Disleksi Ne Demek? Disleksi Belirtileri ve Tedavisi, Disleksi Testi

Disleksi Ne Demek? Disleksi Belirtileri ve Tedavisi, Disleksi Testi

Makalede Neler Var Disleksi Ne Demek?Disleksi Olan ÜnlülerDisleksi Olan Çocuğa Nasıl DavranılmalıDisleksi Belirtileri Nelerdir?Disleksi TestiBir insanın disletik bulunduğu nasıl anlaşılır?Disleksi tedavisi Disleksi Ne Demek? Disleksi hastalığının okuma bozukluğuna yönelik bir durum yaratması ile kelimelerin tersten okunması gibi durum söz konusudur. Okuma süresince gerçekleşen bir kelimeleri atlama durumu gerçekleşmektedir. Kelimeleri atlamakla beraber okuma aşamasında hecelerde atlanmaktadır. […]

Disleksi Ne Demek?

Disleksi hastalığının okuma bozukluğuna yönelik bir durum yaratması ile kelimelerin tersten okunması gibi durum söz konusudur. Okuma süresince gerçekleşen bir kelimeleri atlama durumu gerçekleşmektedir. Kelimeleri atlamakla beraber okuma aşamasında hecelerde atlanmaktadır. Atlanan bu kelimelerden tutunda hecelere kadar karıştırma söz konusu olmaktadır. Duraksayarak okuma işlemleri gerçekleşirken okuma güçlüğü ortaya çıkmaktadır.

Bu durumdan farklı olarak yazı yazma gibi bir durumda harflerin ters bir şekilde yazıldığı gözlenmektedir. Yazılar yazılırken harfler ile rakamlar birbirine karışmaktadır. Karışma durumunun tam olarak açıklanmasına örnek verirsek E harfinin ters bir şekilde kullanılıp 3 rakamı halinde yazılmasıdır. Küçük d harfinin genel olarak küçük b harfi ile genel olarak karıştırılmaktadır.

Hızlı bir şekilde basit komutlar sağlanmasından sonra takip edilememe gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Sağ ile sol karışması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Dikkatini hızlı bir şekilde kaybeden bir durumda ortaya konmaktadır. Bu durumun tam olarak anlama bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Çelişki gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Bazı derslerde son derece en iyi dereceleri yapabilirler. Herhangi bir derste hiç beklenmedik bir soruyu çözebilirler, en iyi resimleri yapabilirler. Bu durumda çelişki yaratmaktadır. Disleksi tam olarak tanı koyulması için zeka düzeyine dair hiçbir problem yaşamaması gerekmektedir.

Çocukların disleksi gibi bir durumla karşılaşması durumunda özgüvenleri derinden etkilenmektedir. Bu duruma bağlı olarak osikolojik problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumun tam olarak bir çözüme kavuşması için sabırlı olunması gerekilmektedir. Okuma durumuna bağlı olarak bir çözüm için en iyi seçenek sesli okuma egzersizlerinden geçmektedir. Bu şekilde çocuk hem özgüvenini geri kazanmış olacak hem de okumayı daha çok sevecektir.

Bu durumdan başka olarak her zaman motive edilmesi gerekmektedir. Özgüvenlerine bağlı olarak bir hasarın yaşanmaması adına her zaman motivasyon edilmesi söz konusudur. En küçük başarısında dahi tebrik etmeniz gerekmektedir. Bu davranışa bağlı olarak öğrenme ve başarma durumunu kamçılanması söz konusudur.

Öğrenmenin en iyi yolu çocuklar da her zaman oyun oynamaktan geçmektedir. Sevdiği eşyalara bağlı olarak bu durumun en iyi şekilde sonuçlanması gerekmektedir.

  • Çocukların genel olarak her durumda kıyaslanması en yanlış durum olmaktadır.
  • Dikkat dağıtıcı olan eşyaların odasından hızlı bir şekilde kaldırılması gerekmektedir.
  • Bu durumlar da doğru yapılması gereken en iyi yöntem öğrenmenin en eğlenceli hale getirilmesidir.

Disleksi Olan Ünlüler

Disleksi hastalığına sahip olan ünlüler arasında Albert Einstein, Mozart, Da Vinci, Stephen Hawkings başlıcaları bunlardır. Bu hastalığa sahip olan insanların genel olarak belirli bir yaşa kadar sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Daha sonra bu insanlar dünyayı derinden etkilemiştir.

Disleksi Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Bu duruma bağlı olan bir çocuğun motivasyonu son derece yüksek tutulması gerekmektedir. Motivasyon sağlamak için en küçük bir başarıda dahi onu övmek gerekmektedir.

