E Vitamini Nedir? Eksikliği, Faydaları, Özellikleri ve Kaynakları

E Vitamini Nedir? Eksikliği, Faydaları, Özellikleri ve Kaynakları

İnsan vücudunun hemen her vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın karşılanması için çok sayıda besin, doğada hali hazır bir şekilde bulunurken bazıları da takviye şeklinde alınmalıdır. E vitamini kapsülü, bu konuda çok sayıda kişi tarafından da tercih edilmektedir. İçerisinde E vitamini bulunan bir besin tüketildiğinde, bedenimize giren E vitamini derhal hücrelerin yapısına girerek hücrelerin korunma […]

İnsan vücudunun hemen her vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın karşılanması için çok sayıda besin, doğada hali hazır bir şekilde bulunurken bazıları da takviye şeklinde alınmalıdır. E vitamini kapsülü, bu konuda çok sayıda kişi tarafından da tercih edilmektedir. İçerisinde E vitamini bulunan bir besin tüketildiğinde, bedenimize giren E vitamini derhal hücrelerin yapısına girerek hücrelerin korunma mekanizmasına katkıda bulunmaktadır.

E vitamininin insan bünyesine birçok pozitif katkısı vardır. Antioksidanlar vücuda gelen yiyeceklerin zararlı şekle dönüşmeden kullanılmasında etkin rol oynadıkları şeklinde vücudu, oksijenin yanması sonucu oluşan zehirli atıklara ve çeşitli zararlı maddelere karşı da korurlar.

E vitamini bununla birlikte kanın pıhtılaşma hızını ve süreni ayarlar. Bununla beraber kan damarlarında oluşan pıhtıları eriterek damarların tıkanmasını önler, âdeta damarlardaki pıhtılara karşı denetim görevi yapar, bunun yanı sıra oksijenin en uç doku ve hücrelere ulaşabilmesi için -gerekirse- daralmış kılcal damarları genişletir. Böylece” kalp krizlerinin ve dolaşımın aksamasından doğacak öteki problemlerin önlenmesinde destek sunar.

E vitamini yağ içinde çözünebilen bir vitamindir. Bitkisel yağların, yumurtanın, etin, gevreklerin, meyvelerin ve sebzelerin içinde bolca miktarda oranda E vitamini bulunur. E vitamini ayrıca gıda kıymeti olarak da kullanılabilir. Ek olarak bu vitaminin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. E vitamini bir antioksidan görevi görmektedir.

E vitamini ampul için…

Bu da tüm vücut hücrelerinizi hasar görmekten korur. Bu antioksidanlar genel anlamda besinlerin içinde organik olarak bulunur. Bir tek kimi süre işlenmiş olarak da besinlerin içinde yer alabilir. Antioksidanların görevi de vücutta kansere ve tümör oluşumuna sebep olan özgür radikallerin bu tesirini ortadan kaldırmaktır.

E vitaminin faydaları arasında, kolesterolü düşürmesi ve kalp damar rahatsızlıklarına iyi gelmesi de yer almaktadır. Fakat bu gibi önemli hastalıklar için kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması da gerekmektedir. E vitamininin, diyabet üzerine oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Ek olarak vücutta bulunan kan şekerinin denetimini sağlamak ile görevli, pıhtılaşma problemlerini durdurmakta etkili ve tıkalı damarları açmakta yararlıdır.

Diyabet hastalığına haiz kişilerin E vitamini takviyesine ehemmiyet verdikleri durumda diyabet etkilerinin azaldığı ve bu saymış olduğumuz risklerin ortadan kalktığı bilinmektedir. Ek olarak diyabetik ayak ülseri hastalığına haiz olan kişilerde E vitamini eksikliğinin genel olarak ortaya çıktığı belirlenmiştir. E vitamininin diyabet tesirleri üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

E Vitamini Faydaları

Pankreas hastası olan çocuklara da yine e vitamini takviyesi önerilmektedir. Yeni doğmuş olan ve solunum sorunu yaşayan bebeklere, e vitamini tedavisi de son derece etkili olmaktadır. Bu hastaların bazılarında bir senelik E vitamini tedavisinin kansızlığı önemli ölçüde azalttığı ve krizleri hafifçe atlattığı görülmüştür. Kozmetik sektöründe de (krem, losyon ve şampuan gibi) E vitamini kullanılır.

E vitaminin vücuttaki özgür köklerin birikmesini engellediği ve bu sayede yaşlanmayı geciktirdiği iddia edilmektedir. Bütün bunların yanı sıra, e vitamini yağı da birçok güzellik reçetesi içerisinde sıklıkla yer almaya devam etmektedir.

Unutkanlığın en büyük sebebi vücutta E vitamini eksikliği olmasıdır. Bu niçin ile E vitamininin kâfi oranda vücuda alınması bellek kaybını azaltır. Aynı zamanda şeker hastaları ve şeker hastalığından dolayı ortaya çıkan problemlerin giderilmesinde de, e vitamini takviyesi sıklıkla kullanılan bir yöntem olmaktadır.

