• TARİH: 11.08.2019
Doğum Evreleri

Doğum Evreleri

Ortalama 9 ay 10 gün süren gebelik dönemi tıp biliminde belli evrelere ayrılmıştır. Gebelik süresinin son aşamasında doğum süreci başlar ve bu süreç aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Doğum süreci 3 aşamada tamamlanmakta ve bu aşamalar sırasıyla şu şekilde oluşmaktadır.

Doğumun Evreleri Nelerdir?

Doğumun 1.Evres 

Birinci evrede rahim ağızları açılmaya başlar. Gebelik süresi boyunca rahim ağızları daralır ve kapanma noktasına gelir. Rahim ağzı yaklaşık olarak 10 cm kadar açılır. Doğum sürecinin başlangıcı olan açılma evresi doğumun en uzun evresidir. Bu süre ortalama 8 ile 10 saat aralığında sürmektedir.

Ortlama rahim ağzının 3 cm kadar açıldıktan sonra aktif dönem başlamaktadır. Ağrı ve sancıların çok daha şiddetli yaşandığı dönemdir. Ortalama 5 dakika aralıklarla aktif dönem devam eder.

Birinci evre dönemini pasif ve aktif olmak üzere iki ayrı döneme ayırabiliriz. Pasif dönem uzun olan evredir. Hafif ağrı ve sancılar olabilmektedir. Özellikle ilk doğumunu yapan anneler için bu süre daha uzun olacaktır. Aktif dönem ise rahim ağzının açılmaya başladığı dönem sonrasıdır.

Doğumun 2.Evresi

 Rahim ağzının tam açılması ile 2.evre başlar. Tam açılma ve bebeğin doğumu arasındaki döneme 2.evre adı verilmektedir. İlk doğumunu yapan anneler bu süreyi yaklaşık 50 dakika kadar yaşamaktadır. İkinci ve sonraki doğumunu gerçekleştiren anneler ise bu süreyi 20 ile 30 dakika arasında yaşamaktadır. 1-2 saat süren 2.evre dönemi riskli ve anormal olarak kabul edilir.

İkinci dönemde annenin ıkılması için uygulamalar yapılır. Teşvik edici eylemler gerçekleştirilir. Ikınma tekniği denilen bir yöntemle annenin ıkınması sağlanır. Şiddetli ağrıların yaşandığı dönemlerde anneye derin nefes aldırılır ve bu nefesi ağızdan vermesi sağlanır. Bu şekilde anne ıkınmış olur. Annenin ıkınması bebeği makat bölgesine doğru itmesidir. Ağrının devam ettiği süre içinde bu ıkınmalar tekrarlanmalıdır.

Özellikle bebeğin başının görülmesi sırasında aynı ıkınmayı annenin yeniden tekrarlaması gerekmektedir. Bebeğim doğumu ile birlikte bebeğe göbek klempi takılmalıdır. Daha sonra göbek kesilmeli ve normal bir doğum ise emzirmek için anneye verilmelidir. İkinci evrenin devamında hem anne, hem de bebek için kol bantları takılmalıdır. Bu bantlar kimlik bilgileri için gereklidir. Bebeğin ayak izi alınması ile ikinci evre tamamlanmış olur.

Bazı durumlarda ikinci evre normalin üzerinde uzayabilmektedir. Nadiren görülen bu uzamanın nedenleri aşağıdaki gibidir.

  • İlerlemiş yaş
  • Epidural anestezi
  • Bebeğin çok kilolu olması
  • İndüksiyon
  • Annenin obez sınırlarında kilolu olması
  • 5 veya 6. Doğum yapılması
  • Nulliparite yani ilk doğum olması

Doğumun 3.Evresi

 Bebeğin doğmasından sonraki ilk süreçtir. Plasentanın doğmasına kadar geçen süredir. Bu süre normal durumlarda 5 ile 10 dakika arasında tamamlanmaktadır. Ancak, bazı doğumlarda bu süre yarım saate kadar uzayabilmektedir. Plasentanın çıkması sonunda kontroler yapılmalıdır. Tam olup olmadığına bakılmalıdır. Rahim içinde parça kalması tehlikeli ve risklidir.

Kanama ve enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu nedenle titiz olunmasında fayda vardır. Kesi yapılan durumlarda dikişler atılmalıdır. 3.evrede anne üzerinden büyük bir yük gitmiş, rahatlamış ve kendini mutlu hissettiği bir dönem olmaktadır. Anne için temizlik ve kanama kontrolleri yapılmalıdır.

Daha sonra annenin dinlenmesi için odasına çıkarılması gerekmektedir. Annenin odaya çıkarılmasından sonra ilk saatlerde kontrollere devam edilmelidir. Gerek nabız kontrolleri, gerekse de diğer bulgulara bakılmalıdır.

İlk aşamada emzirme yapılmamış ise annenin bebeğini emzirmesi için bebek odaya getirilmelidir. Tüm bu süreçler sonunda bebek dünyaya gelmiş ve anne rahatlamıştır. Tüm evrelerin sağlıklı tamamlanması için doktor ve hemşirelerin gerekli özeni titiz bir şekilde göstermeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?