• TARİH: 24.08.2019
Emziren Anne Ne Yemeli Ne Yememeli?

Emziren Anne Ne Yemeli Ne Yememeli?

Emzirme döneminde ne yemeli ne yememeli annelerin en çok dikkat ettiği konudur. Emziren anne tüm yediklerine çok dikkat etmelidir. Çünkü emziren annenin beslenmesi direk bebeğini etkilemektedir. Bizlerde yazımızda emziren anneler ne yemeli ne yememeli, gaz yapan yiyecekler nelerdir, anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler nelerdir sizler için araştırdık.

Emziren Anne Ne Yemeli?

Emziren Anne Ne Yemeli?

Hamilelik döneminden ondan hemen sonra başlamış olan emzirme döneminde anne sütü bebek için çok önemlidir. Emziren anne ne yemeli ne içmeli? Sorusu, oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Anne sütünün sağlıklı olması için annenin iyi beslenmesi gerekir. İyi beslenen ve sağlıklı olan bir anne günde averaj olarak 800 ml süt salgılar.

 • Emzirme sürecinde annenin bolca oranda bol miktarda protein, enerji, mineral ve vitamin almasını gerekir. Alınan tüm besinler süte geçmektedir. Bu konum ise daha sağlıksız bir süt kalitesi üretimi anlamı taşımaktadır. Emziren anneler öncelikle bol miktarda oranda sebze ve meyve tüketmelidir. Enerji veren besinler bununla birlikte emziren annenin süt üretimini arttıracağı için enerji veren ekmek, patates ve pirinç şeklinde gıdaları her gün tüketmeleri gerekmektedir.
 • Yağsız olmak şartı et ve haftada minimum iki kere balık ile beslenerek emziren annelerin kaliteli ve bolca süt üretebilmesi için lüzumlu protein alınabilir. Ek olarak yumurta da protein için çok etkili bir besindir.
 • Bunun haricinde fasulye ve mercimek şeklinde bakliyatlar, süt, yoğurt ve peynir şeklinde kalsiyum kaynağı süt ürünleri de ne olursa olsun tüketilmelidir. Emzirmek su yitirilmesine niçin olduğundan emziren anneler bol miktarda bolca sıvı tüketmelidir. Günde minimum 2,5-3 litre su ne olursa olsun içilmelidir. Suyun haricinde taze meyve suyu ve nebat çayları da tüketilebilir.

Emziren anneler gaz olmaması için ne yemeli? 

Sorusu, bu konuda sorun yaşayan anneler için oldukça büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Emziren anne için gaz oluşumunu engellemek çok önemli. Bunun için yiyecek yeme stillerine dikkat etmek gerekiyor. Hızlı yiyecek yeme alışkanlığı yerine yavaş yiyecek yemeye alışılmalı ve iyi çiğnenmelidir. Emziren anneler baharatlı yiyeceklerden uzak durmalılar. Çünkü baharatı aşırı tükettiğinizde yavrunuz bundan rahatsız olabilir ve mide ağrısı, kusma şeklinde etkilere vesile olabilir.

 • Gazlı ve karbonatlı içecekler ile enerji içecekleri kahve şeklinde kafeince varlıklı içeceklerin ve de çikolatanın emziren anneler tarafınca tüketilmesi yasaktır. Kafein bebekte huzursuzluk yapar. Ek olarak kafein anne sütünün salgılanmasını azaltır, bebeğin kilo almasına ve büyümesine engel olur.
 • Portakal, mandalina, ananas ve limon şeklinde meyveler C vitamini deposu olsa da fazla tüketilmemelidir. İçinde bulunan asit miktarı sebebiyle sindirim sistemini etkileyebilir ve gaz, şişkinlik, döküntü benzer biçimde yan tesirinde bırakır izah edebilir.

