• TARİH: 21.08.2019
Egzama Nedir, Belirtileri, Çeşitleri, Neden Olur, Nasıl Geçer? Egzama Bulaşıcımı? Egzama Tedavisi ve İlaçları

Egzama Nedir, Belirtileri, Çeşitleri, Neden Olur, Nasıl Geçer? Egzama Bulaşıcımı? Egzama Tedavisi ve İlaçları

Egzama nedir, egzama farklı sebeplerle ortaya çıkan; ciltte şişme, kaşıntı, kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren ve ortaya çıkma sebepleri çoğunlukla psikolojik olan bir deri hastalığıdır ve “Dermatit” olarak da isimlendirilir.

Toplumda oldukça yaygın olarak rastlanılan egzama hastalığının birden fazla da türü vardır. Çocuklarda da sık olarak rastlanılan bir cilt problemi olan egzama, toplumda yaygın olarak görülen bir hastalık olsa da, ortaya çıkış sebepleri ve kesin tedavisi henüz net olarak belirlenememiştir. Yani egzama neden olur tedavisi nedir sorusuna verilecek kesin bir yanıt yoktur.

Egzama hastalığının sebebinin kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Egzama hastalığıpek çok hastada benzer hatta aynı belirtileri gösterir. Bu yüzden egzama belirtilerinin iyi bilinmesi, erken teşhis koyma ve tedaviden netice alabilme noktasında büyük önem taşır.

Egzama Nedir?

Egzama hastalığı nedir sorusuna cevap olarak, birtakım iç ve dış koşullara karşı, derinin verdiği iltihaplı cevap ve tepkidir denilebilir. Hastalığın belirtileri her hastada ortaktır. Egzama hastalığının en çok görülen türleri alerjik egzama, temas egzaması, sinirsel egzama ve alerjik egzamadır.

Egzamanın en yaygın türü “atopik dermatit” olarak da isimlendirilen ve kalıtsal olduğu düşünülen alerjik egzamadır. Atopik, kelime manası olarak farklı anlamına gelir. Derideki farklılıkları ifade eder ve kalıtsal alerjik egzamanın tanımında kullanılır.

Bazı egzama türleri sadece tek bir sebepten kaynaklanıyorken, diğer türler değişik etkenlerin bir araya gelmesiyle meydana gelebilir. Söz gelimi temas egzaması tek bir sebebe dayalı olarak ortaya çıkar. Çocuklarda meydana gelen egzama zaman içinde kendiliğinden iyileşebilirken,  yetişkinlerde ortaya çıkan egzamanın kesin bir tedavisi yoktur.

Egzama, onu tetikleyen etkenler ortadan kaldırıldığında kontrol altında tutulabilir. Egzama kronik de akut da olabilir; yani uzun süreli de kısa süreli de yaşanabilir ve genelde yaz aylarında iyileşme gösteren egzama, kışın yeniden kötüleşebilir.

Yağlı Egzama Nedir?

Sebore ya da seboreik dermatit denilen yağlı egzama, egzama hastalığının bir başka çeşididir. Seboreik egzama nedir  tam olarak ve ortaya çıkış sebebi nedir sorusu tam da bu aşamada yanıt bekler. Ortaya çıkış sebepleri çok farklı olabilmektedir. Kişinin psikolojik durumu da yağlı egzamanın ortaya çıkışını tetikler. Yağlı egzamanın beyaz tenlilerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Tekrarlama olasılığı fazladır. Saçlı deride kızarıklık, aşırı yağlanma problemi, kepeklenme, ıslaklık hissi, kaşıntı, su toplama sorunu, kabarcık ve ciltte düzensiz görünüm yağlı egzamanın belirtileri olarak sıralanabilir. Yağlı egzamanın ortaya çıkış sebebi tam olarak açıklanamasa da bir mantar türünün sorumlu olduğu söylenmektedir. Mantar haricinde bazı kimyasallar, saç şekillendiriciler, boyalar ve diğer alerjenler de yağı egzamaya sebep olabilmektedir.

Sulu Egzama Nedir?

Sulu egzama da bir tür egzama türüdür ve ciltte tahrişe sebep olur, cilt dokusunda sulanmaya yol açarak kanama yapar. Cilt kuruyunca çatlaklar oluşur ve dış tabakada iltihap oluşumu başlar. Ciltten bir sıvı akar. İşte bu akıntı sulu egzama ile diğer egzamayı ayıran en belirgin farktır.

Egzama Bulaşıcımıdır?

Egzama bulaşıcı değildir; fakat genetik olarak sonraki nesillere aktarılabilmektedir. Sulu egzama daha çok bebeklerde, çocuklarda ve 30’lu yaşlardaki bireylerde görülür. Hekim tarafından önerilen ilaçlar ve bitkisel yöntemler düzenli olarak kullanılmalı ve uygulanmalıdır. Aksi tekdirde hastalık yineleyebilir.

Kuru Egzama Nedir?

Bir de kuru egzama vardır ki, egzamanın en yaygın şekillerinden birisidir. Şimdi de kuru egzama nedir kısmına gelelim. Yaz aylarında daha sık görülen egzama hastalığı ve bu hastalığın meydana getirdiği şikayetlerin en belirgini kaşıntıdır. Kaşıntıyla birlikte deride döküntü meydana gelir.

