• TARİH: 14.07.2019
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı, insanı güzel bir görüntüye kavuşturacağı gibi ruhen de iyi bir havaya sokuyor. Kadın veya erkek fark etmeden herkesin saç bakımına ihtiyacı vardır. Güzel, doğal, sağlıklı bir saç için bakım yöntemleri doğru bir şekilde uygulanırsa, harika sonuçlar elde edilebiliyor.

Mevsim şartları, kimyasallar, yanlış uygulamalar, yanlış doğal uygulamalar hiçbir sonuç vermeyeceği gibi saçı mahvetmesi kaçınılmazdır. Yıllardır düzenli olarak kullanıyor olsak bile istenilen sonuca varamıyor olabiliriz. Kullanacağımız her ürünün cildimize uygun olup, olmadığı muhakkak göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Saç bakımı doğal bir görüntüye kavuşmamızı sağlayacağı gibi saçın sağlığını da doğrudan etkiyor. Kimyasal ürün tercihini özel günlere saklamakta fayda var. Gündelik yaşantının vazgeçilmezleri haline gelen briyantin, jöle, sprey gibi şekillendiriciler bir süre sonra saçı güçsüz bir hale getiriyor ve dökülmesine neden oluyor.

Her zaman tavsiyeler doğal yollarla saç bakımı yapılmasından yanadır. Eğer bir kimyasal kullanmaya devam ediyor olacaksanız içeriğinde muhakkak doğal yağlarla saç bakımı destekleyen katkılar olmalıdır.

Kullandığımız şampuan seçimiyle bakıma başlayabiliriz. Şampuan çok sıradan bir etkidir ama bakım sürecinde bizlere fayda sağlıyor. En başta saçın türünü bilmeniz gerekiyor. Kuru bir saça mı sahipsiniz yoksa yağlı mı? Kıvırcıkta olabilir, kepeklide olabilir.

Doğal yöntemlerle saç bakımı ile rahatlıkla aşılabilir. Hatta içerisine argan yağı, sarımsak yağı karıştırıldığında çok daha iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Doğal yağlarla saç bakımı birçok sorunu geride bırakacaktır.

Evde Doğal Saç Bakımı

Saç bakımı için doğal tariflerin ucu bucağı yok. Fakat kesin sonuca varmış birkaç karışım sizleri memnun bırakmaya yetiyor. Bunlardan söz etmeden önce bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Saçınızın yapısını ve cildinizin uyumluluğunu bilmeniz gerekiyor. Yağlı saçlara uygulanan yöntem ile kuru saçlara uygulanacak yöntemler farklıdır. Saç bakımı doğal maskeler ile sizleri mutlu etmesini istiyorsanız detaylara kulak verin.

Gündelik yaşamın kötü şartlarında saçlarınız yıpranmış ve dökülüyor olabilir. Doğal yollarla saç bakımı nasıl yapılır ve ne tür uygulamalar gerektirir artık konumuzun özüne gelelim.

Saç dökülmesi ciddi bir sıkıntıdır. Zira hiç kimse kel kalmayı düşünmek bile istemez. Dökülmelere karşı yapabileceğiniz saç bakımı doğal halinize kavuşturacak sizi.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm

Bir yemek kaşığı biberiye yağı, üç tatlı kaşığı ardık ağacı yağı ve bir çay kaşığı ısırgan tohumu yağını bir kap içerisinde karıştırın. Ocakta kaynayan bir suyun üzerine bırakın ve buharında karışımı ısıtın.

Karışımın ılıklaşmasını bekleyin. Ilıyan bu karışımı saç diplerinize masaj yöntemi ile uygulayın. Uygulama sonrası kafanıza bir bone takıp, streç ile kaplayın. Ortalama 1 saat kadar sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntem haftada bir kez yapmanız gerekiyor.

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım

Saç bakımı doğal yöntemler sayesinde en fazla sorun yaşadığımız durumlardan birisi olan yıpranmış saçlara da çare oluyor. Bunun en önemli içeriği ise doğada yüzyıllardır bilinen ve insan sağlığında çok fazla katkısı olan Aloe Vera bitkisidir.

Bir tatlı kaşığı Aloe Vera jeli, bir tatlı kaşığı gliserin ve yarım çay bardağı zeytinyağı ihtiyacımız olan malzemelerdir. Hazırlanışı ise oldukça basittir. Yine bir kase içerisinde bütün malzemeleri karıştırıyoruz.  Elde ettiğimiz karışımları saç diplerine ve saç uçlarına masaj yaparak iyice yediriyoruz.

Ortalama 30 dakika bekledikten sonra saçımızı şampuan ile yıkıyoruz. Yıkadığımız saçı havlu ile kuruluyor kesinlikle fön makinesi kullanmıyoruz. Saçın uç kısımlarının yenilendiğini görene kadar 3gün arayla 1 kez bu işlemi uyguluyoruz.

Saç bakımı doğal maskeler ile kimyasallara göre çok daha iyi sonuç verecektir. Yaptığınız işlemlerden herhangi bir yan etki ile karşılaşmazsınız. Sadece yanlış saça, yanlış uygulama yaparsanız verimli bir sonuç almıyor olursunuz. Evde saç bakımı için bu yöntemleri denerken içinizde daha beter olursa korkusu olmasın. Güvenle deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?