Bu durumda onun başarısının kutlanması iyi olacaktır. Her duruma pozitif yönden bakmak gerekmektedir. Bu durumun çözüme kavuşması gereken noktalar tam olarak öğrenilmesi gerekmekle beraber çocuğa her zaman motive edici durumlar ortaya konmalıdır. Çocuk hiçbir zaman kendini kötü hissetmemelidir. Bu süreç boyunca özgüvenlerine zarar vermeden ilerlemeler kayıt edilmelidir. Özgüven eksikliğinin yaşanmasına bağlı olarak durumlar daha kötü bir hal alacaktır. Her zaman motivasyon bu durumda en iyi seçenek olarak ortaya konmaktadır.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi belirtileri küçük yaşlarda ortaya çıkması halinde kelimeleri tam olarak hatırlayamama gibi bir durum söz konusudur. Alfabe içerisinde gerçekleşen talimatların tam olarak hatırlanmaması. Okunuşu son derece benzer olan kelimelerin kendi aralarında karıştırma gibi bir durumun ortaya çıktığıdır. Kelimelerin kopyalama gibi bir durumunda zayıflık yaşanmaktadır.

Boyama gibi işlemler yapıldığı taktirde zayıflık söz konusudur. Disleksi hastalığı nedir olarak araştırılırsa tam olarak öğrenme zorluğu ortaya çıkmaktadır.  Disleksi hastalığı tam olarak zayıf bir hafıza olarak da bilinmektedir. Zayıf bir hafızaya sahip olan herkesin de disleksi hastalığı teşhisi koymak söz konusu değildir. Bu durumlar genel olarak 3 ile 5 yaş arasında ortaya çıkmasıdır.

İlköğretim seviyesinde ise çok farklı bir şekilde okula gitmek istenmemektedir. Yine 3 ile 5 yaş arasında görülen kelime ile harf öğrenme de zorluk söz konusudur. Okul tarafından verilmiş olan talimatlar yerine getirememek gibi bir durum söz konusudur.

Kelime ile ses bilgisine ait durumlar da öğrenme durumunun çok yavaş ilerlemesi söz konusudur. Bu durumlara bağlı olarak organize olmama gibi bir durumda söz konusudur. Organize olmama gibi bir duruma bağlı olarak davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Ortaöğretim seviyesinde disleksi nasıl anlaşılır gibi bir durum söz konusu olursa okul üzerinden zaman yetiştirememek gibi bir durum söz konusudur.

Sürekli bir şekilde asabi durumlar söz konusudur. Disleksi nasıl anlaşılır gibi bir sorunun çözümü tam olarak çocuk hakkında temel bir araştırma söz konusu ile ortaya çıkacaktır. Disleksi belirtileri testi başlangıç olarak çocuğun okuma yazma işlemlerinden sonra başlamaktadır. Okula yönelik negatif davranışların ortaya çıkmasından tutunda okuma ile yazma arasında öğrenememe gibi durumların ortaya çıkmasından kaynaklı her durum da disleksi teşhisi konması doğru değildir.

Disleksi hastalığı belirtileri ayrı olarak normal üstü bir zekaya sosyal hayatta ortaya çıkmaktadır. Sadece öğrenci durumunda öğrenmeye bağlı olarak negatif durumlar söz konusudur. Disleksi eğitimi tam olarak yapılması kişinin tam olarak eksik olduğu yerlere odaklanması ile çözüme başlanmaktadır.

Disleksi nedenleri arasında gen durumu da söz konusudur.

  1. Okuma sorunu: Kelimelerin tam olarak tersten okunması gibi bir durumdan tutunda harflerin karıştırılması gibi durumlar da söz konusu olmaktadır.
  2. Yazma sorunu: Yazı yazmak istediklerinde harfleri ters yazmaları, birtakım harflerle rakamları karıştırmaları, özetle birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmaları olasıdır. Örnek: “E” harfini ters yazabilir ya da “E” yerine “3” rakamını kullanabilirler. Genellikle ufak “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sık sık karıştırılır.
  3. Öğrenme sorunu: Öğrenme kuvvetliyi: Basit komutları takip edemeyip öğrenme kuvvetliyi yaşayabilirler. Örnek: Sağını, solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giyebilirler. Bu gibi haller yaşıtlarından geri kalmalarına sebep olur.
  4. Anlama sorunu: Bu kısım ilgiyle de ilgilidir. Disleksili çocuklar, ilgisini sürdürme konusu ile ilgili kuvvetli çekebilirler. Dikkat sorunu ile disleksinin beraber gözlemlenmesi olasıdır. Bu sebeplerle manaya sorunu sorunuyla karşılaşabilirler.
  5. Çelişki: Resim, müzik, matematik gibi alanlarda sizi şaşırtabilecek performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Disleksili çocuklar, özel yetenekli çocuklardır. Bu hal sizin aklınızı karıştırabilir; sizi “istese yapar” gibi hatalı düşüncelere sevk edebilir. Esasında okuma sorunu zeka ile ilgili değildir. Disleksili çocuklar beynin sol ön lobunu kullanmakta kuvvetli çektikleri amacıyla “istemeleri” yetmez. Desteklenmeleri gerekmektedir.

UYARI: Tüm bunlar, öğrenme kuvvetliyi bulguları olarak değerlendirilebilecek kuvvetli ipuçlarıdır. Bu disleksi bulguları her vakit beraber görülmez ya da bu tarz her arıza amacıyla disleksi teşhisi konulmaz.