Ancak kişi, ne olursa olsun kendine hakim olmalı ve egzamalı bölgeyi kaşımamalıdır. Kaşıma enfeksiyona, enfeksiyon da başka şikayetlere ve en önemlisi de egzamanın vücudun başka bölgelerine sıçramasına sebep olabilmektedir. Kuru egzama ilerlemediyse kısa süre içinde çözülebilmektedir, ama eğer ilerlemiş bir vaka ise tedavi süreci uzun zamana yayılabilmektedir. Kuru egzamanın tedavisinde genel olarak vücut  nemlendirilmektedir.

Egzama Görseller

Egzama hastalığı görselleri bu cilt problemi hakkında görsel olarak bilgilenmemize yardımcı olacaktır.

Egzama Neden Olur?

Egzamanın neden ortaya çıktığını ve kesin tedavisini henüz netleştirememiş olan tıp bilimi, egzamanın ortaya çıkışını tetiklediği düşünülen olası sebepleri şöyle sıralar:

 • Ciltte tahriş meydana getirecek etkenler egzama sebebi olarak gösterilmektedir. Sabun, deterjan, dezenfekte edici solüsyonlar, şampuan, parfüm, çamaşır suyu gibi kimyasal yönü güçlü maddeler, ciltte zaman içinde hassasiyet gelişmesine sebep olabilmekte ve egzamaya zemin hazırlayabilmektedir. Bu daha çok temas egzaması olarak adlandırılır. Ciltte kuruma, kızarıklık, kaşıntı ve çatlama yapar.
 • Alerjik egzama denilen egzama türü de nikel ve benzeri metaller sebebiyle gelişmektedir. Bu da genellikle çocuk yaşlarda görülür. Çocuklarda yiyecek alerjileri, süt, yumurta, fıstık, ev tozu, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar ve bazı bakteri türleri egzamaya nedem olabilmektedir. Alerjik temas egzaması daha çok kozmetik maddeler, nikel takılar, saç boyaları, parfümler, solvent, kauçuk, çimento ve yapıştırıcı gibi malzemeler nedeniyle görülür.
 • Egzamaya sebep olan faktörlerden birisi de iklimdir. Soğuk havalarda ve ne oranının düşük olduğu hava koşullarında, yani sıklıkla kış aylarında egzama daha çok görülür. Soğuk havalar, mevsim geçişleri ve nem oranı egzamayı artırır; fakat hava koşullarının egzamanın asal sebebi olduğunu söylemek güçtür.
 • Alerjik egzama gibi bazı egzama türleri %80 oranında kalıtımsal kökenlidir. Yani büyük ölçüde anne babadan geçer. Vücut genetik anlamda egzama hastalığına yatkın olunca, diğer faktörlerin de tetiklemesiyle egzama hastalığı gün yüzüne çıkar.
 • Bağışıklık sistemi de yeniden ortaya çıkmasında etkilidir. En yaygın egzama türü olan atopik dermatit, yani alerjik egzama olan kişilerde sitokin seviyesi yüksektir. Sitokinler, bağışıklık sistemi hücreleri tarafından salgılanan proteinlerdir ve alerjiye tepki verirler. İşte bu sitokinlerin bazı kişilerde yüksek oluşu, bir enfeksiyon olmasa bile ciltte iltihaplanmaya sebebiyet verir.
 • Stres de pek çok hastalığın ve fiziksel problemin tetikleyicisi olarak bilinir ve vücutta yolunda gitmeyen işlerin baş sorumlularından birisidir. Bu rahatsızlıklardan birisi de stres egzamasıdır. Beyin stresin kökeninde yatan temel sebepler ayırt edemez ve hepsine karşı aynı tepkiyi verir.
 • Vücut stres altında yaşamaya programlı olmadığından, sürekli gergin ve diken üstünde olmak ağır gelir ve bu da fiziksel şikayetler olarak bedende su yüzüne çıkar ki onlardan birisi de egzamadır.
 • Bazı kadınlarda hormonal değişikliklerinde egzama belirtilerini arttırdığı saptanmıştır. Hormonların egzamayı başlatan birincil sebepler olduğunu söylemek hayli güçtür; ama belirtilerin artmasına ve ilerlemesine sebep olabilirler.
 • Bunların dışında; uzun süren sıcak banyolar, kuru cilt, sık sabunlanma, yün benzeri kumaşlar, sigara içmek, terlemek, ani hava değişimleri,  sigara içme, toz, kum gibi etkenler de egzamayı tetikleyici sebepler olarak sıralanabilir.

Egzama Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

 • Bir deri hastalığı olan egzama neden olur tedavisi nedir hususu gerçekten de önemlidir. Zira egzamanın nedenleri de tedavisi de tam anlamıyla bilinmemektedir.
 • Akut egzama tedavisi büyük oranda mümkündür. Harici kullanılacak kremler, yahut ağız yoluyla alınan ilaçlar ve kapsüller akut egzama tedavisinde büyük rol oynar.
 • Kronik egzamada ise egzamayı tetikleyen etkenler baskılanarak geçici de olsa iyileşme sağlanabilmektedir. Kronik egzama hastaları, uykusuzluk ve stres gibi, egzamayı tetikleyen etmenlerden korundukları sürece durum kontrol altında tutulabilir.
 • Kimyasal maddeler ciltle temas ettirilmemeli; bilhassa sabun, deterjan, sabun, boya, parfüm gibi maddelerle; domates ve limon gibi asidik özellikteki meyve ve sebzeler egzamalı deriye temas ettirilmemelidir
 • Egzama belirtileri görüldüğünde bir dermatoloğa başvurmak  en akılcı çözüm olacaktır.

