• TARİH: 19.07.2019
Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğal makyaj diğer tabiri ile sade ve göze batmayan makyaj, Makyaj yapmayı sevmeyen kadın herhalde yoktur. Kimi bayan abartılı makyaj yapmayı severken, kimi bayan ise sade göze batmayan makyaj türleri yapmayı sever. Doğal makyaj yapmakbayanların son zamanlarda sıklıkla tercih makyaj trenlerinin başında gelmektedir. Makyajın sadeliği hafif yapılmış ruj ile güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Bayanların sıklıkla sorduğu doğal makyaj nasıl yapılır sorusuna cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Güzellik sırlarını, doğal makyaj sırlarını kısa sürede öğrenebilir ve bunları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir kurulda yapılan makyaj ne kadar az ve doğal olursa cildini vereceği zararda o nebze az olacaktır.

Doğal makyaj yapmanın en önemli noktası cildi daima temiz tutmaktır. Burada önemli konu cildinize ne kadar önem verdiğinizdir. Cilt bakımı yapılmayan cilde gereken önemi vermeyen kişilerde genel olarak doğal makyaj pek fayda sağlamamaktadır. Akşamları yatmadan önce tonik ile yapılacak temizlikle cilt gözenekleri açılır cildin temizlenmesi sağlanır. Bu cilt bakımından sonra yapılacak doğal makyaj daima daha sağlıklı olacaktır.

Doğal Makyaj Sırları

Cilde zarar vermeyen sade görüntüsü, cildi güzelleştiren doğal makyaj nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bilinmesi gereken ilk kural makyaj yaparken sadelikten asla kaçınmamalısınız,  abartıya kaçmadan dozunda yapılacak makyaj sizi daha güzel ve alımlı gösterecektir.Şimdi sizlere aşama aşama doğal makyajın nasıl yaptığı açıklıyoruz.

 • Doğal makyaj yaparken mümkün oldukça açık tonları kullanmalısınız. Açık renkler sizin çevrenizdekiler doğallıktan yana olduğunu hissettirecektir. Ten rengine uyumlu açık tonlar sizi daha alımlı ve çekici gösterecektir. Kapatıcı seçerken su bazlı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bir diğer doğal makyaj sırıda makyaj yaparken asla fondöten kullanmamanız. Fondöten terine BB krem kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer BB kremlerin kapatıcılık özelliğini fazla bulmuyorsanız, kaliteli su bazlı fondöten kullanabilirsiniz. Cildinizde çok sorun yok ilk tercihiniz BB krem olmalıdır. İster fondöten olsun istersen BB krem mutlaka ten rengine uyumlu olmalıdır.
 • Gözlerde ise yapılacak işlem doğallıktan yana olmalı, bunun içinde sadece rimel sürmeniz yeterlidir. Daha uzun kirpikler belirgin kaşar için mutlaka rimel yaparken bunlarada dikkat etmelisiniz. Rimel yoğunlu iyi yapıldığında gözlerde etkisi harika olacaktır. Doğal makyaj yaparken rimel aslında yeterlidir ama bazı bayanlar göz farından vazgeçemiyor. Göz farı yapmaya niyetli iseniz mutlaka nude tonlarda farları crease iyi dağıtmalısınız, bu şekilde daha derin ve etkileyici bakan gözlere sahip olabilirsiniz.
 •  Yağlı bir cilt tipine sahip iseniz bu konuda dikkat etmeniz gereken konu ise cildin yağlanmasını engellemek için pudra kullanmanızdır. Makyaj yapmadan önce cildinize hafiften uygulayacağınız pudra ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Allığınız mutlaka hafif bir renk olmalıdır. Allığı sadece elmacık kemiklerinin üzerine çok az miktarda pembe yada şeftali renklerini kullanabilirsiniz. Allık kullanırken mutlaka fırçanız büyük olmalıdır. Ten renginiz açık ise açık pembe tonları tercih ederken, koyu ten rengine sahip kişilerde şeftali rengi tonlarını tercih etmelidir.
 • Dudaklar, canlı ve doğal görünen dudaklar herkesin gözünün üzerinizde olmasını sağlayabilir. Doğal bir dudak için ruj seçimi uçuk pembe yada şeftali tonlarında seçilmelidir. Doğal makyaj uzak kalmamak için dudaklara asla simli ruj yapılmamalıdır. Eğer mat dudaklar istiyorsanız, rujunuzu yaparken az miktarda pudra sürebilirsiniz.
 • Doğru ve doğal makyaj yaparken bilmeniz gereken bir diğer kurak ise eyeliner ‘ın doğru kullanmaktır. Gözlerinizi daha çekici göstermek istiyorsanız mutlaka eyeliner’i doğru yapmalısınız. Düzgün eyeliner yapamıyorsanız, eyeliner fırçasındaki fazlalıkları bir bardağa sürerek fazlalıklarını alabilirsiniz. Tek hamlede gözlerin başlangıcından bitişine kadar uygulanmalıdır. Fazlalık yada dağınıklık olduğunda ise ıslak pamuk ile bu fazlalıkları alabilirsiniz.

