• TARİH: 21.08.2019
Doğum Kontrol İğneleri

Doğum Kontrol İğneleri

Doğum Kontrol İğnesi

Doğum kontrol yöntemleri oldukça çeşitli. Gebelik riskine karşı alınacak doğum kontrol yöntemleri arasında son derece etkili olduğu bilinen doğum kontrol iğneleri de var.

Aylık ve üç aylık olarak üretilmiş doğum kontrol iğnelerinin gebelik riskine karşı koruma oranının %99 olduğunu belirten uzmanlar, en önemli noktanın, bu iğnelerin, kişiye doğru zamanda uygulanması olduğunu da söylüyor. Adetin ilk gününde kullanılması ve mutlaka hekim tarafından takibi yapılması gereken doğum kontrol iğneleri bu şekilde kesin etki sağlayabiliyor. Doğum kontrol iğnesi yaptırmak isteyen ancak progesteron hormonuna karşı duyarlılığı olan kişilerin bu iğneleri kullanması sakıncalı olabilmektedir.  Bunun için mutlaka hekim kontrolünden geçtikten sonra doğum kontrol iğnesi kullanılmalıdır. Ayrıca adet düzensizliği, tüylenme, fazla kilo problemi ve farklı jinekolojik sorunlar yaşayanlar için progesteron hormonu içeren iğneler sakıncalı olabilir.

Aylık İğne

Kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içeren ve gebelik riskini tıpkı doğum kontrol hapları gibi engelleyen aylık korunma iğnesi, her gün düzenli olarak doğum kontrol hapı alma disiplinini edinmekte zorlanan, hap almayı unutan kadınlar için daha kullanışlı ve ideal bir yöntemdir. Mesigyna olarak bilinen ve tüm yan etkileri doğum kontrol haplarıyla aynı olan doğum kontrol iğneleri düzenli olarak ayda 1 kez uygulanır ve içeriğindeki etkin hormonlar azar azar olacak şekilde kana salınırlar. Aylık iğne yapıldıktan sonraki ilk adet  kanaması 15-20 gün sonra olur; bu konuda endişeye kapılmamak gerekir. Halk arasında korunma aşısı olarak da adlandırılan aylık iğneyi, aşı  olarak değerlendirmek yanlıştır.

Kadında yumurtlamayı engelleyen aylık korunma iğnesi rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak spermlerin rahim içine geçişini engeller.Rahim içinin yapısını bozar ve döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engeller. %99 etki sağlayan doğum kontrol iğnesinin kullanımı da gizlidir. Yani iğneyi yapan sağlık görevlisi dışında kimse sizin doğum kontrolü uyguladığınızı bilmez.3 aylık iğnelere göre adet düzeninde daha az değişiklik yapar. Cinsel ilişkiye herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Son derece ekonomiktir ve kullanımı pratiktir. 

İğne ile korunma iyi hoş da, bunca faydasının yanında, aylık iğnenin yan etkileri nelerdir sorusu da gelmiyor değil akla.Aylık iğne ilk aylarda ara kanama yapabiliyor ki bu doğum kontrol haplarında da mevcut olan bir yan etkidir.Aylık iğneler, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve belki bir miktar kilo artışı yapabilir.Anne sütü miktarında azalma yapabilir ve süt kalitesini bozabilir.Her ay yeniden yaptırılması gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

  • Aylık korunma iğnesi meme kanseri tanısı ve/veya şüphesi olan,
  • Jinekolojik kanser şüphesi olan,
  • Vajinal kanaması olanlar
  • Yeni ameliyat geçirmiş, yahut ameliyata girecek olanlar
  • Şeker ve safra kesesi hastalığı olanlar
  • Migren atakları olanlar
  • Östrojen alması sakıncalı olanlar ve emziren anneler için kullanılması sakıncalı olabilir.

Üç Aylık İğne

Unuttuğu ya da sıkıldığı için her gün düzenli biçimde doğum kontrol hapı kullanamayan, aylık iğneyi de her ay uygulatmaktan üşenenler için, daha uzun süreli koruma sağlayan “depo–provera”, üç ay süren koruma özelliği ile doğum kontrolü sağlıyor.

Doğum kontrol iğneleri içinde etkili koruma sağlayan 3 aylık iğne depo-provera, bir tür saf progesterondur ve yumurtalıklarda yumurta hücresi gelişimini ve yumurtlamayı önleyerek doğum kontrolü sağlar.Ayrıca yumurtlama meydana gelse ve döllenme olsa bile, zigot rahime yerleşemez. Koruma oranı ise % 99’dur. 90 günde bir olacak şekilde kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanır.Uzun sayılabilecek ve etki oranı yüksek bir yöntem olduğundan, kadında cinsel ilişki sırasında hamile kalma endişesi yaşanmasını da engeller. 3 aylık iğneyenilenmediğinde ortalama 18 ay içinde gebelik elde edilebilir. Uygulaması ise doğrudan kas içine enjeksiyon şeklinde yapıldığı için son derece pratiktir.

Peki 3 aylık iğnenin yan etkileri var mıdır diye düşünmeden edemiyor insan. Bir taraftan uzun vadeli koruma sağlayacak olan bu iğne acaba vücuda zarar verecek yan etkilere sahip mi?

Şöyle söyleyelim; depo-provera’nın yan etkileri, aylık iğne olan msgyna’ya göre biraz daha fazladır.  3 aylık iğne olan depo-provera bilhassa kullanımın ilk yılında ciddi boyutta adet düzensizliği yapabilir. Özellikle de lekelenme ve ara kanamalar… Hatta bazen adetten tamamen kesilme de gerçekleşebilir. Tek bir enjeksiyondan sonra 1 yıl boyunca adet görmeyen kadınlar vardır. Tam tersi de olabilir. Enjeksiyondan sonra 3 ay süreyle kanaması olan hastalar olduğu gibi…

35 yaş altı kadınlarda 3 aylık iğne depo-provera kullanımı hafif çaplı bir kemik erimesi de yapabilir. Depo-provera 3 aylık iğnenin yan etkileri arasında iştah artımına bağlı kilo artışı, anksiyete, baş ağrısı, mide ağrısı, baş dönmesi, karın krampı ve libido kaybı sayılabilir.3 aylık iğne aynı zamanda tüplerin hareketinde yavaşlama meydana getirdiği için dış gebelik oluşma riski yüksektir.3 aylık iğnekullanan kadınların hemen hemen yarısı, adet döngülerindeki düzensizlikten dolayı kullanımı kestiklerini ve farklı bir doğum kontrol yöntemi denediklerini belirtiyor.

Doğum Kontrol İğnesi Fiyatları

Aylık iğne fiyatları yaklaşık olarak 15 TL civarıdır. Fiyat değişken olabilir.

3 aylık iğne fiyatı az da olsa fiyat farklılıkları gösterse de ortalama olarak 50 TL civarında satışa sunulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?