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama çok yaygın rastlanılan bir cilt hastalığıdır. Egzama nasıl geçer sorusundan önce egzama türlerine bir göz atalım.

Egzama Türleri

Çok fazla çeşidi olan egzama hastalığı, içsel olan egzama türleri ve dışsal sebepli egzama türleri olarak ikiye ayrılır.

İçsel Egzama Türleri

İçsel egzama türleri atopik egzama ve seboreik egzamadır.

Dışsal Egzama Türleri

Dışsal sebepli egzama türleri ise tahriş egzaması, alerjik temas egzaması, güneşe bağlı fotokontakt egzama gibi türlerdir.

Akut egzama tedavisinde haricen kullanılacak krem yahut ağız yoluyla alınacak ilaçlar etkili olabilmektedir. Kronik egzamada tetikleyen etkenler baskılandığında geçici de olsa iyileşme sağlanabilmektedir.  Kronik egzama hastalarının egzamayı tetikleyen stres, uykusuzluk ve bunun gibi etkenlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Kimyasal madde içeren hiçbir ürünün ciltle temas etmemesi sağlanmalıdır. Sabun, deterjan ve parfüm gibi maddeler egzamalı bölgelere zarar verir. Limon ve domates gibi asidik sebze ve meyvelerin egzamalı deriye temas etmemeleri de önemlidir. Egzama belirtileri görüldüğünde dermatoloğa başvurmak en doğru tercih olacaktır.

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer?

 • Yüzde görülen egzamanın en büyük sebebi alerjidir. Alerji kökenli egzama pek çok kişide görülmektedir. Alerjik kökenli egzamalara tıbbi anlamda uygulanan tedaviler iyi sonuç vermektedir. Bitkisel ilaçları hekim kontrolü olmadan kullanmak sakıncalı olabilir; zira egzama bu bitkiler yüzünden daha da tetiklenebilir.
 • Peki yüzdeki egzama nasıl geçer? Yetişkin yaştakilerde tedavinin zor olduğu söylenebilir. Çocuklarda ise kalıtımsal bir durum söz konusuysa tedavi net sonuç vermeyebilir. Yüzdeki egzamanın en iyi çaresi çocuklara sık sık banyo yaptırmaktır. Yetişkinlerde ise yüzün sıkça yıkanması yine egzamanın ilerlemesini engelleyecektir. Egzama tedavisi için kullanılacak pek çok krem ve ilaç vardır.
 • Bu kremleri hekiminiz önerdiği takdirde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yüzdeki egzamanın iyileşebilmesi için bitkisel tedavilerin yanı sıra hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve misal tozlu ortamlardan uzak kalınması gerekmektedir.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

 • Egzamanın ellerde var olan hali de hayli sıkıntılı bir süreçtir. Atopik dermatit de dahil olmak üzere, yapılan iş ve mensup olunan meslek dolayısıyla el cildinin hasar görmesi, ellerin fazla terlemesi, yaralanması, sıcak ve soğuk koşullar, su ile fazla haşır neşir olmak, sabun, deterjan, kimyasallar, temizlik ürünleri, lastik eldivenler, aşırı kuru hava gibi etkenler sebebiyle gelişen elde egzama, çoğunlukla el üzerinde ve parmakların arasında görülür, el bileğini aşmaz.
 • El derisinde göze çarpan ve hissedilen kaşıntı, kızarıklık, çatlaklar, ağrı, kabuklu döküntü el egzaması belirtileridir. En fazla görüldüğü kesim ev hanımlarıdır. Fazla temizlik malzemesi ve suyla haşır neşir olmak bunun birincil sebebidir. Temizlik sektöründe çalışan işçiler, sağlık personeli, aşçılar, inşaat işçileri, çiftçiler ve kuaförler de elde egzama problemi için risk grubunda olan kişilerdir.
 • El egzamasında tedaviden evvel korunma çok daha önemlidir. Cilde hasar vermesi muhtemel ortam ve durumlardan uzak durmak gerekir. Cildi düzenli nemlendirmek de önemlidir. Enfeksiyon söz konusuysa ağız yoluyla antibiyotik verilebilir.  Bariyer oluşturan kremler ve kortizon içeren merhemler de tavsiye edilebilir.
 • Birtakım derma kozmetik ürünler fayda sağlayabilir. Şiddetli kaşıntı söz konusuysa antihistaminik kullanılabilir. El egzamasında iyileşme süreci bazen birkaç ay sürebilmektedir. İyileşme sonrasında da ellerin iyileşebilmesi için bazı kaidelere sadakatle uymak gerekir.

Egzama nasıl çabuk geçer sorusuna, hekim tarafından önerilen ilaç ve merhemler yanıtı en uygunudur; zira en etkili ve kesin çözümü onlar tavsiye edecektir.

Egzama Bulaşıcımı?