Doğal Makyaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal makyaj yaparken kullandığınız makyaj malzemeleri mutlaka minarel içermelidir. Makyaj yapmak görüntünüzü güzelleştirirken cildinize zamanla zarar verebilmektedir. Seçtiğiniz malzemelerin kalitesi ne kadar iyi olursa cildinizde kadar az zarar görecektir.

İster doğal makyaj olsun ister ağır makyaj mutlaka akşamları cilt temizliğini yapmaz gereklidir. Makyaj artıkları gözeneklerinizi tıkandığına sivilce, siyah nokta ve cilt sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir. Tonik ile yapacağınız temizlikle bu sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Doğal Makyaj Yapma Tekniği

Doğal makyaja başlarken ilk makyaj yapılacak yer yüzünüzün orta kısmıdır. Fondöten yada BB kremi elleriniz yardımı ile yüzünüze yayın. En son ise saç diplerini uygulayarak işlemi bitirin. Fondöten yada BB kremi sürme işlemi bittiğinde mutlaka bir fırça ile yüzünüzü temizleyin . Bu işlemdeki asıl amaç parmak izlerinin kaybolmasıdır.

Yanaklara ise krem allık uygulamalısınız, krem allık daima toz allığa nazaran daha sade ve doğal görünecektir. En son olarak transparan pudrayı yüzünüze sürerek bütün makyajı sabitleyebilirsiniz.

Yumuşak uçlu bir göz kalemi ile kirpik diplerini belirginleştirip, iki kat siyah maskara sürebilirsiniz. Bu şekilde yapıldığında doğal görüntünüz dahada belirgin olacaktır. İlk kat maskara sürdüğünüzde mutlaka belli bir süre beklemelisiniz. İlk kat maskara kirpikleri uzatır, ikinci kat maskara kirpikleri dolgunlatırır.

Dudaklara ruj yapıldığında ise en basit ruj rengi seçimi, dudak renginde seçilecek bir rujla dudaklarınıza ruj yaparak bu işlemi bitirebilirsiniz.

Doğal Makyajın Aşamaları

Doğal Makyaj 3 aşamadan oluşur bunlar sırası ile

 • Ten Makyajı
 • Gözler
 • Dudaklar

Yaptığınız makyajda yukarıda saydığımız kısımlar mutlaka sırası ile makyaj yapılmalıdır ve hiç biri atlanmamalıdır. Doğal makyaj diğer tabiri ile günlük makyaj olarakta adlandırılır. Yapılışı hızlı ve kolay olan doğal makyajda asla abartıya kaçılmamalı ve olabildiğince sade olmalıdır.

Cilt tipinizi bilmeniz yapacağınız makyaj açışından çok önemlidir. Yağlı bir cilt tipine sahip kişi ile kuru cilt yapısına sahip kişilerde uygulanacak makyaj yöntemlerinde değişiklik görülebilir. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler makyajdan önce ciltlerine pudra sürebilirken, kuru cilt yapısına sahip kişiler ise makyaj uygulamasına başlamadan önce ciltlerine nemlendirici sürebilmetedirler.

Pratik Doğal Makyaj Konusunda Öneriler

Doğal makyaj yapmak istiyorsanız ruj sürmeden yalnızca göz makyajı yaparak aradığınız doğal görünümü yaratabilirsiniz. Pratik doğal makyaj yapmak isteyen bayanların makyaj malzemelerini abartmaması gerektiğinden dolayı ellerini makyaj yaparken korkak alıştırmalarında fayda olacaktır.

Aynı zamanda kontör işleminde uygulanacak bronz pudra ve allık kahverengi tonlarında seçilirse çok fazla yüze uygulanması doğal olarak yüzün kirli görünmesine neden olacaktır. Bu tarz makyaj malzemesi kullanımlarında kişilerin oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer ki hem dikkatli olunup hem de tekniğine uygun şekilde yapılırsa istenilen harika sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacak.

Makyaj, bayanları girdikleri her ortamda dikkat çekmelerine en iyi şekilde yardımcı olan en güzel destekçilerinden birisidir. Doğal Makyaj Önerileri dikkate alındığında ise cildinizin canlı, doğal ve güzel olması kaçınılmaz olacaktır. Fakat doğal makyajı en güzel şekilde yapabilmeniz adına en önemli püf noktalarından birisi de cildin temiz ve nemli olmasıdır.

