• TARİH: 19.07.2019
Down Sendromu Tedavisi

Down Sendromu Tedavisi

Down sendromu, kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Kromozomların yanlış bölünmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık, doğuştan bireylerde var olan ve hayatlarının sonuna kadar devam eden kalıtsal hastalıklardandır. Gelişen sağlık teknikleri sayesinde anne karnında bebekte varlığı tespit edilen down sendromu tıbben tedavisi olmasa da özel eğitim ile biraz daha hafifletilebilen bir hastalıktır.

Down Sendromu Tedavisi Var Mı?

Down sendromu tedavisi olmayan bir hastalıktır. Normal insanlarda bulunan 46 kromozoma ek olarak 1 adet fazla kromozom bulunması ile ortaya çıkan down sendromu bebekte zekasal ve gelişimsel bozukluklar anlamına gelir. Anne karnında down sendromu tedavisi mümkün değildir. Ancak erken teşhis edildiğinde annenin ve babanın ortak kararı ile bebğin alınması mümkündür.

Normal şartlarda ülkemizde bebek aldırmak için süre 10 haftadır. Ancak down sendromunun anne karnında teşhisi için en az 22 haftalık gebelik olması gerekir. Anne karnında bebek için ense kalınlığı testi, ikili ve üçlü tarama testleri ile bebekte down sendromu olup olmadığı tespit edilebilir.

Testler ile anlaşılmayan durumlarda tam teşhis için amniyosentez yapılabilir. Amniyosentez sonucunda bebekte down sendromu kesinleştiğinde kurul kararı ile anne ve babanın da isteği o yönde olursa kürtaj yapılabilir.

Down Sendromu Özellikleri

Down sendromlu bireylerin kendilerine has bazı özellikleri vardır. Fiziksel olarak; çekik gözlü, basık burunlu, güler yüzlü, kısa boylu, kalın boyunlu ve hafif kilolu olan down sendromlu bireylerin tedavisi olmasa da bakımlarında bazı özel noktalara dikkat etmek gerekir.

Anne babaların en fazla dikkat etmesi gereken konu bireylerin beslenmeleridir. Down sendromlu hastalar genel olarak kilo almaya meyillidir. Bu meyillerinden dolayı beslenmelerinin düzenli olması, sağlıklı yiyecekler tüketmeleri ve biraz kilo almaya başladıklarında beslenme düzenlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Down sendromlu bireylerin hayatlarını devam ettirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da hastaların zeka gelişimleridir. Normal bireylere göre daha geriden işleyen zekalarını gelişmesinde ve özel eğitim alması gereken down sendromlu bireylerin anne ve babalarının da bu konuda özel destek alması gerekir. Her ne kadar uzman eğitmenlerden yardım alıp kendini geliştirebilse de bireyler, anne ve babadan aldıkları eğitimler daha farklıdır.

Down Sendromu Ne Kadar Yaşar?

Down sendromlu bireyler hakkında merak edilen bir diğer soru da down sendromu kaç yıl yaşar sorusudur. Down sendromlu hastalar normal insanlara göre enfeksiyon kapmaya daha elverişlidir. Bu nedenle doğumlarından itibaren hijyenlerine çok dikkat etmek gerekir. Bağışıklık sistemleri de normalden daha zayıf olan down sendromlular genelde 45 yaşına kadar yaşamaktadır.

Normal insan hayatından yaklaşık 10 sene kadar daha önce hayatları sonlanan bu bireylerden 80 yaşına kadar yaşayanlarının da varlığından söz etmek mümkün.

https://www.kadindiyari.net/down-sendromu-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi/

Down sendromlu bireylerin sağlıklarını korumak için özel bakıma ihtiyaçları vardır. Hayatlarının sonuna kadar, kaç yaşında olursa olsun çocuk gibi bakıma muhtaç olan down sendromlu hastaların anne ve babalarının da özel olarak psikolojik destek alması gerekir. Özellikle doğumdan sonraki dönemde anne babalara destek olmak için uzmanlardan yardım alınmalıdır. Özel çocuklara sahip olan ebeveynlere bu bilinç aşılandıktan sonra kendileri gibi hastalığa sahip olan bireyler ile aynı ortamlarda bulunmak da daha iyi gelecektir.

Down Sendromu Tedavisi

Down sendromuna sahip bireylerin tedavisi hastalık iyileştirici değil, tamamen hastanın koşullarını iyileştirmeye yöneliktir. Hastanın kendini rahat hissetmesi, hayatını sorunsuz sürdürmesi için uygulanan bütün yöntemler ve teknikler down sendromu tedavisi kapsamında sayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?