Egzama, derinin bazı iç ve dış uyaranlara karşı verdiği iltihabi bir yanıttır. Akut ve kronik egzama olarak iki tiptir. Akut egzama, kırmızı ve su dolu kabarcıklardan oluşur ve sızıntılıdır. Kronik egzama ise kabuklu ve kalın bir deri görünümü arz eder ve kaşıntılıdır.

En yaygın egzama çeşitleri nelerdir  sorusuna; atopik egzama, kontakt dermatit, seboreik egzama ve çocuk bezi egzaması yanıtı verilebilir.

Egzama hastalığı ile ilgili en çok merak edilen hususlardan birisi de egzama hastalığı bulaşıcı mıdır sorusudur.

Gerçekten de egzama hastalığı bulaşıcı mıdır, egzamalı biriyle temas etmek ne kadar doğrudur? Egzama pek çoklarının sandığı şekliyle bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama alerjisi olan bir kişinin egzamalı bölgeleriyle temas edildiğinde egzama hastalığının bulaşma riski yoktur.

Egzama Çeşitleri

Egzama çeşitleri; atopik dermatit (alerjik egzama), kontakt dermatit, seboreik egzama, varikoz dermatit (varisli egzama), dairemsi egzama, el egzaması, numuluer egzama, asteatotik dermatit, kan dolaşımını durduran egzama, kronik simpleks liken olarak sıralanabilir.

Atopik Dermatit (Alerjik egzama)

En yaygın olarak görülen egzama tiplerindendir. Deri kızarır ve iltihaplanır. Kaşıntı da yoğundur. Daha çok bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda görülse de ileri yaşlardaki yetişkinlerde de görülebilir. Alerjik egzama daha çok yüzde, kafa derisinde, ellerde, ayaklarda ve vücut kıvrımlarında görülür.

Sabun, şampuan, boya, parfüm ve kimyasal içeriğe sahip ürünlerin alerjik egzamayı alevlendirdiği söylenebilir. Giysilerin kumaş tipi ve kumaş kalitesi de etkenlerden birisidir. Cilt devamlı yağlanmalı ve nemli tutulmalıdır.

Kontakt Dermatit

Bu egzama tipi, alerjik kontakt dermatit ve tahriş eden kontakt dermatit olarak 2’ye ayrılır.

Tahriş eden kontakt dermatitin sebebi hastanın doğrudan cildini tahriş edecek bir nesneye temas etmesidir. Dermatitin bu şeklinde, nesnenin meydana getirdiği yara yerine, alerjik bir tepki oluşursa o zaman hastalığın alerjik kontakt dermatite dönüşme olasılığı vardır.

Tahriş eden dermatit, aşırı sıcak hava koşulları, ter, tükürük, polenler ve bazı hayvan türleri sebebiyle oluşabilir. Kozmetik ürünler, deodorantlar ve benzeri maddeler kimi insanlarda alerjik belirtiler oluşmasına sebep olmaktadır.

İçeriğinde nikel olan küpelerin, bazı kişilerin kulak memesinde tahriş ve alerjik dermatit oluşturduğu bilinmektedir. Şampuanlar, cilt kremleri, parfümler ve losyonlar da alerjik dermatite sebep olabilmektedir. Aynı şekilde bazı ayakkabıların ve bazı kıyafetlerin de alerjiye sebep olduğunu söylemek mümkündür.

Seboreik Egzama

Bu egzama türü, diğerlerine göre daha yağlıdır ve çoğunlukla kafa derisinde görülür. Kafa derisi enfeksiyona maruz kaldığında burun etrafında, yüzde, ense çizgilerinde, boyun bölgesinde görülebilir. Bir tür mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği de görülmektedir.

Kronik Simpleks Liken

Bu egzama tipi, hasta tarafından deride aynı noktayı sürekli kaşındığında ve ovulduğunda ortaya çıkar ve gelişir. Hastanın kaşıdığı bölgelerde kalın ve renksiz bir deri katmanı oluşur. Çoğunlukla boynun arka tarafında, bilekler, kasık, ayak bilekleri ve ayak üstlerinde görülür.

Varikoz Dermatit (Varisli Egzama)

Bu egzama tipi, daha çok orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde, orta bacak dolaylarında görülür. Sebebi, adından da anlaşılacağı üzere sağlıksız kan dolaşımından kaynaklanmaktadır. Bu egzama türünde ayak bilekleri ve ayak bileği çevresindeki bölgeler en çok etkilenen kısımlardır. Bu bölgeler kabarır, kızarır, beneklenir ve iltihaplanır. Bu Varikoz dermatit bir an evvel teşhis edilmelidir ki bir an evvel de tedavi edilebilsin. Aksi takdirde tedavi edilmeyen deri, sağlıklı özelliğini kaybederek, deri ülserine dönüşebilir.

Dairemsi Egzama

Bu tür egzama çoğunlukla el ve ayak bölgelerini etkiler. Dairemsi egzamada, yara, adı üzerinde daire şeklindedir. Yarada yoğun kaşıntı ve akıntı görülür.

