• TARİH: 20.07.2019
Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde günlük cilt bakımı nasıl olmalı diye düşünüyorsanız yazımızın tamamını okumanız gerekmektedir. Erkeklerde yüz bakımı yapılması için ilk önce temiz ve bakımlı bir cildin olması gerekir. Erkeklerde cilt bakımının önemi ilk önce cildin temiz, güneş koruyucu kremler ve nemlendiriciler ön plana çıkmaktadır. Diğer bir yandan sivilce izi sorunu yaşayanlar peeling ve lazerden, derin çizgiler oluşan var ise botoks ve dolgu işlemleri yaparak yöntemlerden yararlanmaktadırlar.

Yaşlanmayı geciktirmek isteyen bazı erkekler retinoik asit, vitamin C, meyve asidi bulunduran kremleri kullanmaktadırlar Erkeklerin cilt yapısı kadınlara göre daha kalın olmaktadır. Kas geliştirmek için veya atletik bir yapıya sahip olmak için anabolik, steroid denilen ilaçların kullanılması şiddetli aknelerin çıkmasına neden olur.

Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizde bulunan sivilceleri asla sıkmayınız. Akne tedavisi için dıştan uygulanmakta olan ve ağızdan alınan ilaçlardan da yararlanmak mümkündür. Akne dolayı ciltte oluşan izlerin engellenmesi için yapılacak olan tedavi erken yapılmalı ve sivilcelerin asla sıkılmaması gerekir. Akne izleri ileriki yaşlarda büyük bir sorun haline gelmektedir.

Erkekler daha çok geç yaşanmaktadır.  Kollajen erkeklerde daha fazla olmakta derilerin kalın kollajenin daha fazla olması erkeklerde cilt yaşlanması geç olmaktadır.  Deride incelme yüzde beliren çizgilerin 50 yaşlarında kendini belli eder.  Fakat dışarıda çok kalınması güneş koruyucu kremlerin kullanılmaması dışarıdan gelen faktörler erkeklerin daha çabuk belirgin bir şekilde yaşlanmasını kolaylaştırmaktadır.  Bu yüzden erkeklerde deri kırışıklığı daha çok belirgin şekilde olur.

Erkeklerin yüzlerindeki kırışıklıklar botoks ve lazer yöntemi ile giderilmektedir. Botoks ve dolgu kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilememesi için kısa sürede yapılması uygun olur yaşlanmayı geciktiren retinoik asit vitamin C gibi kremlerden yararlanmak daha uygun olur.

Sigara ve alkolün olmaması, düzenli beslenme, sporda yapmak yaşlandırmayı geciktiren nedenlerden biridir. Erkeklerin günlük olarak yapmış oldukları sakal tıraşı sakalların ve ölü tabakanın tıraş sayesinde atılmasını neden olur. Tıraş bir çeşit peeling görevi yapar.  Fakat tıraştan dolayı ciltte hassaslaşma meydana gelir Bunun için tıraştan önce mentol ve alkol içermeyen tıraş kremleri kullanılmalıdır.

Tıraş yapılırken kılların yönüne doğru tıraş yapılmalıdır kıvırcık kıl yapısına sahip kişiler deriden kabarık  bir şekilde kendini belli eden  kıl batıkları görülür. Kıl batığı kişilerde enfeksiyona sebep olabilir. Tıraşa hijyenik bir ortamda başlanmalıdır. Tıraş olduktan sonra erkekler cildi tahriş etmeyen nemlendirici kullanmaları gerekir. Alkol içeren tıraş losyonları kullanılmamalıdır.

Erkeklerin son zamanlarda başvurdukları sorunlardan biri de vücut kıllarından kurtulmak istemeleridir. Sırt ve göğüs kılları erkek hastalarda büyük bir sorun olmaktadır bunun için lazer ile epilasyon tedavisi yapılmaktadır. Ter bezleri erkeklerde kadınlara göre daha fazla olmaktadır. Fazla salgılamaya olan ter hasta olan kişilerde büyük bir sorun olmaktadır. Terin azaltılması amacıyla hafif olan durumlarda dışarıdan uygulanan ilaçlar kullanılmaktadır. Terlemeler çok olmakta ise botoks enjeksiyonu bunun için en iyi yöntemdir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi testosteron hormonu, genetik olarak yatkın olan kişilerin saçları çok kolay dökülmektedir. Saçlar ön kısımda dökülmeye başlanır. Saç dökülmesi ( erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir ) genetik olmakla beraber yetersiz beslenme, kullanılmakta olan ilaçlar ve stres saç dökülmesinin nedenleridir.  Kimyasal maddeler saçlarda fazla kullanılması durumunda saçların dökülmesine neden olur.

Erkeklerde cilt bakımı nemlendirici ve güneş koruyucular ile olmaktadır. Cilt temizliği iki defa yapılmalıdır. Ciltte bulunan yağ ve kir lekeleri bu şekilde kaldırılmaktadır. Tıraş olmadan önce cildinizi ılık su ile yıkamak daha faydalıdır. Cildin tıraş olmaya uygun hale gelir.  Cildin tahriş olmaması için tıraş bıçakları haftada bir yenilenmelidir tıraştan sonra cildi koruyan nemlendiriciler kullanarak cildin nemli kalmasını sağlamış olursunuz.