E vitamini vücutta yeteri kadar var ise kan dolaşımını düzenler ve kanın organlara iletilmesini kolaylaştırır. Cinsel faaliyetleri de düzenlemektedir. Özellikle de erkeklerde iktidarsızlık gibi problemlerde son derece etkili bir yöntem olmaya devam etmektedir.

Hanımların regl sancıları ve menopoz sonrası problemlerini azaltıcı etkiye sahiptir. E vitamini yardımıyla tane sancılarını, menopoz döneminde görülen, ateş, stres ve öteki sıkıntılar azalır.

Cildin yaşlanmasını engeller, cildi gerginleştirir, cildin sağlıkla parlamasını sağlar. İlerleyen yaşlar da kozmetik ürünler ve güzel duyu operasyonlara para harcamak istemiyorsanız E vitamini bulunduran gıdaları kâfi miktarda tüketin.

E Vitamini Eksikliği

Yetişkinlerde genel hâlsizlik, konsantre olamama şeklinde hâller ortaya çıkar, E vitamini eksikliği yetişkinlerde anemiye (kansızlık) yol açar. Küçüklerde de anemiden meydana gelen çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırır.

Kâfi yağ bulunmayan rejimler ile vücudun yağı alamamasına yol açan durumlar E vitamini eksikliğine yol açabilir. E vitamininde yaşanmış olan eksiklikler genel olarak vücuda alınan yağın vücutta işlenememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü E vitamini içerik olarak yağların içinde eriyip çözünebilmektedir.

E vitamini Özellikleri

E vitamini, yağda çözünme özelliği olan vitaminler içinde yer alır. Güçlü antioksidan etkisi ile vücudu özgür radikallere karşı korur. E vitamini antioksidan etkisiyle ek olarak kanser, kalp-damar şeklinde ciddi hastalıklara karşı da vücudu koruyucu özelliktedir. E vitamini eksikliği sebebiyle görme problemleri, yürüyüş bozuklukları, kas güçsüzlüğü, kas kütlesinde azalma benzer biçimde şikâyetler yaşanır.

E vitamini başta kalp hastalıkları, damar sertleşmesini önlemek için faydalı bir vitamindir. Gerektiği kadar E vitamini alınarak göğüs ağrıları önlenebilir, kalp krizi ve felç ihtimali azaltılabilir. Damar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkabilecek ağrılar hafifler. Ek olarak E vitamini yüksek tansiyonun düşmesine destek verir. Diyabet hastalarında hastalığa bağlı olarak görülen komplikasyonların azalmasını elde eden vitaminlerden biridir. Alzheimer hastalarında uzmanlar tarafınca önerilir.

Huzursuz bacak sendromu ve epilepsi hastalarında hastalığa ilişkin ilaçlar ile beraber E vitamini takviyesi uygun görülebilir. E vitamini diyaliz ve ışınım tedavisinin vücutta niçin olduğu yan tesirleri azaltmak amacıyla da tavsiye edilen bir vitamin türüdür.

E Vitamini İçeren Yiyecekler

E vitamini çok sayıda bitkisel gıdalardan, işlenmemiş yağlardan ve kuruyemişlerden rahatça gereksinim duyulan kadar vücuda alınabilir. Fakat listede bulunan bazı gıdalar yağ ve kalori bakımından yüksek olduğundan özellikle kilo denetimi gerçekleştiren ve kolesterol problemi olan kişiler dikkatli tüketmelidir.

E vitamini eksikliği yaşamış olduğunu düşünen kişilerin öncelikle bir doktora başvurması gerekir. Doğal e vitamini denildiğinde akla gelen ilk besin olan ay çekirdeği, Çok fazla E vitamini içeren gıdalar içinde yer alır.

1 çay kaşığı acı biber gerekli E vitamini ihtiyacının %4’ünü kaşılar. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini açısından da varlıklı olan kırmızı toz biber bununla beraber, demir, magnezyum, potasyum, bakır, manganez mineralleri de ihtiva eder. Tuz tüketimini denetim altında tutmaya çalışan olur toz acı biberi dikkatli tüketmelidir çünkü toz biberin sodyum oranı yüksektir.

E vitamini genel olarak güvenli olarak önde gelen vitaminler içinde yer almakla beraber, kapsül ve vitamin takviyesi olarak gerekli gereksinim duyulan miktarın 5-10 katı E vitamini almak hafifçe ve ciddi yan etkilere yol açabilir.

Aşırı E vitamini tüketimi, kanın düzgüsel sürede pıhtılaşmamasına niçin olabilir. Bazı araştırmalar günde 300-800 IU ve üzeri miktarlarda E vitamini almanın beyin kanaması riskini %22 oranında arttırdığını ortaya koymaktadır. E vitamini fiyatıoldukça uygun olmasının yanı sıra eczanelerden de oldukça kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. Fakat kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışılması da son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?