• TARİH: 13.08.2019
En Erken Hamilelik Belirtileri

En Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik, kadınlar için en özel dönemlerden birisidir. Yeni bir birey dünyaya getirmek ve bu bireyin sorumluluklarını üstlenmek için tüm hazırlıklar, bu dönemde yapılır. Hamilelik dönemi diye adlandırılan bu özel dönem, yumurtanın ilk döllendiği andan itibaren başlar.

Anne adayları bu ilk andan itibaren kendilerinde farklılıklar sezmeye ve yaşamaya başlar. Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ve bu belirtiler nelerdir, sorularının yanıtlarını yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Gebelik testleri ile anne olacağınızı öğrenmek için hamileliğin dördüncü haftasında olmanız yeterlidir. Ancak bazı erken gebelik belirtileri ile bu süreyi daha aza indirip daha erken haftalarda anne olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu konuda en çok merak edilen en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ve en erken hamilelik belirtileri nelerdir sorularına cevap vermek istiyoruz.

En erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna cevap olarak gebeliğin ilk oluştuğu andan itibaren cevabını verebiliriz. Hamilelikten dolayı anne adayındaki değişimler, hormonlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelik süresince hem annenin hem de bebeğin etkileneceği bu hormonların yükselmesi ya da düşmesi anne adayında bir takım değişikliklere neden olur.

İlk gebeliği olanlar ya da hamilelik planı olmayanlar erken gebelik belirtilerine bir anlam veremeyebilir. Ancak çocuk isteyen ve bunun için düzenli bir cinsel hayatı olanlar, ilk gebelik belirtilerini anlayabilir ve erken tarihte testler ile hamile olduklarını öğrenebilirler.

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri anneden anneye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak şu şekilde maddelendirmek mümkündür.

Adet Gecikmesi

Çoğu anne ya da anne adayının hamile olduğunu öğrenmesinde ilk belirti adet gecikmesidir. Özellikle düzenli adet kanaması olan bayanlar gebelikten dolayı adet gecikmesi olduğunda hemen fark edip gebelik testi yaptırarak anne olacakları bilgisini almaktadır.

Göğüslerde Hassasiyet

Gebelik belirtilerinden bir diğeri de göğüslerde hassasiyettir. Memelerde büyüme ve dokunulduğunda duyulan ağrı hissi gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkıp devam edebilir.

Sık İdrara Çıkma

Gebeliğin erken ya da sürekli belirtileri arasında sayılan bir belirtidir. Kimi anne adayı daha ilk haftalarında normalden daha fazla idrara çıkmaya başlayabilirken kimi anne adayları ise sadece gebeliğinin son aylarında mesaneye yapılan baskı hissinden dolayı bu durumu yaşar.

Kokulara Karşı Hassasiyet

Erken dönem gebelik belirtilerinden bir diğeri de kokulara karşı duyulan hassasiyettir. Keskin kokular ya da kötü kokular her zamankinden daha fazla anne adayını etkilemeye başlar.

İştahta Değişiklik

Anne adayının iştahındaki değişiklik de erken dönem gebelik belirtilerinden birisidir. Normalden daha az yemek ya da daha fazla yemek hamilelik boyunca devam edebilir. Canın bir şey çekmesi ya da halk arasındaki tabiri ile aşerme de bu belirtinin sonucunda ortaya çıkar.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve buna bağlı olarak zaman zaman kusma da erken gebelik belirtilerinden birisidir. Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan bu durum, genelde 3 ay gibi bir zaman diliminde hafifler. Ancak bazı anne adayları tüm gebelikleri boyunca bu sorunu yaşamaya devam edebilir.

Yorgunluk ve Sürekli Uyuma İsteği

Hamileliğe bağlı olarak değişen hormonal değerler anne adayının vücut dengelerinde de bozulmaya neden olabilir. Bu vücut dengelerindeki bozulma, yorgunluk, halsizlik ve hamile bayanın kendini sürekli uyku halinde hissetmesine neden olabilir.

Ruh Halinde Değişiklikler

Hamilelik hormonlarındaki yükselme anne adayının ruh halinde dalgalanmalara neden olabilir. Bu dalgalanmalar, bir ağlama, bir gülme, bir mutlu olma, bir mutsuz olma şeklinde olabilir. Durduk yere sinirlenme ya da kendini sürekli gergin hissetme de bu hormon dengelerinden kaynaklanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?