El Egzaması

Bu egzamada da hastalığın karakteristiği olan kızarıklıklar ve kırmızı yaralar sadece ellerde görülür. Atopik dermatit nedeniyle oluştuğu da bilinmektedir. Daha çok deterjan gibi kimyasal ürünler sebep olmaktadır. Sürekli olarak ellerini yıkayanlarda da görülebilmektedir. El egzamasında alerjik sebeplerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Numuluer Egzama

Numuluer egzama tipinde deride oluşan lezyonlar bozuk para şeklinde, kızarık ve tahriş olmuş haldedir. Çoğunlukla göğüs bölgesinde, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Daha çok atopik dermatit nedeniyle oluşur ama bazen alerjik kontakt egzama ile de ilişkilendirilebilir. Bu tip, mantar enfeksiyonu sebebiyle de oluşabilir.

Asteatotik Dermatit

Bu egzama tipi kuru deride oluşur. Yağ tabakasının nispeten az olduğu bölgelerde, mesela alt bacak bölgesinde çatlaklar oluşturarak ortaya çıkar. Bu tip egzamanın görüldüğü kişiler daha çok nem oranının düşük olduğu yerlerde ve kış aylarında iç mekanlarda bulunan kişileridir.

Kan Dolaşımını Durduran Egzama

Bu egzama tipi daha çok ayak bileklerinde, baldır ve ayaklarda görülür. Bu tip egzamadan mustarip kişiler ekseriyetle damarları genişlemiş olan, kan dolaşımları zayıf kişilerdir. Bacaklarda şişlik, kırmızı çıkıntılar, iltihap ve pigment değişimine bağlı olarak koyulaşma ve ayak bileklerinde ağrı görülebilir.

Egzama Belirtileri

Egzama belirtileri,  egzama gerek iç, gerekse dış faktörlere bağlı olarak derinin iltihaplı tepkisi olarak tanımlanabilecek bir rahatsızlıktır.

Egzama çocukluk çağında belirdiyse iyileşme olasılığı vardır; ama yetişkinlik evresinde ortaya çıkan egzama türlerinde kesin tedaviden bahsetmek neredeyse olanaksızdır. Sadece egzamayı tetikleyen ve alevlendiren etkenler belirlenerek, bu etkenlerden uzak durmak egzamanın kontrol altına alınabilmesini sağlayabilir.

 • Egzama kısa vadeli ataklar şeklinde akut da olabilir, uzun süreli yani kronik de olabilir. Müzmin egzama da denilen kronik tipte, egzamadan kurtulmak imkan dahilinde olmasa da, en azından bu rahatsızlık kontrol altında tutulabilir.
 • Egzama ekseriyetle kışın uyanır, yazın ise hafifleyerek uykuya geçer.
 • Dermatit hastalığı sıklıkla ellerde, ayaklarda, ensede, saçlı deride, yüzde görülür.

Egzama Kendini Nasıl Belli Eder?

Egzama kendini nasıl belli eder, deride ne tür değişikliklere sebep olur öğrenmekte fayda var. Zira günün birinde yüzde, yahut ayakların üzerindeki derinin pul pul olup döküldüğü, kızardığı, deli gibi kaşındığı görüldüğünde endişeye mahal vermeksizin.

Belirtiler egzamayla ilişkilendirilebilir. Bulaşıcı olmayan, kaşımadıkça daha da belirginleşip yayılmayan, cilt kanseri gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermeyen bir problem olsa da yine de tamamen bitip gitmesi istenen bir deri hastalığıdır. Görüntüsü de kozmetik açıdan rahatsızlık verici olan egzama bakın hangi semptomlarla beliriyor.

 • Akut dönemde şişlik, kızarıklık, su toplamış kabarcıklar, yanma ve şiddetli kaşıntı hissi egzamayı takdim eder. Kimi hastada kepeklenme ve kızarıklık olmasa da, kaşıntı ve yanma hissi görülür.
 • Kronik dönemde ise deri kalınlaşır, kurur ve renk değiştirir. Deri üzerinde yol yol çatlaklar oluşur ve deri pul pul olup dökülür.
 • Egzamalı bölgeyi kaşımak, enfeksiyonun daha da genişlemesine, daha geniş bir yüzeye yayılmasına, derinin kanamasına, iltihaplanmasına ve hatta ağrımasına sebep olur. Kaşıyınca oluşan çatlaklardan içeri sızan mikroplar, egzamanın daha hızlı yayılmasına ve egzamalı bölgenin hassaslaşarak başka hastalıklara da açık hale gelmesine sebep olur.

Yüzde Egzama Belirtileri

Egzamanın sık görüldüğü vücut bölümlerinden birisi de yüzdür. Yüzde egzama belirtileri daha çok kızarıklık, kabarıklık, pul pul görünüm ve tabii ki kaşıntıdır. Derinin bir şeylere reaksiyon verdiği o denli belirgindir ki adeta bedenin sessiz çığlığıdır diyebiliriz egzama için.

Vücudun en çok göz önünde olan yüz bölgesinde beliren egzama türü, hastaya sadece fiziksel değil, psikolojik anlamda da sıkıntı verir. Yüzde egzama belirtileri ortaya çıktığında yüze hiçbir şey sürmeden ve doğal yöntemleri dahi uygulamadan derhal bir cilt doktoruna görünerek ciddi bir tedavi almak şarttır.

Zira yüze uygulanacak kulaktan dolma işlemlerle, iş daha da kötü ve geri dönüşsüz bir yola girebilir. İyisi mi bir hekimden yardım istemek ve meseleyi tıbbi yöntemlerle çözmek daha akılcıdır.