Düzenli uyku cildi korumaktadır. İyi bir gece uykusu yaşlanmaya karşı en iyi yöntemdir. Cildin kurumaması için bol su içilmeli günlük en az 3 litreye yakın su tüketimi cildin parlak olmasını sağlar Erkekler için yüz bakımı yapılacak olan cilt bakım önerileri şunlardır:

Erkekler İçin Yüz Bakımı

  • Tıraş olmak en iyi peeling yöntemidir. Tıraş nedeniyle Ciltteki ölü deriler dışarı atılır ve deride bulunan gözenekler açılmış olur.
  • Sıcak su ile banyo yapmak yerine ılık su ile banyo yapmak daha uygun olur. Bu durum vücuttaki kanın hızlı olmasını sağlamaktadır hiçbir doktor sıcak suda banyo yapmayı önermez.
  • Genellikle nemlendirici kullanmak cildin nemli kalmasına neden olur.
  • Yüzünüzü bol su ile yıkayınız.
  • Sakal tıraşı olmadan önce mutlaka cildi yumuşatılır.
  • Havlu kullanmayınız. Havlu kullanmak ne kadar az olursa cilt o kadar dinç ve parlak kalır.
  • Güneş koruyucu kremler kullanarak güneşin zararlı ışınlarından korunmuş olursunuz.
  • Kokulu ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sentetik ürünler cilde çok zararları olur.

Erkek için tıraşın önemi çok büyüktür. Erkeklerin yüz bakımı genel olarak tıraş olmakla başlar. Tıraş olmak ciltte bulunan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Tıraş olmadan önce cildi mutlaka yumuşatmak gerekir. Yüzünüzü tıraştan önce ılık suyla yıkamak cildi yumuşatır. Tıraştan sonra cildin yumuşak kalması için nemlendirici kullanmak uygun olur.  Tıraş olan erkeklerin ciltlerinin renkleri açılmaktadır.  Su tüketimini de bolca yapmak gerekir. Günlük olarak en az 3 litreye yakın su tüketmek cildin parlaklığını artırır.

Yaşlanmayı geciktirir. Erkeklerin bazıları günlük olarak tıraş olmak da bundan dolayı da ciltlerinde tahrişler meydana gelmektedir. Bunun için tıraş öncesi ve sonrası mutlaka cildi yumuşatmak gerekir.  Cildinize uygun olan nemlendirici kullanmak cildiniz için daha yararlı olur.  Yapılan araştırmalarda tıraşın önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Tıraş olduktan sonra havluyu bastırarak değil, dokunarak kullanmalısınız.  Kullanacağınız havlu yumuşak olmalıdır.

Duş alırken çok sıcak su ile değil Ilık suyu ile duş almak yararlı olmaktadır. Yüzünüze doğal bakım maskeleri yapmak, en uygun cilt bakımıdır. Çok sıcak su ile duş almak vücutta bulunan doğal yağların yok olmasına neden olur. Her zaman ılık su ile duş almak cilt için çok yararlıdır.

Cilt bakım maskeleri genellikle doğal olmalıdır. Mutlaka cilt bakım maskelerini kendinizin yapmanızda faydaları olacaktır. Cilt bakım maskeleri uzun zaman almazlar. Kısa bir süre içerisinde cilt bakım maskesini kendiniz hazırlayabilmektesiniz. Cilt için yapılacak bakımlar kadın ve erkekler için oldukça önemlidir. Cilt bakımı iyi olan erkek ve kadınların fiziksel görünüşleri daha farklı olur. Erkeklerde ileriki yaşlarda ciltte meydana gelen kırışıklıklar oldukça fazla olmaktadır. Bunun için cilt bakımına çok önem verilmeli.

Cilt Nasıl Temizlenir?

Ülkemizde bilhassa Hatay yöresinde yaygınca oluşturulan hem saç bakımında hem de cilt bakımında güvenle kullanabileceğiniz aynı vakitte antiseptik özelliği yardımıyla ciltteki sivilceleri de engel olan defne sabunu harika bir natürel bir temizleyicidir. Aynı şekilde saf zeytinyağı ile imal edilen temizlik gereçleri da cilt hijyenikliği amacıyla gerektiğince uygundur. Yüzdeki kahverengi lekeler nasıl geçer yazımızı öneririz.

Bu şekilde hem en natürel teknik ile hem de gerektiğince ekonomik bir cilt hijyenikliği gerçekleştirme mümkündür. Sabun ile cilt hijyenikliğin isterseniz avucunuzda da köpürterek isterseniz de natürel kabak lifini sabunla köpürtüp cilt temizlenebilir. Doğal kabak lifi aynı vakitte cildinizi temizlerken peeling yapmanızı da sağlar. Bal kabağı maskesi nasıl yapılır yazımızı okuyunuz. Ancak natürel kabak lifini haftada iki defadan çok kullanmak cildinizi tahriş edebilir!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?