Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Dizler, vücudumuzdaki en büyük ve kompleks eklemlerden birisidir. Yapısı karmaşıktır. Gün içinde hareket halindeyken üzerine çok yük binen, çok kullanılan bir eklem olduğu için de incinme, sakatlanma ve yaralanma riski de hayli fazladır. Vücudumuzda işler yolunda gitmediğinde, bazı problemler belirdiğinde sinyal olarak gönderdiği belirtilerden birisi de ağrıdır. Ağrı bir uyarandır. Bu ağrının kaynağını bazen bilir, […]

Dizler, vücudumuzdaki en büyük ve kompleks eklemlerden birisidir. Yapısı karmaşıktır. Gün içinde hareket halindeyken üzerine çok yük binen, çok kullanılan bir eklem olduğu için de incinme, sakatlanma ve yaralanma riski de hayli fazladır.

Vücudumuzda işler yolunda gitmediğinde, bazı problemler belirdiğinde sinyal olarak gönderdiği belirtilerden birisi de ağrıdır. Ağrı bir uyarandır. Bu ağrının kaynağını bazen bilir, bazen de bilemeyiz. Sözgelimi diz ağrısı yaşadığımızda eğer dizimizi bir yere sertçe çarptıysak biliriz ki ağrı bu çarpmadan kaynaklanıyor. Ama böyle bir etki olmadan dizimiz ağrımaya başladıysa acaba sebep ne olabilir?

Diz Ağrısı

Diz ağrısı pek çok kişide rastlanılan bir durum ve birbirinden farklı pek çok sebebi var. Diz ağrısının yeri ve şiddetini belirleyen faktör, ağrının nereden köklendiğidir.

Diz ağrısı ile birlikte çoğunlukla sertlik, şişme, ağrının olduğu bölgede sıcaklık, kızarıklık, çıtırdama, dizde kilitlenme ve ayağı düz konuma getirememe gibi şikayetler de hasıl olur. Ağrının köklendiği sebep basit bir sebepse, basit yöntemlerle giderilebilir. Ama diz ağrısı daha büyük bir sorundan kaynaklanıyorsa tıbbi müdahale hatta operasyon gerekebilir.

Bu can sıkıcı ve acı veren şikayeti ortadan kaldırmak için önce nedeni bulmamız gerekir. Diz ağrısının nedenleri araştırılmalı ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır.

O halde hemen diz ağrısının nedenleri kısmına kafa yoralım ve bu ağrıya sebep olan faktörleri gözden geçirelim.

Diz Ağrısı Neden Olur?