Saçta Egzama Belirtileri

Egzama saçlı deride görüldüğünde adı saç egzaması olur.

Saçta egzama belirtilerinde ilk söylenebilecek şey kaşıntı ve kızarıklıktır. Bunun haricinde yağlanma ve deride kabuk kabuk olma, kepeklenme ve döküntü, saç derisinde meydana gelen pullanma ve hatta saç dökülmesi gibi bulgular da sayılabilir.

Saçta egzama belirtileri dikkate alınmaz ve gerekli tedavi yapılmazsa, diğer belirtiler ortaya çıkar.

Yani; deride sertleşme, kabuklanma ve kalınlaşma, su toplanması, yara oluşumu ve egzamanın vücudun diğer bölgelerine doğru ilerlemesi ile egzamanın deride daha da hakimiyet kurduğu anlaşılabilir.

Elde Egzama Belirtileri

Elde egzama ev hanımı egzaması olarak da bilinir ve tahmin edildiği üzere suyla ve kimyasal maddelerle fazlaca temas etmekten dolayı tetiklenebilir. Ellerin sürekli suda olmasını gerektiren mesleklere mensup olanlarda ve kimyasallarla temas etmek zorunda olanlarda daha sık görülen elde egzama türünde; deri uzun bir müddet sabun, deterjan, boya gibi tahriş edici maddelere temas etmek durumunda kalınca, önce bir müddet dayanır ama deri, direnme gücü ve tahammül noktası aşıldığında tepki ve cevap vermeye başlar.

Kuruyarak, soyularak, çatlayarak, sızlayarak ve kızararak tepki veren ve şikayetçi olan cilt, egzamayla tanışmış olur. Elde egzamanın başlangıcı ise sağ el baş parmağı ile işaret parmağı arasında geçekleşir. Zaman içinde de, eğer uyarıcı koşullar ve aynı maddelere temas sürdürülürse egzama başlangıç notasından diğer parmaklara, avuç içine ve hatta diğer ele de yayılır.

Bu görünüm olarak da kötüdür. Ayrıca egzamanın sorumlusu olduğu çatlaklardan mikrop kapma riski de vardır.

Kulakta Egzama Belirtileri

Kulak civarı derisinde pul pul, kızarmış, kabarmış ve kuru bir görünüm ve yoğun kaşıntı hissi, kulakta egzama belirtilerinin en sık rastlanılanlarıdır. Kuru cilde sahip kişilerde daha fazla görülen ve müdahale edilmediğinde hızla büyüyerek daha farklı sorunları da beraberinde getiren bir problemdir ve kendiliğinden geçmesi beklenilmemelidir.

Ayakta Egzama Belirtileri

Bir de ayakta egzama vardır ki, görüntü olarak çok problem yaratmasa da belirti anlamında sıkıntı verir. Ayakta egzama belirtileri  içinde en belirgini yoğun kaşıntı ve kızarıklık durumudur. Bunu dışında ayak cildinde kuruluk, cilt kalınlaşması, iltihap, çatlama, kabuklanma ve kabarcıklar da ayakta egzama belirtileri arasında gösterilebilir.

Egzama Tedavisi

Egzama ciltte kuru, kaşıntılı, kızarık ve pullu bir görüntüye sebebiyet veren, alerjik ve kronik seyirli bir cilt hastalığıdır. Kalıtsal zemine dayalı olarak ortaya çıktığı düşünülür. En büyük tetikleyicisi ise strestir.

Egzamayı tamamen geçirmek mümkün olmasa da kontrol altında tutmaya yarayan yöntemler, teknikler ve çözümler vardır.

Egzama sorunu belirdiğinde aslında yapılması gereken ilk şey bir cilt uzmanına başvurmaktır.

Hekim, egzamanın türünü teşhis eder, kaynağı belirlemeye çalışır ve gerekli tedaviyi uygular. Bu süre içinde hastanın sabırlı olması ve verilen ilaçları ve tedavi şekillerini düzenli olarak uygulaması gerekir. Hasta uygulanan tedaviye cevap vermezse yeni tedavi yöntemleri denenir.

Egzamayı hangi unsurların tetiklediği belirlendiğinde, o unsurları içeren ortam ve koşullardan uzak durarak egzama kontrol altında tutulabilir. Kimisinde ev tozları, kimisinde temizlik malzemeleri, kimisinde güneş ışığı, egzamayı azdırabilmektedir. Kişide böyle bir alerji olup olmadığını anlamanın en iyi yolu alerji testi yapılmasıdır.

Egzama Tedavisi Bitkisel

Egzama nasıl geçer bitkisel? Çıkış noktası ve başlayış sebebi tam olarak bilinemeyen egzamanın belirtilerini hafifleten, hastalığın şiddetini ve aralığını azaltan bazı bitkiler vardır. Bu bitkiler ya kür şeklinde hazırlanarak harici olarak uygulanır, ya da ağızdan oral yolla alınır.

Egzama bitkisel tedavisi olarak adlandırılan bu süreç, egzamalı deride belirtileri baskılama ve rahatlama gibi etkiler sağlayabilmektedir.