Sebzeler annenin günlük beslenmesinde yer alması ihtiyaç duyulan gıdalardan olsa da annede ve bebekte gaz oluşumuna yol açan bazı sebzeleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

 • Örneğin lahana, brokoli, karnabahar ve salatalık olabildiğince azca yenmelidir. Süt tüketilmesi gereken bir besin iken sütün cinsine dikkat edilmeli. Bebeğin inek sütüne alerjisi olup olmadığı anlaşıldıktan daha ondan sonra eğer alerji durumu söz mevzusu değilse her gün süt tüketilebilir.
 • Kafeinin uyku kaçıran etkisi sütten bebeğe geçer ve bebekte huysuzluğa niçin olur. Ne olursa olsun emzirme döneminde alkol alınmamalı. Doymuş yağ ve trans yağ tüketimine de özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu yağlar Omega 3 üretimini azaltabilir ve Omega 3 üretimi ise bebeğinin beyin gelişimi için çok önemlidir.
 • Günde 6 öğün beslenilmelidir. Öğünler atlanmamalı ve öğün aralarında toplamda 4 litre sıvı almak gerekir. Cıva ise gelişmekte olan bebeğin sinir sistemine zarar verebilir. Bunun yerine taze balık tüketilmelidir. Katkı maddesi bulunan besinler tüketilmemelidir.
 • Fazla baharatlı şarküteri ürünleri, brokoli, yeşilbiber, soğan ve lahana şeklinde gaz yapıcı gıdalardan uzak durmak en önemli kuraldır. Emziren anneler dondurulmuş ve soğuk gıdalardan uzak durmalıdır. Soğuk besinler annenin soğuk almasına ve üşütmesine niçin olduğu şeklinde bu tür hastalıkların bebeğe sirayet etmesine de vesile olabilir.

Emziren Anne Ne Yememeli?

Emziren Anne Ne Yememeli?

Emziren anne gaz yapan yiyecekleri yememelidir. İlgili makalemiz emziren anneler ne yemeli ne yememeli sorusu için yanıt verecektir. Yazımızda emziren anne nasıl beslenmeli konusu üzerine de değineceğiz. Annenin sabaha hoş ve sağlıklı kahvaltı ile başlaması da çok önem arz eder. Anne günün belirli saatlerinde az ve sık yemek yemelidir. Kesinlikle hızlı yemek yememelidir.

Emziren anne çok dikkatli ve genelde sebze ağırlıklı beslenmelidir. Emziren anne aynı zamanda bol meyve yemelidir. Anneleri bilgilendirecek olan emziren anneler ne yemeli konusu için umarız yeterli bilgi alırsınız. Özellikle genç anneler lütfen kola ve kola şeklinde olan asitli içecekleri içmesinler. Asitli içecekler bebeğe de zarar verebilir.

 • Hazır Pekmez : Emziren anneye verilen hazır pekmez katkılı olduğu için anne sütünü keser.
 • Hazır Reçeller : Emziren anneye verilen hazır paketli reçeller ve pekmez katkılı olduğu için anne sütünü keser.
 • Haşlama veya kızartma Patates : Emziren anneye verilen patates haşlaması ve püresi şeklinde yapılan yemekler annede gaz yapar. Annenin hazımsızlık sorunu yaşamasına neden olur.
 • Hazır Tavuk: Son zamanlarda çıkan tavukların hepsinde bir katkı var. Tavuklar oldukça lezzetsiz kesinlikle tavuk yedirmeyiniz. Fakat köyden aldığınız horozu keserek anneye süt yapması için tavuk veriniz.
 • Ketçap ve Mayonez Ürünler: hazır ketçaplar çok zarar verir. Anneler asla tüketmemelidir. Ketçap ve Mayonez

Ürünler sadece anne ve anne adayları için değil herkes için zararlıdır. Mayonez diğer kişiler içinde çok zararlıdır. Bu tarz ürünler yerine haşlanmış brokoli veya balık çorbası anneye iyi gelir.

