• TARİH: 18.08.2019
Domates Maskesi (Sivilce izleri ve Cilt Beyazlatma)

Domates Maskesi (Sivilce izleri ve Cilt Beyazlatma)

Evde pratik olarak ve zorlanmadan hazırlanan ve yüzümüze uyguladığımız doğal cilt maskeleri fazla masrafa girmeden bir çok sorunu ve ihtiyacı karşılamaktadır. Bir diğer artısı kozmetik ürünlerin yüksek maliyetine karşılık minimal maliyetle hazırlanması ve kolay kullanımı cazibesini artırmaktadır.

Domates maskesi hiç şüphesiz cilt bakımı yapan tüm bayanların aklının bir köşesine yazdığı maskelerin başında gelir. Domates maskesi cildin parlak ve daha beyaz görünmesinin yanı sıra, sivilcelerin yok edilmesinde hiç çekinmeden önerilen doğal maskeler arasında yer bulmuştur.

Domatesin İçeriğinde Neler Var?

Domates neredeyse bir vitamin deposudur. İçeriğinde bol miktarda A,C,E,B1,B2,B3,B5,B6,B9 ve Folat gibi vitaminleri ihtiva eder.

Domates içeriğinde bol miktarda A vitamini bulundurmasıyla bilinir. A vitamini göz sağlığımızı desteklerken, bağışıklık sistemine de güç katar. Cilt bakımı yönünden en büyük etkisi cilt dokularını canlandırmasıdır.

Domates içeriğindeki C Vitamini etkisiyle vücuttaki faydalı antioksidanların devreye girmesini sağlar.

Bu antioksidanlar cildin kendini yenilemesi için çok büyük rol oynar. Domatesin içerdiği mineralleri ise şöyle sıralayabiliriz; magnezyum, demir, manganez, sodyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve bakır mineralleri olarak sıralanır.

Cilt Beyazlatıcı Domates Maskesi Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

1 adet orta boy olgun domates
1 tatlı kaşığı pirinç unu

Maskenin Yapılışı:

Olgunlaşmış bir domates bol suda yıkanarak rendelenir ya da isteğe göre küçük küçük doğranır.
Rendeden geçen ya da doğranan domatesin temiz bir tülbentle sıkılarak suyu çıkarılır.

Bir kabın içine unu alınır, içine süzülen domates suyu eklenir.
Uygun kıvam alana kadar pirinç unu ile domates suyu karıştırılır.
Hamur kıvamı yakalandığında domates maskesi hazır hale gelmiş demektir.

Bu maske göz çevresi hariç yüzün her bölgesine uygulanır.
Maskenin yüzünüzde bekleme süresi sadece 10 dakikadır.
Sürenin bitiminde cilt ılık suyla temizlenir. Çok sıcak su kullanmak cilt gözeneklerini açarken soğuk suyla yıkamak gözeneklerin küçülmesine neden olur.

Domates maskesini haftada bir kez ve düzenli olarak uygulamak zamanla cilt renginizin açılmasını sağlar.

Sivilce Lekelerine Domates Maskesi Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

2 adet orta boy domates
2 adet avokado
1 adet salatalık

Maskenin Yapılışı:

Olgunlaşmış 1 adet domates güzelce yıkanır ve çatal yardımıyla ezilir. Ezme işleminin çok iyi yapılması gerekir.

Salatalık ve avokadolar rende yardımıyla rendelenir. Rendelenen salatalık ve avokado karışımının suyu süzülerek ezilmiş olan domatesin içine eklenir.

Üç malzeme güzelce karıştırılır.
Daha sonra sivilcelerin oluşumuyla beraber meydana gelen sivilce lekelerinin olduğu bölüme elde edilen maske sürülür.

Maskenin sivilce lekeleri üzerinde ortalama 20 dakika beklemesi, etkisini göstermesi adına gereklidir.

Bu maskeyi haftada bir kez ve devamlı uygulamak sivilceler nedeniyle meydana gelmiş lekelerin tedavisinde oldukça etkilidir.

Önemli Not: Domates kimi ciltlerde alerjen etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle maskeyi uyguladığınız andan itibaren cildinizde değişiklik olup olmadığını takip etmelisiniz. Eğer kızarıklık ya da kabarma varsa sizin cildiniz bu maske için uygun değildir. Bir daha denememeniz doğru olacaktır.

Domates Maskesi Hangi Ciltlerle Uyum Sağlar?

1- Cilt Beyazlatıcı Domates Maskesi: Domates maskesinin yapım aşamasında içine sadece domates ve un konmaktadır. Be nedenle herhangi bir cilt tipiyle uyumsuzluğu söz konusu değildir. Her cildin kolayca ve güvenerek uygulayabileceği bu maske kısa sürede olumlu sonuç vermesiyle de hemen her cilt tarafından tercih nedenidir.

Domates bazı ciltlerde alerjiye neden olabileceği için gözlenmesinde fayda vardır.

2- Sivilce Lekelerini Geçiren Domates Maskesi: Bu maske de tıpkı ilk maske cildi aşırı kurutma ya da aşırı nemlendirme gibi bir özellik taşıyan malzemelerle yapılmamaktadır.
Bu nedenle her cilt tipine (domates alerjisi söz konusu değilse) uygundur.

Domates Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

Domatesin en belirgin özelliği parlak kırmızı rengidir. Patlıcangiller familyasına mensuptur. Çiçekleri salkımlar halinde açar ve sarı renkte olur. Ayrıca yaprakları hafif tüylüdür. Bitki olarak bilinen domates yıllık yetişir ve tüketilen otsu bitkiler arasında yer alır. Domates 3 metreye kadar boy uzatabilir. Çok belirgin olmasa da gövdesi hafif odunsu hal alabilir. Minimum 1 metre boyunda görülür.