Disleksi Testi

Disleksi hastalığının tam olarak anlamı öğrenme eksikliğidir. Öğrenme eksikliğinin tam olarak test edilmesi son derece basittir. Disleksi testi öğrenme aşamasında olan çocuklar için kelimelerin söyleniş şekilleri ve yazma biçimlerine yönelik testler yapılmalıdır.

Disleksi, Bir öğrenme bozukluğu çeşididir. Disleksinin en ilgi çekici özelliği sözcüklerin harflerin tersten algılanmasıdır. Disleksiyle alakalı ilk çalışmalar bir hekim doğrulusunda kendi çocuğunun zekâ olarak iyi bir civarda bulunduğu fakat okuyamadığını fark ettiğinde bunu incelemeye başlamasıyla başlamıştır. Önceleri bunun görme ile alakalı bir problem bulunduğunu düşünüyorlar ama incelemeler neticesinde bunun dil ile alakalı bir arıza bulunduğu meydana çıkmıştır.

Bir insanın disletik bulunduğu nasıl anlaşılır?

Disleksi en ilgi çekici manasıyla ‘sözcük tüketiminde yaşanan güçlük’ manasına gelir. Doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğu olmasına karşın okuma, yazma döneminde ilgi çekmektedir. Dislektik çocuklar yaşıtlarından daha geç okur ve yazarlar, ilaveten sözcükleri doğru telaffuz edememeleri ve sözcük kapasitelerinin düşük olması da Dislektik olduklarına dair ipuçları verir.

Ayrıca dislektik çocuklar diğerleri doğrulusunda değişik gördüğünüz amacıyla kötü cümlelere maruz kalmaktadırlar bu da özgüven eksikliğine sebebiyet olur.

Tarih süresince ünlü dislektik ve başarının peşini bırakmayanlar hepimizin bildiği insanlara göz atalım;

Einstein, Thomas Edison, Düşünen Adam heykelinin sahibi ünlü heykeltraş Rodin, Alexander Graham Bell, Winston Churchill, Walt Disney, Agatha Christie, Henry Ford, Richard Branson.

‘Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal bulunduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı.’

Albert Einstein /Bilim adamı

O durumda Dislektik çocukları dahi yapan özelliklere değinelim;

Disleksi tedavisi

Dislektik olan çocuklarda yapılan bir ilaç tedavisi yoktur. Özel eğitimle gelişim sağlanır fakat Türkiye’ de bu eğitimi veren kurumlar bulunmamaktadır.

İlaç tedavisi yalnızca diğer bir bozukluğu varsa kullanmak mümkün örneğin ilgi eksikliği de varsa bunun amacıyla ek kullanmak mümkün.

Yaş geliştikçe okuma problemleri düzelebilir. Fakat makale problemleri gibi problemler kalıcı olur. Kabiliyeti tarafında mesleğe yönlendirilmelidirler. Başarısız bulunduğu alanlarda özgüvenlerini kaybetmelerine sebebiyet olacak tavırlarda bulunulmamalıdır. Eğitim yaşamı süresince zorlanacağı şeyler karşısına çıkacak ama destek olup yapabileceğine inandırarak ismim atılmalıdır.

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi doğum evveli, doğum esnasında ve doğum ardından komplikasyonlara bağlı olarak üçe ayrılır. Genetik etmenlere bağlı olarak da Disleksi meydana çıkabilir.

Görülme Durumu

Disleksi toplumlar da tam olarak bilinmemektedir. Dünya üzerinde görülme olasılığının yüzde 5 seviyelerinde olmasından dolayı fazla bir şekilde önem sarf edilmediği aşikar bir durumdur. Disleksi solaklarda daha süregelen olarak görülmektedir.

Duygusal Dünya

Bu çocuklar toplum içerisinde belki de en sık eleştirilen, suçlanan ve yargılanan çocuklardır. Okul başarısızlığı sebebiyle tembel, dağınıklığı sebebiyle savruk, sağını solunu karıştırması sebebiyle aptal, birtakım harfleri karıştırması sebebiyle ilgisiz, daha sık düşmesi ve eşyaları devirmesi sebebiyle sakar şeklinde çoğu yargıya maruz kalmaktadırlar.

Böyle bir durumda öğretmen ve aile çocuğa yüklenirken, çocuğun kendisi de gerçekte ne bulunduğunu aramaktadır. Çocuğun elinden gelen çabayı göstermesine karşın başarılı olamaması özgüvenini azaltabilir ve kendi amacıyla kapanmasına sebebiyet olmaktadır.

Çocukların böyle bir durum içerisinde yer almasından tam olarak motivasyon sayesinde kurtulacağı ön görülmektedir. En küçük başarıda dahi hızlı bir şekilde başarısının övünülmesi gerekmektedir. Bu çocuğa hem özgüven sağlayacaktır. Hem de bu başarının temel anahtarı olacaktır. Bu durumda çocuklar öğrenmeye bağlı olmaya başlayacaktır. Ayrıca öğrenmek için oyunlar oynamak da son derece iyi bir seçenek olarak görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?