• TARİH: 21.08.2019
Erken Gebelik Nedir?

Erken Gebelik Nedir?

Çocuk sahibi olmak, dünyaya sağlıklı bir birey getirmek, bayanların büyük çoğunluğunun isteğidir. Evlenen ve evliliklerinin belirli bir kısmını geride bırakan kadınlar ve erkekler, ailelerinin genişlemesi için çocuk sahibi olmaya karar verir.

Çocuk sahibi olmak için düzenli cinsel ilişkiye giren bayanlar, hamilelik olup olmadığını doktora gitmeden evde de bazı testler ile öğrenebilir. Bu testler genelde gebeliğin ilk 4 haftasından sonraki dönemde gebelik ile ilgili pozitif değerleri verir.

Yumurtanın bayanda döllenmesinden sonraki ilk 4 haftaya kadar olan döneme verilen addır. Bu dönemde genel olarak yapılan testler gebelik olsa da pozitif sonuç vermez. Pozitif sonuç vermesi için genel olarak gebeliğin 4 haftalık süreci geçmiş olması gerekir. Bu dönemde çok fazla belli olmamakla birlikte anne adaylarında bazı değişiklikler yaşanır. Çoğu anne adayı bunun farkına varıp gebelik için doktorlarına başvurup muayene olmaktadır. Yapılan muayene ve ultrason ile gebeliğin kesin olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Erken gebelik döneminde anne adayları gebeliklerinden haberdar olmadıkları için çoğu zaman düşük meydana gelir. Eğer erken gebelikte belirtiler meydana gelmediyse çoğu bayan bu düşüklerin farkına varmamaktadır. Bu nedenle eğer hamile kalınmak isteniyorsa, bunun için cinsel ilişkiye girilmesinden sonraki dönemlerde gebelik oluşma ihtimaline karşı dikkatli olunması gerekir.

Hamilelik döneminde düşük olmaması için dikkat edilmesi gerekenlere, bu dönemde de dikkat edilmesi gerekir. Hamile kalmak için ayrıca kadının adet dönemi bitişinden sonra düzenli ilişkiye girilmesi, kadının stresten uzak kalması ve ağır iş, spordan uzak durması gerekir.

Erken Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri, tıpkı normal gebelik belirtileri gibidir. Hamilelikten şüphelenen bayanlar normal yaşamlarının dışında aşağıdaki belirtileri yaşıyorsa, mutlaka gebelik için bir doktora muayene olması gerekir.

 • Normal zamanında adet görmeme
 • Nedensiz, özellikle sabahları daha fazla olan mide bulantısı
 • Baş dönmesi ve nadiren de olsa baş ağrısı
 • Sürekli halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
 • İştahta azalma ya da artma
 • Daha fazla kokuya karşı duyarlı olmak
 • Kilo verme ya da kilo alma
 • Adet görmek dışında pembemsi ya da açık kırmızı renkli akıntı
 • Beyaz sümüksü akıntı
 • Regl ağrısına benzer ancak kramp şeklinde sancılar
 • Mide bulantısına bağlı kusma, kusmaya bağlı iştahsızlık
 • Göğüslerde büyüme, hassaslaşma ve sertlik ile birlikte ağrı
 • Normalden daha fazla idrara çıkma

Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı bayanlarda ortaya çıktığında iyi gözlem yapılması, gerekli ise mutlaka doktora başvurulmasında fayda vardır. Doktora gidecek durumu olmayan bayanlar, eczanelerde satılan hazır gebelik testleri ile kesin olmasa da bir sonuca varabilirler.

Erken Gebelik Testi

Hamilelikten şüphelenen bayanların ilk aklına gelen eczanelerde satılan gebelik testleridir. Üzerinde yazan uygulama talimatlarına dikkat ederek yapıldığında doğru sonucu verebilen bu testler, genel olarak 5-6 haftalık hamilelikler ile ilgili sonuçları doğru şekilde verir.

Erken dönem hamilelikleri ile ilgili yine eczanelerde satılan, daha farklı şekilde üretilen erken gebelik testi satın alınıp uygulanabilir. Bu test sonucuna göre hamilelik olduğunda anne adayı gerçek sonuç için doktoruna başvurabilir. Ultrason ve kan testi ile hamilelik ile ilgili gerçek sonuçlara ulaşılabilir.

Hem erken, hem normal gebelik dönemi ile ilgili sağlık kurumlarında yapılan kan testlerinde anne adaylarının kan değerlerine bakılır. Bu kan değerlerinden alınan verilere göre hormon değerlerine bakılır ve hamilelik hakkında kesin bilgilere ulaşılır. Eğer erken dönem hamilelik değilse, ultrason ile de anne adayının hamileliğine ve bebeğin durumuna bakılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?