Papatya Kremi

Bunlardan birisi papatya özleri ile hazırlanmış papatya kremidir. Papatya kreminin, egzamanın iyileşmesini desteklediği ve fayda sağladığı belirlenmiştir. Derideki yanma, kaşıntı ve kuruluğu giderir, nem sağlar ve egzamanın yatıştırılmasına olanak tanır.

Meyan Kökü Kremi

Meyan kökü kremi de yine atopik egzama belirtilerini ortadan kaldırma konusunda oldukça maharetli bir kremdir. Meyan kökü özleriyle hazırlanmış jelin; kızarıklık, su toplama ve kaşıntı gibi şikayetleri azalttığı ve dindirdiği gözlemlenmiştir.

Aloe Vera Jel

Egzama bitkisel tedavisi için önerilen bir başka bitkisel bazlı çözüm de aloe vera jeli içeren ürünlerdir. Aloe vera içerikli jel enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşme istenen bölgede bir barikat oluşturarak cildi dış etkenlere karşı muhafaza eder. Bunun haricinde aloe vera içeren duş jelleri ve banyo ürünlerini kullanmak da fayda sağlayabilir. Ama duş esnasında sıcak su kullanımından kaçınmak gerekir; zira sıcak su egzamayı azdıran bir özelliğe sahiptir.

Sarı Kantaron Kremi

Sarı kantaron da egzama bitkisel tedavisinde ismi geçen faydalı ürünlerden bir tanesidir. İltihap giderici özellik taşıyan sarı kantaron kremi, egzamanın belirtilerini azaltıcı etki yapabilir. Günde iki kez egzamalı bölgeye uygulanacak sarı kantaron kremi, teskin edici özellik gösterir.

Sarı Kantaron Çayı

Ayrıca sarı kantaron bitkisini çay şeklinde demleyerek içmek de egzama hastalığı üzerinde destekleyici etki sağlayabilmektedir. Yağlı ve asitli yiyecek içeceklerden uzak durmak da egzama tedavisi sürecinde önemlidir.

Lavanta Yağı

Egzama tedavisinde şifalı yağ ailesi mensubu olan lavanta yağından da istifade edilebilir. Lavantanın sakinleştirici, antiseptik ve yumuşatıcı özellikleri sayesinde egzamayı teskin edici bir rol oynayabilir. Lavanta, egzama tedavisinde kullanıldığında cildi rahatlatan, kaşıntıyı alan ve acıyı dindiren özelliklere sahiptir.

Losyon, banyo jeli, yağ ve krem şeklinde kullanılan lavanta, şifalı yağ olarak da işe yarar. Lavanta yağı inceltilmeden de ciltte kullanılabilecek nadir yağlardan birisidir. Egzama tedavisinde banyo suyuna lavanta ekstraktından birkaç damla damlatılabilir.

Yahut cilde sürülebilir. İnceltilmemiş haldeki lavanta yağını dahili olarak almak, yani içmek zehirleyici etki yaratabilir, buna dikkat edilmeli, harici olarak kullanılmalıdır. Hamile ve emziren kadınların ise kullanması önerilmez.

Ahmet Maranki Egzama Tedavisi

Ahmet Maranki egzama tedavisi de yine bitkisel kürlerden oluşuyor tıbbi tedaviyi destekleyici olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

İşte Maranki’den egzama problemi olanlar için doğal çözüm reçeteleri…

 • Defne yaprağı, defne tohumu ve defnenin ince dallarını kaynatma yoluyla elde edeceğiniz sıcak suyu içine egzamalı derinin olduğu kısmı sokup biraz bekleyip çıkarın.
 • İspirtonun içinde 1 çay bardağı kadar ısırgan otunu bekletip, bu karışımı aynı orandaki suyla karıştırarak egzamalı bölgelere pansuman yapın.
 • 1 bardak kaynar suyun içine 15 gram kadar adaçayı koyun ve 5-6 dakika demledikten sonra egzamalı bölgeleri bu su ile yıkayın.
 • Kaynatarak posasını elde ettiğiniz funda tohumunu egzamalı bölgelere sürün ve üzerini sarın.
 • Dutu kaynatın ve el ve ayak egzamalarında banyo suyu olarak kullanın. Yahu dut pekmezini sıcak su ile karıştırarak gece yatmadan evvel egzamalı bölgelere sürebilirsiniz. Dut pekmezinin kanı temizleme özelliği de bulunduğu için tüketilmesi fayda sağlar.
 • Kekiği kaynatıp suyu ile egzamalı bölgelere pansuman yapabilirsiniz.
 • Muzu ezin ve limon suyu ile karıştırarak krem haline getirin. Bu kremi egzamalı bölgelerinize sürebilirsiniz.
 • Nöbet şekerini toz haline gelene kadar dövün, içine toz karanfil karıştırıp sabah ve akşam biraz yiyin.
 • 10 adet aspirini 1 çay bardağı ispirto ya da suda eritip pamuk yardımıyla egzamalı bölgelerinize sürebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Egzama Tedavisi

 • Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun geliştirdiği beyaz dut kurusu kürü, bu kürü uygulayan pek çok hasta üzerinde oldukça iyi ve yüz güldüren sonuçlar vermiştir.
 • Herhangi bir yan etkisi olmayan beyaz dut kurusu kürü, uygulama anlamında da son derece kolay bir kürdür.
 • Çelik tencerede kaynattığınız yarım litre suyun içine bir avuç beyaz dut kurusu ekleyin ve 7 dakika boyunca hafif ateşte kaynamaya bırakın.
 • Kaynama süresi tamamlandığında eli yakmayacak kadar sıcak olan suya egzamalı elinizi sokarak bekletin. Elinizi tencerenin içinde en az 10 dakika bekletin ve 1 saat boyunca elinizi yıkamayın. Daha sonra da sadece su ile durulayın.
 • Haftada 3 kez uygulanabilecek bu kürle, 2 haftadan sonra sonuç alınmaya başlanıyor, acele etmemek ve umutsuzluğa kapılmamak gerekir.

