• TARİH: 19.07.2019
Down Sendromu Neden Olur?

Down Sendromu Neden Olur?

Down sendromu, doğumsal yaygın hastalıklardan birisidir. Nedenleri hakkında çok fazla bir bilgi bulunmayan bu hastalık, kromozomlardan kaynaklanır. Yumurtanın döllenmesi, aşamasında anneden ve babadan gelen kromozomlar bebek için birleşir.

Bu birleşme sırasında her hangi bir kromozomda değişiklik ortaya çıktığında bebek doğuştan hasta olarak dünyaya gelir. Sorunlu olan kromozoma göre hastalık değişir ancak kromozomal hastalıkların tedavisi genel olarak yoktur.

Down Sendromu Nedenleri

Down sendromu nedenleri merak edilen konulardan birisidir. Bebekteki 21. kromozomda fazla bir adet daha kromozom oluşması nedeni ile ortaya çıkan bu hastalık, bebekte hem fiziksel hem de bilişimsel sorunlara neden olur. Doğumdan önce, anne karnında belirlenebilen bu hastalık, erken dönemde yapılan bazı testler ile tespit edilebilir. Bu tespit sonucu anne ve babaya bildirilip yapılması gerekenler hakkında bilgi verilir.

Down Sendromu Neden Olur?

Down sendromuna neden olan etkenler olarak tek bilinen annenin yaşıdır. Genel olarak 30 yaşın altındaki gebeliklerin binde birinde görülen down sendromu, 44 yaş üzerindeki gebeliklerin 35’te birinde görülür.

Down sendromunun en fazla görülen türü Trizomi 21’dir. Anne karnında bebeğin oluşması sırasında 23’ü anneden, 23’ü babadan olmak üzere toplamda 46 oluşur. Bu kromozomlar bebeğin zeka ve beden gelişimi için önemlidir. Ancak bazı durumlarda anneden ya da babadan gelen kromozomlardan bir tanesi yanlış bölünür ve çift gelir. 21. kromozomda meydana gelen bu durum, down sendromuna neden olur. Down sendromlarının büyük kısmında anneden gelen kromozomlardan birinde sorun yaşanıyor.

Down Sendromu Özellikleri

Down sendromunun bazı genel özellikleri vardır. Tip olarak çekik gözlü, düz saçlı, gülümser gibi yüzleri olan down sendromlu bireylerin ense bölümleri de genelde daha kalındır. Anne karnında da hastalığın teşhisi için ense kalınlığına bakılabilir. Down sendromlu olarak dünyaya gelen bebekler diğer bebeklere göre daha ufak yapılı olabilir.

Boyları kısa olan bu bebeklerde gelişim de biraz geri olabilir. Ancak cücelik ya da çok aşırı zayıflık görülmez. Bedensel gelişim gibi zeka gelişimi de geride olan down sendromlu çocuklar erken dönem eğitimleri ile kendi ihtiyaçlarını daha kolay karşılayacak seviyeye gelebilir.

Down sendromlu bireylerin tedavileri kendilerine geliştirmeye yöneliktir. Dil gelişimleri ve daha rahat konuşmaları için özel seanslar şeklinde verilen eğitimler sonunda anlaşılır şekilde konuşabilen down sendromlular özel kurumlarda çalışabilecek konuma getirilebilir. Başlanan eğitimin süresi, eğitimde verilen derslere göre gelişen down sendromlular kendi hayatlarını devam ettirebilecek seviyeye gelebiliyor. Planlı, düzenli, bilinçli ve profesyonel bir eğitim ile down sendromlu çocukların gelişimlerine katkı sağlanabilir.

Down sendromunun nedenleri tam olarak bilinememektedir. Diğer kromozomal hastalıklar gibi tam nedeni belli olmayan bu hastalığı önlemek de mümkün değildir. Ancak anne karnında erken dönemde down sendromlu bebek varlığı teşhis edildiğinde zorunlu kürtaj ile bebeğin alınması mümkündür. Anne ve babanın isteği ile gerçekleştirilebilen bu kürtaj genelde anne babalar tarafından çok fazla tercih edilmiyor.

Down sendromu nedir, down sendromu nedenleri nelerdir, sorularının yanıtlarını verdiğimiz konumuzdaki genel bilgilere yer verdik. Nedenleri ve tedavisi hakkında çok fazla bilgi olmayan bu hastalığa sahip olan bireyler özel eğitim ve ilgi ile kendilerini geliştirebiliyor. Normal insanlar gibi bazı özel ihtiyaçlarını karşılayabilen down sendromu bireylerin yürümeleri ya da bedensel hareketlerinde genel olarak bir sorun oluşmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?