İlgili yazı: Emziren anne diyeti
 • Beyaz Unlu Gıda: Hamur işi ve beyaz undan yapılan yiyecekler annenin midesini tıkar. anne bu ürünlerden kaynaklı olarak rahat süt veremez.
 • Yağlı Cipsi: Emnziren anne yağlı paket cipsilerden ağzına bile sürmemelidir. cips ve hazır paketli bisküvü annenin sütünü bir anda kesmesine neden olur. Herkes içinde çok zararlıdır. Sadece anne ve anne adayları için değil herkes için zararlıdır.
 • Kızartma: Emnziren anne yağlı kızartma ürünleri ve hazır paket ürünleri almamalıdır. Kızartmayı ağzına bile sürmemelidir. Kızartmalar annenin sütünü bir anda kesmesine neden olur. Ayrıca aynı şekilde kızartma da sadece anne ve anne adayları için değil herkes için zararlıdır.
 • Hormonlu Domates: Şimdiki domatesler de hiç tat tuz yok. Domatesler resmen şişiriliyor son derece katkı kokuyor. Anneler kesinlikle hormonlu domates tüketmesinler.
 • Hormonlu Salatalık: Şimdiki domateslerde olduğu gibi salata da hiç tat tuz yok. Domatesler ve salatalıklar resmen şişiriliyor son derece katkı kokuyor. Salata üstüne koku veriyorlar fakat salatalıkların kesinlikle tadı olmuyor. Anneler kesinlikle hormonlu ürünleri özellikle salata ve domates tüketmesinler.

Emziren anne hazır paketli peynir yememelidir. Beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Yukarıdaki gıdalar emziren anneler ne yememeli sorusu için yanıt verecektir.

Makalemiz; emziren anne beslenmesi konusu için bilgi verecek düzeydedir. Anne orjinal katkısız yetişen inek veya düzenli içilen keçi süt ve katkısız orijinal olan petek bal ile beslenir.

 • Emziren anne fıstık ve fındık karışımı kuruyemiş türleri tüketebilir.
 • Ayrıca fıstık ve fındık karışımı kuruyemiş türleri tüketmek anneye gaz vermez aksine güç verir.
 • Anne haşlanmış havuçlu tavuklu sebze yemeği tüketebilir.
 • Haşlanmış brokoli çorbası içilebilir.
 • Lahana çorbası içebilir.
 • Kereviz çorbası bile anneye çok iyi gelir.
 • Bol mısır haşlaması ve yeşilliklerle süslü salata tüketen anne çok sağlıklı olur.
 • Ayrıca incir ve kuru kayısı tüketen annenin sütü bol olur.

Emziren Annenin Beslenmesi

Annenin vücudundan süte çok miktarda mineral ve vitamin geçtiği için, emzirme annenin metabolizmasını etkileyen bir durumdur. Bununla birlikte annenin metabolizması ve beslenme düzeni de anne sütünün miktarını ve kalitesini etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle emziren annenin öncelikli beslenme konusuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Düzenli emziren bir annenin günde verdiği süt miktarı 400-1000 cc civarındadır. Emzirme döneminde annenin çok daha fazla vitamin, mineral ve enerjiye ihtiyacı vardır. Buna göre emziren annelerin diğer kadınlara göre 400 kcal daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte annenin günlük alması gereken protein miktarı da önemli oranda artmıştır.

Emziren Annenin Beslenmesi
 • Yağda ve suda eriyen vitaminler anne sütüne geçtiği için, emziren anneler vitamin bakımında zengin bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Vitamin bakımında zayıf bir beslenme programı annenin vitamin depolarının zayıflamasına ve zamanla boşalmasına neden olabilir.
 • Annenin doğal besinlerden aldığı vitaminler dışında, dışarıdan alınan vitamin takviyesi sütteki vitamin miktarını artırabilir. Emziren annenin kemik ve mineral yoğunluğu, emzirme süresince zayıflar.  Emzirme dönemi bittikten sonra  düzelmeye başlar. Bu nedenle emzirme döneminde daha fazla kalsiyum, fosfor ve magnezyum almaları önerilmez. Emziren annelerin diğer kadınlar gibi düzenli olarak normal oranda süt, yoğurt, protein tüketmeleri yeterlidir.
 • Annede beslenmeyi ciddi derecede etkileyen bir durumun söz konusu olması, sütün kalitesini ve miktarını azaltabilmektedir. Bu dönemde rejim yapılmaması ya da anne sütünü etkileyecek şekilde bir diyet uygulanması önerilmez.
 • Yeterli ve dengeli beslenmek anne sütü için en önemli faktörlerdendir. Günde ortalama 3-4 litre sıvı tüketimi olmalıdır. Öğün miktarı artırılmalıdır. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere az az ama sık sık beslenip yeterli miktarda beslenmeye özen gösterin.
 • Beslenme programınızda vitamin,mineral ve protein açısından zengin besinler olmalıdır. Özellikle ara öğünlerinizde  ceviz, badem, meyve ve bitki çayı gibi besinlere yer verebilirsiniz. Ana öğünlerinizde ise taze ve yeşil yapraklı sebzeler, bakliyatlar, et, balık gibi hayvansal ürünler mutlaka olmalıdır.
 • Hem hamileliğiniz boyunca hem de doğum sonrası dönemde hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Günlük olarak düzenli 2 kez süt için, yoğurt ve peynir tüketin. Geceleri uykunuz sık sık bölündüğü için gündüzleri en az 1 saat uyumaya ve dinlenmeye özen gösterin.

