Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtileri hakkında sorularınız var ise aşağıdaki belirtileri dikkatlice okuyunuz. Yoğun istek üzerine hamilelik belirtileri hakkında bir liste hazırladık. Gebeliğin erken belirtileri dahil olmak üzere en yaygın belirtilerini içeren herkese açık bir web sayfasındasınız. Unutmayın… Eğer hamilelik şüpheniz var ise ilk yapmanız gereken bir ev testi yaparak doğruluğu veya yanlışlığı konusunda emin olun. Kesin […]

Erken hamilelik belirtileri hakkında sorularınız var ise aşağıdaki belirtileri dikkatlice okuyunuz.

Yoğun istek üzerine hamilelik belirtileri hakkında bir liste hazırladık. Gebeliğin erken belirtileri dahil olmak üzere en yaygın belirtilerini içeren herkese açık bir web sayfasındasınız.

Unutmayın… Eğer hamilelik şüpheniz var ise ilk yapmanız gereken bir ev testi yaparak doğruluğu veya yanlışlığı konusunda emin olun. Kesin emin olmak istiyorsanız bir hastane veya doktor ofisinde kan testi yaptırabilirsiniz. Kesinlikle bu sayfayı favori web sayfalarınız arasına ekleyin bu sayede her zaman ve her yerde gebeliğin erken belirtilerine çevrimiçi olarak ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak arkadaşlarınıza mail atarak tavsiye edebilirsiniz ve paylaşabilirsiniz.

Erken Hamilelik Belirtileri 

Erken Hamilelik Belirtileri

Aşağıdaki listede hamileliğin sık görülen erken belirtileri vardır. Bu işaretler her kadın için aynı olmayabilir aslında biri için ortaya çıkan belirtiler başka bir hamile için farklılıklar gösterebilir gebeliğin şiddeti, sıklığı ve süresi değişebilir. Aşağıdaki gebelik işaretleri ve erken ortaya çıkan belirtileri sadece bir kılavuzdur.

Ayrıca erken hamilelik belirtileri rutin adet rahatsızlıklarına benzerlik gösterebileceğini de unutmayınız.

Eğer gebe kalmaya çalışan biri değilseniz, adet döneminizin tekrar geldiğini düşünebilirsiniz gerçekten gebeliğin erken belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.

Siz gebeliğiniz sırasında fiziksel ve duygusal değişimleri sıklıkla yaşayacaksınız. Bunlar aşağıda listelenmiş olan hamilelik belirtilerinden birini veya hepsini içerebilir.

Bunların her gebeliğin tipik erken belirtileri olarak kabul edilse de, onlar aşağıdaki listede göründükleri sırayla daha erken veya daha geç ortaya çıkabilir.

Unutmayın, gebeliğin erken belirtilerinden bazıları az hissedilir veya belli olmayabilir. Eğer hamilelik belirtilerinden birini veya bazılarını hissettiğinizi düşünüyorsanız hemen evde bir hamilelik testi yapın.

Burada tüm belirtiler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Eğer yaşadığınız bir belirti var ise onu bulun ve daha ayrıntılı olarak okuyunuz. Bu sayede yaşadığınız şeyin bir belirti olup olmadığını veya rutin bir ağrı , hepimizin günlük hayatında ortaya çıkan fizikler ağrı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olun.

Hamilelik Belirtileri Listesi 

 • Adet Döneminin Gecikmesi
 • Hamile Olduğunuzu Hissediyorsunuzdur
 • Göğüslerde Hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Sık İdrara Çıkma
 • Bulantı ve Kusma
 • Baş Dönmesi veya Bayılma
 • Bazı Yiyecekleri Aşerme
 • Bazı Yiyeceklerden Nefret Etme
 • Aromalara Duyarlılık
 • Sabah Bulantısı
 • Mide Ekşimesi ve Kabızlık
 • Değişken Ruh Hali ve Sinirlilik
 • Alt Sırt Ağrısı
 • Vücut Isısı Normalden Daha Yüksek
 • De Şarj Olmak
 • Şişkinlik ve Kilo Alımı
 • Pozitif Gebelik Testi Sonuçları

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtileri ile adet öncesi hissettikleriniz bir birine benzerdir. Bazı kadınlar ovulasyon birkaç gün sonra erken gebelik belirtilerini fark edebilirler.