 • Diz ağrısının nedenleri arasında belki de en çok karşılaşılanı “zorlama”dır. Fazla yürüdüyseniz, koştuysanız, ısınmadan ve alışkın olmadığınız kadar egzersiz yaptıysanız; yani dizinize fazla yük bindirdiyseniz zorlamaya bağlı olarak ağrı oluşma ihtimali ve yaygınlığı oldukça yüksektir.
 • Dizlerdeki dokular gerilmiştir ve diz ağrısı olarak karşınıza çıkmıştır. Ama bu tür bir ağrı geçici bir ağrıdır. Eğer dizde acil müdahale gerektirecek bir incinme, burkulma gibi durum yoksa evde yapılacak basit bir bakım ve tedaviyle durumun üstesinden gelinebilir.
 • Dizdeki ağrı spor yaparken meydana geldiyse; bir dahaki sefere ve her seferinde egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmak, doğru kıyafet ve spor ayakkabı giymek ve hareketleri vücudu çok zorlamadan dikkatlice yapmak diz yaralanmalarını ve ağrılarını önleyecektir.
 • Diz ağrısının nedenleri arasında en sık rastlanılanlardan birisi de menisküstür. Dizin alt ve üst bacak kemikleri arasında kalan doku, menisküs olarak adlandırılır ve bu doku yaşla birlikte yıpranır, aşınır ve ağrı sebebi olur. Orta yaşın üzerindeki pek çok kişide menisküs ağrısı görülür ve tedavi gerektirir. Eğer menisküs ileri derecede hasar görmüşse ve hekim gerekli görürse operasyon gerekebilir.
 • Diz ağrılarına bir sebep de osteoartrit denilen problemdir. Osteoartrit, diz ekleminin dışında bulunan ve koruma sağlayan kıkırdak dokuda ve onun etrafında şişliklere sebep olur. İçi sıvı dolu ve ıstırap veren şişliklere de sebep olan osteoartrit fazla kilolu kişilerde de görülebilmektedir. Osteoartrit şikayetinde muhakkak bir hekime görünmek gerekir.
 • Diz kapağı ile kemiği birbirine bağlayan tendonlar zarar gördüğünde, zorlandığında, zedelendiğinde yahut iltihaplandığında yine o meşum ağrı dile gelir. Basketbol ve voleybol gibi sıçrama, zıplama gerektiren sporlar esnasında da tendon iltihabı problemi yaşanabilir. Dizin problemli kısmında sıcaklık, şişme ve kızarıklık görülebilir.
 • Diz kapağı bölgesinde, yani dizin ön bölümünde ortaya çıkan ağrılara ön diz ağrısı sendromu denilir. Her ne kadar ortaya çıkış sebebi tam olarak belirlenemese de merdiven çıkma, yahut uzun süre hareketsiz kalma gibi koşullar sebebiyle bu bölgede ağrı nüksettiği bilinmektedir.
 • Hizmetçi dizi hastalığı olarak bilinen rahatsızlık da diz ağrısı neden olur sorusuna verilecek yanıtlardan bir tanesidir. Uzun müddet dizlerin üzerinde tekrarlanan hareketler yapmak ve bunun sonucunda diz eklemlerinde sıvı birikmesi olarak açıklanabilecek bu rahatsızlık da diz ağrısına sebebiyet verebilmektedir.
 • Tendon veya bağ yırtıkları da diz ağrısı nedenlerinde birisidir. Eklemleri ve kemikleri birbirine bağlayan tendon denilen bu bantlar, özellikle futbol gibi koşma gerektiren ve sert sporları yaparken yırtılabilmektedir. Tendon yırtılması şiddetli ağrı yapar ve hekim müdahalesi gerektirir.
 • Dizdeki eklem içi kanamalar da yine diz ağrısı neden olur sorusuna yanıt olan sorulardan birisidir.
 • Diz kapağının alt kısmında yer alan yükseltinin hassaslaşması ve şişmesiyle ortaya çıkan Osgood- Schlatter Hastalığı, gençlerin bir çoğunda spor esnasında yapılan zorlanmalar neticesinde oluşur.
 • Gut hastalığı da başka bir sebep olarak listeye alınabilir. Böbrekler vücuttaki ürik asidi yeterince atamadıklarında yahut vücut fazla ürik asit ürettiğinde kandaki oranı hayli yükselir ve bu asit kristalleşerek eklemlerde birikebilir. Bu da eklemlerin iltihaplanması ve ağrıması demektir.
 • Gut hastalığı ilkin ayak baş parmaklarını ve tarak kemikleri civarını etkiler. Daha da yayıldıkça eklem ve tendonlarda ağrı ve ıstırap meydana getirir

Diz ağrısı neden olur sorusuna muhatap olacak yanıtlar ağırlıklı olarak böyledir.

Diz ağrısındaki tedavi, sorunun neyden kaynaklandığına bağlıdır. Dizdeki ağrının sebebi bilinmiyor ve sık sık tekrarlıyorsa teşhis ve tedavi için mutlaka bir hekime başvurmak en doğru çözüm olacaktır.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Vücudumuzda diz eklemleri vücudun kendi ağırlığına, uygulanan basınca, ağırlıklara, yüklere karşı dayanıklılık gösteren bölümdür. Diz eklemleri son derece güçlü ve dayanıklı yapısına rağmen tek tarafa hareket eden yapısı sebebiyle, zorlanma gibi durumlarda sakatlıklar ve zedelenmeler oluşabilmektedir. Bu da kişide yaşam kalitesini düşüren neticelerin oluşmasına sebep olur.

