• TARİH: 24.08.2019
Down Sendromu Nedir

Down Sendromu Nedir

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu, İngiliz doktor John Langdon Down tarafından sendrom olarak tanılanmış, ve doktorun ismi olan “Down” sendromu adıyla anılmıştır. 1959’da Jérôme Lejeune tarafından 21. kromozomun trizomisi olduğu ortaya konmuştur.

Down sendromu genetik bir düzensizliktir. Bir hastalık olarak tanımlanamadığı için sendrom adıyla bilinmektedir. Bilinen net bir sebebi ve tedavisi de ne yazık ki bulunmamaktadır. Çok teknik bir izahatı olan ve Dna hakkında bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından anlaşılması hayli zor olan down sendromu kromozom diziliminde çift olması gereken bir sıranın 3 hattan oluşması şeklinde basitçe tanımlanabilir. Tabii bunun için öncelikle kromozom dizisi tanımını yapmak gereklidir.

İnsan vücudundaki hücreler 46 çift Kromozomdan oluşur. Anne ve babadan alınan 23’er çift kromozom, bireyin toplamda 46 çfit kromozoma sahip olmasını sağlar. Oysa Down Sendromlu kişilerde 21. Kromozom çift değil 3 adettir ki bu bireyin 46 değil 47 kromozoma sahip olması anlamına gelir. Oysa bilinmektedir ki, gerek gen haritasında, gerek dns yapısında ortaya çıkacak en küçük değişiklik canlının tüm sistematiğini alt üst etmekte ve hatta yaşayamaz hale getirmektedir.

Down Sendromu Neden Olur?

Down sendromu’nun neden olduğu tam olarak tespit edilmiş bilimsel bir veri değildir. Ancak istatistiki verilerden hareketle, Down sendromunun görülme oranının annenin yaşıyla doğru orantılı orantılı olarak arttığı söylenebilir.

Normal koşullarda günümüzde 1000 doğumdan 1’i down sendromlu olurken, 35 – 45 Yaşın arasındaki annelerde 700’de 1 iken 45 yaşın üzerinde 35’te 1’e kadar yükselmektedir. Elbette down sendromu bir yumurtalık kusurundan ortaya çıkmakta ve hatalı bölünme sonucu oluşmaktadır. Dolayısıyla yumurtaların yaşı çok büyük rol oynamaktadır.Ancak çok önemli başka faktörler de down sendromu görülme ihtimalini artırmaktadır. Örneğin, Alkol, sigara ve/veya uyuşturucu kullanan annelerin bebeklerinin down sendromuna sahip olma ihtimali diğerlerine göre 50 kata kadar daha fazladır. Üstelik yaş faktörü hiç önemli değildir.

Bunların dışında, artan radyoaktivite, gdo lu gıdaların tüketimi, vücutlarımızdaki metabolik ahrazların da down sendromunun görülme oranını artırdığı düşünülmektedir.

Down Sendromlu Bebekler

Down sendromlu bebek annesi olduğunu öğrenmek her anne için üzücü bir durum olsa da, unutulmamalıdır ki, onlar da doğru yönlendirme ile yaşama tutunabilir ve sosyal çevrenin birer parçası haline gelebilirler. Anne karnında down sendromu belirtileri gözlemlemek, anne için hemen hemen imkansızdır. Down sendromu gebeliğin erken evrelerinde, birkaç test yordamıyla tespit edilebilmektedir.

İkili ve üçlü tarama testleri ve ultrasonografi down sendromunu kesin olarak tespit etmek için yeterli testlerdir. Zira down sendromunu tespit etmek için bebeğin kromozomlarına bakılacak herhangi bir doku yeterli olmaktadır.

Tarama testleri sonucunda, eğer izin verilen dönemde tespit edilmişse hamilelik sonlandırılabilir. Elbette bunun için kanuni ve etik dönemler içerisinde olmak gereklidir. Eğer hamilelik sürdürülür ve doğum gerçekleşirse karşımıza bir takım sorunlar çıkabilecektir.

Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Down sendromu testler yardımıyla kolayca anlaşılabilemktedir. Bunun yanında bebeğin fiziksel özelliklerinden de down sendromlu olup olmadığı anlaşılabilecektir.

Down sendromlu bebek, normalden daha küçük bir kafaya sahiptir, boynu kısa ve kafatasının arka kısmı daha yassıdır. Ayrıca gözleri birbirinden belirgin şekilde uzak ve çekik formdadır. Elleri büyük parmakları kısadır. Hareketleri de normal bebeklerden tarih edilemeyecek şekilde farklıdır. Açıkça ifade edilmesi gerekirse, down sendromu belirtileri gösteren bir bebek kolaylıkla ayırt edilebilecek fiziksel özelliklere sahiptir.

Ne yazık ki down sendromlu bireylerin organ sağlığı da diğerlerine göre daha zayıftır. Genç, hatta bebek yaşlarda, kalp ve solunum sorunları yaşamaya başlarlar, ilerleyen yaşlarda diğer organlar da yaşıtı normal bireylere göre daha hızlı yıpranır.

Ve yine ne yazık ki down sendromlu bireylerin zeka seviyeleri diğerlerine göre düşüktür. Sosyal çevreye adaptasyonları zor ve emek isteyen bir süreçtir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?