Şunu tekrar belirtmekte fayda var; bitkisel ürünler hiçbir hastalıkta gerçek ve kesin bir tedavi sağlamaz. Bu ürünler sadece gerçek tedaviyi destekleyen ve hastalığın belirtilerini azaltan niteliktedir.

Doğal ürünler, bitkiler yağlar ve karışımlar,  her ne kadar doğanın bağrından kopup gelen özellikte olsalar da, tıbbın ve bu denge içinde bulunan uzman hekim kadrosunun belirleyeceği teşhis ve tedavi yöntemlerinin önüne geçemezler.

Egzama İlaçları

Egzama tedavisi ilaçlarına gelecek olursak, şunu ilk baştan bilmekte fayda var; egzama tedavisi için kullanılan ilaçların da bu hastalığı tamamen geçirme etkisi ve yetkisi yoktur. Bu tür ilaçları kullanan egzama hastaları bilmelidir ki, egzama ne yapar eder ve bir süre sonra yeniden gelebilir.

Egzama ilaçları genel olarak uyuşturucu ihtiva eden steroid ve antibiyotiklerdir. Ama en fazla egzamada hafifleme gösterebilirler, tam anlamıyla bir iyileşme sağlayamazlar.

 • Bu steroid ve antibiyotikler kaşıntı ve cilt kuruluğuna gayet iyi gelir
 • Deri iltihabı için Prednizon tablet
 • Kızarıklıklar ve kaşıntılar için Valerate ve Betametazon
 • Alerjik reaksiyonlar ve kızarıklıklar için Flutikazon kulanılabilir.
 • Ama elbette bu ilaçlar, muayene ve teşhis sonrası yazılan ilaçlardır. Hekime danışmadan bu tür ilaçları kullanmak telafisi mümkün olmayan sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Çocuklarda egzama tedavisi de son derece önemli ve özellikle annelerin kafasını kurcalayan bir sorundur.

Egzama Kremleri

Kortizonlu ve Kortizonsuz Egzama Kremleri

Kortizonlu egzama kremi isimleri

Egzama tedavisinde kortizonlu kremler ilerlemiş ve kronikleşmiş egzama tedavisinde kullanılır. Kortizonlu merhemler ve nemlendiriciler egzama kontrol altına alındıktan sonra kesilmektedir. Kortizonlu kremler asla bilinçsiz kullanılmamalıdır. Belli bir kullanım süreleri vardır.

Kortizon içeren egzama kremleri ise;

Kortizonsuz egzama kremi

Kortizon içermeyen egzama kremleri gayet iyi sonuç verir ve kronik egzamada kullanılabilirler. Düzenli kullanıldıklarında derinin kalınlaşmasını engelleyebilir ve olumlu sonuçlar verebilirler.

İmmünomodilatör kremler, kortizon içermezler ve tedavinin uzun sürdüğü durumlarda tercih edilebilirler. Uzun süre kullanılınca cilt kalınlaşmasına da sebebiyet vermezler. Her gün iki kez kullanılmaları hekimler tarafından salık verilir.

Kortizon içermeyen egzama kremleri ise;

Alerjik egzama kremi ciltte görülen tahriş ve kızarıklıkları teskin eder ve rahatlama sağlar.

Yüzde egzama kremi olarak emoliyan kremler, steroid kremler, çinko içeren losyon ve kremler, salisilik asit içerek kremler, antimiyotik yani mantarkıran kremler ve vitaminler sıklıkla kullanılmaktadır.

El egzama kremi olarak Dermanol, Isis Pharma Secalia Ultra 200 ML,  Mustela Stelatopia Emollient Cream,  La Roche Posay Kerium DS 40ml Pullanma Karşıtı Krem gibi kremler de egzamaya derman olabilmektedir.

Bu kremleri eczanelerden ve mutlaka hekim tavsiyesi üzerine satın almak ve hekim gözetiminde kullanmak gerekir. Aksi takdirde ciltte alerjik reaksiyonlara ve daha ağır olumsuz neticelere sebebiyet verebilirler.

Çocuklardaki egzamanın tekrar etme özelliği olduğundan standart bir tedavi yoktur. Deri nemli tutulmalı ve egzamayı tetikleyen faktörlerden uzak kalınılmalıdır. Egzamanın ağırlığına ve cilt tipine uygun bakım kremleri, nemlendiriciler ve banyo yağları kullanılabilir. Bir de ek olarak hekim gözetiminde kortizon içeren yahut içermeyen kremlerden kullanılabilir.

Kaşıntı problemini ortadan kaldırmak için lezyonlar giderilene kadar yaş ve kilo ile uygun miktar ve dozlarda alerji şurupları kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?