• TARİH: 19.07.2019
Düşük Nasıl Olur?

Düşük Nasıl Olur?

Günümüzde gebeliklerin çoğunluğunda düşük riski söz konusudur. Risk durumuna göre bazı gebeliklerde düşük meydana gelirken bazılarında dikkat edildiği ve uygun tedaviler yapıldığında sorunsuz doğumlar gerçekleşebilir. Bu yazımızda erken teşhisi için gebelikte düşük nasıl olur sorusundan yola çıkarak belirtileri ve yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Düşük Nedir?

Hamileliğin ilk 20 haftasındaki bebek kayıplarına düşük adı verilir. Düşüklerin en sık meydana geldiği gebelik haftası aralığı, ilk 12 haftadır. Bu sürede daha yeni yeni oluşmaya başlayan bebeğin düşmesi daha kolaydır. Daha önce düşük yapmış olan anne adaylarında diğer anne adaylarına göre düşük yapma riski daha fazladır.

Ancak bu, mutlak düşük anlamına gelmemektedir. Anne adaylarının düşük ile karşı karşıya olup olmadıklarını anlamaları için dikkat etmesi gereken düşük belirtileri aşağıdaki gibidir.

Düşük Belirtileri Nasıl Olur?

 • Düşüğün ilk belirtisi vajinal kanamadır. Bu kanama normal vajinal kanamalardan daha farklıdır. Koyu kıvamlı, koyu, siyaha çalan renge sahip ve beraberinde diğer düşük belirtilerini de getiren kanama türü, düşük kanamasıdır.
 • Düşük durumunda zaman zaman kanama ile birlikte tortu ya da parça düşmesi de yaşanabilir. Büyük parçalar kanama ile birlikte belli olsa da küçük parçalar çoğu zaman fark edilmeyebilir. Büyük parça düştüğünde düşen parçayı temiz bir poşet içinde muayeneye giderken götürmek gerekebilir.
 • Kahverengi akıntı ya da kanama ile birlikte kasıklarda kramp ve ağrılar ortaya çıkabilir. Adet sancısından daha fazla olan bu ağrı, düşüğün en önemli belirtilerinden birisidir.

Düşük belirtileri nasıl olur sorusuna kısaca yukarıdaki maddeleri verebiliriz. Bu maddelere göre düşük yapan bayanların en kısa sürede uzman bir doktora ve sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Düşük belirtileri arasında ilk sırada yer alan düşük kanamasını diğer kanamalardan ayırt etmek zor olabilir. Kimi zaman sadece damlama şeklinde olan bu kanama, kimi zamansa çok miktarda olabilir. Bu nedenle düşük kanaması nasıl olur sorusuna cevap verirken kanamanın miktarına göre değerlendirme yapılması mümkün değildir.

Düşük kanamasını diğer vajinal kanamalardan ayırt eden en büyük özelliği beraberinde kasık ağrısı ya da kramplarını da getirmesidir. Çoğu zaman adet sancısına benzeyen bu ağrılar, düşüğün çeşidine göre farklı şiddetlerde olabilir. Diğer vajinal kanamalardan farklı olarak düşük kanamaları, koyu kahverenginde olabilir.

Kimi zaman siyaha çalan kanamalar da meydana gelebilir. Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı sizde de var ise vakit kaybetmeden doktora başvurmanız ve düşük tedavisi görmeniz gerekebilir. Kimi gebeliklerde riskli de olsa gebelik haftasının sonunda sağlıklı bir doğum gerçekleşebilir.

Düşük Nedenleri

Düşük nasıl olur ve düşük belirtileri nelerdir sorularına cevap verdikten sonra kısaca düşük nedenlerine de değinmek istiyoruz. Düşük nedenleri kendi arasında anne ve bebeğe ait etkenler ya da dış faktörler olarak ikiye ayrılır. Düşüğe neden olabilen dış faktörler, yüksek dozda kafein, alkol, sigara ya da uyuşturucu alışkanlığıdır.

Bu faktörler, normalde bir sorun olmamasına karşılık tamamen annenin dikkat etmemesine bağlı düşük nedenleridir. Bir de annenin elinde olmadan ortaya çıkan düşük nedenleri vardır. Bunlar;

 • Çoğul gebelik
 • Miyom
 • Annede hipertansiyon hastalığı
 • Yüksek ateş
 • Üreme sistemindeki bozukluklar
 • Embryoya ait bozukluklar
 • Anne ya da babadan gelen genetik bozukluklar
 • Bazı kullanılan ilaçlar
 • Uygulanan bazı sağlık teknikleri
 • Annedeki kronik hastalıklar
 • Annede var olan böbrek yetmezliği
 • Annedeki bazı akut durumlar, olarak sıralanabilir.

