• TARİH: 11.08.2019
Doğumda Ikınma Teknikleri

Doğumda Ikınma Teknikleri

Normal doğum yapan bayanların doğum esnasında ıkınmaları çok normaldir. Sezaryen doğumda anne adayı hiçbir şey hissetmiyor. Normal doğumda ıkınırken kendinizi çok serbest bırakmanız gerekir. Sizlere özel yazımızda doğumu kolaylaştıran hareketler hakkında kapsamlı bilgiler almanız için yardımcı olacağız. Doğuma çok faydası olduğu düşünülen pilates hareketleri ve aerobik sporlarını düzenli olarak yapmaya çalışın.

Normal Doğumda Ikınma Nasıl Yapılmalıdır?

Doğuma kendini daha öncesinde hazırlayan anne doğum esnasında asla zorlanmaz. Doğumda ıkınma yaparken kendinizi çok rahat bırakmanız gerekmektedir. Doğum süresi boyunca bol egzersizler yapmak ve bu süreci kolayca atlatmak için gerekli egzersizleri düzenli yapınız.

Doğumda yapılan ıkınma esnasında olabildiğince rahat olmak gereklidir. Doğum esnasında ıkınma yaparak içinizden dua ediniz. Dua her açıdan rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Doğum esnasında tamamen mutlu şeyler düşünmek ve bebeğinizi elinize aldığınızı hissetmek gereklidir. Kadınlara özel hazırlanan ıkınmayı kolaylaştıran videoları internetten takip ediniz.

İnternette hazırlanan ıkınma videoları doğumdan önce mutlaka izlenmelidir. Ikınmayı kolaylaştıran ve çok faydası olan öğretici ve yardımcı videolardır.

Normal Doğumda Ikınma Teknikleri

Normal doğum süresinde aşağıdaki durumları yapmaya çalışınız. Kadınların normal doğum ıkınma teknikleri için internette yayınlanan videoları da izlemelerini öneriyoruz. Ikınmak için kendisi çok güçlü hissetmeniz gereklidir. Ikınma esnasında kadınlar daha çok karın içine yüklenmelidir.

Makat bölgesine yüklenecek derece de hareket yaparsanız bu durum daha sonrasında makat çatlağı oluşmasına neden olacaktır. Makat çatlakları ve makat memeleri Kadınların korktukları ve tereddütte kapıldıkları durumdur. Bu süreç zor geçebilir.  Daha çok doğumda ıkınma esnasında meydana gelir.

 • Doğum esnasında olabildiğince serbest kalınız.
 • Doğum esnasında canınız çok yanacak fakat dada sonrasında kuş gibi özgür hissedeceksiniz.
 • Doğumu değil de doğacak olan çocuğunu elinize aldığınızdaki mutluluğu düşünün.
 • Sık aralıklarla nefes alınız.
 • Sürekli olumlu şeyler düşünün,
 • Karın kaslarınızı hareket ettirecek olan egzersizleri yapınız.
 • Doğum esnasında sürekli olumlu düşünmek gereklidir.
 • Normal doğumdan önce bol su içmeye çalışınız.
 • Doğum süresinde nefes kontrolü yapmak ve sürekli burundan nefes alıp ağıza nefes vermek gereklidir.
 • Doğum için hastaneye gitmeden önce serbest kıyafetler giyiniz.
 • Ikınırken ellerinizi ve yumruklarınızı sıkarak güç alabilirsiniz

Doğum öncesinde annenin kendisini rahat ettirmek adına yaptığı hareketler çok değerli olan ve doğumun kolay geçmesi adına önemli olan egzersizlerdir. Anne adayları hamilelik süresince ev içinde değişik egzersizler yapabilir.

Birçok jinekolojik kadın doğum uzmanı tarafında da önerilen doğumu kolaylaştıran egzersizler kişinin kendine olan güveninin artmasına yardımcıdır. Doğum süresinin rahat geçmesi açısından olabildiğince sabahları bolca oksijen alınız. Hamile kadınların doğumlarını kolaylaştıran en önemli spor yüzmedir. Yüzme sporu bebek gelişimine de çok olumlu yönde etki eder.

Bebeğin fiziğinin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca hamilelik boyunca mutlaka yüzüstü yatarak, kol, bacak ve omuz hareketleri yapmaya çalışınız. Birçok sporcunun ısınmak için uyguladıkları hafif hareketler etkilidir. Boyun ve kas bölgenizi çalıştıracak olan egzersizleri yaparak rahat bir doğum geçirmek mümkündür. Her sabah sahilde tertemiz havayı içinize çekmek ve tertemiz havayı içinize depolamak da çok etkili olabilir.

Hamilelik boyunca yoga yapmak etkilidir.  Doğumu kolaylaştıracak olan egzersizlerden biri de emekleme pozisyonunda kalarak yaptığınız hareketlerdir. Aynı zamanda bacak bükme hareketleri ve karın kasını çalıştıran ve çok etkisi olan hareketlerde yapılmaktadır.

Hamile kadınların sırt üstü yatarak yaptıkları egzersizlerin hafifçe uygulanması gerekir. Olabildiğince dik pozisyonda olmaya ve gazınızı çıkarmaya özen gösterin. Hamilelerin bolca soda içmeleri ve olabildiğince iç kısımlarında gaz biriktirmemeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?