Bu belirtiler gebelikten dolayı olup olmadığını söylemek zordur. Bu belirtiler göğüslerde şişkinlik, ruh hali, şişkinlik veya sık idrara çıkma olabilir. Ne yazık ki, bu belirtilerin bazıları da bir kadın hamile olmasada ortaya çıkabilecek işaretlerdir.

Gebe gibi hissediyorum ama belirtiler gebelik ile ilişkili değil

Progesteron seviyeleri yumurtlamadan sonra artar. Progesteron seviyesindeki bu artış hamilelik belirtilerine benzer belirtiler hissetmeye neden olabilir. Bu erken gebelik belirtileri olabilir veya onlar aslında gebelikle ilişkili olmayabilir. Implantasyon meydana gelmiş olabilir önce belirtiler fark ederseniz, belirtiler yumurtlama ziyade gebelik sonrası gerçekleşecek normal hormonal değişiklikler nedeniyle muhtemeldir.

Doğum kontrol haplarını ( ertesi gün hapı ) kullanmayı bıraktıktan sonra hormanel değişiklere daha duyarlı olurlar. Son zamanlarda ve özellikle ilk yumurtlama döngüsü sırasında hamile gibi hissediyor olması hap alarak durdu kadınlar için oldukça yaygındır.

Progesteron rahim zarının kalınlaşmasına yardımcı olur ve implantasyon için vücudunuzu hazırlayan bir hormondur. Progesteron gebelik sırasında da adet döngüsünde önemli bir rol oynar. Hamile olduğunuzda, östrojen ve progesteron düzeyi de yüksektir. Bu hormonlar, mide bulantısı, şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet gibi tipik hamilelik belirtileri nedenleri nin de bir parçasıdır.

Eğer hamile değilseniz, sizin progesteron seviyeniz düşecektir ve menstruasyon meydana gelecektir. Menstruasyon meydana gelmeden önce yaklaşık bir hafta PMS belirtilerini fark edebilirsiniz.

Gebeliğin erken döneminde fark dilebilecek Belirtiler 

Yoğun PMS belirtileri gebelik belirtisi olabilir. Bazı kadınlar implantasyon sonucu implantasyon oluşur kramp ya da hafif kanama fark eder. Eğer dönemin gelmesini beklerken birkaç gün önce lekelenme veya hafif kanama fark ederseniz, bu implantasyonunun bir sonucu olabilir. Kadın PMS belirtisi olarak düşünüyor olsa da kramp aynı zamanda hafif lekelenme ile birlikte, özellikle erken gebelik belirtisi olabilir.

Diğer erken hamilelik belirtileri bir regl dönemi, ruh hali, bulantı, sık idrara çıkma, meme değişiklikleri ve yorgunluk olabilir.. Eğer 6-8 haftalık hamile olan ve hamileliğinizin başında hiç belirti olmaması anormal değildir. Sabah bulantısı veya meme değişiklikleri gibi belirtiler olmayabilir.

Daha önce hamilelik geçiren kadınlar için, PMS belirtileri hamilelik belirtileri ile ayırt etmek daha kolay olabilir. İlk hamilelikse bunu anlamak zor olabilir . Emin olmanın en iyi yolu gebelik testi yatırmaktır.

İlk Hamilelik Belirtileri

İlk Hamilelik Belirtileri

Düzenli bir aylık adet döngüsü olan kadınlar için, gebeliğin erken ve en güvenilir işareti cevapsız dönemdir. Bazen hamile kadınlarda çok hafif ve az kan kaybederler.

