• TARİH: 19.07.2019
Dörtlü Test Nedir Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Dörtlü Test Nedir Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Dörtlü Test

Dörtlü tarama testi, üçlü test ile aynı amaçla yapılan ancak başarı oranı daha yüksek olan bir testtir. 4 lü tarama testi, down sendromu tespitinde %80 başarı ile risk oranını gösterir. Anneden alınan kanda dörtlü testte B-hCG, uE3 serbest estriol, AFP ve İnhibi- A seviyesi ölçülür. Bu dört maddeye bakıldığı için dörtlü test olarak ifade edilir.

Dörtlü tarama testi, bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir. Trizomi 21 Down sendromu ve Trizomi 18 zeka geriliği anomalileri için riskleri tespit ettiği için zeka testi olarak ifade edilmektedir.

İkili test de bu anomalilerin tespit edilmesi için yapılan bir testir. İlk trimester döneminde  11-14 haftalar arasında ikili tarama testi yaptırmayanlar için sonrasında önerilebilecek test dörtlü tarama testidir.

Dörtlü test de aynı üçlü test işleyişindedir. Üçlü testten farkı başarı yüzdesinin yüksek olmasıdır. İkili test ve üçlü test de olduğu hastalık varlığını net olarak göstermez, yalnızca bebekte kromozomal anomalilerin olma riskinin oranını gösterir.

Yüksek risk durumunda bebekte anomali olabileceği gibi normal olma ihtimali de vardır. Kesin tanı koymak için CVS ve amniosentez gibi yöntemler uygulanabilir.

35 yaş üzerindeki hamileler için risk yüksek olduğu için “çoğunlukla” dörtlü test yapılmasına gerek duyulmadan direkt olarak amniosentez yapılması önerilir.

Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Dörtlü test yapılmadan önce anneye ultrason muayenesi yapılır ve bebeğin ölçümleri kontrol edilir. Aynı gün anne adayından tahlil için kan alınır. Anne adayının kan tahlili için aç ya da tok olması önemli değildir.Normal kan tahlilinde olduğu gibi bir miktar kan alınır.

Alınan bu kanda B-HCG, AFP, u-E2 serbest estriol ve İnhibin-A olmak üzere 4 değer ölçülür. Ölçümü yapılan bu değerler, annenin doğum tarihi bilgisi, son adet tarihi, anne adayının kilosu gibi bilgiler bilgisayara kayıt edilir.

Bu bilgiler ile risk düzeyi belirlenir. Sonuçlarda  Trizomi 21 yani down sendromu, Trizomi 18 yani Edwards sendromu ve nöral tüp defekti için üç ayrı risk sonucu verir.

Dörtlü Test Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte 4 lü tarama testi hangi haftalarda yapılır hemen bilgisini paylaşalım.

Dörtlü test genellikle 16-20 ve bazı merkezlerde 15-22 haftalar arasında yapılır. Bu haftaların dışında dörtlü tarama testi yapılamaz.

Dörtlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Dörtlü tarama testi sonucu bir kaç gün içerisinde belli olur. Sonuçlar için mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Çıkan sonuçların mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Riskin  düşük ya da yüksek olması durumuna göre hamilelik süresince bundan sonrası için izlenecek yol aktarılır.

Düşük risk sonuçları alınmışsa bir müdahale yapılmaz, yüksek risk sonuçlarına göre ise CVS ya da amniyosentez yapılabilir.

Dörtlü Tarama Testi Fiyatı

4 lü tarama testi fiyatı, özel sigorta, SGK güvencesi gibi durumlar ve tanı yönteminin uygulandığı merkeze göre değişkenlik gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?