Domates ilk olarak Bolivya ve Peru ülkelerinde kırmızı renkli olarak değil parlak sarı renkte görülmüştür. Bu domates türü yabanidir. Bu iki bölgenin haricinde Meksika’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Amerika Kıtasının keşfinden sonra domates tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Daha sonra da tüm dünya mutfaklarını süsleyen bir sebze olarak yerini almıştır.

Hatta İtalyanlar renginden dolayı ” altın elma ” tabirini kullanmışlardır. Fakat kırmızı rengin daha cazip olması ve tercih edilmesi bu ismin unutulmasına sebep olmuştur. Yaprakları ve çiçekleri tek sap zerine sıralanan 3 ve 12 adet çiçek içeren bir yapıdadır. Hoş kokulu ve küçük yaprakçıkları bulunur. Türlü yaprakların kendine has bir görünümü vardır. Tadı ve kokusuyla tüm mutfaklarda yer almaktadır. ( 8 )

Domatesin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Domates içeriğindeki vitamin ve minerallerin kazandırmış olduğu zengin içerik cilt için çok zararlı olan etkenlerle mücadele ederek cildin çabuk yaşlanmasını engeller. Beslenmedeki öneminin yanı sıra cilt sağlığını da önemli ölçüde desteklemektedir. Domates kolesterolün dengelenmesinde önemli rol oynar. Kötü kolesterolü düşürürken insanların daha sağlıklı yaşamalarına destek olur.

Göz sağlınız, özellikle katarakt oluşumunun geciktirilmesinde etkin rol oynar. İlerleyen yaşlarda meydana gelen görme bozukluklarının giderilmesi ve iyileşme safhasını destekler. Yaşlılık dönemlerinde göz sağlığını destekleyici bir sebzedir. Domatesin kabuklarında bulunan etken madde lif yönünden zengindir. Sindirim sistemi için lifli gıdaların tüketilmesi ayrı bir öneme sahiptir. Domatesin kabuklarıyla birlikte yenmesi sindirimin rahat gerçekleşmesini sağlar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; asitli yapısı nedeniyle reflü hastalarının çok fazla tüketmeleri önerilmemektedir. Sindirimin en sık sorunlarından birisi de kabızlıktır. Kabızlık sorunu yaşamamak için domates tüketmek çok faydalı olacaktır. Hazımsızlık sorunuyla karşılaşan kişilerin mutlaka domatesi bolca tüketmesi gerekir.

Özellikle kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemi domates sayesinde güç kazanır ve hastalıklara yakalanma oranını düşürür. Kış aylarında bolca domates tüketmek faydalı olacaktır.

Domatesin iyi bir idrar sökücü olduğu bilinir. Böbrek taşı sorunu yaşayanlar için taş düşürülmesinde yardım sağlar.

Ayrıca domatesi dilimleyerek yüzünüzde oluşan siyah noktalar üzerine koyduğunuzda gözle görülür iyileşme sağlar. Bu uygulama için domatesleri ince ince dilimleyiniz ve siyah noktaların üzerine yerleştiriniz. Yaklaşık 5-6 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayınız. Yüzünüzü temizlerken hafifçe ovarak temizleyiniz fazla bastırmayınız. Ayrıca domates kalbinde yakın dostudur. İçeriğinde bulunan potasyum kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar, kalp hastalıklarına yakalanma olasılığınızı düşürür. Kalbin iyi bir koruyucusu ve güçlendiricisidir.

Sağlıklı yaşam ve cilt problemlerinden uzak bir yaşam hedefliyorsanız, A,C ve E vitaminleriyle zengin antioksidan özelliği sayesinde düzenli domates tüketimine özen gösteriniz. Kansere karşı etkili olduğu da yapılan araştırmalar sonucu vurgulanmaktadır. Kanser riski taşıyan kişiler muhakkak bu sebzeyi sıklıkla tüketmelidir.

Sıklıkla vurgulanan konular arasında romatizma ile mücadele konusunda domates çok etkilidir.

Domates Maskesi Videoları

Aşağıda özenle seçmiş olduğumuz domates maskesi videolarını ve nasıl uygulandığını bulabilirsiniz.

Ölü cilt hücrelerini temizleyen, peeling etkili domates tuz maskesi hakkında bilgileri bu videoda bulabilirsiniz.

Sivilce izlerinin görüntüsünü hafifleten domates maskesi hazırlanışı ve uygulanması hakkında bilgileri aşağıdaki videoda izlemeniz mümkün.

Cilde parlaklık veren ve koyu lekeleri gideren domates maskesini bu videoda izleyebilirsiniz.

Büyülü Cilt Beyazlatma Limonlu Domates maskesini soyuyor, bu gerçekten şaşırtıcı. Kristal Netleştirici Lekesiz Cilt,Güneş Bronzlaştırıcı, Sivilceler ve tüm koyu lekeler alabilirsiniz.

Limon, cildinizin ağartıcı özelliklerine sahiptir ve bu cildin tenini aydınlatır ve güzel bir parıltı verir. Domates, koyu renk lekeleri cildinden çıkarıp lekesiz ve berrak hale getirmeyi bildiği başka bir doğal içeriktir. Jelatin tozu olmayan sebze (sebze yerine agar agar tozu) jöle benzeri bir madde, herhangi bir bakkalda veya bir fırında alırsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?