• TARİH: 23.08.2019
Dökülen Saçlara Saç Bakım Maskeleri

Dökülen Saçlara Saç Bakım Maskeleri

Saç dökülmesi genellikle erkelerde görüldüğü zannedilmekte ise de son yıllarda kadınlarında büyük bir sorunu haline gelmiştir. Saç dökülmeleri, genetik faktörlü olabileceği gibi, mevsimsel değişiklikler, beslenme bozuklukları, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, stres, üzüntü ve düzensiz yaşam koşulları gibi sebepler de olabilmektedir.

Saçlarınız aniden ve çok fazla miktarda dökülmeye başladıysa önerimiz hemen bir doktora başvurmanız olacaktır.  Sağlık açısından bir sorununuz yoksa ve günlük normal saç dökülmeleri yaşıyorsanız evinizde uygulayacağınız saç bakım maskeleri ile bu sorunu ortadan kolayca kaldırabilirsiniz.

Saç dökülmeleriniz azaltmak, doğal ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız, dökülen saçlara saç bakım maskeleri uygulayarak bunu başarabilirsiniz. Hem de bu maskeleri evinizde hazırlama kolaylığına da sahipsiniz. Nasıl mı? Sorunuzun cevabı yazımızın devamında: İşte size dökülen saçlar için yapabileceğiniz bazı maske örnekleri;

Isırgan Otlu Karışım Maskesi

 • Aktardan alacağınız taze ve doğal ısırgan otu, kırlangıç otu sapı, ceviz, mürver ve kayın yaprağından birer tutam olacak şekilde soğuk suya koyun ve hafif karıştırarak kaynatın.
 • Kaynayan karışımı yaklaşık 3 dakika demlenmesini bekleyin ve bu suyun yarısını kullanarak saçlarınızı Marsilya sabunu ile yıkayın. 
 • Hazırladığınız karışımın kalanını da ikiye bölün ve bir miktarıyla saçınızın durulamasında, diğer kalan kısmını da saç diplerinize masaj olarak uygulayın.
 • Bu kürü 10 günde bir saçlarınıza uyguladığınızda, saç dökülmelerinizin azalmış olduğunu, hatta saçlarınızın daha parlak ve canlı bir görünüm aldığını fark edeceksiniz.

Sarımsak Maskesi

Dökülen saçlara saç bakım maskeleri için kullanılan en etkili bitkisel çözümlerden biride sarımsaktır. Sarımsak mucizevi bitkilerin başında gelir ve saçlarınızı dökülmesini engellediği gibi yeni saçların çıkmasını da sağlar. Ayrıca sarımsağın saçkıran hastalığının tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

 • Sarımsak maskesi hazırlamak için; 3-4 diş sarımsağı döverek suyunu çıkarın ve yarım çay bardağı zeytinyağı ile karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı ilk önce saç dökülen bölgeye ve tüm saçınıza uygulayın.
 • Parmaklarınızla ovalayarak karışımın saç diplerinin emmesini kolaylaştırın.
 • Daha sonra bol suyla saçınızı yıkayarak kurulayın.
 • Bu maskeyi 2-3 günde bir düzenli bir şekilde uygularsanız yaklaşık 1 ay içinde çok güzel sonuçlar alacağınızı göreceksiniz.
 • Böylece hem sağlıklı saçlara hem de daha parlak ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

Dökülen Saçlara Doğal Maske

Bu iki maskenin dışında evde doğal saç maskeleri ise şunlardır;

 • 2 adet yumurtayı 5 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp saçlarınıza sürün ve 10 dakika sonra bol su ve şampuanla yıkayın. Aynı şekilde yumurta yerine bal kullanarakta saç dökülmeleriniz engellemeniz mümkün.
 • Ayrıca saçlarınızın dökülmesini engellemek istiyorsanız saçlarınızı çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir. Bunun içinde banyoda saçlarınızı durulamak için kullandığınız suyun için elma sirkesi veya limon suyu ilave edip duruladığınızda saçlarınız hem daha iyi temizlenmiş olur hem de daha parlak ve güçlü saçlara sahip olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?