılarlar.

Sözgelimi sınıfta ders dinleyen bir öğrenci hem öğretmeninin sesini duyar, hem de caddeden geçen otomobillerin gürültüsünü ve şehrin uğultusunu işitir, hem tahtada yazılanları okur hem de yanındaki arkadaşının elindeki kalemin rengini algılar. Aynı anda birden fazla uyaranı algılayabilen çocuk, odaklanması gereken asıl konuya odaklanamaz ve başarısı olumsuz anlamda etkilenir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar yalnızca ilgilerini fazlaca çeken filmler yahut bilgisayar oyunlarına konsantre olabilirler. Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde dikkat eksikliği de hayli yaygındır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar akranlarına göre daha fazla hareketlidirler. Ellerini kullanamasalar ayaklarını hareket ettirirler. Uzun müddet aynı yerde ve konumda oturamazlar, çok konuşurlar ve sürekli huzursuz hissederler.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği nedir sorusunun yanıtı içinde odaklanma problemi de vardır. Dikkat eksikliği problemi yaşayanlarda odaklanma ve konsantrasyon sorunları en belirgin sorundur. Bunun yanı sır huzursuzluk, verilen vazifeleri yerine getirmede güçlük, düzensizlik, hayal kırıklığı duygusunun altından kalkamamak, ruh halinde sık sık yaşanan değişimler, asabi tavırlar, stresle baş etmede sorun yaşama, ilişkilerde dengesizlik durumu ve kararsız tutumlar, en belirgin dikkat eksikliği belirtileri olarak sıralanabilir.

Çok ilginçtir ki pek çok kişi kendisinde dikkat eksikliği problemi olduğunun farkında bile değildir. Bu kişiler unutkanlık ve verilen işleri geç teslim etme gibi olumsuzlukları da sıkça yaşarlar. Dürtüsel davranışları da hayli fazla olan bu kişiler, trafikte kolay sinirlenirler, herhangi bir durumu beklemek durumunda kaldıklarında tahammülsüzlük gösterirler ve ruh hallerinde ani geçişler yaşarlar.

Dikkat eksikliği gerek çocukları gerekse yetişkinleri hayli olumsuz etkiler. Dikkat eksikliği olan kişiler odaklanmada ve konsantre olmakta zorluk çeker, okulda ve işyerlerinde çoğu kişinin etkilenmediği sesler ve olaylardan kolayca etkilenir ve dikkatlerini kaybederler. Bu kişiler eğer öğrencilerse derslerini, çalışıyorlarsa da işlerini aksatmaya meyillidirler.

Dikkatin sürekli dağılması, kişide huzursuzluk yaşanmasına sebep olur. Seslere ve akan yaşamın içindeki değişen olaylara fazla hassasiyet gösteren kişi, mütemadiyen huzursuzluk yaşar. Bilhassa çocuklar bu dikkat eksikliği neticesinde hiperaktif tutumlar da sergileyebilirler.

Dürtüsellik olarak tanımlanabilecek, ani ve dengesiz davranışlar göstermek, dikkat eksikliğinde hayli sık yaşana bir durumdur. Bu dürtüsel tutumlar sebebiyle kişiler ani çıkışlar yapabilir. Özellikle trafik yahut sıra beklemek gibi durumlarda kontrolden çıkan bir öfke gösterirler.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği yaşayan çocuklar yahut yetişkinlerde çoğu kez dağınıklık ve düzensizlik durumu da mevcuttur. İşlerin planlanmasında aksamalar, odanın dağınık olması gibi durumlar da sıkça yaşanır. Dikkat eksikliği olan kişiler görev ve sorumluluklarını erteleme, unutma yahut bilerek ihmal etme gibi durumları da sıkça yaşarlar. Yetişkinlerde dikkat eksikliği çocukluktan itibaren süregeliyorsa, fark edildiği an hemen çözümlenmeye çalışılmalıdır.

Ruh halindeki ani değişimler, odaklanmada sorun yaşanması ve zihin karışıklığı gib durumlar da dikkat eksikliiği yaşayan bireylerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bu da kişinin dakikasının bir dakikasını  utmamasına sebep olur. Kişi mutlu ve rahatken, dikkatinin başka bir noktaya kaymasıyla bir anda içine kapanabilir.

Dikkat eksikliği olan kişiler olaylar karşısında oldukça sabırsız tutumlar sergiler. Bu da onların çok kolay strese girmesine sebebiyet verir. Tahammülsüzlük yaşayan kişi sorumluluklarından kaçar, vazifelerini geciktirir ve doğan sonuçlar onu büsbütün strese sokar. Bu kişileri stres oluşturan durumlara karşı toleransları hayli düşüktür.

Ruhsal vaziyetleri çok hızlı değişen kişilerde birtakım dengesiz davranışlar da gözlenebilir. Bu kişileri arkadaş ve aile ilişkilerinde de tutarsızlıklar ve dengesizlikler göze çarpar.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliği nedenlerine gelecek olursak; dikkat eksikliği çoğunlukla işitme ve görme duyularındaki eksiklikten kaynaklanır. İşitme ve görme durularında bir eksiklik varsa dikkat dağınıklığı yaşanabilmektedir. Zira bu eksiklikler beynin yanlış çalışmasına sebebiyet verir.

  • Dikkat eksikliği nedenleri arasında kişisel kaygılar da telaffuz edilebilir.
  • Dikkat eksikliği nedenlerinden birisi de doğumla gelen beyin dopamin sistemlerindeki fonksiyon bozukluklarının hiperaktiviye ve dikkat eksikliğine yol açmasıdır.
  • Bir başka sebep de anne ve babasında dikkat eksikliği olan çocuklarda da dikkat eksikliği problemi yaşanması olasıdır.

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliğine ne iyi gelir hususu da bu sorunu yaşayanların en çok üzerinde durdukları temel sorulardan biridir. DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinin tedavi edilebilen bir bozukluk olduğunu söyleyebiliriz.

Öyle ki bu rahatsızlık %80-90 oranlarında tedavi kabul eden bir bozukluktur. Bu rahatsızlığın tedavisinde ilaç tedavisi, kişisel eğitim, anne baba eğitimi, aile tedavisi ve grup tedavisi yapılabilmektedir. Bugüne değin varılan sonuçlar gösteriyor ki en etkili sonuç ilaç tedavisi olmaktadır.

Çocukluk çağında ortaya çıkan dikkat eksikliği durumu mutlaka tedavi edilmelidir ki erişkinlik döneminde kişiye rahatsızlık vermesin. Çocuklukta tedavi edilmeyen DEHB ileride antisosyal davranışlara, alkol ve madde kullanımına, depresyon ve kaygı bozukluklarına zemin hazırlayabilmektedir.

Dikkat Eksikliği İlaçları

İlaçlar çoğu kez dikkat eksikliği hususunda etkili olmaktadır. Zira ilaçlar DEHB problemindeki biyokimyasal dengesizlikleri düzenler ve tedaviyi olumlu neticeye ulaştırır. Daha çok amfetamin türü ilaçlar, antidepresanlar, klonidin ve pemolin türü ilaçlardır. Metilfenidat içeren ilaçlar da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda sıkça kullanılır.

Dikkat Eksikliği Testi

Bazı merkezlerde yapılacak dikkat eksikliği testi sayesinde çocuğunuzda yahut kendinizde dikkat eksikliği olduğunu anlayabilir ve ona göre bir uzmana başvurarak kesin teşhisten sonra gerekli tedaviyi alarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?