• TARİH: 24.08.2019
Down Sendromu Belirtileri

Down Sendromu Belirtileri

Anne adayları hamilelik sürecinde bir çok heyecanı ve endişeyi bir arada yaşamaktadırlar. Anne karnındaki bebeğin gelişimini takip etmek, durumunu izlemek ve doğum hakkındaki bilgileri öğrenmek günümüzde artık çok daha rahat olabilmektedir.

Gelişen teknoloji bu noktada anne adaylarını oldukça rahatlatmakta ve doğuma ilişkin gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmaktadır. Down sendromu belirtileri de bu aşamada anne adayının bebeği hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmaktadır.

Öncelikle down sendromu hakkında bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki oda aslında down sendromu yaşayan çocukların bir hasta olmadığı sadece genetik bir farklılık yaşadığıdır. Down sendromu vücudumuzu oluşturan hücrelerdeki 46 olan kromozom sayısının 47 olması nedeniyle oluşan bir farklılıktır. Vücudumuzdaki hücreler birbirine bağlanmış olan 46 adet kromozomdan oluşmaktadır.

Bu kromozomların 23 tanesi anneden ve 23 tanesi de babadan gelmektedir. Döllenme öncesinde veya sırasında ortaya çıkan yumurta veya sperm hücresinin 21.  kromozomunda ekstra bir kromozom kopyasının ortaya çıkması ile kromozom sayısı 47 olur ve down sendromu farklılığı oluşur.

Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Down sendromu nasıl anlaşılır diye baktığımızda bunun için iki farklı zaman diliminden bahsetmek gerekmektedir. Bunlardan birisi doğumdan sonra bebekteki farklılıkları incelemek diğeri ise anne karnındaki belirtileri incelemek şeklinde olmaktadır. Doğumdan sonra ki down sendromu belirtilerine baktığımızda,

  • Kendine özel tipik bir yüz görünümleri bulunmaktadır.
  • Normalde çift olması gereken avuç içi çizgisi el ayasında tektir.
  • Epikantik katlanma nedeniyle göz yapısı badem şeklindedir.
  • Boyları çocuklarda daha kısadır.
  • Burun yapıları basık kemerlidir.
  • Karın yapısı gevşek ve bombelidir.
  • Dirsekte yüksek döngü olmakla birlikte elin beşinci parmağında esneklik olmaktadır.
  • Bebeklerin başlarını tutamaması ve yürüme zorlukları çekmesi belirtiler arasındadır.
  • Down sendromu belirtileri ayak için ise ayak baş parmağı ve yanındaki parmak arasında büyük boşluk olabilmektedir.
  • Sarkık dil yapısı olması

Bu belirtilerin hepsi her down sendromlu kişide bir arada bulunmayabilir. Belirtilen bu fiziksel farklılıklar bir sağlık sorunu teşkil etmemekle birlikte uygulanacak tedaviler ile fiziksel aktivitelerin rahatlıkla yapılması sağlanabilir.

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri

Anne karnında down sendromu belirtileri incelendiğinde ise;    bu belirtiler yapılacak testler ile doktorunuz tarafından tespit edilebilmektedir. Anne karnındayken yapılacak olan ikili test, üçlü test, dörtlü test ve ense kalınlığı gibi testler down sendromu hakkında bilgi vermektedir. Yapılan testler ile bebek anne karnındayken down sendromu %80 oranında tespit edilmektedir.

Ayrıca ultrason ile de down sendromu tespit edilebilmektedir ancak buradaki başarı oranı % 30 civarında olmaktadır. Ultrason ile yapılan incelemelerde yapısal değişiklikler görülebilmektedir ancak yapısal olmayan değişikliklerin fark dilebilmesi için diğer testlerin yapılması gerekmektedir.

Down Sendromu Riski

Down sendromu riski, ilerleyen yaşlardaki hamileliklerde daha fazla olmaktadır. Ancak, herkes down sendromlu bir bebeğe sahip olabilir. Bu risk anne veya babadan kaynaklanan bir durum değildir. 20 yaşında bir kadının down sendromlu bir bebeğinin olma olasılığı 1/1500 ike, 30 yaşında 1/900, 40 yaşında ise 1/100 olasılıktır. Bu tamamıyla tesadüfi gelişen bir durumdur ve anne veya babanın yaptıkları ile bir bağlantısı yoktur.

Down sendromlu çocuğun fiziksel görünümü diğer çocuklardan biraz farklı olabilir ancak, unutmamak gerekir ki kişilerde görülen farklı saç rengi, göz rengi, boy farkı gibi down sendromlu çocuklarda fiziksel bir farklılığa sahiptir. Ayrıca yapılacak tedaviler ile hayata tam olarak yaşayabilmeleri de sağlanabilmektedir. Bu konuda doktorunuz size en büyük destekçiniz olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?