Emziren Anne Beslenme Listesi

Emziren anneler günlük 2500 kalori alabilecekleri örnek bir beslenme listesini sizler için hazırladık;

Sabah kahvaltısı:

 • 2 kibrit kutusu az yağlı peynir
 • 1 su bardağı süt
 • Domates ve istenirse yeşillik
 • Bal veya pekmez veya reçel
 • Doğal tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 5-6 adet zeytin
 • 2 dilim ekmek

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve

Öğle Yemeği

 • 1 porsiyon sebze yemeği ( etli olabilir)
 • 1 porsiyon pilav/makarna
 • 1 kase yoğurt
 • 1 kase az şekerli ya da şekersiz komposto
 • 1 dilim ekmek

Ara Öğün

 • 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu ya da komposto
 • 1 dilim kek ya da börek

Akşam Yemeği

 • 1 porsiyon çorba
 • 3 köfte miktarında et, tavuk ya da balık
 • 1 porsiyon zeytinyağlı yemek(mevsimine göre)
 • Bol yeşillikli taze salata
 • 1 kase yoğurt
 • 1 dilim ekmek
 • 1 porsiyon meyve (mevsimine göre)

Ara öğün

 • 1 bardak süt

Emziren Anneler Süt Yapması İçin Ne Yemeli?

Emziren Anneler Süt Yapması İçin Ne Yemeli?

Anne sütünün arttırılması için beslenme düzeninde yer verilmesi gereken anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir ve bu besinlerin etkileri ne şekildedir yazımızı devamında sizlerle paylaştık. Siz de sütünüzün yetersiz olduğu ya da besleyiciliği konusunda şüphelere sahipseniz doktorunuza danışarak bu yiyecek ve içeceklerden destek alabilirsiniz.

 • Fesleğen: Sakinleştirici bir bitki olan fesleğen anne sütünü ve anne sütünün kalitesini arttırmak için tüketilebilir. Yemeklerle birlikte ya da yemeklerden sonra çay şeklinde fesleğeni tüketebilirsiniz.
 • Kırmızı ve turuncu sebzeler: Anne sütünün kalitesini arttırmak için etkili olan havuç, tatlı patates, pancar ve diğer kırmızı, turuncu sebzeler emzirme döneminde mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır.
 • Yulaf: Emziren anneler arasında en yaygın süt yapıcı besinler arasında gelen yulaf, hem anne sütünün miktarını hem de kalitesini arttırıyor. Günün her hangi bir saatinde emziren anneler kendileri için yulaf püresi hazırlayabilir ve bu yulaf püresine meyveler ekleyip daha da besleyici bir öğün hazırlayabilirler.
 • Sarımsak: Sarımsak emziren annelerin iştahını açan, bebeklerin ise daha uzun süre annelerini emmelerini sağlayan bir besindir. Anneler genelde kokusundan dolayı bebeklerinin hoşuna gitmeyeceğini düşünse de sarımsak bebeklerin çok hoşuna giden bir besindir.
 • Yeşil sebzeler: Yeşil sebzelerin büyük kısmı mineral ve vitamin bakımından zengindir. Özellikle fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırma özelliğindedir. Bu da daha fazla süt anlamına gelir.
 • Kimyon: Doğumdan sonra annenin kaybettiği gücünü tekrar sağlaması için kimyon önemli rol oynar. Anneyi güçlendiren kimyon, aynı zamanda süt arttırmada da olumlu etkilere sahiptir.
 • Siyah susam: Siyah susam kalsiyum bakımından güçlü bir besindir. Diğer kalsiyum içeren besinler gibi anne sütünü arttırma özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı yemeklerde sıkça kullanılabilir.
 • Arpa: Anne sütünü arttırması yönünde her hangi bir bilimsel açıklama olmayan arpa, çorba ve pilavlarda kullanıldığında laktasyonun arttırılmasında etkili olduğu bilinir. Emziren anneler tarafından uzun yıllardır süt arttıcı olarak kullanılan bu besin, sütün kalitesini de olumlu yönde etkiler.

