• TARİH: 13.02.2019
Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Makalede Neler Var Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?Doğum Kontrol Hapı İsimleriDoğum Kontrol Hapı FiyatlarıDoğum Kontrol Hapı Zararları Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Doğum kontrol hapları genel olarak hormon kaynaklı ilaçlarlardır. Bu hormonlar östojen ve progesterondur. Genel  olarak yan etkileri azdır ve koruma oranları yüksektir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilirler. Doğum kontrol hapı kullanımı oldukça pratiktir. Doğum kontrol […]

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları genel olarak hormon kaynaklı ilaçlarlardır. Bu hormonlar östojen ve progesterondur. Genel  olarak yan etkileri azdır ve koruma oranları yüksektir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilirler. Doğum kontrol hapı kullanımı oldukça pratiktir.

Doğum kontrol hapı nedir? Doğum kontrol haplarının amacı yumurta ile spermin birleşmesini engellemektir. Yumurta ile spermin birleşmesini engellemek için de kadında yumurtlamayı önlerler. Bunu vücudun hormon mekanizmasını ele geçirerek yaparlar. Yumurta üretimi olmadığında sperm döllemeyi gerçekleştiremez, hamilelik durumu yaşanmaz. Böylelikle etkili bir doğum kontrolü sağlanır.

Doğum Kontrol Hapı İsimleri

 • Lyndıol doğum kontrol hapı adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren hergün aynı saatlerde kullanılır. Tabletler bitince 6 gün ara verilip sonraki gün yeniden başlanılır.
 • Mınulet draje doğum kontrol hapıadetin ilk gününden itibaren 21 gün boyunca hergün aynı saatte alınmak üzere kullanılır. Bitince 7 gün ara verilip aynı düzende yeniden başlanır.
 • Diane 35 doğum kontrol hapı adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve takip eden 21 gün süresince her gün aynı saatte olmak üzere 1 tablet alınır. 7 gün ara verilir bu sırada adet görülür ve yeniden başlanır.
 • Yasmin tablet en iyi doğum kontrol hapı olarak geçer. Türkiye’de sıklıkkla kullanılır. Yasmin doğum kontrol hapı21 gün süreyle aynı saatte alınmak suretiyle kullanılır. 7 gün ara verilip yeniden başlanır.
 • Ginera draje ve Reginon drajeler, her gün alınmak suretiyle 21 gün boyunca alınır. 7 günlük aradan sonra yeni pakete başlanır. İlacın alınmadığı bu 7 günlük sürenin 2-3 günü kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kanama bitmiş olur.

Doğru kullanıldığında doğum kontrol haplarının hamilelikten koruma oranı %100’e yakındır. En sık tercih edilen korunma yöntemlerinden biridir. Doğum kontrolü haplarını düzenli, talimatlara uyan bir şekilde kullanıpta hamile kalan kadın sayısı oldukça azdır.

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

Piyasada, eczanelerde ve doğum uzmanlarında olan birçok doğum kontrol hapı olmasına rağmen, sıklıkla tercih edilen doğum kontrol hapları ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir;

 • Microgynon Draje Fiyatı : 13.28 TL
 • Yasmin Draje Fiyatı : 25.43 TL
 • Ginera Draje Fiyatı : 13.28 TL
 • Diane Draje Fiyatı : 9.66 TL
 • Myralon Tablet Fiyatı : 23.47 TL
 • Miranova Draje Fiyatı : 15.32 TL
 • Yazz Tablet Fiyatı : 28.55 TL

Doğum Kontrol Hapı Zararları

Bu tip haplar sonuçta az zararlı olsa da, her bünye için elbette aynı etkiyi yaratmaz. Genel olarak haplar kullanıldığında kullanan kişi bir ya etki görüyorsa, hapları kullanmayı bırakmalıdır. Bu tip doğum kontrol hapı yan etkileri arasında şiddetli baş ağrısı, migren nöbetleri, görme bozuklukları, göğüs ağrısı, şiddetli bacak ağrısı, ani sarılık gelişmesi gibi durumlar gelir.

Hap kullanırken ilk aylarda belli belirsiz leke şeklinde kanamalar görmek hapı bıraktırmayı gerektirmez. Aynı şekilde çok şiddetli olmayan mide bulantısı durumlarında da hap kullanımına devam edilebilir.

Ertesi gün hapı için…

Nasıl hamile kalırım için…

Doğum kontrol hapı dışında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için devlet ve özel hastanelerde kürtaj fiyatları şu şekilde…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?