Diğer erken gebelik belirtileri nin bazıları aşağıda listelenmiştir. Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar bu belirtileri hissetmeyebilir veya farklı hissedebilir.

Hasta ve kusma hissi

Kadın hasta, mide bulantısı ve kusma gibi kendini kötü hissedebilir. Bu genellikle sabah bulantısı olarak bilinen, ancak günün veya gecenin herhangi bir zamanda olabilir. Eğer her zaman böyle hissederseniz doktorunuza başvurun. Doktorunuzdan gebelikte bulantı ve sabah bulantısı ile başa çıkma konusunda daha fazla bilgi edinin.

Çok yorgun hissetme

Özellikle gebeliğin ilk 12 haftasında yorgun hatta bitkin hissetmek kadınlar arasında yaygın olan bir histir. Bunun nedeni vücutta meydana gelen hormanel değişiklikler yorgun,mide bulandırıcı,duygusal ve üzgün hissetmenize neden olabilir.

Göğüslerdeki Değişiklik

Göğüsler hamilelikte kendini emzirmeye hazırlamak için harekete geçer ve değişiklikler meydana gelir bunlardan birisi büyümesidir. Ayrıca karıncalanma olabilir. Damarlar daha görünür olabilir ve meme renginde koyulaşma ve dikleşme görülebilir.

Daha Sık İdrara Çıkma

Siz gece boyunca da dahil olmak üzere, her zamankinden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Eğer Fark Edebilirseniz Geneliğin Diğer Belirtileri Şunlardır: 

Kabızlık: herhangi bir ağrı veya tahriş etmeden artan

Vajinal akıntı: Birçok kadın tarif edemediği ama ağzında metalik tat

Aşerme: önceden zevk aldığı bazı gıdalara karşı isteksizlik bunlar çay, kahve ve sigara olabilir
yemek veya aromalı yiyeceklerin kokusuna daha duyarlı olması,kokuyu eskisinden daha fazla hissetmesi.

Unutmayın ki böyle belirtiler hissediyorsanız kesin sonuç için evde bir test yapın veya doktorunuza başvurun.

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri

Bir kadının hamile olup olmayacağını anlayacağı belirtilerden bir tanesi geciken adet dönemidir. Ancak bu hamilelikten mi yoksa diğer etkenlerden midir ?

İlk hafta içinde bir gebelik belirtisi ile karşılaşabilirsiniz veya birkaç hafta geçmesine rağmen henüz herhangi bir belirti ile karşılaşmamış olabilirsiniz.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri arasında şunları sayabiliriz; kaçırılmış bir adet dönemi, baş ağrısı, hassas göğüsler, mide bulantısı ve alt sırt ağrısı gibi. Kısa zaman içerisinde cinsel ilişkiye girmişseniz ve bu belirtilerden bir tanesini yaşadıysanız bir gebelik testi uygulamalısınız.

 • Lekelenme
 • Adet gecikmesi veya adet görmeme
 • Hassas / Şişmiş Göğüsler
 • Yorgunluk / Yorgunluk
 • Bulantı / Sabah Bulantısı
 • Sırt ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Meme ucunda koyulaşma
 • Aşerme

Hamilelik Belirtileri Varsa Ne Yapmalısınız ?

Eğer erken hamilelik belirtilerinden biri sizde görülüyor ise bunun kesin olup olmadığını anlamak için bir hamilelik testi yapmalısınız.

Eğer hamile olsalar bile – Erken hamilelik belirtilerinin şiddeti ne kadar fazla olsada hamile olmayabilirler. Piyasadaki hamilelik testlerinin doğruluk oranı ne kadar fazla olsada kesin sonuç hastanede veya bir doktor ofisinde yaptıracağınız kan testi ile ortaya çıkacaktır.