Anne sütünü arttırmak için besinler ve içecekler konusunda uzmanların da kendilerine ait görüşleri yer almaktadır. Bu görüşler arasında İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki doğal kürleri ön plandadır.

Ahmet Maranki Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Ahmet Maranki anne sütünü artıran yiyecekler ve kürler konusunda emziren annelere ısırgan otu çayını önermektedir.

 • Isırgan otu çayı için 2 su bardağı kadar suyu cezve içinde kaynatın.
 • Kaynayan suyun içine 8-10 gram kadar ısırgan otu ekleyin ve 10 dakika bu şekilde bekletin.
 • Daha sonra damak tadınıza göre bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

İbrahim Saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler ve kürler konusunda ise incir kürünü önermektedir.

 • İsteğe göre sadece incir ya da havuç ile birlikte incir haşlaması şeklinde hazırlanan bu karışımı 21 gün boyunca emziren annelerin tüketmesinde sakınca yoktur.
 • Ancak bu süre sonunda mutlaka 1 hafta kadar ara verilmesi gerekir.
 • Havuç ve incir kürü için 8-9 adet inciri ikiye bölüp 1 litre suyun içine koyun.
 • 5 dakika kadar kaynatın, daha sonra havucu ekleyip 3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımın ılımasını bekleyin ve en son süzüp tüketin.

Anne sütünü arttırmak için uzmanlar tarafından da önerilen kürleri denemeden önce mutlaka bir doktora sormanızda fayda var. Bu şekilde kontrollü olarak kürleri deneyebilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran İçecekler

Annelerin bebeklerini emzirdikleri dönemlerde doktorları tarafından önerilen beslenme düzenine uymaları ve bu şekilde beslenmeleri sütü hem artırmakta hem de sütün daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Anne sütünü artıran yiyecekler içecekler aslında annelerin gün içerisinde yedikleri pek çok besin ve içtikleri içecekler arasında yeteri kadar yer almaktadır.

 • Su

Anne sütünü artıran malt içeceklerden ilki ve en önemlisi su olmaktadır. Emziren kadınların gün içerisinde en az litre su içmesi hem kendi sağlıkları için hem de sütü artırmak için çok faydalı olmaktadır.

 • Bitki Çayları

Özellikle içilen

 • rezene
 • ıhlamur
 • papatya

gibi çaylar anneleri rahatlatmaktadır.

 • Yeşil Çay

Gün içerisinde içilen yeşil çaylarda annelerin yaşadıkları gaz sorunlarına çözüm olurken bir yandan da anne sütünü artırmaktadır.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Probiyotik Gold Tozu : Anne sütünü artıran hazır gıda tozdur. Eczanelerde anne sütünü artıran probiyotik gold dediğiniz zaman size işe yarayacak ek takviye vitamini verirler.

Hardal: Yeşil çay ve hardal tozu annenin sütünü artıtır. Anne bu süreçte bolca kuru kayısı da tüketmelidir. Süt içine katılan hardal tozu da anneyi güçlü kılar.

Haşlanmış havuç: Haşlanmış havuç anne sütünü arttırır ve annenin gözlerine sağlık verir. Havuç tatlı besindir. Değeri yüksek olan ve çiğde tüketilen üründür.

Kavun ve Karpuz : Kavun ve Karpuz tüketmek annenin göğüslerinden akana sütün hızlanmasına destek olur. Aynı zamanda annedeki hazımsızlığı da yok eder.

Tahin Helvası: Su ve şekeri fazla olan helva her zaman anne sütünü arttırır. Tahin helvası anneyi çok besler.

Fındık ve Hindistan cevizi: Fındık ve Hindistan cevizi karışımı sütü az gelen anneler için idealdir.