Cildinize köpük ya da jel uygulayarak kirden tamamen arınmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle çoğu bayan yüzü temizlemek adına makyaj öncesinde yüzünü bol sabunla yıkıyor. Bu durum cilt için sakıncalıdır diyebiliriz. Çünkü sabun cildinizin PH derecesinin düşmesine neden olacaktır. Jelle cildinizi temizledikten sonra ise tonik yardımıyla son rütuşu tamamlayabilirsiniz.

Bayanlar toniğin cilt için son derece sağlıklı bir uygulama olduğunu bilmesi ve her makyaj öncesinde cilde tonik uygulaması gerekir. Çünkü cilde tonik uygulanması gözeneklerin genişlemesine ve makyajın daha etkili şekilde yapılmasına yardımcı olur. Tonik işlemin yanı sıra doğal makyaj yapımı sırasında bir diğer önemli aşamada cilt tipinize en uygun kremi kullanarak cildin nemlenmesini sağlamanız gerekiyor. Nemini almamış bir cildiniz varsa cildinize uygulayacağınız tüm makyaj ürünleri kusacaktır. Yüzünüzde görmek istediğiniz cakey görüntü ortaya çıkacaktır.

Cildinize sürmüş olduğunuz nemlendiricinin cilde iyice emilmesini sağlamak adına 10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde dudaklarınıza da peeling yapıp nemlendirme işleminden geçirmelisiniz. Tüm bu belirtmiş olduğumuz doğal ve doğru makyaj tekniklerini yüzünüze uyguladığınız takdirde hem abartılı görünmeyecek hem de yüzünüzde görmek istediğiniz doğallığı ortaya çıkaracaksınız.

Makyaj yapmak her ne kadar zor bir iş gibi görülse de makyajın ipuçlarını keşfettiğiniz takdirde hiçbir şekilde zorluk yaşamadan yüzünüzde görmek istediğiniz güzelliği en kolay şekilde ortaya çıkarmaya başlayacaksınız. Bunun için size yardımcı olacak pratik bilgileri kulak arkası etmeden dinlemeli, sizden istenen tüm aşamalı uygulamaları evinizde uygulamaya başlamalısınız.

Dışarı çıkarken bile çok fazla vaktinizi almayacak doğal ve pratik makyaj yöntemlerini uygulayarak son derece hoş bir görünüm içerisinde olabilirsiniz. Çünkü makyaj yapmak oldukça eğlendirici bir iş olduğundan dolayı sizlere keyif verecektir.

Doğal Makyaj Malzemeleri

Doğal Göz farı Yapımı

 • Toz olan göz farı yapmak için bebek pudrası veya mısır nişastası kullanılır.
 • İçine vazelin karıştırırsanız daha kalıcı, kolay dağılamayan ve ıslak görünüm veren farlar elde edersiniz. 
 • Kozmetik ürünlere göre kat kat daha etkilidir.
 • İçine katacağınız istediğiniz renk toz gıda boyasıyla farınız kullanıma hazır olur. Karışımı yapıp saklayacağınız kutunun boyutu önemlidir.
 • 1 çorba kaşığı pudra ya da nişastaya, 1 çay kaşığı vazelin ve istediğiniz renk yoğunluğunu verecek toz boya göz kararı katılır.
 • Genelde 1 çay kaşığının yarısı yeterli olur.

Doğal Allık Yapımı

 • Allık yapmak için patates veya mısır nişastası kullanmalısınız.
 • İkisinden de birer ölçü kullanılabilinir.
 • İstediğiniz renge göre kakao veya tarçın renk verici olarak katılabilinir.
 • Bu renkler bronzer olarak da kullanılır.
 • Yine kendinizin yaptığı pembe tonlarındaki toz farı eklenerek pembe ve şeftali rengi doğal allığınız hazır olur. 
 • Allık yaparken fara göre daha büyük ölçüler kullanıyor olması, daha büyük alanlara sürülmesi ve çok çabuk bitmemesi açısından iyi olacaktır.
 • Rengin tutturabilmesi için tamamen kap içindeki rengin istediğiniz tona gelinceye kadar renklendirici malzeme eklenerek karıştırılması gereklidir.

Doğal Ruj Yapımı

 • Ruj yapmak için ise birçok yöntem vardır. 
 • Vazelin ile karıştırılan pembe veya kırmızı jelâtin ruj yapmak için en basit yöntemdir.
 • Mat görünümlü ve son derece kalıcıdır.
 • Leke bırakan çilekkızılcıkdutahududu gibi meyveler ezilerek ve suyu alınarak yine bir miktar vazelin içine konularak istenilen canlı renkler elde edilebilinir.
 • Daha parlak görünüm için kapsül E vitamininden faydalanabilirsiniz.
 • Meyveler çok çabuk bozulabileceğinden bu tür karışımlar 2-3 gün içinde tüketilmelidir. 
 • Diğer yöntem ise; 1yemek kaşığı balmumunu ben mari usulü eritin. İçine 1 tatlı kaşığı gliserin, 2-3 damla sıvı vanilya esansı ve 1 çay kaşığı istediğiniz renk toz gıda boyasını ekleyip karıştırın.
 • Uygun kaba alarak buzdolabında 10 dakika bekletin ve kullanıma hazırdır. 
 • Ruj fırçası ile sürülmeye uygundur.