Hamilelik Belirtileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik Belirtileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik belirtileri nelerdir detaylı anlatım sonrası gebelik şüphesi ile sıķça sordukları soruları inceleyelim.

Meme Uçlarının Koyulaşması Hamilelik İşareti midir ?

Eğer aynaya baktığınızda göğüs uçlarınız pembe,kahveringi veya başka birk iken kahverengileşmiş,koyulaşmış veya başka bir renge doğru gitmiş ise bunu fark edebilirsiniz. Sadece onlar daha koyu görünüyor ama onların çapı büyümüş olabilir.

Sizin göğüsleriniz emzirmek için hazırlanır ama bu kadar erken değişimi sizi şaşırtabilir. Bazıları için erken fark edilsede ilerleyen dönemlerde fark edilebilir. Meme değişiklikleri gebe olduktan bir veya iki hafta sonrası oluşabilir.

Sık Sık İdrare Çıkma Hamilelik Belirtisi mi ?

Sık idrara çıkma hamile kadınlar arasında büyük bir şikayet olduğu bilinir. Bazı kadınlarda bu sorun olmasa birçoğu sık sık idrara çıkma konusundan hayli şikayetçidir. Kan hacmi hamilelik sırasında önemli ölçüde artar.

Böbrekler fazladan sıvı işlemek için çalışıyor ve bu sizi daha fazla lavoboya gitmenize neden olur. Ayrıca, rahim büyüyor ve mesane üzerinde ekstra baskı yaratabilir buda sık sık idrara çıkmanıza neden olur.

Ağır Koku Alma Duygusu Hamilelik Belirtisi mi ?

Çok ağır kokuyor! İki odadan gelen çöp kokusu veya tavada kızaran tavuk kokusu size çok mu ağır geliyor ? Bu kimsenin fark edemediği ancak hamile kadınların fark edebildiği bir kokudur.

Hamile kadınların burunları dahamı büyüktür yoksa koku duyularımı gelişmiştir hayır ama yeni hamile kadınlar tecrübelerine göre bunu söylemektedirler. Buna neyin neden olduğunu yoksa artan östrojen hormonunun mu neden olduğu konusunda tam bilinen bir bilgi yoktur.

Kabızlık ve İshal Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Bu kabızlığa neden olabilir. Prenatal vitaminler de içerdikleri demir bu sorun için ekleyebilir. Diyet için daha fazla lif eklemek ve ekstra sıvı içmek bu konuda yardımcı olacaktır.

Bazı kadınlar ise tam tersi sorunu ishal göreceksiniz – Bu nadir bir erken gebelik belirtisi olmasına rağmen. Hormonlar bazen farklı olsa kadınları etkiler. Çoğu kadın erken gebelik sırasında kabızlık sorunları var olsa da, bazılarında bunun yerine ishal olacaktır.

Bulantı Gebeliğin Erken Belirtisi midir ?

Bulantı erken bir hamilelik belirtisi olabilir. Bazı kadınlar cevapsız dönemlerinde(Adet Gecikmesi) kendilerini kusacakmış gibi hissederler. Yine bulantı üzerinde hormanlar suçludur! Çoğu kadın için sabah bulantıları gebeliğin yaklaşık altı hafta kadar oluşmasada ama bazı kadınlar gerçekten kusma hissi erkenden başlar.

Bulantı Hamilelik İşareti midir ?

En sevdiğiniz akşam kuşağı tv dizisinin ortasında ve öyle yemeğinden hemen sonra ağır bir uymu bastırıyor ? Yorgunluk ilk hamilelik belirtilerinden biridir. Artmış progesteron seviyeleri kendinizi bitkin hissetmenize neden olabilir. Bazı kadınlar erken yumurtlama olduğundan bir haftalık bir yorgunluk hissedebilirler. Sizin yumurtlama evresinden sonra progesteron düzeylerinin yükselir bu nedenler hamilelik belirtisi gibi olur ama siz hamilemisiniz değilmisiniz eğer hamile değilseniz bu bir önceki periyodun kapandığı ve yeniden adet döneminizin geldiği anlamına gelir.