Yukarıda verdiğimiz maddeler genel olarak düşük nedenleridir. Ancak bazı özel durumlarda daha farklı nedenler de ortaya çıkabilir. Bu konuda annelerin ve doktorlarının dikkatli olmasında fayda vardır.

Düşük Hapı

Düşük hapı, yeni gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan bir hap türüdür. Gebeliğin ilk haftalarında kullanıldığında etki eden bu tür ilaçlar, ilerleyen dönemlerinde kullanılmamalıdır. Günümüzde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için düşük hapı ya da düşük iğnesi satışı yapılmaktadır. Ancak uzmanlar sağlık açından düşük ilacı yerine kürtaj uygulamalarını tercih ediyor.

Düşük Hapı

Zaman zaman gerektiği gibi korunma sağlanmadan girilen cinsel ilişki sonrasında ya da korunmadan girilen cinsel ilişkilerin neticesinde istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. Bayanın anneliğe hazır olmaması, çocuklar arasında çok fazla yaş olmaması ya da farklı nedenlerden dolayı oluşan hamileliğe son verilmesi gerekebilir. Bu durumda doktorlar belirli haftalar arasında kürtaj yapabiliyor.

Hijyenik ortamlarda, annenin sağlığını tehlikeye atmadan yapılan bu uygulama, düşük hapı ya da düşük iğnesi kullanmaktan daha sağlıklıdır.

Ancak yine de kürtaj olmak istemeyen bayanlar belirli haftalarına kadar düşük hapı kullanabilirler. Aşağıda düşük hapları ve kullanımları ile ilgili en fazla merak edilen soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Hangi gebelik haftasına kadar düşük hapı kullanılabilir?

Düşük hapları gebeliğin 7. haftasına kadar kullanılabilir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanımı gerekir.

Düşük hapı kullanımı sonrasında ne zaman düşük olur?

Genel olarak hapın kullanımından sonraki ilk 15 gün içinde düşük gerçekleşir. Bu dönemde beklenmeyen bir etki görüldüğünde hemen doktora başvurulması gerekir.

Düşük hapı kullanımı zararlı mıdır?

Düşk hapı kullanımı, kürtaja göre daha zararlıdır. Uzman doktorlar da sonlanması gereken gebeliklerde belirli haftalara kadar kürtaj yapılmasını önermektedir.

Düşük hapı nerede satılır?

Düşük yapmak için kullanılan haplar, eczanelerde satılır. Bu hapların kullanımında mutlaka doktor kontrolü gereklidir. 18 yaş altı kullanım ise kesinlikle yasaktır.

Düşük hapı nasıl kullanılır?

Düşük hapları üzerinde yazan kullanım talimatlarına ya da doktorun dediği şekilde kullanılabilir. Düşük haplarının kullanımı sırasında beklenmeyen bir etki ya da ambalaj üzerinde yazan yan etkiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Düşük hapı kullanımında yaş sınırı var mıdır?

Düşük haplarının kullanımında yaş sınırı olarak 18 yaş belirlenmiştir. 18 yaş altındaki genç bayanların bu hapları kullanmaları son derece tehlikelidir.

En fazla kullanılan düşük hapı isimleri nelerdir?

Günümüzde en fazla kullanılan düşük hapı ilacı Cytotec isimli ilaçtır. Kısa sürede güvenli bir şekilde hamilelik sonlandırılması için kullanılabilen bu ilaç, eczaneler dışında da bazı medikal ilaç satan yerlerde satılır. Cytotec düşük hapı fiyatları satılan yere göre değişir.

Düşük hapı ya da düşük iğnelerinin kullanımı sırasında mutlaka doktor kontrolü şarttır. Doktor kontrolünde güvenli bir şekilde yapılan düşükler, ilerleyen dönemlerde anne adayının yeniden hamile kalmasında ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesinde etkilidir.

Düşük hapı ya da düşük iğnesi kullanımında en önemli nokta doktor kontrolüdür. Bu ilaçların kullanımından önce ve kullanımından sonra doktorunuzun dediklerine aynı şekilde uymanız gerekir. Dikkat edilmesi gereken kurallara ya da mutlaka uyulması gerekir.

Düşük gerçekleştikten sonra her hangi bir sorun olup olmadığının tespiti için doktor kontrolüne gidilmesinde fayda vardır. Bunu ilacın yazılma aşamasında doktorunuz mutlaka size bildirecektir. Siz de kendinizi iyi hissetseniz bile mutlaka kontrollerinize zamanında gitmeyi ihmal etmeyin.