Doğal Rimel Yapımı

 • 1 çay kaşığı balmumunu benmari usulü eritin.
 • İçine 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi, 1-2 damla badem yağı veya jojoba yağı, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin.
 • Sıcak olan balmumu kabının içerisinde hepsini karıştırın.
 • Siyah yapmak istiyorsanız toz olarak satılan siyah sürmeden 1 tatlı kaşığı koyarak sıvı halindeki karışımla birbiriyle karışmasını sağlayın.
 • Enjektörün iğnesini çıkararak karışımı içine çektirin ve boş rimel kabınıza boşaltın.
 • Kahverengi olmasını istiyorsanız kakao kullanabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem ise mika tozu, aloe vera jeli veya vazelin, renklendirici olarak yine sürme veya kakao kullanılarak yapılır.
 • Mika tozu son derece doğal bir madde olup taştan öğütülmüştür. 
 • Allıkgöz farı yapımında da kullanılır.
 • Siyah renk vermek için akvaryumcularda satılan, suyu temizleme özelliğince bilinen aktif karbonda kullanılabilinir.

Doğal Fondoten Yapımı

 • Yemeklerde, tatlılarda ve bebek maması yapımında kullanılan ararot yani maranta nişastası maranta adlı kamıştan ya da ona benzer bitkilerin köklerinden öğütülerek elde edilir.
 • Yapı olarak nişastadan daha incedir.
 • Bunun sayesinde daha porselen bir görünüm elde ederseniz. Bulamazsanız mısır nişastası da kullanabilirsiniz. 
 • Esmer tenliyseniz kakao, buğday tenliler kakao ve tarçın karışımı, beyaz tenliler ise daha çok tarçını renklendirmek için kullanmalıdır.
 • Deneme yanılma yoluyla karıştırarak ten renginize uygun olanı yakalamanız gerekiyor.
 • Beyaz olan maranta nişastasında bu işlem biraz daha kolaydır.
 • Bu fondöteni toz halinde olduğundan fırça ile uygulamanız gerekir.
 • Eğer daha kompakt bir fondöten oluşturmak istiyorsanız portakal veya lavanta gibi uçucu yağlardan damlatarak, kıvam almasını sağlayarak elde edebilirsiniz.
 • Likit fondöten için vücut losyonu veya çok küçük parça nemlendiriciyi karışımdan belirli bir miktara katarak kullanabilirsiniz. 
 • Doğal fondöten olması için yine kendinizin yaptığı nemlendiriciden faydalanmalısınız.

Doğal Eye liner Yapımı

 • Birer ölçü Hindistan cevizi yağı ve aktif kömür karıştırarak sürekli ıslak duran bir eye liner yapabilirisiniz.
 • Sürerken fırçanızın nemli olması kullanım kolaylığı sağlayacaktır..
 • Gözünüzün iç kısmına sürmemeye dikkat etmelisiniz.

Doğal Göz kalemi Yapımı

 • Kalem olarak değil de fırça ile sürülen eyeliner dan daha kalın bir görünümü olan karışım için; yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı yarım çay kaşığı kakao yağı ısıtılarak karıştırılır.
 • Siyah olması için yine aynı ölçüde aktif karbon veya kahverengi olması için ise kakao kullanılır.

Doğal Dudak parlatıcı Yapımı

 • 1 çay kaşığı badem yağı,
 • 1 çay kaşığı karabiber yağı,
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı gliserini benmari usulü eritin.
 • 2 çay vazelini kıvamlı olması için karıştırın.
 • Donmadan enjektöryardımıyla çekip, biten parlatıcı kutunuzun içine koyabilirsiniz.

Doğal Makyaj Sabitleyici Yapımı

 • Gün boyu makyajınızın kalıcı olmasını istiyorsanız, boş bir sprey şişesine hazırlayacağınız bu karışım işinize çok yarayacaktır.
 • 2 ölçü gül suyu ve 1 ölçü gliserini şişenin içine koyun ve her kullanımdan önce iyice çalkalayın.
 • Uzaktan yüzünüze sıkın. Karışımı buzdolabında saklayın.

Sizlere bu yazımızda doğal makyaj nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Gerek çalışan bayanlar gerekse bir davette kısa sürede yapabileceğiniz doğal ve sade görünümlü makyaj ile gözleri kendi üzerinize çekebilirsiniz. Doğru dokunuşlar ile harika sonuçlar elde etmeniz rahatlıkla mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?