Dizlerin hareket etmesinde kontrol sağlayan menisküsler, bacağın altında ve üstünde bulunan iki kemiğin hareketi sırasında birbirine sürtünerek aşınmayı önler. Menisküsün yarıdan fazlası sudan oluşur. Bu yüzden de menisküs yırtıkları dizlerde ağrı, hareketlerde kısıtlanma, kilitlenme ve sıvı toplanması gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur.

Diz Ağrısı Bitkisel Tedavi

Diz ağrısı tedavisi için doğal yöntemlerin başında zencefil ve balık gelmektedir.

Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun yaş ilerledikçe diz ve eklem ağrısı çekme olasılığı yükselecektir. İleri yaştaki pek çok insanda görülen diz, eklem ve bilek ağrıları da bunun kanıtıdır.

Diz Ağrısı İçin İlaç

Diz ağrısı için ilaç denildiğinde kişniş, zeytinyağı, papatya yağı ve kaplan kremi de ilk sırada sayılacak olan şifalılardır.

 • Somon balığı
 • Ringa balığı
 • Uskumru balığı

gibi yağlı balıkların tüketimi de omega-3 asidi açısından zengin olmaları sebebiyle diz eklemlerini güçlendirecektir. Diz ağrısı için bu tarz bir beslenme önleyici etki sağlar.

Diz ağrısı tedavisinde zencefil kökü de önerilmektedir. Hekiminiz onay verirse zencefil kökü kullanabilirsiniz. Ancak zencefil tozu değil zencefil kökü kullanmaya özen gösterin. Zencefil kökünü de taze olarak aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Zencefil kökünü taze olarak alın ve rendeleyin.

Rendelediğiniz zencefili vakit kaybetmeden diz ağrısı olan bölgeye ovalayarak uygulayın. Zencefili bir müddet uyguladığınız alan da bekletin ve ılık suyla durulayın. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyonla karşı karşıya kalırsanız zencefil kullanımını hemen kesin.

Diz ağrısı için ilaç olarak kullanılabilen ve oldukça fayda sağlayan zencefil kökünden zeytinyağı içine doğrayarak da istifade edebilirsiniz. Zencefil kökünü zeytinyağı içine doğrayın ve yaklaşık 1 ay beklettikten sonra süzerek, dizlerinizde masaj yağı olarak kullanın.

Zencefilin etken maddesi olan gingerol, etkili bir iltihap önleyici olarak bilinir. Zencefilin içindeki vitamin ve mineraller ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu etki daha da artsın isterseniz ekstra olarak günde 1 çay bardağı zencefil çayı içebilirsiniz.

Bunların dışında zerdeçal, karadut ve kuşburnu tüketimi de iltihaplı romatizmal hastalıklarda şifa sağlayıcıdır.

Ahmet Maranki Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Ahmet maranki diz ağrısı nasıl geçer sorusuna da bir kür uygulaması ile yanıt vermek mümkün. Profesör Doktor Ahmet Maranki diz ağrısı çeken ve hatta yürümekte dahi zorlanan kişiler için kolay ama etkili bir kür öneriyor.

 • 1 litre ispirtonun içine 4 adet kesme şeker büyüklüğünde  kafirun bitkisi atın ve 3-4 gün kadar erimesini bekleyin.
 • Karışım eridiğinde her gece dizlerinizi ağrıyan bölgelerine bu karışımı sürün ve streç filmle sarıp sabaha kadar bekletin. 

Diz ağrısı için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Diz Ağrısı için Krem

 • Flexıseq
 • Orjin
 • Massage
 • Thermoflex
 • Agilart
 • Bengay

gibi kremler de diz ağrısı için krem başlığı altında incelenebilirler. Eczanede n temin edilecek bu kremleri hekim tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanmak sakıncalı sonıuçlar doğurabilir. Bu sebeple diz ağrısı için gittiğiniz hekiminiz gerekli görürse size bu türden bir diz ağrısı için krem önerebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?