• TARİH: 17.08.2019
Domuz Gribine Ne İyi Gelir

Domuz Gribine Ne İyi Gelir

Bu yazımızda sizlere domuz gribine ne iyi gelir ve domuz gribine iyi gelen besinler nelerdir sorularının cevaplarını vereceğiz. Bu makalede tamamen organik besin kaynaklarından bahsedilmiş olup, aşağıda belirtilen besin maddelerinin hepsinin sağlığınıza olumlu etkileri vardır.

Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi H1N1 adı verilen virüsün yol açtığı şiddetli ve ölümcül olabilen bir viral hastalıktır. Dünya’ da ilk kez Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ nde görülen domuz gribi sonraki yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır. Hastalığın neden domuz gribi olarak adlandırıldığını da merak ediyorsunuzdur. Hemen açıklayalım. Hastalığın domuzlarda görülen grip virüslerinin özelliklerini tamamen yansıtmasından dolayı hastalığa domuz gribi denmiştir. Ancak domuz gribi virüsü çok gelişmiş bir virüstür. İnsan gribi, kuş gribi ve domuz gribi virüslerinin bir araya geldiği bu virüs dünyada binlerce can almıştır ve son günlerde ülkemizde de tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

Domuz gribi bulaşıcı mıdır?

H1N1 virüsü bulaşıcı bir virüstür. Bu virüs insandan insana, hayvandan insana ve hayvandan hayvana bulaşan tehlikeli bir virüstür.

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribi aynı normal grip gibi insandan insana, solunum yoluyla bulaşıyor. Yani yanınızda domuz gribi olan biri öksürdüğü zaman ya da hapşırdığı zaman o kişinin vücudundaki H1N1 virüsleri etrafa yayılmaktadır.  Bu yüzden hastanelerden, topluma açık yerlerden eve geldikten sonra iyi bir şekilde kendinizi sterilize etmeniz gerekiyor.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin en önemli belirtisi 2-3 gün boyunca düşmeyen ateştir. Bunun dışında baş ağrısı, üşüme, yorgunluk hissi, boğaz ağrısı, öksürüktür. Ama tekrar söylüyoruz. Birkaç gün içinde düşmeyen ateş domuz gribinin en önemli belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Domuz gribinden kendimi nasıl korurum, domuz gribine ne iyi gelir?

  • Kirli ellerinizle gözünüze, burnunuza, yüzünüze, ağzınıza dokunmayın.
  • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı burnunuzu mendil yardımıyla kapatın ve kullandığınız mendili hemen çöp kutusuna atın.
  • Domuz gribi olduysanız eğer, kesinlikle dışarı çıkmayın. Tamamen iyileşene kadar evde dinlenin.
  • Her öksürme ve hapşırmadan sonra ellerinizi sabunla en az 2 kez yıkayın. Yanınızda sabun bulamıyorsanız, alkollü el yıkama sıvılarını çantanızda taşıyabilirsiniz.
  • Eğer kendinizi çok kötü hissediyorsanız ya da hastaysanız kesinlikle çevrenizdeki insanlardan uzak durun ki onlar da domuz gribi olmasın.

DOMUZ GRİBİNE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR, DOMUZ GRİBİNE NE İYİ GELİR?

Kırmızı biber: bir kırmızı biberde, bir portakalda bulunan C vitaminin en az 2 katı bulunur. C vitamini de gribin etkisini azalmaktadır.

Yoğurt: yoğurtta bulunan prebiyotikler griple savaşmada çok etkilidir.
Yeşil Çay: Yeşil çay da gribe iyi gelmektedir. İçeriğindeki bağışıklığı güçlendiren kimyasallarla gribe karşı iyi savaşmanızı sağlayacaktır.

Tavuk Çorbası: Grip olanların mutlaka içmesi gereken çorbaların başında tavuk çorbası gelmektedir. Tavuk çorbasını yaparken kullanacağınız tavuk kesinlikle köy tavuğu olmalıdır.

Zencefil: Zencefil ve bal antibiyotiklerden daha iyi balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Zencefilde bulunan “gingerol” isimli kimyasal madde enfeksiyon düşmanı bir maddedir. bu yüzden zencefilli balı grip olduğunuz, öksürdüğünüz dönemlerde mutlaka tüketmelisiniz.

Turunçgiller: Turunçgillerin C vitamini deposu olduğu bilinmektedir. Özelikle kışın grip riskinin daha fazla olduğu zamanlar bol bol C vitamini içeren meyveler yiyebilirsiniz.

Ceviz: içeriğindeki selenyum maddesi sayesinde doğal bir antioksidan olan ceviz, gribe, soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Bal: Zencefille, yoğurtla, sütle karıştırabileceğiniz bal da soğuk algınlığına, gribe ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bu yüzden sofralarımızdan balı da eksik tutmayalım.

Yeşil Sebzeler: Kışın yeşil yapraklı sebzeleri bol bol yemek demek, bol bol D vitamini almak demektir. D vitamini de bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Mantar: mantar da BetaGlucan içermektedir. Bu madde de gribe iyi gelen bir maddedir. Bağışıklık sistemini griple savaşmak için uyaran mantar da kışın sebzeli yemeklerimizin içeriğinde daima bulundurmamız gereken bir maddedir.

Elma: sürekli elma yiyen insanların gribe yakalanma riskinin çok az olduğunu biliyor muydunuz? Ya da bir tane elmanın günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 25’ ini karşıladığını biliyor muydunuz?

Yulaf: Doğal bir lif kaynağı olan yulaf B ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Bu yüzden yulaflı besinleri de tercih etmek gerekiyor.

Kırmızı Et: Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendirir. Erişkin bir insan bir günde 50 gram kadar kırmızı et tüketmelidir.

Balık: Omega 3 kaynağı olan balık sayesinde grip ve soğuk algınlığının etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Soğan: Allah’ ın bize sunduğu doğal bir antibiyotik olan soğan gribe iyi gelen besinlerin başında gelir. Hem ucuz hem faydalı bir antibiyotiği sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?