Yeşil çay : Yeşil çay anne sütü artıtır ve annei dinlendirir. Yeşil çay içmek anne sütü için ideal olan içeceklerdendir.

Portakal suyu: Portakal suyu da anneyi besler ve sütünü arttırır.

İncir ve kayısı suyu : İncir ve kayısı suyu kaynatılıp içine tarçın eklenirse anne sütü artar. Posalı içecekler zaten anne sütünü arttırır.

Erik, incir ve kayısı suyu : İncir, erik, üzüm ve kayısı suyu kaynatılıp içine tarçın eklenirse anne sütü artar. Posalı içeceklerden zaten komposta yapılması anneye fayda eder. Herhangi bir meyvenin kompostası zaten anne sütünü arttırır.

Süt Yapan Meyveler

Süt Yapan Meyveler

Posalı meyve ve orjinal katkısız posalı içecekler zaten anne sütünü arttırır. Mesela bir armutu dalından tüketmek anne sağlığı için çok önemlidir. Kadınlara özel hazırlanan yazımız süt yapan meyve isimleri listesi için gerçekten çok aydınlatıcı olacaktır. Bitkisel destekli ilaç kullanmak yerine süt yapan meyveler ve sebzeler kullanılabilir.

Dut Meyvesi: Orjinal katkısız olan dut meyvesi annee süt yapar. Köyden dalından taze toplanan dutlarla hele ki pekmez yaparsanız anne sütü kısa zamanda artar.

Nar Meyvesi: Nar ve aşağıdaki meyveler eğer katkısız olursa anne sütünü artıran en önemli meyvelerdendir. Anne sütü için sadece meyve değil aynı zamanda kuru üzüm ve kuruyemiş tüketebiliriz.

Ahududu ve Ananas : Anneye ahududu ve ananas süt yapar.

Çilek Meyvesi : çilek eğer katkısız olursa anne sütünü artıran en önemli üründür. Çilek bebeklerin dişlerinin güçlü olmasını sağlar. Anne sütünü arttırmak için kuru meyve de çok tüketmek idealdir.

Siyah ve Yeşil Üzüm Meyvesi: Siyah ve Yeşil Üzüm Meyvesi anne sütünü arttırmak için çok idealdir. Her akşam yarım kg veya 20 adet tüketiniz.

Armut: Armut her meyve kadar çok değerli olan meyvedir. Armut ve diğer yararlı meyveler de anne sütünün artmasına destektir. Her akşam 2 adet tüketiniz.

Elma : Tüm bu meyvelerden ziyade elmanın yeri ayrıdır. elma anne sütünü arttırır. Elmada anne için faydalı olan bol miktarda demir bulunmaktadır.

Muz : Yetişkin bir annenin gün içerisinde 15 ile 35 mg arasında tüketmesi gerekli olan muz anne sütünü arttırır.

Kavun ve Karpuz : Kavun ve Karpuz tüketmek annenin bebek için akması gereken sütü arttırır.

Portakal : Portakal anneyi besler ve sütünü arttırır. Anne sütünü arttırmak meyveler ile oldukça kolaydır. Yeterki anne bolca portakal tüketsin.

Avakado: Avakado değerli olan meyvedir. Avakado ve diğer egzotik meyveler de anne sütünün artmasına destektir.

Bol sulu Tatsız Kavun: Anneden akan sütün hızlanmasına destek olur. Aynı zamanda kavun annedeki sindirim sistemi ve hazımsızlığı da yok eder.

Bol sulu Kayısı: Anneden akan sütün hızlanmasına destek olur. Aynı zamanda annedeki sindirim sistemi ve hazımsızlığı da yok eder.

İncir ve kayısı : İncir ve kayısı meyveleri kaynatılıp içine tarçın eklenirse anne sütü artar. Bol incir tüketmek anne sütü için ideal olan iş olacaktır..

Yeşil Erik: Erik ve erik türleri anne sütü için ideal olan meyvelerdendir. Su ve şekeri fazla meyve değildir.

Yazımızda emziren anneler ne yemeli ne yememeli bu konuda detaylı bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca anne sütü nasıl artar, anne sütünü artıran besinler nelerdir sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz konulara değindik. Ayrıca emziren anneler ne yemeli gaz olmaması için bu konuda da bilgiler verdik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?