Halk arasında çoğu bayan, uygulanan kürtaj sonrası sağlıklı bir doğum gerçekleştiremeyecekleri düşüncesinde oldukları için düşük hapı ya da düşük iğnesi kullanmayı tercih etmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir ve yapılan sağlıklı kürtajların sonuda anne adayları yeniden sağlıklı bir bebek sahibi olabilirler.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Bu sorunun cevabı düşüğün gerçekleşme nedenine, düşük sonrasında bayanın sağlık durumuna göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu konuda ilk yapılması geren düşüğün nedenini saptamak ve sonrasında buna göre bir yol izlemektir. Böyle bir konuda bilinçsiz davranmak bir sonraki hamileliğin de düşük ile sonlanmasına hatta daha riskli durumlara yol açabilir.

İlk hamileliğini yaşayan bayanlarda düşükten sonra hamilelik konusu hemen gündeme gelebilir. Çiftler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa bu konuda sabırsız davranarak tekrar bebek yapmayı isteyebilirler. Düşükle sonlanan hamileliklerde düşüğe neden olan durumun saptanması gerekmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile düşük yapılmışsa önce bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde aynı sorun bir sonraki hamilelikte tekrar yaşanacaktır. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra çiftler tekrar çocuk sahibi olmayı düşünebilirler.

İlk Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşük yapan kadınlar bir süre hamile kalmak istemiyorlarsa ilk düşükten sonra ne zaman hamile kalınır bunu bilmeleri gerekir. Düşük sonrası adet kanaması başladıktan sonra bayanlar tekrar hamile kalabilirler. Bu dönemde gerekli tedbirler alınmazsa hamile kalma ihtimali vardır. Uzmanlar genelde anne adaylarına düşük yaptıktan sonra 3 ay hamile kalmamalarını tavsiye etmektedir.

Bu süre vücudun yeni bir hamileliğe hazır hale gelmesi ve kadının kendini toparlaması için gereklidir. Düşük yapan bayanlar bu konuda umutsuzluğa kapılmamalı ve düşüğün neden kaynaklandığının belirlenmesinin ardından önce gerekli tedaviyi olmalıdır. Başarılı bir tedavinin ardından kendileri de bedenen ve ruhen toparlanacakları için bir sonraki hamileliklerini daha sağlıklı geçirebilirler.

Erken Düşük Nedir?

Gebelikte düşüğün hangi dönemde meydana geldiği de önemlidir. Bu sürelere ve duruma göre; erken düşük, geç düşük ve tekrarlayan düşük olarak adlandırılır. Hamileliğin 8. haftasına kadar olan sürede düşük meydana gelmiş ise bu durum erken düşük olarak adlandırılır. Bu tür durumlarda ilk düşük ise, aynı durumun tekrarlanma riski daha azdır. Erken düşük olması halinde bayanlar tekrar hamile kalmak istiyorlarsa doktorlarına danıştıktan sonra bu mümkündür.

5 Haftalık Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşük yapan bayanların aklına, 5 haftalık düşükten sonra ne zaman hamile kalınır? gibi sorular gelebilir. 5 haftalık iken yapılan düşük erken dönem olduğu için doktor aksini söylemediği taktirde 2 ya da 3 ay sonra tekrar hamile kalınabilir. Hamileliğin 8. haftasından sonra meydana gelen düşük olayları geç düşük olarak adlandırılır. Geç düşüğün ardından doktorun yapacağı tetkikler doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada gerekli tedavi uygulandıktan sonra sağlıklı bir hamilelik yaşamak mümkün olacaktır.

2. Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Bazı durumlarda bayanlar birden fazla düşük yapabilirler. Bu durum tekrarlayan düşük olarak adlandırılır. Böyle bir durumda tekrar hamile kalmak isteyen bayanlar, 2 düşükten sonra ne zaman hamile kalınır diye merak edebilirler. Tekrarlayan düşük durumlarında doktorunuz gerekli araştırmayı yaptıktan sonra sizi gerekli tedavi konusunda aydınlatacaktır.

Eğer tedavi gerektiren bir durum söz konusu değil ise doktorunuz bunu size söyleyecektir.

Anne adaylarının sağlığı ve bir sonraki hamilelikte bebeği riske atmamak için düşük olduktan sonra bunun sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bayanlar bu konuda bilinçli hareket etmeli ve doktorun önerilerini mutlaka dikkate almalılar. Tekrarlayan düşükler tedavi edilmediği taktirde bayanların sadece hamileliği değil hayatları da tehlikeye girebilir.

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Yapılan muayenelerde riskli bir gebelik ya da düşük yapma ihtimali saptanmışsa anne adayları bu konuda dikkatli davranmalıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında vücudu zorlamak ya da kazaya sebebiyet verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu tür istenmeyen durumlar nedeni ile meydana gelebilecek geç düşüğün anne adayının hayatını da tehlikeye atabileceği unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?