Eğer hamile olup olmadığını, sizin progesteron düzeylerinin yükselmesi yumurtlamak, ama hamile değilseniz progesteron seviyeleri bir sonraki dönemin başlangıcı kapalı geri bırakma ve sinyal başlar sonra. Eğer Yumurtlama döneminden sonra yorgun ve bitkin hissediyorsanız ve bu bitkinlik düzelmeye başlamışsa bu hamileliğin bir erken belirtisi olabilir.

Göğüslerdeki Hassasiyet Gebeliğin Belirtsi mi?

Bazı Kadınlar mumurtlama ve adet dönemleri boyunca göğüslerinde bir hassasiyetolduğunu fark ederler. Meme hassasiyeti, aynı zamanda gebeliğin erken bir belirtisidir. Hamile olduğunuzda, vücudunuz östrojen ve progesteron hormonlarını yüksek düzeyde üretir.

Bu hormonlar hamile değilken meme hassasiyetine neden olan hormonlar ile aynıdır ancak erken gebelikteki hormonal değişiklikler sizin adet döngüsü sırasında gördükleriniziden daha güçlüdür. Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler göğüslere kan akışını artırır ve meme dokusunun daha hassas ve şiş hissetmenize neden olabilir.

Kramp Bir Hamilelik Belirtisimidir?

Ne demek bu? Kramplar erken bir hamilelik belirtisi mi? Birçok kadın kramp kesinlikle onun ay başı (sizin adet dönemi) döneminin bir işareti olduğunu düşünüyor ama aslında gebeliğin bir erken belirtiside olabilir. embriyonun rahim içine implantları ile siz bir kramp hissedebilirsiniz. Böylece aybaşı veya adet döneminin bir işareti olduğu sizi yanıltabilir.

Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Bazı kadınlarda akıntı bu implantasyon yaygın bir erken gebelik belirtisi olsada çoğu gebelik belirtisi değildir. Kadınların yaklaşık yüzde 20-25 gebelik sırasında akıntının bazı türlerine sahip olacaktır.

Akıntı İmplantasyonu erken gebelik sırasında tespit nedenlerinden biridir ve gebeliğin erken bir belirtisi olabilir. Genellikle, implantasyon kanaması hafif ve genellikle kahverengi veya akıntı pembe tonlarda gözlemlenir. Bunu Adet periyodundan önce birkaç gün veya bir hafta süreyle görebilirsiniz

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Kaçırdığınız bir dönemin ilk gününden itibaren idrar örneği ile bir gebelik testi yapabilirsiniz. Eğer hamile iseniz, bu yaklaşık hamile kaldığınız günden iki hafta sonraki test kesin sonuç verir. 

Ancak bir takım özel testler ile adet döneminizi beklemeden de anlaşılabilir. Günün herhangi bir saatinde alınan idrar ile test yapabilirsiniz. Bu sabah olmak zorunda değildir. Temiz, sabun içermeyen, iyi durulanmış bir kapta idrarınızı toplayıp hamile olup olmadığınızı öğrenmek için ilk olarak evde bir test yapmalısınız veya en kesin sonuç için doktorunuza başvurun. Ancak hamile kalmak için çalışan bir kadınsanız her ay bu testi alarak sonucunu beklemek işkence olabilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur ?

Evde hamilelik testlerinin arkasındaki teknoloji son birkaç yıl içinde büyük ölçüde gelişmiş ve artık çok daha erken sonuç alabilirsiniz ancak hala kesin bir sonuç beklemeyin.

Gebelik testi negatif sonuç çıksa bile adet döneminden bir süre sonra hamilelik testi yapmanıza ihtiyaç vardır. Kesin sonuç için doktorunuza başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?